Dużą częścią każdej witryny jest hosting. To dzięki niemu witryna działa. Ponieważ w Internecie jest więcej treści niż kiedykolwiek wcześniej, w ciągu ostatnich kilku lat rynek hostingu również gwałtownie się rozwinął. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na hosting, rynek ewoluował i znacznie uprościł interfejs użytkownika, funkcje i funkcje wykonywane w tle.
Choć cPanel z pewnością jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań, nie jest bynajmniej jedynym dostępnym. Zagłębiliśmy się w świat zarządzania hostingiem i wróciliśmy z kilkoma rozwiązaniami, które są więcej niż interesujące.
Ale zanim zagłębisz się w zarządzanie hostingiem, musisz mieć świetnego gospodarza, prawda? Jedną rzeczą, która wyróżnia platformę hostingową WPMU DEV, jest to, że oprócz wszystkich funkcji hostingowych, których można się spodziewać, jest także wbudowana w 7 profesjonalnych wtyczek WP – obejmujących wydajność, bezpieczeństwo, kopie zapasowe i nie tylko. Uzyskaj 20% zniżki na dowolny z ich planów Tutaj.
Bez zbędnych ceregieli zacznijmy od początku.
Co to jest cPanel
Zanim przejdziemy do różnych alternatyw dla cPanel, uważamy, że ważne jest, aby wiedzieć, czym jest cPanel i jak działa. Następnie możemy to porównać, porównując alternatywne opcje z tym, dla czego są alternatywą.
Krótko mówiąc, cPanel to narzędzie ułatwiające zarządzanie hostingiem. Jest to panel sterowania oparty na systemie Linux z interfejsem użytkownika przypominającym pulpit nawigacyjny, dzięki czemu jest natychmiast rozpoznawalny dla każdego, kto kiedykolwiek pracował z platformami takimi jak WordPress. Najważniejszą rzeczą jest dostępność – ponieważ nie musisz używać żadnego kodu, nie ma potrzeby zatrudniania dedykowanych programistów i/lub techników (jeśli już ich nie masz). Opcje, które otrzymasz, obejmują wszystko, czego potrzebujesz, więc można ich używać do różnych metod hostingu, takich jak hosting współdzielony, hosting dedykowany itp.
Powodów, dla których ktoś miałby szukać alternatywy, nie jest zbyt wiele, ale mimo to są obecne. Niektóre z głównych problemów dotyczą stabilności (aktualizacje są regularne, ale nadal zdarzają się awarie, które mogą skutkować utratą danych); brak zaawansowanych opcji (w miarę rozwoju witryny prawie nie będzie można zmienić wielu kluczowych, predefiniowanych ustawień); raportowanie błędów (raporty nie są tak proste, jak można by się spodziewać); i brak optymalizacji (obejmuje wszystko, ale brakuje optymalizacji dla konkretnych platform).
Teraz, gdy masz już dobre pojęcie o zaletach i wadach cPanelu, czas zrobić to samo dla wielu innych dostępnych opcji. Niektóre są bezpłatne, inne to rozwiązania premium, ale wszystkie zrobiły coś dobrego, aby znaleźć się na naszej liście, w dowolnej kolejności.
Alternatywy cPanelu
Ajenti
Jeśli kiedykolwiek wcześniej zarządzałeś witrynami, prawdopodobnie miałeś już kontakt z firmą Ajenti. Jest przeznaczony przede wszystkim dla osób z ograniczonym budżetem, takich jak start-upy lub małe firmy, co podkreśla koszt – jest bezpłatny, co czyni go dość popularnym wyborem.
Odzwierciedlenie rynku, na który celuje Ajenti, nie kończy się na cenie, ale obejmuje także wszystkie funkcje. Interfejs użytkownika jest lekki i prosty, ograniczając wszystko do najważniejszych elementów, dzięki czemu każdy może go pobrać i korzystać z niego. Chociaż jest łatwy w użyciu, dane, które możesz odzyskać, wcale nie są lekkie. Ajenti działa na serwerach Linux z uruchomionym Pythonem na backendzie i JavaScriptem na froncie. W ofercie znajduje się również pulpit nawigacyjny pełen danych monitorujących i analitycznych, które powiedzą Ci wszystko, czego potrzebujesz na temat wydajności Twojego serwera i Twojej witryny. Dodatkowo będziesz mieć dostęp do w pełni konfigurowalnej zapory ogniowej, którą możesz dostosować w najdrobniejszych szczegółach.
