Naruszenia prywatności w aplikacjach i jak się chronić

Smartfony są mądrzejsze niż kiedykolwiek. Obecnie możesz pobierać aplikacje, które pomogą Ci zrobić prawie wszystko. Liczba aplikacji dostępnych na iOS i Androida jest niesamowita, a nowe, innowacyjne aplikacje wciąż zalewają rynek. To, co kiedyś robiłeś na komputerze stacjonarnym lub laptopie, możesz z łatwością robić na smartfonie. Wygodna? Oczywiście, ale są też wady – takie jak naruszenia prywatności aplikacji.

Liczba aplikacji i ich możliwości prawdopodobnie wzrosną i staną się bardziej złożone. Ale istnieje brudny, mały sekret, którego twórcy aplikacji nie chcą, abyś wiedział. Niektóre aplikacje udostępniają ściśle chronione dane stronom trzecim w celu monetyzacji. Podczas korzystania z aplikacji aplikacja cicho i bez Twojej wiedzy gromadzi dane, w tym Twoją lokalizację.

Czy Twoje informacje są bezpieczne?

Jak to może być? Podczas pobierania aplikacji wiele osób prosi o dostęp do Twojej lokalizacji podczas korzystania z aplikacji. Brzmi to dość niewinnie, ale niektórzy twórcy aplikacji sprzedają Twoje dane osobowe, aby uzyskać dodatkowe przychody, wszystko bez Twojej wiedzy. W rzeczywistości, zgodnie z artykułem w Amerykański naukowiec, siedmiu na 10 twórców aplikacji udostępnia dane użytkowników stronom trzecim.

Niestety twórcy aplikacji nie reklamują się dokładnie, że zbierają i sprzedają Twoje informacje, więc skąd wiesz? Badacze używają specjalnych narzędzi do monitorowania ruchu i określania, kto gromadzi dane o użytkownikach. Odkryli, że to nie jest odosobnione wydarzenie. Dziesiątki twórców aplikacji cicho zbieraj dane i zapewniać źródłom stron trzecich dostęp do informacji. Liczba osób, które nieumyślnie udostępniają swoje prywatne informacje stronom trzecim, jest w milionach.

Co strony trzecie robią z twoimi danymi?

Wiele firm udostępniających dane brzmi dość niewinnie. Przykładem takiej firmy jest Radar pogodowy NOAA. Czy kiedykolwiek sprawdziłeś pogodę online? Jeśli tak, być może użyłeś do tego takiej aplikacji. Aplikacje pogodowe muszą znać Twoją lokalizację, aby uzyskać dokładny raport pogodowy. Poprzednio, kiedy zezwalałeś NOAA Weather Radar na dostęp do Twojej lokalizacji, wygodnie wysyłali dane do trzech firm zewnętrznych. W swojej obronie twierdzą, że była to praktyka, którą zakończyli po krótkim teście.

Niestety nie możesz nawet ufać aplikacjom, które deklarują, że nie udostępnią twoich informacji. Na przykład ASKfm to aplikacja do zadawania pytań i odpowiedzi, która jest popularna wśród nastolatków. Gdy uzyskujesz dostęp do aplikacji, pytają o Twoją lokalizację, ale wyraźnie stwierdzają, że nie udostępnią nikomu twoich prywatnych informacji. Nie dotrzymują jednak tej obietnicy. Raczej przekazują dane do dwóch niezależnych firm danych.

To tylko kilka przykładów, a jest ich o wiele więcej. Dlaczego ta praktyka jest tak powszechna? Wynika to z tego, że twórcy aplikacji zarabiają pieniądze i odbywa się to na Twój koszt. Co możesz z tym zrobić? Jednym ze sposobów jest walka z aplikacjami, które pomagają ograniczyć naruszenia prywatności w aplikacjach. Jakie są opcje?

Guardian Mobile Firewall App (dostępne pod koniec jesieni 2018 r.)

Ta wielofunkcyjna aplikacja chroni prywatność na kilka sposobów. Na przykład podczas korzystania z aplikacji Guardian Mobile Firewall blokuje jej zdolność do gromadzenia danych wykraczających poza to, co jest konieczne do prawidłowego działania aplikacji. Służy również jako zapora ogniowa dla twojego telefonu komórkowego, monitorując zagrożenia bezpieczeństwa i podatności, w tym złośliwe oprogramowanie i programy phishingowe. Gdy je znajdzie, aplikacja chroni Cię przed nimi, zanim będą mieli możliwość interakcji z telefonem. Co więcej, aplikacja szyfruje hasła, komunikację i inne poufne dane, aby zachować prywatność tego, co robisz na telefonie.

DuckDuckGo Privacy Browser (4.8 poza 5 gwiazdek) (oceny 22,1 tys.)

Przeglądarka prywatności DuckDuckGo chroni Twoje dane osobowe na różne sposoby. Jednym ze sposobów jest blokowanie zewnętrznych modułów śledzących, które zbierają dane. Ujawniają nawet, kto cię śledzi, więc wiesz, jakie aplikacje próbują gromadzić informacje. Po pobraniu przeglądarki prywatności DuckDuckGo aplikacja przypisuje ocenę prywatności do dowolnej aplikacji na podstawie znalezionych ukrytych modułów śledzących. Dzięki temu dowiesz się, jak agresywnie dana witryna śledzi Cię, aby uzyskać większą przejrzystość. Zmusza również strony do łączenia się z tobą za pomocą szyfrowanego połączenia, jeśli jest ono dostępne.

Brower prywatności Ghostery (4 poza 5 gwiazdek) (14153 oceny)

Dzięki Ghostery Privacy Browser otrzymasz natychmiastowe informacje o tym, kto śledzi Ciebie i Twoje dane. Następnie możesz zablokować te, których nie chcesz. Możesz go również użyć do blokowania wyskakujących reklam i przerywania oglądania. Korzystaj z zalet prywatnego wyszukiwania i bezpieczeństwa, wiedząc, że odwiedzane adresy nie pojawią się w Twojej historii. Ghostery Privacy Browser oferuje również ochronę przed programami typu phishing, które mogą wykraść Twoje dane.

Bądź bezpieczny i prywatny

Tak, aplikacje sprzedają Twoje dane. Jeśli cenisz swoją prywatność, chroń swoje dane podczas wyszukiwania online i korzystania z aplikacji. Te aplikacje zapewniają dodatkową warstwę ochrony i bezpieczeństwa.