Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Najbardziej śmiercionośne stworzenia na Ziemi

W tym artykule dowiesz się o 25 najbardziej śmiercionośnych stworzeniach na Ziemi i możesz być zaskoczony, gdy przeczytasz imiona pierwszych 5 stworzeń z tej listy!

W 2019 r. Uniwersytet Stanowy Utah przeprowadził badanie, aby dowiedzieć się, ile osób rocznie w Stanach Zjednoczonych zostaje rannych lub zabitych przez dziką przyrodę. Badania te były pierwszymi badaniami na ten temat po roku 2002. Wyniki wykazały, że:

  • Spośród wszystkich rannych ponad 47 000 szukało pomocy lekarskiej po ataku lub ukąszeniu przez dziką przyrodę.
  • Dzika przyroda zabija co roku osiem osób.

W artykule wykorzystano źródła badań naukowych, krajowe agencje zdrowia publicznego i Światową Organizację Zdrowia (KTO) w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji. Ponieważ w większości przypadków ludzie wkraczają w siedliska zwierząt, a zwierzęta reagują lub same stają się ofiarami, podczas przygotowywania tego artykułu uwzględniono jedynie zarejestrowane przypadki śmierci każdego zwierzęcia. W tym artykule dowiesz się, co sprawia, że ​​te stworzenia znajdują się na liście najbardziej śmiercionośnych stworzeń na świecie i co jest przyczyną ich niebezpiecznego zachowania.

Pierwsze pięć stworzeń na liście najniebezpieczniejszych stworzeń na świecie to:

  1. komary
  2. Człowiek
  3. węże
  4. psy
  5. Mucha tse-tse

komary

Śmiercionośne zwierzęta/komary malaryczne

Jedno z najmniejszych stworzeń świata znajduje się na szczycie listy najniebezpieczniejszych na Ziemi. Powodem, dla którego komary są niebezpieczne, są ich choroby, w tym malaria, która rocznie zabija 400 000 ludzi i kładzie setki milionów ludzi w łóżkach. Niestety, historia się na tym nie kończy; Ponieważ ten malutki owad przenosi śmiercionośne wirusy, takie jak denga, żółta febra, Zika, Zachodni Nil i zapalenie mózgu. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że choroby przenoszone przez komary są przyczyną ponad 700 000 zgonów rocznie.

Człowiek

Zabójcze zwierzęta/widok przechodniów z góry

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ludzie są drugimi najbardziej śmiercionośnymi zwierzętami na Ziemi. Szacuje się, że rocznie dochodzi do 19 141 morderstw, z czego 14 414 ma związek z bronią palną. Oznacza to, że na 100 000 mieszkańców przypada 5,8 morderstw.

węże

śmiercionośne zwierzęta

Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku od 4,5 do 5,4 miliona ludzi zostaje ukąszonych przez węże, z czego umiera od 81 000 do 138 000 osób. Wąż pietruszkowy jest najbardziej śmiercionośną żmiją, a śmiertelność z powodu ukąszeń węży na świecie jest wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek innego gatunku.

psy

Śmiercionośne zwierzęta/psy na ulicy

Wścieklizna jest częstą chorobą ludzi i zwierząt. Wirus ten zabija co roku dziesiątki tysięcy ludzi. Chociaż wścieklizna występuje na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy) i może być przenoszona przez każdego ssaka, psy są odpowiedzialne za 99% przeniesienia choroby na ludzi. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia 40% osób chorych na wściekliznę to dzieci poniżej 15 roku życia.

Mucha tse-tse

Śmiercionośne zwierzęta/komary

Choroba Chagasa, czyli rypanosomatoza, jest chorobą endemiczną występującą w 36 krajach Afryki Czarnej, której przyczyną jest przenoszenie pasożytów przez zakażone muchy tse-tse. Choroba ta jest śmiertelna, jeśli nie jest natychmiast leczona. Do 2009 roku liczba zachorowań rocznie była znacznie wyższa niż dziesiątki tysięcy chorych. Na szczęście wysiłki ostatnich kilkudziesięciu lat pozwoliły zmniejszyć liczbę globalnych problemów i zgonów do 977 punktów odnotowanych w 2018 roku.

zabójczy owad

Śmiertelne zwierzęta/zabójcze owady

Zabójczy owad, czyli mucha tse-tse, jest nosicielem choroby Chagasa. Pluskwy całujące to owady wysysające krew z podrodziny senesu, które powodują przenoszenie wirusa, gdy żerują na żywicielu.

