Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Najlepsze zewnętrzne dyski twarde na rok 2024

Chociaż przechowywanie w chmurze jest dobrą opcją, nie zawsze może być dostępne. Dobrym pomysłem może być przesyłanie plików na zewnętrzne dyski twarde.

Możesz zapytać, dlaczego potrzebujemy kopii zapasowej? Upewnij się, że wszystkie ważne informacje są bezpieczne, niezależnie od tego, co stanie się z Twoim komputerem lub połączeniem internetowym. Zalecamy przesłanie wszystkiego na zewnętrzny dysk twardy i wykorzystanie chmury jako źródła dodatkowego.

Jednak przy tak dużej liczbie dostępnych obecnie opcji możesz mieć problemy z wyborem. Przeczytaj resztę tego artykułu, aby dowiedzieć się, jak wybrać zewnętrzny dysk twardy.

Przestrzeń magazynowa

Najważniejszą rzeczą przy zakupie zewnętrznego dysku twardego jest jego pojemność. Choć może się to wydawać dobre, zakup szybkiego dysku twardego z szyfrowaniem i dostępem zdalnym jest nie do przyjęcia, jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca do przechowywania danych.

Pytanie brzmi: jaka pojemność jest odpowiednia? To zależy od Ciebie.

Jeśli chcesz go używać do przesyłania dokumentów, zdjęć lub innych multimediów lub zwiększyć przestrzeń dyskową swojego taniego laptopa lub tabletu, dobrym pomysłem może być pendrive średniej klasy (pamięć flash). Większe dyski flash mogą pomieścić do 2 terabajtów, ale są zazwyczaj drogie.

Jeśli jednak chcesz zapisać więcej informacji lub przechowywać pliki i foldery przez dłuższy czas, będziesz potrzebować czegoś bardziej znaczącego. Dysk twardy o pojemności 1 TB może zaspokoić większość Twoich przyszłych potrzeb. Jednak obecnie dostępne są również wieloterabajtowe dyski twarde.

Na przykład dysk Seagate Backup Plus ma pojemność od 1 TB do 5 TB. Model 1 TB kosztuje około 90 dolarów, a model 5 TB około 160 dolarów.

SSD w porównaniu z HDD

Są to dwa różne sposoby przechowywania danych i uzyskiwania do nich dostępu.

Dyski twarde (dyski twarde) wykorzystują obrotowe dyski magnetyczne do przechowywania danych. Głowica odczytu/zapisu zmienia te dane w miarę potrzeb. Dyski SSD (dyski półprzewodnikowe) składają się z tranzystorów z małą bramką, które mogą utrzymywać tryb ładowania lub rozładowywania bez konieczności stosowania źródła energii. Tego typu dyski twarde nie mają ruchomych części, stąd nazwa.

Dyski SSD są w wielu przypadkach znacznie szybsze niż dyski twarde, ale mogą być bardzo drogie. Dysk twardy jest tańszy, większy, wolniejszy i bardziej podatny na ataki. Zwykle zaleca się wybór dysku SSD, z wyjątkiem pewnych okoliczności.

Szybkość transferu

Ale nie jest to rozmiar wszystkiego, nawet jeśli chodzi o zewnętrzne dyski twarde. Szybkość transferu jest niezwykle ważną cechą. Jeśli musisz regularnie przenosić pliki na dysk twardy, nie chcesz długo czekać.

Na szybkość dysków twardych rolę odgrywają dwa główne czynniki: technologia przechowywania i używane złącze.

Chociaż niektóre dyski twarde są szybsze, dyski SSD mogą generalnie przetwarzać dane szybciej niż dyski twarde. Zewnętrzne dyski SSD są droższe niż wersje HDD i często mają mniejszą pojemność. Ale nie potrzebujesz więcej niż jednego, ponieważ są większe dyski SSD, które można kupić w rozsądnej cenie.

CZYTAĆ:  czy system Windows 7 może uruchamiać gry?

