Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Najlepsze prywatne wyszukiwarki do przeglądania Internetu prywatnie i anonimowo

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Najlepsze prywatne wyszukiwarki do przeglądania Internetu prywatnie i anonimowo

Internet ma problem z Google. Wykracza to daleko poza uprzedzenia co do wyników.

Google jest de facto wyszukiwarką internetową i kontroluje ponad 85% udziału w rynku wyszukiwarek, dominując nad innymi na rynku z ogromną przewagą. Jednak pomimo swojej popularności, wyszukiwarka miała w ciągu ostatnich kilku lat poważne obawy, co skłoniło jej użytkowników do poszukiwania alternatyw.

W rzeczywistości, poza rzucającymi się w oczy problemami, takimi jak częste zmiany algorytmów, uprzedzenia dotyczące wyników wyszukiwania, pogarszający się stan indeksowania oraz wzrost liczby niedokładnych i niezadowalających wyników, Google był również przedmiotem krytyki w związku ze swoją polityką dotyczącą kwestii prywatności w ostatnim czasie , co wywołało wśród wielu oburzenie.

OBRAZ: DuckDuckGo

W rzeczywistości jednak nie jest całkowicie zaskakujące, że takie obawy pojawiają się wokół Google, ponieważ od lat powszechnie donoszono, że jego wyszukiwarka śledzi każdy ruch użytkowników w Internecie. A to tylko niewielka część znacznie większego problemu, który ciągnie się od jakiegoś czasu.

Jeśli jednak interesuje Cię prywatność i szukasz alternatywy dla Google, na początek możesz skorzystać z kilku wyszukiwarek zorientowanych na prywatność. Te prywatne przeglądarki umożliwiają przeglądanie Internetu prywatnie, a w niektórych przypadkach anonimowo.

Rzućmy okiem na niektóre z najlepszych prywatnych wyszukiwarek, z których możesz zacząć korzystać od razu.

Najlepsze prywatne wyszukiwarki

Prywatne wyszukiwarki dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje: metawyszukiwarki, które w celu uzyskania wyników korzystają z głównych wyszukiwarek; pełnoprawne wyszukiwarki, które mają własne indeksy do przechowywania informacji ze wszystkich różnych stron internetowych.

1. KaczkaKaczkaGo

DuckDuckGo to jedna z najpopularniejszych alternatyw dla Google. Jest to najlepsza wyszukiwarka zorientowana na prywatność, która nie tylko zapewnia prywatność w Internecie, ale także zapewnia dokładniejsze i trafniejsze wyniki dla Twoich zapytań niż Google. Powiedziawszy to, panuje ogólne przekonanie, że ponieważ DuckDuckGo (ani jakakolwiek inna prywatna wyszukiwarka) nie śledzi Cię, nie ma pojęcia o Twoich preferencjach. Dlatego nie jest tak skuteczny w dostarczaniu odpowiednich wyników. Jednak nie jest to do końca prawdą, ponieważ trafność i docelowe wyniki są różne. Naszym zdaniem nie przeszkadza Ci to, że nie widzisz ukierunkowanych wyników, ale zdecydowanie potrzebujesz odpowiednich wyników dla swoich żądań wyszukiwania.

Mówiąc o prywatności, DuckDuckGo opiera się na tradycyjnym sposobie wyświetlania reklam, które w żaden sposób nie odzwierciedlają Twoich preferencji. Podobnie udaje mu się również wyeliminować „wycieki wyników wyszukiwania”, aby uniemożliwić witrynom internetowym identyfikację Cię na podstawie Twoich danych osobowych, takich jak adres IP lub inne identyfikatory użytkownika. Dodatkowo DuckDuckGo obsługuje enklawę wyjściową Tora, której możesz użyć do uzyskania szyfrowanego wyszukiwania i kompleksowej anonimowości. Jeśli jesteś przekonany, mamy przewodnik dotyczący przejścia na Duckduckgo od Google.