Podobnie jak mucha tse-tse, zabójczy robak jest znany z rozprzestrzeniania choroby Chagasa. Co roku u 6–7 milionów ludzi na całym świecie diagnozuje się chorobę Chagasa, a większość z nich żyje w miastach. Choroba ta jest przyczyną około 10 000 zgonów rocznie. Chociaż tylko około 30% osób dotkniętych chorobą wykazuje objawy związane z Chagasem, pojawiające się objawy, w tym udary i zawały serca, są bardzo ciężkie. Stają się pasożytami Chagasa.

ślimak słodkowodny

Zabójcze zwierzęta/ślimaki słodkowodne

Kiedy pasożyt uwolniony z zakażonych ślimaków słodkowodnych przedostanie się przez skórę człowieka, może rozwinąć się u niego schistosomatoza, czyli gorączka ślimaka, która powoduje ból brzucha i problemy trawienne. Społeczności z niewystarczającym dostępem do opieki zdrowotnej i leczenia są bardziej zagrożone. Ludzie zakażają się głównie podczas zajęć rolniczych lub rekreacyjnych związanych z narażeniem na brudną wodę. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku 200 000 ludzi na całym świecie umiera z powodu schistosomatozy przenoszonej przez ślimaki.

Tubeworm Ascaris

Zabójcze zwierzęta / robak Ascaris

Spośród wszystkich robaków rurkowatych żyjących jako pasożyty w przewodzie pokarmowym człowieka, drewno Ascaris jest największe. Powikłanie wynikające z obecności tego pasożyta w jelicie człowieka nazywa się glistnicą. Glistnica jest jedną z najczęstszych infekcji pasożytniczych na Ziemi, powodującą śmierć 60 000 ludzi rocznie.

Objawy tej choroby zwykle pozostają niezdiagnozowane przez lata, aż stan stanie się na tyle poważny, że będzie wymagać pomocy lekarskiej.

Tasiemiec

Śmiertelne zwierzęta/tasiemce w jelitach

Zła higiena, jedzenie skażonej wieprzowiny i picie skażonej wody mogą powodować infekcje jelitowe wywołane przez tasiemce. Kiedy tasiemce przedostają się do centralnego układu nerwowego, mogą stać się bardzo niebezpieczne i powodować objawy neurologiczne, takie jak drgawki.

W społecznościach wysokiego ryzyka, gdzie zaburzenie to jest trudniejsze do zdiagnozowania, pasożyty są powiązane z 70% przypadków padaczki. „Tasiemiec świński” jest jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu chorób przenoszonych drogą pokarmową na świecie.

Krokodyl nilowy

Zabójcze zwierzęta/Krokodyl nilowy

Chociaż nie jest zgłaszana, rejestrowana ani obserwowana znaczna liczba corocznych zgonów związanych z aligatorami, szacuje się, że te gigantyczne gady półwodne zabijają tysiące ludzi rocznie.

Krokodyl nilowy jest odpowiedzialny za większość ataków na ludzi. Krokodyl ten jest jednym z największych gatunków krokodyli słodkowodnych w Afryce, który jest bardziej agresywny niż inne gatunki krokodyli. Co roku w Mozambiku odnotowuje się ponad 300 ataków krokodyli nilowych, a w Namibii około 150 ataków na ludzi i bydło.

hipopotam

Śmiertelne zwierzęta/hipopotam i ptaki w przyrodzie

Hipopotamy mogą wyglądać na bardzo spokojne, gdy odpoczywają w wodzie, ale te duże ssaki są dość agresywnymi stworzeniami, zabijającymi od 500 do 3000 ludzi rocznie. Ataki hipopotamów są przyczyną najwyższego odsetka zgonów (87,6%) w porównaniu z atakami lwów i lampartów.

W Afryce Wschodniej, gdzie ludzie żyją w pobliżu naturalnych siedlisk hipopotamów, konflikty między ludźmi a hipopotamami są bardziej prawdopodobne.

Słoń azjatycki

Śmiertelne zwierzęta/słoń azjatycki w zielonej naturze

Chociaż słonie afrykańskie są znacznie większe i bardziej agresywne niż słonie azjatyckie, często widzimy więcej ataków ze strony słoni azjatyckich ze względu na ich bliskość do ludzi. W przeciwieństwie do swoich azjatyckich braci, słonie afrykańskie żyją na bardziej ekspansywnych obszarach chronionych, gdzie lokalne społeczności są daleko od nich. Słonie azjatyckie żyjące w lasach częściej spotykają ludzi ze względu na ich zasięg siedlisk. Ponieważ słonie azjatyckie są łatwiejsze do oswojenia, często wykorzystuje się je w przemyśle turystycznym lub w nielegalnym pozyskiwaniu drewna w pobliżu ludzi. Indyjska gazeta podała, że ​​w 2018 r. słonie zginęły 494 osoby.

