Napraw problemy z awarią lub niedziałaniem Chrome

Chrome jest wiodącą i najpopularniejszą przeglądarką internetową w 2019 roku Apple Safari, Internet Explorer / Edge i Firefox, które zajmują odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce. Pomimo tego, że jest numerem jeden, ma również swoje wady i usterki. Wielu użytkowników zgłosiło awarię Chrome, zawieszanie się, brak odpowiedzi lub po prostu niedziałanie.

Jakkolwiek może to być frustrujące, dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka sposobów rozwiązania problemu. Zanim przełączysz się na inną przeglądarkę, oto kilka sprawdzonych rozwiązań, których możesz użyć, aby przywrócić Chrome do stabilnego stanu.

Wstępne kontrole

  • Sprawdź pasek adresu pod kątem literówek w adresie URL
  • Jeśli ładowanie strony trwa zbyt długo, połączenie jest wolne lub strona jest zajęta.
  • Jeśli korzystasz z VPN, dana witryna może utrudniać połączenie przeglądarki
  • Jeśli pojawia się komunikat „Aw Snap!”, Wtyczka może powodować awarię Chrome
  • Odśwież stronę, jeśli jakiekolwiek połączenie zostało przerwane podczas ładowania
  • Spróbuj użyć okna incognito. Jeśli witryna działa w trybie incognito, wyczyść dane przeglądarki

Uruchom ponownie Chrome

Jest to jedna z najbardziej podstawowych rzeczy do zrobienia, zanim spróbujesz rozwiązać problem awarii Chrome. Polega tylko na całkowitym zamknięciu Chrome, a następnie jego ponownym otwarciu, a następnie ponownym załadowaniu strony, aby sprawdzić, czy problem zniknie. Możesz także ponownie otworzyć karty, które nie zostały zamknięte, i sprawdzić, czy wszystkie ponownie się załadują.

Wypróbuj inną przeglądarkę

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy problem dotyczy Twojego systemu, czy samej przeglądarki, spróbuj użyć innej przeglądarki. Jeśli strona ładuje się w innej przeglądarce, problem dotyczy Chrome. W takim przypadku możesz odinstalować i ponownie zainstalować Chrome, a także rozszerzenia, które mogą powodować problemy, a następnie dodawać je pojedynczo.

Zrestartuj swój komputer

Ponowne uruchomienie pomaga naprawić wszelkie usterki oprogramowania, które spowodowałyby, że przeglądarka Google Chrome nie działała lub ulegała awarii. Czasami aplikacje i programy mogą uniemożliwić prawidłowe ładowanie stron, więc spróbuj ponownie uruchomić komputer i załaduj stronę lub strony otwarte w przeglądarce ponownie.

Zamknij rozszerzenia, karty i aplikacje, aby zwolnić pamięć

Jeśli na komputerze jest mało pamięci, ładowanie witryn i nadal nie można uruchamiać aplikacji, programów i rozszerzeń w przeglądarce.

Możesz zwolnić trochę pamięci, odinstalowując niepotrzebne rozszerzenia, wstrzymując pobieranie (plik lub aplikację), zamykając inne programy lub aplikacje działające w tle i zamykając każdą otwartą kartę oprócz tej z komunikatem o błędzie i spróbuj ponownie załadować kartę.

Złośliwe lub wiele rozszerzeń może spowolnić działanie Chrome. Wyłącz wszelkie rozszerzenia, które mogą powodować problemy podczas korzystania z Chrome, przechodząc do „Chrome -> Menu -> Więcej narzędzi” i klikając Rozszerzenia.

Chrome ulega awarii Nie działa Menu Chrome Więcej narzędzi Rozszerzenia

Usuń lub wyłącz to, czego nie używasz, i usuń te, których nie powinno być.

Uruchom skanowanie w poszukiwaniu wirusów lub złośliwego oprogramowania

Awaria Chrome nie działa Skanowanie złośliwego oprogramowania Chrome

Wirusy lub złośliwe oprogramowanie na komputerze może powodować szereg problemów, w tym awarię Chrome lub brak działania. Możesz uruchomić skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania lub wirusów za pomocą oprogramowania zabezpieczającego system, aby wykryć i usunąć wszelkie rezydentne zagrożenia, które mogłyby wpłynąć na normalne działanie Chrome.

Sprawdź, czy nie występują konflikty oprogramowania

Czasami Chrome może powodować konflikty z innym oprogramowaniem lub samym Chrome i powodować, że nie będzie działać lub ulegnie awarii. Może to być wszystko, od oprogramowania związanego z siecią po złośliwe oprogramowanie i wszelkie inne, które zakłócają działanie przeglądarki.

Aby dowiedzieć się, które oprogramowanie powoduje konflikt z Chrome, przejdź do chrome: // konflikty na pasku adresu przeglądarki i naciśnij klawisz Enter. Możesz też przejść do Google i sprawdzić oprogramowanie, które spowodowało awarię lub nieprawidłowe działanie Chrome.

