Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Najlepsze aplikacje 2FA do ochrony kont internetowych w 2023 r

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Najlepsze aplikacje 2FA do ochrony kont internetowych w 2023 r

2FA, czyli uwierzytelnianie dwuskładnikowe, to rodzaj uwierzytelniania MFA (uwierzytelnianie wieloskładnikowe), które wykorzystuje dwa czynniki do weryfikacji Twojej tożsamości w momencie logowania. Chociaż jednym z tych czynników jest prawie zawsze hasło powiązane z Twoim kontem, drugim jest zazwyczaj token czasowy, generowany przez urządzenie generujące tokeny lub aplikację mobilną.

ZDJĘCIE: NeONBRAND (edytowane)

Chociaż ogólnie rzecz biorąc, oba podejścia do generowania tokenów sprawdzają się dobrze i mają swoje zalety i wady, 2FA oparte na aplikacjach jest bardziej dostępnym i praktycznym rozwiązaniem dla większości ludzi, ponieważ kosztuje mniej (lub w niektórych przypadkach nic) i oferuje lepsza przenośność.

Ale powiedziawszy to, biorąc pod uwagę mnóstwo aplikacji 2FA dostępnych w App Store i Play Store, znalezienie aplikacji może być kłopotliwe. Aby uprościć ten proces, przygotowaliśmy listę najlepszych aplikacji 2FA na Androida i iOS, która pomoże Ci znaleźć aplikację 2FA odpowiednią do Twoich potrzeb.

1. Uwierzytelniacz 2FA (2FAS)

2FA Authenticator to prosta i bezpłatna aplikacja 2FA. Do generowania wykorzystuje TOTP (czasowe hasło jednorazowe). 6-cyfrowe hasła jednorazowe do uwierzytelniania usług i kont online — nawet gdy jesteś offline.

Kopie zapasowe wszystkich kluczy można wykonać za pomocą systemu kopii zapasowych 2FAS i przechowywać w chmurze, aby uzyskać do nich dostęp na różnych urządzeniach. Ponadto zapewnia to swobodę dostępu do kluczy na wielu urządzeniach jednocześnie. Nie wspominając o tym, że może się przydać również w przypadku zgubienia telefonu komórkowego, ponieważ nadal będziesz mieć dostęp do swoich kodów na innym urządzeniu.

Rejestracja/konfiguracja kont w 2FAS jest również dość łatwa i możesz to zrobić za pomocą kodu QR lub ręcznie wprowadzając tajny klucz. Jeśli chodzi o samo bezpieczeństwo aplikacji, możesz skorzystać z uwierzytelniania biometrycznego, aby zablokować aplikację.

Wreszcie 2FA Authenticator oferuje również uwierzytelnianie push dla usług zintegrowanych za pośrednictwem dostawcy 2FAS.

Pobierz uwierzytelniacz 2FA: Android | iOS

2. Autoryzator Aegis

Aegis Authenticator to aplikacja do uwierzytelniania dwuskładnikowego przeznaczona wyłącznie dla systemu Android. Jest oprogramowaniem typu open source i można z niego korzystać bezpłatnie. Można go używać do generowania kodów uwierzytelniających dla szerokiego zakresu usług; każda usługa kompatybilna z Google Authenticator obsługuje również Aegis Authenticator.

Jedną z zalet Aegis jest to, że obsługuje algorytmy TOTP i HOTP, co czyni go kompatybilnym z wieloma usługami. Podobnie inną godną uwagi funkcją aplikacji jest możliwość organizowania tokenów za pomocą grup lub odrębnych ikon, dzięki czemu łatwiej je znaleźć.

Poza tym możesz zablokować aplikację za pomocą usług biometrycznych, tworzyć automatyczne kopie zapasowe w skarbcu/chmurze, zapobiegać przechwytywaniu ekranu i nie tylko. Aegis Authenticator oferuje również funkcję „dotknij, aby odsłonić”, która zapobiega widoczności tokenów zaraz po otwarciu aplikacji.