Wadą tego, że jest oprogramowaniem typu open source, czyli darmowym, jest brak oficjalnych zespołów wsparcia. Problemem jest jednak doskonała społeczność na oficjalnych forach i obszerna dokumentacja, do której możesz uzyskać dostęp w dowolnym momencie. Z tego powodu będziesz musiał być gotowy na wykonanie niektórych ciężkich zadań, ale na szczęście charakter oprogramowania ułatwia ci to.
Plusy: cena, łatwość obsługi, liczne narzędzia monitorujące i analityczne
Cons: brak oficjalnego wsparcia, ograniczone funkcje dla bardziej wymagających stron/administratorów
Konfiguracja ISP
Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem i nie potrzebujesz szczególnie przyjaznego interfejsu, który dla uproszczenia ukrywa swoje funkcje, spójrz na ISPConfig. To kolejna aplikacja typu open source, która ma nieco inne podejście do konkurowania z cPanel.
Będziesz mógł zarządzać wieloma serwerami z tego samego panelu, co oznacza, że możesz ujednolicić swoją pracę znacznie łatwiej niż przeglądanie każdego serwera z osobna. Co więcej, uzyskasz dostęp do wszystkich niezbędnych informacji wraz ze szczegółowymi opcjami konfiguracji serwera WWW Apache (skierowanymi do doświadczonych użytkowników), podziałem ról, hostingiem osobistej poczty e-mail itp.
W przeciwieństwie do innych paneli sterowania, które skupiają się na jednej lub dwóch konkretnych konfiguracjach, ISPConfig może uruchamiać konfiguracje Debiana, Ubuntu, CentOS, Fedory i OpenSuSE Linux, co czyni go jednym z najbardziej elastycznych rozwiązań na rynku.
Plusy: rozbudowane możliwości sterowania, wiele serwerów na jednym panelu, elastyczne konfiguracje serwerów
Cons: nie jest przeznaczony dla nowicjuszy, wymaga ręcznej instalacji
MojaKinsta
W ciągu ostatnich kilku lat ogromną popularnością cieszyły się narzędzia do tworzenia witryn internetowych. Dawno już minęły czasy, kiedy tylko programiści mogli tworzyć i utrzymywać witryny. Jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia witryn jest Kinsta. Ponieważ cała usługa Kinsta jest prezentowana jako kompleksowy pakiet, do każdej subskrypcji dołączona jest własna aplikacja do zarządzania serwerem.
Gdy wszystkie zasoby pochodzą z jednego miejsca, istnieją pewne oczywiste korzyści. Optymalizacja sięga zenitu – wszystko, od serwerów, przez zarządzanie, po platformę Twojej witryny internetowej (w tym przypadku WordPress), jest obsługiwane przez te same osoby, co oznacza, że nie ma żadnych nakładających się elementów, luźnych końcówek ani w ogóle niekompatybilnych funkcji.
Nawet jeśli wyjdziesz poza to, MyKinsta sama w sobie jest bardzo dobrym panelem sterowania serwerem. Będziesz mógł szybko przypisywać role zapewniające użytkownikom różne poziomy dostępu, przełączać witryny (jeśli masz ich wiele) z trybu online do offline za pomocą kilku kliknięć, dodawać i usuwać witryny z serwera w ten sam, łatwy sposób, korzystaj z solidnych narzędzi analitycznych i nie tylko. Ponadto interfejsy użytkownika mają ten sam motyw i ogólny wygląd na całej płycie produktu Kinsta, więc przyzwyczajenie się do korzystania z edytora stron przekłada się na pulpit nawigacyjny serwera i odwrotnie.