Znajdziesz tu także kroki, które możesz wykonać, aby rozwiązać wszelkie konflikty, jakie Chrome ma z oprogramowaniem powodującym konflikty w twoim systemie, ale w najlepszym razie prawdopodobnie chcesz zaktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji i wyłączyć lub odinstalować problematyczne oprogramowanie.

Sprawdź dostępność aktualizacji Chrome

Chrome może ulec awarii lub odmówić działania, jeśli oprogramowanie nie zostanie zaktualizowane do najnowszej wersji. Nowa wersja lub aktualizacja może pomóc w poprawieniu wszelkich usterek oprogramowania, które powodują ten problem.

Aby zainstalować nową wersję aktualizacji, przejdź do „Chrome -> Menu -> Pomoc” i kliknij „Google Chrome – informacje”.

Chrome ulega awarii Nie działa Menu Chrome Pomoc Informacje o Chrome

Napraw problemy z przyspieszaniem sprzętowym

Przyspieszenie sprzętowe przekazuje zadania graficzne innemu składnikowi niż procesor komputera, zwykle GPU, aby Chrome działał lepiej. Czasami jednak może spowodować awarię Chrome lub przestać działać.

Wyłączenie tej funkcji pomaga rozwiązać problemy ze współpracą Chrome i sprzętu komputerowego. Aby to wyłączyć:

Kliknij Więcej (trzy pionowe kropki) w prawym górnym rogu i wybierz Ustawienia.

Awaria Chrome nie działa Ustawienia menu Chrome

Przewiń w dół i kliknij Zaawansowane.

Awaria Chrome nie działa Ustawienia menu Chrome Zaawansowane

Kliknij System.

Awaria Chrome nie działa Ustawienia menu Chrome System zaawansowany

Przełącz „Użyj przyspieszenia sprzętowego, gdy jest dostępne” na Wyłączony, jeśli jest włączony, a następnie uruchom ponownie przeglądarkę.

Awaria Chrome nie działa Ustawienia menu Chrome System Użyj przyspieszenia sprzętowego

Napraw problemy z siecią i witryną

Chrome może również ulec awarii lub przestać działać z powodu problemów z siecią lub witryną. Jeśli witryna nie ładuje się poprawnie, możesz powiadomić właściciela witryny, że masz z nią problemy.

Z drugiej strony, jeśli okazało się, że strona nie załadowała się podczas próby użycia innej przeglądarki, przyczyną może być połączenie internetowe lub sieć. W takim przypadku uruchom ponownie modem lub router.

Napraw problematyczne aplikacje uniemożliwiające prawidłowe działanie Chrome

Aby to zrobić, otwórz „Chrome -> Więcej -> Ustawienia” i kliknij Zaawansowane. Przejdź do sekcji „Resetowanie i czyszczenie” i kliknij Aktualizuj lub usuń niezgodne aplikacje.

Awaria przeglądarki Chrome nie działa Ustawienia menu Chrome Advanced Reset Cleanup

Note: jeśli opcja jest dostępna, oznacza to problematyczną aplikację. Jeśli nie, nie ma problemu z aplikacją.

Możesz zaktualizować aplikacje ze sklepu z aplikacjami, jeśli jest dostępna aktualizacja, lub odwiedź witrynę programisty aplikacji, aby uzyskać więcej informacji. Możesz także usunąć każdą aplikację z listy, jeśli wolisz.

Zresetuj i zainstaluj ponownie Chrome

Jeśli próba użycia innego profilu nie pomogła, możesz zresetować Chrome, przechodząc do „Menu -> Ustawienia -> Zaawansowane” i klikając „Przywróć ustawienia” do pierwotnych ustawień domyślnych.

Chrome ulega awarii Nie działa Ustawienia menu Chrome Zaawansowane Resetowanie Czyszczenie Przywróć ustawienia Oryginalne ustawienia domyślne

Spowoduje to zresetowanie wszystkiego oprócz historii, zakładek i zapisanych haseł. Jeśli chcesz całkowicie usunąć Chrome, zainstaluj go ponownie, przechodząc do „Ustawienia -> Aplikacje -> Aplikacje i funkcje”.

Chrome ulega awarii Nie działa Ustawienia Chrome Aplikacje Aplikacje Funkcje

Znajdź Google Chrome, kliknij na nią i wybierz Odinstaluj. Pobierz a świeża kopia przeglądarki.

Zakończyć

Niewiele rzeczy jest tak frustrujących, jak niemożność korzystania z przeglądarki lub zawieszanie się lub awarie podczas korzystania z surfowania. Mamy nadzieję, że te rozwiązania pomogły rozwiązać wszystko, co spowodowało awarię Chrome na Twoim komputerze.

Czy ten artykuł jest przydatny?