Jeśli korzystasz z innej aplikacji 2FA, Aegis umożliwia łatwe importowanie wpisów z większości popularnych aplikacji 2FA. A jeśli chcesz wyeksportować swoje wpisy, możesz wybrać pomiędzy zwykłym tekstem a zaszyfrowanym wyjściem.

Pobierz Aegis Authenticator: Android

3. Twilio Authy

Twilio Authy (dawniej Authy) to popularny uwierzytelniacz 2FA wybierany przez wielu użytkowników Androida i iPhone’a. Generuje siłę 2-step tokeny weryfikacji dla Twoich kont internetowych, aby dodać do nich dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

Co więcej, Authy pomaga także chronić Twoje portfele kryptowalutowe przed takimi narzędziami jak Coinbase, CEX.IO itp. Działa nawet wtedy, gdy jesteś offline, więc nigdy nie będziesz martwić się słabą łącznością sieciową.

W przeciwieństwie do niektórych innych aplikacji 2FA, Authy również obsługuje 8-cyfrowe tokeny, dzięki którym możesz jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta. Jeśli chodzi o inne funkcje, otrzymujesz bezpieczne kopie zapasowe w chmurze: aby mieć pewność, że nigdy nie stracisz dostępu do swoich tokenów, synchronizację wielu urządzeń: aby uzyskać dostęp do swoich tokenów na wielu urządzeniach oraz automatyczne kopie zapasowe: aby automatycznie tworzyć kopie zapasowe tokenów na serwerach Authy.

Rekommenderad:  W jaki sposób Narendra Modi pomaga startupom w walce z epidemią koronawirusa?

Aby chronić tokeny 2FA przed nieautoryzowanym dostępem, Twilio Authy umożliwia zablokowanie aplikacji za pomocą danych biometrycznych, numeru PIN lub hasła, w zależności od systemu operacyjnego, w którym jej używasz.

Pobierz Twilio Authy: Android | iOS

4. Autoryzator Microsoftu

Microsoft Authenticator to łatwa w użyciu, bezpłatna aplikacja do uwierzytelniania dwuskładnikowego dla urządzeń z systemem Android i iOS. Współpracuje z szerokim katalogiem kont online, ale pochodzi od firmy Microsoft i oferuje możliwość połączenia wszystkich kont Microsoft — osobistych, służbowych lub szkolnych.

2Tokeny weryfikacji krokowej generowane za pomocą programu Microsoft Authenticator są oparte na czasie i mają 30-sekundowy licznik czasu, podobnie jak większość aplikacji 2FA. Ponieważ algorytm zastosowany do generowania tych tokenów to TOTP, usługa działa nawet wtedy, gdy jesteś offline.

Jedną z najważniejszych funkcji Microsoft Authenticator jest logowanie do kont Micorosft oparte na powiadomieniach, które pozwala zalogować się jednym dotknięciem, bez konieczności podawania hasła. Oczywiście będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość za pomocą zabezpieczającego kodu PIN lub danych biometrycznych (odcisk palca, uwierzytelnianie twarzy) w aplikacji.

Poza tym usługa obsługuje również uwierzytelnianie oparte na certyfikatach, które przyda się, gdy musisz udowodnić autentyczność swojego urządzenia, aby uzyskać dostęp do innych aplikacji i usług Microsoft.

Pobierz Microsoft Authenticator: Android | iOS

5. Autoryzator TOTP

TOTP Authenticator to potężny uwierzytelniacz 2FA. Jest dostępna zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej na Androida i iOS. Dzięki bezpłatnej wersji masz dostęp do prawie wszystkich niezbędnych funkcji, o które prosi się w aplikacji do uwierzytelniania dwuskładnikowego. Natomiast wersja premium odblokowuje kilka zaawansowanych funkcji, które podnoszą Twoje wrażenia.

