Naukowcy opracowują baterię na smartfony, która przetrwa 5 Dni za opłatą

Naukowcy opracowują baterię na smartfony, która przetrwa 5 Dni za opłatą 1

Naukowcy z Monash University w Melbourne w Australii stwierdzili, że opracowali baterię, która w przypadku użycia w smartfonie może wytrzymać do pięciu dni na jednym ładowaniu.

Akumulator jest oparty na wysoce wydajnym roztworze litowo-siarkowym. Chociaż akumulatory litowo-siarkowe od dawna stanowią atrakcyjną alternatywę dla standardowych akumulatorów litowo-jonowych spotykanych obecnie w większości urządzeń elektronicznych, istnieje szereg przeszkód, które uniemożliwiły im dotarcie na rynek masowy.

Na przykład mają zwykle znacznie krótszą żywotność niż akumulatory litowo-jonowe. Według The Faraday Institution istnieją również „poważne” problemy z izolacyjną naturą siarki, utratą aktywnego materiału baterii w czasie oraz degradacją anody litowej.

Z tego powodu baterie litowo-siarkowe nigdy nie były w stanie zastąpić baterii litowo-jonowych. Pomimo większej gęstości energii i możliwości dłuższego zasilania elektroniki, są one czasami używane w samolotach i akumulatorach samochodowych.

Ale naukowcy z Monash University twierdzą, że mogli wymyślić nowy typ baterii litowo-siarkowych, który może złagodzić niektóre z tych problemów. Opublikowali swoje badania w czasopiśmie Postępy w nauce.

    Zespół twierdzi, że ulepszyli konstrukcję katod siarkowych, aby wytrzymywały wyższe obciążenia naprężeniowe i nie spadały z czasem w wyniku. W rezultacie bateria może utrzymywać ładowanie smartfona przez pięć dni lub zasilać pojazd elektryczny przez około 600 mil na jednym ładowaniu.

Oprócz korzyści związanych z wydajnością naukowcy stwierdzili również, że technologia akumulatorów może zmniejszyć wpływ na środowisko. Akumulator zespołu jest prosty, tani w produkcji i wykorzystuje procesy na bazie wody, które mogą prowadzić do „znacznej redukcji odpadów niebezpiecznych dla środowiska”.

W komunikacie prasowym główny badacz prof. Mainak Majumder powiedział, że technologia „zrewolucjonizuje australijski rynek pojazdów i zapewni wszystkim Australijczykom czystszy i bardziej niezawodny rynek energii”.

Zespół złożył patent na wynalazek. Ale, podobnie jak w przypadku wszystkich nowych technologii akumulatorowych, istnieje duża szansa, że ​​nigdy nie zobaczy rzeczywistego zastosowania. Ale jeśli tak się stanie, może to poważnie zwiększyć wydajność baterii w większości urządzeń konsumenckich. Dowiedz się o 5+ Najgorsze aplikacje dla baterii iPhone'a tutaj.