Istnieje kilka standardowych opcji podłączenia zewnętrznego dysku twardego do komputera lub urządzenia mobilnego. Większość dysków twardych wykorzystuje interfejs USB, ale najnowsze generacje charakteryzują się pewnymi różnicami – zwłaszcza jeśli chodzi o prędkość transferu.

USB 2.0 to stary standard – jego maksymalna prędkość transferu wynosi zaledwie 480 Mbps. Port nie jest zwykle szyfrowany na komputerach PC.

Złącza USB w wersji wyższej niż 2.0 mogą być nieco mylące. Możesz zobaczyć specyfikacje, takie jak USB 3.0, USB 3.1 Gen1 lub USB 3.2 Gen1. Wszystkie trzy są takie same, a ich prędkość wynosi do 5 Gbps i jest kodowana na niebiesko. Podobnie USB 3.1 Gen2 i USB 3.2 Gen2 są takie same, z tą różnicą, że są oznaczone kolorem czerwonym i oferują transfer 10 Gb/s.

Najszybszą opcją jest USB 3.2 lub 3.2 2 × 2, z maksymalną prędkością 20 Gb/s.

USB-A to najpopularniejszy typ złącza z prostokątną obudową i połączeniem jednokierunkowym. USB-C jest nowszy, mniejszy i bardziej okrągły i oferuje połączenie dwukierunkowe. Jest to port protokołu DisplayPort dla wyjścia wideo. Niektóre połączenia korzystają z portu USB-C, ale korzystają z protokołu Thunderbolt 3 z szybkością 40 Gb/s.

Niektóre starsze urządzenia korzystają z alternatywnych połączeń, takich jak eSATA i Firewire, ale najlepiej ich unikać.

Idealnie byłoby, gdybyś potrzebował połączenia Thunderbolt 3. Jeśli jednak jest bardzo drogi lub Twoje urządzenie nie posiada portu USB-C lub Thunderbolt 3, lepiej poszukać USB 3.1/3.2 Gen 2.

Przenośność i trwałość

Jeśli szukasz zewnętrznego dysku twardego do użytku domowego, dobrym rozwiązaniem mogą być sieciowe urządzenia pamięci masowej (NAS). Zwykle są umieszczane jako samodzielne urządzenia przewodowe w sieci lokalnej i oferują wiele dysków i trybów przechowywania. Promise Technology, QNAP i Synology to trzej wyspecjalizowani producenci urządzeń NAS.

Jeśli jednak chcesz nosić dysk twardy na zewnątrz, musisz wziąć pod uwagę jego przenośność. Dysk twardy powinien być lekki i mały, aby łatwo zmieścił się w kieszeni lub torbie. Idealnie, szukasz dysku twardego, który nie wymaga zewnętrznego przewodu zasilającego.

Większość zewnętrznych dysków twardych jest bardzo ciężka, a tylko nieliczne są małe, jak na przykład Samsung T5, który choć fizycznie jest bardzo mały i lekki, oferuje dużą pojemność cyfrowej pamięci. Z drugiej strony dyski SSD są nieco mniejsze niż ich odpowiedniki na dyskach twardych.

Kolejnym powodem, dla którego preferujemy dyski SSD zamiast HDD, jest ich trwałość. Chociaż większość zewnętrznych dysków twardych jest obecnie wyposażona w szorstką obudowę chroniącą przed uszkodzeniami, te dwie technologie mają bardzo różną budowę fizyczną. Dysk SSD, który nie posiada ruchomych części, jest bardziej odporny na uszkodzenia niż tradycyjne dyski twarde, dzięki czemu oferuje znaczną trwałość.

Bezpieczeństwo

Szyfrowanie jest dobrym pomysłem, jeśli dane przechowywane na zewnętrznym dysku twardym są wrażliwe. Wiele dysków twardych jest kompatybilnych z rozwiązaniami szyfrującymi oprogramowanie i dlatego są odpowiednie dla większości ludzi.

Osobom, które poważniej traktują bezpieczeństwo swoich danych, zaleca się dysk twardy z szyfrowaniem sprzętowym. Jeżeli zależy Ci na wysokim bezpieczeństwie możesz wybrać Padlock Apricorn Aegis.