Konfigurowanie weryfikacji 2FA za pomocą TOTP jest dość proste i wystarczy zeskanować kod QR, aby dokonać wpisu w aplikacji. Zapewnia obsługę wielu platform, która synchronizuje Twoje tokeny na różnych platformach mobilnych. Podobnie masz również możliwość tworzenia kopii zapasowych zarówno w trybie offline, jak i w chmurze (w wersji płatnej). Kopie zapasowe w chmurze są szyfrowane i wykonywane za pośrednictwem Cloud Sync.

Co więcej, TOTP Authenticator oferuje kilka opcji personalizacji (i organizacji) wraz z funkcjami bezpieczeństwa, które pomagają chronić samą aplikację przed nieuprawnionym dostępem za pomocą zabezpieczeń biometrycznych lub PIN. Dodatkowo, jeśli korzystasz z planu płatnego, zyskujesz również dostęp do rozszerzenia przeglądarki, które ułatwia wprowadzanie tokenów przy logowaniu.

Kolejnym ciekawym dodatkiem do aplikacji jest obsługa widżetów, która umożliwia dodawanie widżetów do ekranu głównego w celu szybkiego dostępu do tokenów.

Pobierz narzędzie uwierzytelniające TOTP: Android | iOS

6. Duet mobilny

Duo Mobile to prosta aplikacja 2FA, która pozwala zabezpieczyć konta za pomocą weryfikacji dwuetapowej, a także wykorzystuje uwierzytelnianie poprzez powiadomienia push, aby ułatwić autoryzację logowania jednym dotknięciem. Jeśli jesteś na Apple ekosystemie, możesz nawet uzyskać na swoim urządzeniu funkcję logowania jednym dotknięciem Apple Watch.

Tokeny generowane w Duo Mobile są zależne od czasu, więc możesz uzyskać do nich dostęp nawet wtedy, gdy jesteś offline. Obsługuje szeroką gamę popularnych stron internetowych, a wpisy do nich możesz dodać w kilku krokach. W ramach ostatniej aktualizacji aplikacja otrzymała także wiele zmian w interfejsie użytkownika, dzięki czemu jest bardziej przyjazna dla użytkownika i zapewnia pewne opcje dostosowywania.

Rekommenderad:  Bharat vs Indie – który z nich jest bardziej doświadczony cyfrowo?

Poza tym Duo Mobile umożliwia korzystanie z danych biometrycznych lub haseł w celu blokowania aplikacji i zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi.

Dodatkowo oferuje możliwość tworzenia kopii zapasowych i przywracania funkcjonalności, która pozwala na tworzenie kopii zapasowych kont i tokenów bezpieczeństwa z bieżącego urządzenia i przywracanie ich na nowym urządzeniu.

Pobierz Duo na telefon komórkowy: Android | iOS

7. Obsydian ∇

Obsidian ∇ to dostępna wyłącznie na iOS aplikacja 2FA na iPhone’a. Jest to jedna z lepiej wyglądających aplikacji 2FA na rynku, z wieloma opcjami dostosowywania, które pomogą Ci spersonalizować jej wygląd według własnych upodobań. Niektóre z tych opcji personalizacji obejmują zmianę motywów, używanie ikon i wybór trybów wizualnych.

Mówiąc o funkcjonalności, Obsidian wykorzystuje FaceID i TouchID do zabezpieczania dostępu, a do bezpiecznego działania polega na pęku kluczy iCloud. Obiecuje, że nigdy nie będzie przesyłać ani przechowywać danych na żadnym ze swoich serwerów. Co więcej, aby skorzystać z usługi, nie trzeba się rejestrować. Jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac, możesz skorzystać z funkcji synchronizacji, aby zsynchronizować dane między telefonem iPhone i komputerem Mac.

