Najlepszy przewodnik, aby przedłużyć żywotność sprzętu komputerowego

Jako użytkownicy dowolnego urządzenia lub urządzenia niezbędna jest podstawowa wiedza, która pozwala nam rozwiązywać codzienne awarie. Jeśli mamy pojazd, bardzo ważna jest wiedza, przynajmniej teoretycznie, jak zmienić oponę i utrzymać ją w dobrym stanie na poziomie ogólnym. Komputery nie umkną tej logice i chociaż zawsze jesteśmy przed nimi w domu lub w pracy, problemy ze sprzętem są zwykle pozostawione w ręce najbardziej doświadczonych.

Chociaż jest to poprawne, najlepiej jest wiedzieć szerokimi pociągnięciami, jakie są te komponenty, które najbardziej mają awarie, i w ten sposób starają się zapobiec ich wystąpieniu. Dlatego stworzyliśmy ten niewielki przewodnik, aby pokazać, jakie są typowe problemy generowane przez części komputerowe oraz dobre praktyki, które należy wykonać, aby utrzymać i wydłużyć okres użytkowania.

Bezpieczeństwo fizyczne: klucz do zapobiegania awariom sprzętowym

Najlepszy przewodnik, aby przedłużyć żywotność sprzętu komputerowego 1

Kiedy mówimy o kwestiach bezpieczeństwa, zawsze myślimy o wirusach, hakerach, wyciekach danych i podobnych rzeczach, ale ten temat może być głębszy. Sprzęt komputerowy jako odpowiedzialny za urzeczywistnienie wykonywania oprogramowania zasługuje na staranność i dobre praktyki zapewniające nie tylko dobre działanie, ale także możliwość przedłużenia jego żywotności.

W tym sensie bezpieczeństwo fizyczne wchodzi w grę z warunkami, których potrzebujemy, aby utrzymać nasze komputery w najlepszym stanie. Oznacza to takie elementy, jak ochrona przed wahaniami napięcia, za pomocą regulatorów, dzięki czemu zmiany energii elektrycznej nie zaczynają zakłócać działania elementów komputera. Podobnie przestrzeń, w której umieszczasz sprzęt, zapewniona wentylacja i fizyczna konserwacja, są częścią tego obszaru bezpieczeństwa, który, choć ważny, wydaje się być trzymany w tle.

Jeśli problemy sprzętowe zastraszają Cię do tej pory, możesz spojrzeć na nasze instrukcje montażu komputera, w których pokazujemy w bardziej przyjazny sposób, że procesy te nie są tak skomplikowane, jak myślisz.

Mając to na uwadze, dokonamy przeglądu tych komponentów, które generują najbardziej techniczne zgłoszenia serwisowe oraz tego, co możemy zrobić, aby działały idealnie.

Płyta główna

Najlepszy przewodnik, aby przedłużyć żywotność sprzętu komputerowego 2

Płyta główna jest jednym z najbardziej pożądanych elementów sistema ponieważ to ona ma połączenie z resztą elementów. Biorąc to pod uwagę, mówimy o niezwykle delikatnym elemencie, którego nie należy manipulować, chyba że jest to absolutnie konieczne, to znaczy tylko w przypadku zbyt zauważalnej usterki.

Przyczyny problemów z płytą główną mają różne przyczyny, ale wśród najczęstszych mamy: temperaturę, napięcie i kurz. Temperatura jest istotnym problemem w całym sistema sprzętu komputerowego i do tego celu zawiera mechanizmy, które mają na celu ochłodzenie, aby zapewnić przynajmniej minimalne warunki do prawidłowego funkcjonowania. Jednak z powodu wad radiatorów, wysokich temperatur zewnętrznych i słabej wentylacji płyta główna zaczyna się pogarszać, a zatem nie działa.

Sposobem uniknięcia tego rodzaju niedogodności jest umieszczenie sprzętu w miejscu o dobrej wentylacji bez blokowania wylotów powietrza z komputera. Podobnie sprawdź wentylatory urządzenia, aby sprawdzić, czy działają one poprawnie, i w inny sposób je wymień.

Ze swojej strony problemy z napięciem wpływają bezpośrednio na płytę główną, ponieważ to ona odbiera wyładowanie i rozprowadza je przez obwody i przewodniki, aby zasilić resztę komponentów. Oznacza to, że częste wahania napięcia mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie płyty głównej w przypadku przeciążenia lub gwałtowne pogorszenie w przypadku nagłych spadków mocy.

W ten sposób, aby zapobiec awariom napięcia, upewnij się, że masz regulator prądu zdolny do utrzymania prawidłowego napięcia, aby nie generować naprężeń na elementach płyty głównej.

W końcu wspomnieliśmy o kurzu, pamiętasz ostatni raz, kiedy odkryłeś i wyczyściłeś komputer w środku? Jeśli nigdy tego nie robiłeś lub nigdy nie zabrałeś go do serwisu technicznego w celu przeprowadzenia tego rodzaju konserwacji, w każdej chwili Twoja płyta główna może ulec awarii. Komputery zwykle gromadzą dużo pyłu, szczególnie w obszarze wentylacji i bez udziału, pył może rozprzestrzeniać się po płycie głównej.

Rozwiązanie jest proste, odkryj sprzęt i usuń kurz za pomocą dmuchawy lub miękkiej szczotki. Dmuchawa jest idealnym narzędziem w tym przypadku, jednak nie jest to coś, co mamy w naszym zestawie narzędzi, więc usługa techniczna może być dobrym rozwiązaniem.