Lew

Zabójcze zwierzęta / Lew i rodzina lwów

Jego lwy afrykańskie zaatakowały tysiące ludzi w Tanzanii w latach 1994–2014. Badanie przeprowadzone w Afryce Wschodniej wykazało, że prawdopodobieństwo ataków dzikich lwów wzrasta, jeśli ich miejsce zamieszkania znajduje się w pobliżu wiosek lub na obszarach z otwartymi lasami, krzakami i uprawami. Naturalnie, im częściej ludzie wkraczają na obszary chronione i siedliska lwów, tym wzrasta liczba ich ataków – nic dziwnego, że te duże i mocne koty należą do najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie.

Wilk

Zabójcze zwierzęta / Lis w zaśnieżonym lesie

Chociaż wilki żyjące na wolności zwykle nie są uważane za śmiertelne zagrożenie dla ludzi, te duże psy wykazywały się w ciągu ostatniego stulecia lekkomyślnym zachowaniem w stosunku do ludzi. Wiele ataków wilków jest spowodowanych wścieklizną, ale inne pojawiające się wzorce napadów mogą być ściślej związane z niedoborami żywności lub utratą siedlisk wilków. Chociaż powyższe nie ma miejsca na obszarach chronionych, parki narodowe w Ameryce Północnej generalnie przestrzegają wytycznych mających na celu ochronę odwiedzających przed atakami wilków.

Wielki biały rekin

Śmiertelne zwierzęta / Wielki biały rekin w oceanie

Reputacja rekinów jako śmiertelnych napastników jest nieco przesadzona, ponieważ ryzyko śmierci człowieka w wyniku wypadku z fajerwerkami jest większe niż w wyniku ataku rekina. W 2020 r. miało miejsce 57 niesprowokowanych ataków i 39 sprowokowanych ataków rekinów, z czego 13 zakończyło się śmiercią.

Pudełkowa syrenka

Zabójcze bestie/Syrenka pudełkowa

Występująca głównie na Oceanie Indyjskim, Pacyfiku i północnej Australii, meduza pudełkowa jest znana jako najgorsze stworzenie morskie na świecie. Ta wyjątkowa meduza, która pływa zamiast unosić się w wodzie, jest bardziej zabójcza niż inne meduzy, a jej macki mogą dorastać do 3 metrów lub nawet więcej. Macki tej meduzy pokryte są maleńkimi, trującymi włóczniami, które po wstrzyknięciu żywej istocie mogą spowodować paraliż, zatrzymanie akcji serca lub niemal natychmiastową śmierć.

skalniak

Zabójcze zwierzęta/skały

Dzięki zakamuflowanemu ciału, które ewoluowało tak, aby naśladować błotniste, pełne koralowców siedlisko, skalniaki mogą siedzieć niezauważone na dnie oceanu, czekając zewsząd na niczego niepodejrzewającą ofiarę. Używają 13 kolców obronnych na plecach, aby uwolnić jad, który pod ciśnieniem powoduje ból, obrzęk lub martwicę. Chociaż liczba zgonów spowodowanych atakami stonefish nie jest wysoka, w przypadku ukąszenia należy natychmiast udać się do centrum medycznego.

Palestyński żółty skorpion

śmiercionośne zwierzęta

Długość najbardziej jadowitego skorpiona na świecie wynosi zaledwie około 11 cm, ale jego śmiertelnego ukąszenia prawie nie da się zignorować. Zmierzona prędkość użądlenia palestyńskiego żółtego skorpiona w głowę wynosi 127,9 cm/s. W latach 2005–2015 Amerykańskie Centrum Kontroli Zatruć skierowało 16 275 osób do placówek medycznych z powodu użądlenia skorpiona. Ponad połowa z tych incydentów miała miejsce w stanie Arizona.

pszczoła miodna

Zabójcze zwierzęta/pszczoły

W latach 2000–2017 w Stanach Zjednoczonych odnotowano 1109 użądleń przez trzmiele, pszczoły miodne i pszczoły miodne (średnio 62 ofiary śmiertelne rocznie). Około 80% tych zgonów dotyczyło mężczyzn. Każda osoba uczulona na użądlenie pszczół może umrzeć z tego powodu, ale ponieważ pszczoły miodne są najliczniejszym i najbardziej rozpowszechnionym typem pszczół, ryzyko użądlenia przez nie jest bardzo duże.