Plusy: doskonale zoptymalizowany, integruje zarządzanie siecią i potrzeby hostingowe w jedną usługę
Cons: dostępny wyłącznie w pełnym pakiecie z usługą Kinsta
Webmin
Najbliższą rzeczą cPanel, jaką znaleźliśmy, jest prawdopodobnie Webmin. Mając do dyspozycji bogactwo opcji kontroli, będziesz mógł monitorować przepustowość i stan serwera, zarządzać kontami użytkowników, uzyskiwać dostęp do plików/zmieniać je oraz bazy danych zawartości i wiele więcej. Charakter open source oznacza, że będziesz miał dostęp do wszystkich aspektów panelu sterowania, dzięki czemu będziesz mógł tworzyć istotne niestandardowe reguły i opcje, a nawet opracować coś, na czym możesz zarobić. Niestety, ta mnogość opcji wiąże się ze stromą krzywą uczenia się, nawet dla doświadczonych użytkowników. Interfejs jest trudny do zrozumienia i może minąć trochę czasu, zanim automatycznie przejdziesz przez pulpit nawigacyjny.
Oprócz nieograniczonego dostępu i mnóstwa opcji, jakie masz do dyspozycji, Webmin oferuje także Virtualmin, moduł umożliwiający zarządzanie wieloma serwerami z tego samego interfejsu. Dodatkowo, w przeciwieństwie do cPanel, za który będziesz musiał zapłacić lub uzyskać w ramach wybranej usługi hostingowej (za którą najprawdopodobniej też płacisz), Webmin jest bezpłatny, dzięki czemu jest o wiele bardziej dostępny dla każdego.
Plusy: praktycznie nieograniczony dostęp do kodu źródłowego, wieloserwerowy moduł sterujący
Cons: wysoka krzywa uczenia się, trudny w obsłudze interfejs
Brak panelu sterowania
Można to uznać za oszustwo, ale ponieważ jest to całkowicie realna opcja, mimo to zdecydowaliśmy się ją uwzględnić – możesz całkowicie zrezygnować z panelu sterowania. Naturalnie będzie to oznaczać, że będziesz musiał zmierzyć się z surowym interfejsem serwera, tj. z kodem, i jako taki jest opcją tylko dla nielicznych, posiadających wymaganą wiedzę.
To w zasadzie jedyny minus – wymagana wiedza i czas, jaki trzeba włożyć w zarządzanie serwerem (lub serwerami) w taki sposób.
Z drugiej strony korzyści są liczne, począwszy od pełnej i absolutnej kontroli nad wszystkim od początku do końca. Każdy panel sterowania będzie miał ograniczenia dotyczące tego, co umożliwia; są po prostu zbudowane w ten sposób – zamieniasz dostęp na wygodę. Praca z kodem omija to wszystko, więc wszystko, co konfigurujesz, monitorujesz lub przypisujesz, jest rozszerzone na wersje panelu sterowania.
Nie ma potrzeby tego podkreślać, zwłaszcza, że na liście znalazły się rozwiązania open source, ale rezygnacja z panelu sterowania oznacza także, że nie nadwyrężamy budżetu, a dodatkowo jest to umiejętność, która po opanowaniu może być źródłem dochodów poza Twoją witryną.
Plusy: nieograniczony dostęp do wszystkiego
Cons: tylko dla programistów
Streszczenie
Istnieje wiele powodów, dla których warto poznać alternatywny panel sterowania dla cPanel. Możesz potrzebować większej kontroli nad konfiguracją serwera; ponieważ cPanel jest rozwiązaniem komercyjnym, więcej opcji staje się dostępnych w przypadku innych rozwiązań typu open source (lub bez panelu sterowania). Być może Twoja usługa hostingowa nie udostępnia Ci cPanel jako opcji domyślnej i szukasz darmowego rozwiązania gdzie indziej. Być może po prostu nie jesteś w mainstreamie. Jak powiedzieliśmy, twoje powody są twoje własne; staraliśmy się zaoferować Ci rozwiązania i każde z nich znajduje się na tej liście nie bez powodu, tzn. nie pomylisz się z żadnym z nich.