CZYTAĆ:  Czy odblokowanie Steam jest bezpieczne? Najlepsze alternatywy odblokowane przez Steam

Niektóre dyski mają dodatkowe warstwy zabezpieczeń, aby zapobiec fizycznej manipulacji. Na przykład dyski flash Ironkey firmy Kinky nie mają takiej samej pojemności jak zwykłe dyski flash, ale mają dodatkową warstwę zabezpieczeń wbudowaną w płytkę drukowaną (PCB). Taka konstrukcja uniemożliwia fizyczny dostęp do układów pamięci wewnątrz lampy błyskowej.

Zgodność

Zewnętrzne dyski twarde są sformatowane dla określonego systemu operacyjnego. Na przykład dysk twardy sformatowany dla systemu Windows 10 może mieć problemy z systemem macOS i odwrotnie. Niektóre dyski twarde są również sformatowane specjalnie dla systemu Linux.

Ustawienia te nie są odwracalne. Możesz jednak ponownie sformatować dysk twardy lub podzielić go na partycje, aby uzyskać dostęp do większej liczby funkcji. Jeśli jednak nie chcesz mieć takich kłopotów, upewnij się, że zewnętrzny dysk twardy jest kompatybilny z docelowym systemem operacyjnym.

Hazard

Szukasz zewnętrznego dysku twardego do gier lub zwiększenia pamięci konsoli? W takim przypadku Twoje potrzeby mogą nieznacznie różnić się od potrzeb zwykłego użytkownika.

W takiej sytuacji prędkość dysku SSD jest ważniejsza, ponieważ dysk o niskiej prędkości może wydłużyć czas oczekiwania i reakcji na grę. Właściciele konsol Xbox S i X mogą korzystać z dysku rozszerzeń Seagate. Inne zewnętrzne dyski SSD mogą być używane do starszych gier na konsole Xbox One i Xbox 360, ale nie do Xbox Series S/X Gry.

W gry na konsolę Sony PlayStation 5 można grać tylko na wewnętrznym dysku SSD, chociaż w gry na PS4 można grać na dysku SSD lub zewnętrznym dysku twardym. Ładują się znacznie szybciej na dysku SSD, dlatego warto korzystać z PS5 z szybszym łączem USB-C.

Niektóre modele, jak np. Silicon Power Armor A60, posiadają kable wewnątrz i są odporne na upadek z odległości 3 metrów, co jest zalecane w podróży.

Dodatkowe funkcje

Chociaż w tym artykule omówiono wszystkie podstawy wyboru zewnętrznego dysku twardego, nadal możesz przeprowadzić więcej badań, aby dokonać lepszego wyboru. Jeśli obie opcje wydają się ogólnie takie same, najlepiej rozważyć dodatkowe funkcje.

Jedną z tych cech jest gwarancja na produkt.

Pomocne byłoby, gdybyś wziął pod uwagę również kable dołączone do dysku twardego. Niektóre nowsze telefony i laptopy wykorzystują złącza USB-C lub Thunderbolt 3, ale Twój dysk twardy może być wyposażony w kabel USB-A. W takim przypadku możesz kupić ten dysk, ale będziesz musiał także kupić inny kabel lub adapter, co zwiększy całkowity koszt.

Warto również rozważyć nowsze dyski twarde z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak kabel do ładowania USB i łączność Wi-Fi.

Najlepsze zewnętrzne dyski twarde 2022 (z perspektywy użytkowników na całym świecie)

Po około tygodniu wyszukiwania i surfowania wśród użytkowników na całym świecie następujące cztery dyski twarde zostały zidentyfikowane jako bardziej popularne, doskonalsze i droższe:

  • Przenośny dysk SSD Crucial X6: najlepszy zewnętrzny dysk twardy średniej klasy
  • WD My Passport 4 TB: najlepszy zewnętrzny dysk twardy z możliwością tworzenia kopii zapasowych
  • SanDisk Extreme Pro Portable SSD Najlepszy zewnętrzny dysk twardy o zwiększonej wydajności
  • Samsung Portable SSD X5: Najlepszy przenośny zewnętrzny dysk twardy

Więcej szczegółów na temat powyższych czterech dysków twardych:

CZYTAĆ:  Czy system Windows 10 ma narzędzie do czyszczenia rejestru?