Złota trująca żaba

Zabójcze zwierzęta/Złota trująca żaba

Największy gatunek żaby trującej nie osiąga więcej niż 15 cm, ale jej skóra wydziela truciznę zwaną batrachotoksyną, która nawet w małych ilościach może powodować paraliż i śmierć. Naukowcy uważają, że te zagrożone wyginięciem żaby, pochodzące z kolumbijskiego wybrzeża Pacyfiku, wchłaniają śmiertelne ilości batrachotoksyny poprzez swoją dietę, która obejmuje także trujące mrówki. Złota żaba trująca może sama uniknąć zatrucia dzięki naturalnej wymianie receptora batrachotoksyny w swoich mięśniach.

brązowy niedźwiedź

Najbardziej śmiercionośne stworzenia na ziemi / niedźwiedź grizzly atakujący ludzi

Oprócz tego, że są najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem niedźwiedzi na świecie, niedźwiedzie brunatne i grizzly są bardziej agresywne niż inne niedźwiedzie. Badanie ataków niedźwiedzi na Alasce w latach 2000–2016 wykazało, że 96% ataków niedźwiedzi stanowiły grizzly. Naukowcy uważają, że czynniki takie jak wzrost populacji ludzkiej, wkraczanie ludzi na siedliska niedźwiedzi oraz ekspansja populacji niedźwiedzia brunatnego w wyniku globalnego ocieplenia są możliwymi czynnikami wpływającymi na wzrost liczby ataków grizzly na ludzi.

Tygrys

Najbardziej śmiercionośne stworzenia na ziemi / Pływający tygrys indyjski

Choć dzikie tygrysy można spotkać w różnych częściach Azji, w Indiach żyje ich około 70%. Ataki tygrysów na ludzi są stosunkowo rzadkie. Ataki te pochłaniają rocznie od 40 do 50 ofiar, a ich przyczyną są głównie konflikty o zwierzęta gospodarskie wynikające z nakładania się gruntów rolnych na siedliska dzikich zwierząt.

jeleń

Najbardziej śmiercionośne stworzenia na ziemi / Jeleń na wolności

Chociaż te zwierzęta roślinożerne mogą nie wydawać się niebezpieczne, każdego roku są one powiązane z większą liczbą zgonów w Stanach Zjednoczonych niż wszystkie inne zwierzęta razem wzięte. Co roku dochodzi do ponad 58 000 wypadków samochodowych z udziałem jeleni, w wyniku których ginie około 440 osób.

Nazwa jelenia na liście zwierząt niebezpiecznych może budzić kontrowersje, ponieważ ofiarami tych wypadków są przede wszystkim jelenie. Nie zapominajmy jednak, że lista ta opiera się na liczbie zarejestrowanych zgonów w wyniku interakcji z każdym zwierzęciem.

Pająk lejkowaty z Sydney

Najbardziej śmiercionośne stworzenia na ziemi / Pająk lejkowy z Sydney

Pająk lejkowaty z Sydney (Atrex solidus) jest pełen jadu złożonego ze złożonych białek jadu. Po wstrzyknięciu trucizna wywiera zbyt duży nacisk na układ nerwowy ofiary i może ją zabić w ciągu 15 minut.

Samce pająków lejkowatych Sydney są bardzo niebezpieczne i zwykle spędzają czas w małych gniazdach lub szczelinach w koloniach liczących do 100 pająków. Według Uniwersytetu w Melbourne ten konkretny pająk był odpowiedzialny za 13 zgonów w Australii, zanim opracowano antidotum.

Bawół afrykański

Najbardziej śmiercionośne stworzenia na Ziemi / Afrykański bawół wodny

Jedynym gatunkiem dzikiego bydła występującym w Afryce jest bawół afrykański, znany z ciężko wystających rogów, służących do walki z drapieżnikami lub dominowania nad innymi samcami. W połączeniu z ich naturalnie agresywnym charakterem i ogromnymi rozmiarami, rogi te sprawiają, że bawoły afrykańskie są niezwykle niebezpieczne.

Te krępe gnu są w Afryce Wschodniej znane z przebijania się przez płoty w celu ataku na uprawy (czasami prowadząc do konfliktów międzyludzkich i śmiertelnych wypadków).

***

Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście oglądając tę ​​część migawki. Co sądzisz o najbardziej śmiercionośnych stworzeniach na Ziemi? Ile z tych stworzeń udało Ci się poprawnie odgadnąć? Czy byłeś zaskoczony, widząc nazwisko drugiej osoby na tej liście? Podziel się swoimi przemyśleniami z innymi użytkownikami i nami.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoBezpłatne pobieranie motywów WordPressBezpłatne pobieranie motywów WordPresskurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie SamsungaPobierz zerowe motywy WordPressdarmowy kurs on-line