Najlepsza sieć VPN na Chromebooka

Najlepsza sieć VPN na Chromebooka 1

Jeśli jesteś fanem VPN, prawdopodobnie chcesz zainstalować VPN na wszystkich swoich urządzeniach. Większość VPN oferuje Windows i klienci systemu macOS, ale mniej dostawców obsługuje Chromebooka.

Istnieją cztery sposoby instalacji VPN na Chromebooku. Pierwszym z nich jest użycie aplikacji na Androida, które mogą chronić komunikację z Chrome OS i aplikacjami na Androida, ale nie mogą chronić tych przed aplikacjami na Linuksa. Druga metoda to natywny klient VPN Chromebooka, który ponownie może chronić ruch w Androidzie i systemie operacyjnym Chrome, ale nie w ruchu aplikacji Linux.

Wskazówka: natywny klient VPN Chromebooka obsługuje tylko słabe L2TP / IPsec (warstwa 2 Tunneling Protocol / IP Security) poprawnie, na który nie należy polegać w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa. Jeśli Twój dostawca VPN nie zapewnia konfiguracji L2TP lub nie obsługuje protokołu, możesz zamiast tego zaimportować pliki konfiguracyjne OpenVPN. Aby to zrobić, musisz zainstalować klienta OpenVPN Linux lub Android, który będzie miał te same ograniczenia co ich platformy w systemie operacyjnym Chrome.

Klienci Linux VPN mogą być również instalowani, ale mogą chronić tylko ruch aplikacji Linux, a nie Chrome OS lub Android. Ostatnią metodą jest zainstalowanie rozszerzenia VPN w przeglądarce Chrome, która chroni tylko ruch przychodzący bezpośrednio z przeglądarki.

Krótko mówiąc:

Aplikacje Android Chrome OS Aplikacje dla systemu Linux
Android VPN Zabezpieczone Zabezpieczone Bezbronny
Natywna sieć VPN Zabezpieczone Zabezpieczone Bezbronny
Linux VPN Bezbronny Bezbronny Zabezpieczone

Możliwe jest również zainstalowanie rozszerzenia VPN w przeglądarce Chrome, ale to tylko chroni ruch z samej przeglądarki, nie może zabezpieczyć ruchu innych aplikacji.

Wskazówka: Jak widać, nie wszystko chroni wszystkie rodzaje ruchu – pamiętaj, aby wybrać narzędzia potrzebne do ochrony użytkowania. Jeśli nie korzystasz z żadnych aplikacji Linux, nie potrzebujesz Linux VPN, ale jeśli to zrobisz, musisz skonfigurować dwa dla każdego rodzaju ruchu. Musisz je jednak uruchomić tylko wtedy, gdy przeglądasz odpowiednie typy aplikacji!

NordVPN

NordVPN oferuje zarówno klienta VPN na Androida, jak i Linux, wraz z rozszerzeniem Chrome. Obsługa protokołu L2TP została wycofana przez NordVPN, więc korzystanie z natywnego klienta VPN Chromebooka nie jest opcją.

NordVPN oferuje jeden z najbardziej wszechstronnych dostępnych zestawów funkcji, z opcjami przełącznika zabijania VPN, obsługą ruchu P2P i przesyłania strumieniowego, podwójnego VPN i Onion przez VPN. Cały ruch jest objęty ścisłą polityką braku dzienników, dzięki czemu masz pewność, że twoje połączenie nie jest monitorowane. Dysponując ponad 5300 serwerami w łącznie 59 krajach, NordVPN może sfałszować twoją lokalizację, aby wyglądać na prawie wszędzie, gdzie chcesz. Wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości 256-bitowego szyfrowania AES w celu zabezpieczenia połączenia.

Ceny zaczynają się od $3.49 miesięcznie za 3-letni plan obejmujący do sześciu urządzeń.

ExpressVPN

ExpressVPN oferuje wsparcie dla wszystkich metod instalowania VPN na Chromebooku, chociaż zaleca się unikanie korzystania z natywnego klienta VPN L2TP ze względu na słabe bezpieczeństwo protokołu.

Express VPN oferuje ponad 3000 serwerów w łącznie 160 lokalizacjach w 94 krajach, co daje duży wybór regionu, z którym chcesz się połączyć. Usługa jest w stanie odblokować wiele serwisów streamingowych, w tym Netflix i BBC iPlayer. Inne oferowane opcje obejmują przełącznik zabijania VPN, kompleksową politykę braku dzienników, 256-bitowe szyfrowanie AES na najwyższym poziomie, opcję płatności za pomocą bitcoin i dzielone tunelowanie.

Wskazówka: Podział tunelowania pozwala określić, które aplikacje mają działać, a nie korzystać z VPN, można go użyć, aby uzyskać dostęp do dwóch regionów jednocześnie, takich jak oglądanie iPlayer BBC i granie w grę na serwerze z siedzibą w USA.

Ceny zaczynają się od $6.67 miesięcznie dla 12-miesięcznego planu obejmującego do pięciu urządzeń.

Surfshark

Surfshark obsługuje wszystkie opcje instalacji Chromebook VPN. Surfshark nie oferuje tylu funkcji, co inne zalecane opcje, ale nadal ma podstawowe funkcje ścisłej zasady braku logów, przełącznik zabijania VPN i najlepsze dostępne 256-bitowe szyfrowanie AES. Inna obsługiwana funkcja o nazwie MultiHop umożliwia kierowanie ruchem przez wiele połączonych ze sobą serwerów VPN.

Głównym punktem sprzedaży Surfshark jest jego cena oraz fakt, że jedna licencja obejmuje nieograniczoną liczbę urządzeń.

Ceny zaczynają się już od $1.94 miesięcznie na 2-letni plan obejmujący nieograniczoną liczbę urządzeń.