Obsidian tworzy również codzienną kopię zapasową wpisów tokenów. Robi to również wtedy, gdy modyfikujesz wpis lub tworzysz nowy wpis dla konta. Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, możesz organizować swoje konta w aplikacji za pomocą folderów, aby oddzielić domenę służbową, osobistą lub dowolną konkretną. A jeśli korzystasz z Google Authenticator, możesz zaimportować wszystkie swoje wpisy do Obsidianu, korzystając z funkcji importu.

Pobierz Obsydian: iOS

8. Autoryzator Google

Google Authenticator to najbardziej podstawowa aplikacja do uwierzytelniania dwuskładnikowego. Pochodzi od Google, jak sama nazwa wskazuje, i jest dostępny zarówno na Androida, jak i iPhone’a. Jedną z największych zalet Google Authenticator jest to, że jest obsługiwany przez prawie każdą usługę/aplikację, która korzysta z 2FA do uwierzytelniania.

Jeśli szukasz prostej aplikacji 2FA – takiej, która nie oferuje żadnych dodatkowych funkcji (i w pewnym sensie jest bezpieczniejsza ze względu na brak funkcji międzyplatformowych i synchronizacji), najlepszym wyborem będzie Google Authenticator. Podobnie jak większość aplikacji 2FA, ta również wykorzystuje algorytm TOTP do generowania tokenów, dzięki czemu możesz z niego korzystać nawet wtedy, gdy nie masz połączenia z Internetem. W przypadku obsługiwanych usług aplikacja wykorzystuje również algorytm HOTP do generowania tokenów.

Konfigurowanie kont jest również dość łatwe i można to zrobić za pomocą kodu QR lub ręcznie wprowadzając klucz konfiguracyjny. Podobnie możesz łatwo eksportować swoje konta za pomocą kodów QR. Jako dodatkowy środek bezpieczeństwa możesz zdecydować się na ochronę aplikacji za pomocą danych biometrycznych.

Pobierz aplikację uwierzytelniającą Google: Android | iOS

Wyróżnienia

9. Uwierzytelniacz Lastpass

Lastpass Authenticator to popularny dwuskładnikowy uwierzytelniacz firmy Lastpass dostępny zarówno na Androida, jak i iPhone’a. Generuje TOTP 6-cyfrowe kody, a także oferuje powiadomienia push w celu zatwierdzenia logowania jednym dotknięciem. Dodatkowo obejmuje także obsługę kodów SMS i szyfrowanych kopii zapasowych oraz zapewnia automatyczną konfigurację za pomocą kodu QR.

Pobierz Lastpass Authenticator: Android | iOS

10. iOTP

andOTP to dostępna wyłącznie na Androidzie aplikacja 2FA o otwartym kodzie źródłowym, z której można korzystać całkowicie bezpłatnie i która zapewnia doskonałe bezpieczeństwo tokenów. Implementuje TOTP do generowania kluczy bezpieczeństwa i wykorzystuje szyfrowaną pamięć do bezpiecznego przechowywania ich na pokładzie. Ponadto oferuje różne opcje tworzenia kopii zapasowych, takie jak kopie zapasowe w postaci zwykłego tekstu, chronione hasłem i kopie zapasowe szyfrowane OpenPGP.

Pobierz i OTP: Android

Chroń swoje konta dzięki 2FA

Powyżej wymieniono niektóre z najlepszych aplikacji do uwierzytelniania dwuskładnikowego, których możesz używać na Androidzie lub iPhonie do zarządzania tokenami 2FA na wszystkich różnych kontach online.

Rekommenderad:  Liczba słów i SEO: co marketerzy treści powinni wziąć pod uwagę

Chociaż prawie wszystkie z tych aplikacji działają dobrze i są w stanie zaspokoić większość Twoich potrzeb, ostatecznie do Ciebie należy wybranie tej, która będzie odpowiadać Twoim wymaganiom. Jeśli chcesz mieć obsługę synchronizacji wielu urządzeń i synchronizację w chmurze w swojej aplikacji 2FA, naszym zdaniem Obsidian, Authy i 2FAS to dobre opcje.