Rekommenderad:  Mi 10i ze Snapdragonem 750G i poczwórnymi tylnymi kamerami zaprezentowany w Indiach

Odwiedź DuckDuckGo

2. SzukajX

SearX to metawyszukiwarka, której celem jest ochrona prywatności użytkowników, a jednocześnie udostępnianie im trafnych wyników wyszukiwania. Dla niewtajemniczonych metawyszukiwarka to narzędzie, które pobiera informacje z wyszukiwarek internetowych w celu wygenerowania wyników. Krótko mówiąc, opiera się na informacjach indeksowanych z innych wyszukiwarek, takich jak Google, Bing i podobne, aby zwracać wyniki dla Twoich zapytań. Jedną z rzeczy, która działa na korzyść metawyszukiwarek, jest różnorodność, która pozwala im uzyskiwać informacje z wielu wyszukiwarek w przeciwieństwie do głównej wyszukiwarki, która z założenia ma tylko jedno indeksowane źródło.

Jeśli chodzi o sposób, w jaki SearX udaje się zachować prywatność, cóż, podobnie jak każda inna wyszukiwarka metawyszukiwarek, SearX ukrywa również adres IP osoby wyszukującej przed zapytaniami wyszukiwania, aby uniemożliwić wyszukiwarce dowiedzenie się, gdzie znajduje się użytkownik i jakie są jego preferencje. SearX twierdzi, że może pobierać wyniki z 82 różnych wyszukiwarek we wszystkich kategoriach, w tym popularnych wyszukiwarek, takich jak Bing, Google, Reddit, Wikipedia, Yahoo i Yandex. Wszystkie preferencje Twojej wyszukiwarki są zapisywane lokalnie w pliku cookie w Twojej przeglądarce, a nie na serwerach wyszukiwarki. Główną przewagą SearX nad innymi wyszukiwarkami jest to, że dzięki SearX uzyskujesz dostęp do wielu instancji SearX uruchamianych przez użytkowników, z których niektóre obsługują nawet usługi Tor, dzięki czemu możesz wybrać tę na podstawie istniejących ustawień bezpieczeństwa i prywatności.

Zobacz SearX

3. MetaGer

MetaGer to kolejna metawyszukiwarka, która koncentruje się na wyświetlaniu wyników wyszukiwania przy jednoczesnym zachowaniu prywatności użytkownika. Wszystkie zapytania, które w nim wprowadzisz, mogą zostać przekazane do około 50 wyszukiwarek, których wyniki są filtrowane i sortowane, zanim zostaną ostatecznie przedstawione Tobie. Podobnie jak SearX, MetaGer oferuje również ukrytą usługę TOR, której możesz używać do przeszukiwania Internetu w sieci Tor w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i poprawy anonimowości.

Oprócz zwykłych wyników wyszukiwania w Internecie, MetaGer wyświetla także wyniki opcji Zakupy, dzięki czemu możesz wyszukiwać przedmioty, które chcesz kupić, bez obawy, że będziesz później śledzony w Internecie. Podobnie istnieje również dedykowana sekcja wyników z wiadomości/polityki, aby zachować rozróżnienie między wynikami. Co więcej, aby poprawić jakość wyników i zapobiec stronniczości preferencji (bańka filtrująca), MetaGer gwarantuje, że nigdy nie zwraca wyników, które są klikane częściej. Mówi, że w ten sposób osoby wyszukujące nie są podatne na wyniki zgodne z ich punktami widzenia lub przekonaniami, a zamiast tego otrzymują bezstronne i wiarygodne wyniki wyszukiwania.

Rekommenderad:  Luty 2020: Najlepsze nowe gry na iPhone'a i iPada -

Zobacz MetaGera

4. Qwant

Qwant to wyszukiwarka z siedzibą w UE, która twardo podchodzi do prywatności użytkowników. W przeszłości była to domyślna wyszukiwarka dla przeglądarek takich jak Google Chrome i Firefox. Na dzień dzisiejszy nadal znajduje się na liście domyślnych wyszukiwarek w przeglądarce Chrome dla francuskich użytkowników. Tym, co odróżnia Qwant od większości innych wyszukiwarek, jest to, że posiada własny silnik indeksujący, który daje mu pełną kontrolę nad przeszukiwaniem, indeksowaniem i przechowywaniem informacji w Internecie, a także pozwala zachować wyniki wyszukiwania odpowiadające zapytaniu bez śledzenia użytkownika i zamykania go w bańce filtrującej.