Źródło zasilania

Najlepszy przewodnik, aby przedłużyć żywotność sprzętu komputerowego 3

Jak sama nazwa wskazuje, funkcja tego elementu ma służyć jako źródło zasilania dla wszystkich sistema sprzętu. W tym sensie to źródło zasilania jest odpowiedzialne za pobieranie prądu przemiennego pochodzącego z gniazdka i wytwarzanie przepływu strawnej energii przez części komputerowe.

Najczęstsze awarie, które wpływają na źródło zasilania, wiążą się naturalnie z problemami z napięciem oraz, podobnie jak w przypadku płyty głównej, z kurzem. W ten sposób mamy kolejny powód do pracy nad uzyskaniem dobrego regulatora prądu, który utrzyma komponenty źródła zasilania w dobrej kondycji.

Ten kawałek jest małym pudełkiem, które oprócz obwodów zgodnych z kartą konwersji napięcia zawiera również wentylator, który utrzymuje swoje chłodzenie. Jak wspomniano wcześniej, obszar wentylatora zwykle gromadzi dużo pyłu, który może ostatecznie wpłynąć na resztę obwodów i tranzystorów, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na gromadzenie się pyłu w źródle zasilania.

Dysk twardy

Najlepszy przewodnik, aby przedłużyć żywotność sprzętu komputerowego 4

Dysk twardy jako centrum przechowywania naszych danych jest tym kawałkiem, który nigdy nie zawodzi. Jest to jednak możliwy i powszechny scenariusz, biorąc pod uwagę, że zawiera on elementy, które należy ciągle zmieniać, aby mogły funkcjonować. Oznacza to, że mówimy o niezwykle delikatnym elemencie w obliczu uderzeń, które mogłyby uszkodzić płyty lub ruchome części dysku.

W tym sensie główną radą dla każdego, kto szuka sposobu na ochronę i uniknięcie problemów z dyskiem twardym, jest zapobieganie jak największemu wpływowi komputera. Dotyczy to szczególnie laptopów, w których dysk twardy jest jeszcze bardziej narażony na uszkodzenia.

W przypadku dysków twardych więcej niż uderzenia zwykle stanowią problemy z powodu problemów z napięciem. Oznacza to, że są to części dość podatne na problemy elektryczne, więc nieoczekiwane cięcia lub skoki napięcia mogą powodować wiele niedogodności. W przypadku tego rodzaju scenariuszy zalecenie jest takie samo, jak w przypadku płyty głównej i źródła zasilania: regulatora napięcia lub zabezpieczenia.

Pamięć RAM

Najlepszy przewodnik, aby przedłużyć żywotność sprzętu komputerowego 5

Ogólnie pamięci RAM znacznie się poprawiły zarówno pod względem wydajności, jak i okresu użytkowania. Wiele lat temu te elementy były bardzo podatne na najmniejsze awarie zasilania, więc w wielu domach i firmach użytkownicy i technicy mieli prawdziwe cmentarze pamięci RAM.

Innym zagorzałym wrogiem pamięci RAM jest temperatura, która ogólnie wpływa na dobre działanie wszystkich części.

Jednak w obu przypadkach producenci udoskonalili swoje produkty, a na rynku możemy znaleźć wspomnienia o wydajności chłodzenia i dużej odporności na przecięcia elektryczne. Jeśli jednak nie jesteś w stanie dokonać tych inwestycji, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wentylację urządzenia i zapewnić dobrą temperaturę tam, gdzie jego lokalizacja, aby zapewnić dobre chłodzenie wspomnień.

Wentylatory lub wentylator

Najlepszy przewodnik, aby przedłużyć żywotność sprzętu komputerowego 6

We wszystkich elementach, które skomentowaliśmy, istnieje wspólny czynnik, który bezpośrednio wpływa na wydajność: temperatura. W tym sensie sposobem na przeciwdziałanie wysokiej produkcji ciepła elementów sprzętu jest chłodzenie wytwarzane przez wentylatory. Jego główną funkcją jest wydobywanie tego ciepła z wnętrza komputera, jednak gdy zaczynają się zawodzić, wszystko sistema.

Głównym wrogiem fanów komputera jest kurz, który zwykle gromadzi się po pewnym czasie aktywności. W tym sensie, aby zapobiec skróceniu jego żywotności, ważne jest, aby przestrzenie wentylacyjne i małe łopatki wentylatora były odkryte, aby odprowadzanie ciepła było skuteczne.

Uważny na zapobiegawczą konserwację fizyczną

Ponownie, gdy myślimy o konserwacji komputera, przychodzą na myśl narzędzia takie jak CCleaner i całe oprogramowanie stworzone do czyszczenia oprogramowania. Jednak sprawa ta jest o wiele głębsza i jeśli fizyczne elementy komputera nie są utrzymywane w czystości i dobrym stanie, najbezpieczniejsze jest to, że niektóre części komputera sistema Skończyło się to niepowodzeniem.

W tym sensie zapobiegawcza konserwacja fizyczna jest niczym więcej niż czyszczeniem elementów wyposażenia i można to zrobić samodzielnie lub zanieść do serwisu technicznego. Aby to zrobić w domu, potrzebujesz tylko śrubokręta, wykręć śruby i usuń główną pokrywę obudowy, a następnie usuń kurz bardzo miękką szczotką, aby nie zniszczyć obwodów na swojej drodze.

Wykonanie tego zadania co najmniej kilka razy w roku zapewni, że komputer wydłuży jego żywotność i utrzyma dobrą ogólną wydajność.