Z drugiej strony, jeśli jesteś zależny od wielu usług firmy Microsoft, Microsoft Authenticator to najlepsze rozwiązanie 2FA, którego powinieneś użyć. Z drugiej strony, jeśli chcesz bezpieczniejszego korzystania, Google Authenticator jest bezpiecznym rozwiązaniem ze względu na brak funkcji synchronizacji na wielu urządzeniach i w chmurze.

Często zadawane pytania dotyczące aplikacji 2FA

2FA z pewnością jest tego warte. Tak naprawdę jest to jedna z najlepszych praktyk poprawiających bezpieczeństwo kont internetowych i chroniąca je przed nieautoryzowanym dostępem.

Chociaż używanie silnych i złożonych haseł zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo Twojego konta, stale rosnące wycieki danych i ataki hakerskie gwarantują dodatkową ochronę Twoich kont, a mechanizm 2FA jest zdecydowanie najlepszym sposobem, aby to zrobić.

Powiedziawszy to, należy jednak pamiętać, że 2FA nie jest rozwiązaniem ostatecznym. Nadal musisz przestrzegać bezpiecznych praktyk internetowych, aby chronić swoje konta i działania online.

Klucze bezpieczeństwa USB, czyli sprzętowe generatory tokenów, te małe urządzenia w kształcie klucza, które wyglądają jak pendrive’y, to najbezpieczniejsza metoda uwierzytelniania dwuskładnikowego. Częściowo ma to związek z faktem, że nie są one bezpośrednio połączone z Internetem ani nie mają łączy do żadnego innego sposobu komunikacji, co mogłoby potencjalnie prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa tokena bezpieczeństwa.

Jednak to bezpieczeństwo ma swoją cenę, dosłownie. Większość kluczy sprzętowych, takich jak YubiKey i Titan, jest droga. Dlatego mogą nie być najlepszym rozwiązaniem dla większości osób. Z drugiej strony aplikacje 2FA są bardziej dostępne i łatwiejsze w użyciu.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór aplikacji uwierzytelniającej ostatecznie zależy od Twoich preferencji. Jeśli potrzebujesz większej liczby funkcji, Authy, Obsidian i uwierzytelniacz TOTP to naprawdę dobre aplikacje 2FA, które powinieneś sprawdzić, natomiast jeśli potrzebujesz większego bezpieczeństwa, możesz skorzystać z Google Authenticator. Podobnie, jeśli jesteś zależny od wielu kont i usług Microsoft, Microsoft Authenticator będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

Jak już wspomnieliśmy, Google Authenticator to znacznie prostsza i minimalna aplikacja 2FA. W związku z tym brak zaawansowanych funkcji, takich jak obsługa wielu urządzeń i synchronizacja między platformami, sprawia, że ​​jest on nieco bezpieczniejszy niż aplikacje oferujące te funkcje. Jeśli więc bezpieczeństwo jest Twoim priorytetem, powinieneś skorzystać z Google Authenticator.

Z drugiej strony Microsoft Authenticator dobrze współpracuje z aplikacjami i usługami Microsoft. Dlatego też, jeśli dużo inwestujesz w te usługi, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie Microsoft Authenticator.

Authy to jeden z najbogatszych w funkcje uwierzytelniaczy dwuskładnikowych, który obejmuje takie funkcje jak 8-cyfrowa obsługa tokenów, synchronizacja wielu urządzeń, automatyczne kopie zapasowe i bezpieczne kopie zapasowe w chmurze, aby podnieść ogólne wrażenia.

Z drugiej strony Google Authenticator oferuje tylko niezbędne funkcje generowania tokenów i zarządzania, dzięki którym możesz wykonać swoją pracę. W pewnym sensie umożliwia to większe bezpieczeństwo tokenów, ponieważ będzie tylko jeden punkt kompromisu.

Table of Contents