Mówiąc o funkcjach, Qwant przeszedł kilka zmian w ciągu ostatnich kilku lat. Spośród tych zmian kilka godnych uwagi to wprowadzenie Qwant Lite: lżejszej i szybszej wersji Qwant, która ma być przyjazna dla użytkownika i zdolna do działania w starszych przeglądarkach, Qwant Junior: portalu dla dzieci z filtrowanymi wynikami oraz Qwant Maps: usługa map typu open source zbudowana przy użyciu bazy danych OpenStreetMap w celu dostarczania map i tras zapewniających poszanowanie prywatności. Jeśli chodzi o prywatność, dzięki lokalizacji w Europie, Qwant zapewnia użytkownikom ochronę na mocy RODO (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), które zapewnia im kontrolę nad ich danymi osobowymi. Poza tym platforma posiada również pewne środki ostrożności, aby uniemożliwić stronom trzecim uzyskanie wglądu w zapytania wyszukiwane przez użytkowników.

Zobacz Qwanta

5. Szwajcarskie krowy

Swisscows to kolejna popularna wyszukiwarka internetowa i zapewniająca prywatność alternatywa dla Google. Uważa się za „przyjazną rodzinie”, dla czego stara się pomijać w swoich wynikach jednoznaczne źródła. Wyszukiwarka opiera się głównie na Bing do wyszukiwania w Internecie, SoundCloud do wyszukiwania muzyki i Yandex do tłumaczenia językowego. Poza tym Swisscows posiada również własny indeks niemieckojęzycznej wersji swojej wyszukiwarki.

Jeśli chodzi o prywatność, Swisscows obiecuje, że nigdy nie przechowuje żadnych danych swoich użytkowników, aby mogli oni anonimowo przeglądać Internet. Co więcej, firma wspomina również, że do świadczenia usługi wykorzystuje własne serwery, zamiast polegać na chmurze, aby zminimalizować ryzyko. Wszystkie serwery Swisscows znajdują się w centrum danych firmy Swisscows w Alpach Szwajcarskich, które znajduje się poza UE i Stanami Zjednoczonymi, co daje firmie możliwość silnego kontrolowania ochrony prywatności użytkowników.

Rekommenderad:  3 Skuteczny Pinterest Strategie marketingowe zwiększające liczbę odbiorców

Zobacz szwajcarskie krowy

6. Strona startowa

Startpage (dawniej lxquick) powstał w 1998 roku jako metawyszukiwarka i oferował wyszukiwanie w 14 różnych wyszukiwarkach. Później połączył się ze Startpage, który był wówczas katalogiem internetowym, i przekształcił się w Startpage, jakim jest dzisiaj. Podobnie jak większość innych wyszukiwarek zorientowanych na prywatność, Startpage również ma zdecydowane stanowisko w sprawie prywatności użytkowników, umożliwiając użytkownikom większą kontrolę nad ich danymi osobowymi.

Dzięki Startpage zasadniczo otrzymujesz wyniki z wyszukiwarki Google, ale w sposób całkowicie anonimowy, tak że ani Startpage, ani Google, ani Twój dostawca usług internetowych nie wiedzą, czego szukasz w Internecie. Robi to poprzez zmianę adresu IP na domyślny systemowy adres IP wyszukiwarki, zamiast maskować niektóre jego bity, dzięki czemu nie pozostawiasz żadnych śladów podczas przeglądania sieci. Podnosząc prywatność na wyższy poziom, Startpage oferuje również widok anonimowy, który – jak się wydaje – umożliwia odwiedzanie strony internetowej przy zachowaniu anonimowości. Poza tym Startpage ma również klienta poczty e-mail — StartMail — który pomoże Ci wysyłać prywatne i bezpieczne wiadomości e-mail do wszystkich.

Zobacz stronę startową

Przeglądaj Internet prywatnie za pomocą prywatnych wyszukiwarek

Mimo że Google w dalszym ciągu jest liderem w obszarze wyszukiwarek, dzięki swoim niesamowitym możliwościom sztucznej inteligencji i zestawowi przydatnych funkcji nie jest najlepszy, jeśli chodzi o poszanowanie prywatności użytkowników. Pod tym względem prywatne wyszukiwarki mają natomiast ograniczony zestaw funkcji i funkcjonalności, ale mimo to realizują swój główny cel — rzetelne wyświetlanie wyników wyszukiwania przy jednoczesnym zachowaniu prywatności danych użytkownika. Co więcej, kilka z tych wyszukiwarek oferuje trafniejsze i dokładniejsze wyniki w przypadku zapytań użytkowników niż Google, co jest kolejnym powodem, aby z nich korzystać.