Najlepszy zewnętrzny dysk twardy średniej klasy

Wśród przenośnych dysków SSD, które często trudno zmieścić w kieszeni, wąska ramka X6 zapewnia tę funkcję. Chociaż nie jest to najszybsza dostępna opcja, jest wystarczająco szybka i niedroga dla większości użytkowników.

Najlepszy zewnętrzny dysk twardy z możliwością tworzenia kopii zapasowych

Duża przestrzeń dyskowa, rozsądna cena, atrakcyjny wygląd i dobra wydajność to cechy tego dysku twardego.

Naszym zdaniem dysk My Passport 5 TB firmy Western Digital to najlepszy zewnętrzny dysk twardy z możliwością przenośnego tworzenia kopii zapasowych w roku 2020. Możesz zapytać dlaczego? Wersja 4 TB kosztuje mniej w przeliczeniu na terabajt, co pozwala na przechowywanie wszystkich cennych plików. Dodatkowa przestrzeń może być bezcenna.

Drugie miejsce w tej popularnej kategorii zajmuje Seagate Backup Plus Portable. Podobnie jak WD, jest to USB 3.1 Gen 1 (5 Gb/s). Maksymalna dostępna pojemność wynosi pięć terabajtów, ale jest również dostępna w rozmiarach 1 terabajta, dwóch terabajtów i czterech terabajtów. Ponadto szybka wersja 4 TB wykorzystuje dwa dyski twarde w konfiguracji RAID w celu poprawy wydajności.

W testach wersji 4 TB odkryliśmy, że Seagate nieco szybciej przesyłał duże pliki (takie jak filmy), ale wolniej przy przesyłaniu małych plików (takich jak dokumenty pakietu Office). Jednak nadal jest godnym wicemistrzem.

Najlepszy zewnętrzny dysk twardy o zwiększonej wydajności

Przenośny dysk SSD Extreme Pro firmy SanDisk (1 TB) to najszybszy zewnętrzny dysk SSD USB 3.1 Gen 2, jaki widzieliśmy. Jego wydajność jest prawie równa wydajności Samsunga T7, ale przewyższa go w dłuższej perspektywie.

Dysk twardy SanDisk nie oferuje dobrego i przyjemnego systemu zabezpieczeń odcisków palców, jaki zastosowano w T7, ale oferuje prawie tę samą cenę i wykorzystuje hasło programowe w zakresie bezpieczeństwa.

Przenośny dysk SSD T7 Touch firmy Samsung ściśle konkuruje z przenośnym dyskiem SanDisk Extreme Pro. Model ten jest cieńszy od swojego poprzednika, T5, i oferuje możliwość szybszego odczytu skanerów linii papilarnych.

Można też kupić dysk twardy z formalnym certyfikatem FIPS, który kosztuje więcej niż T7 (obecnie 130 dolarów na Amazonie za testowany przez nas model 500 GB) ze względu na nieco większe bezpieczeństwo. Sprawia, że ​​typowy użytkownik chcący skutecznie chronić informacje jest słodszy.

Najlepszy przenośny zewnętrzny dysk twardy

Nowy przenośny dysk SSD X5 firmy Samsung charakteryzuje się dużą szybkością, ale nie oferuje dużej wydajności.

Oczywiście należy pamiętać, że najlepszą wydajnością przenośnego dysku twardego Thunderbolt 3, jak sama nazwa wskazuje, jest jego najwyższa prędkość. Nie polecamy poważnie dysku Portable SSD X5 ze względu na brak portów Thunderbolt 3 w komputerach PC. Aby korzystać z Thunderbolt 3, musisz mieć komputer Dell XPS 13 lub HP Spectre x360.

Bezpłatne pobieranie motywów WordPressPobieranie premium motywów WordPressPobieranie premium motywów WordPressPobierz motywy WordPressdarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie CoolpadaPobierz zerowe motywy WordPressbezpłatny kurs online