Nicolasa Loufraniego jest synem Franklina Loufraniego, francuskiego dziennikarza, który stworzył logo Smiley w 1972 roku, wprowadzając na rynek kultowy znak towarowy, dziś uznawany na całym świecie za najsłynniejszą markę promującą optymizm i pozytywne nastawienie.
Właściciel Smiley Face, Franklin Loufrani, wprowadził logo w ramach kampanii informacyjnej poprawiającej samopoczucie, opublikowanej przez Francja Soir i inne publikacje. Stworzył znak towarowy w odpowiedzi na negatywne doniesienia prasowe dotyczące niepokojów politycznych i społecznych. Z biegiem lat Smiley Company stała się jedną z największych na świecie firm licencyjnych.
Prosta grafika twórcy buźki pozostaje aktualna przez 50 lat ruchów kulturowych, od wolnej miłości, przez pokolenie rave, po rewolucję cyfrową. Franklin Loufrani zarejestrował swój znak towarowy w ponad 100 krajach.
W 1989 roku Franklin Loufrani rozpoczął starania o zarejestrowanie znaku towarowego dla marki Smiley. Miał przezorność i odkupił wiele znaków towarowych od osób trzecich, które używały tego nazewnictwa w innym kontekście, i w ten sposób był w stanie zbudować markę identyfikującą jego logo.
Nicolas Loufrani wypuścił na rynek pierwsze na świecie emotikony graficzne, zarejestrowane w amerykańskim Urzędzie ds. Praw Autorskich w 1997 r., a następnie udostępnione w Internecie w 1998 r. Celem Loufraniego było stworzenie uniwersalnego języka, który byłby zrozumiały dla każdego, niezależnie od jego języka ojczystego.
Chociaż może nie być uważany za właściciela lub twórcę emoji, w wywiad z Vicem w 2017 rokuNicolas Loufrani powiedział, że emotikony zainspirowały emoji i że ich użycie wzrosło od 2010 r., kiedy Unicode zaczął włączać je do swojego protokołu dla wszystkich swoich członków, w tym głównych producentów i sieci technologicznych.
Odkąd Franklin Loufrani zarejestrował swój znak towarowy, Smiley stała się rozpoznawalną na całym świecie marką i fenomenem marketingowym. The Smiley Company współpracowała z wieloma międzynarodowymi markami lifestylowymi i modowymi, w tym Loewe, Fendi, Armani, Karl Lagerfeld i Tommy Hilfiger, a także z głównymi światowymi markami, takimi jak Samsung, Nestle i Mondelez.
U zarania XXI wieku, wraz z początkiem nowej ery cyfrowej, firma Smiley Company rozpoczęła kampanię mającą na celu przeciwstawienie się obawom społecznym związanym z Y2K. Kampania – z trzema uśmiechniętymi logo zamiast trzech zer w 2000 r. i hasłem „Miłego tysiąclecia” – powstała w odpowiedzi na szereg artykułów publikowanych przez media, w których teoretyzowano na temat katastrofalnych konsekwencji, które mogą nastąpić na przełomie tysiącleci , wywołując powszechną panikę związaną z globalnym załamaniem społecznym i informatycznym.
Była to nowa szansa dla rodziny Loufrani, aby pokazać swoje zaangażowanie w skupianie się na pozytywach i przełamywaniu ciągłego negatywnego nastawienia środków masowego przekazu.
Smiley nieprzerwanie wpływa na współczesną kulturę jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych licencjonowanych marek na świecie. Firma Smiley współpracowała przy głośnych działaniach obejmujących szereg różnych branż, w tym modę, urodę, żywność i napoje, artykuły gospodarstwa domowego i sztukę.
Ostatecznym celem Smiley jest szerzenie pozytywnego nastawienia poprzez uśmiechy, czyniąc świat milszym i szczęśliwszym miejscem. Przez ostatnie pół wieku Smiley konsekwentnie starał się pokazywać ludziom, jak odwzajemniać uśmiech, zachęcając ich, aby „Poświęcili czas na uśmiech”. W końcu co jest bardziej inspirującego i uniwersalnego niż uśmiech?
Założona we Francji w 1971 roku przez Franklina Loufraniego firma Smiley Company ma obecnie siedzibę w Londynie w Wielkiej Brytanii, obsługuje odbiorców na całym świecie i generuje raportowane przychody w wysokości 538 milionów dolarów w 2022 roku dla swoich licencjobiorców i sprzedawców detalicznych. Firmą Smiley Company zarządzają Franklin Loufrani jako założyciel i prezes oraz jego syn Nicolas Loufrani, który pełni funkcję dyrektora generalnego.
Po obchodach „50-lecia Smiley” w 2022 r. zdecydowanie optymistyczna energia Smiley Company inspiruje pokolenia od ponad 50 lat. Jego trwały pozytywny wpływ osiągnął kulminację w postaci powszechnie rozpoznawalnego znaku towarowego reprezentującego wolność w latach 70.; definiowanie subkultur muzycznych lat 80. i 90.; i ugruntowała swoją pozycję awangardy rewolucji cyfrowej pierwszej dekady XXI wieku oraz nowej wizualnej formy komunikacji.
Smiley w dalszym ciągu przoduje dzięki swojej pierwszej w swoim rodzaju kampanii Future Positive, współpracując z markami na całym świecie w celu wprowadzenia zrównoważonych produktów. Ma nawet oddział non-profit, Smiley Movement, który jest organizatorem Smiley Charity Film Awards – największej kampanii filmów o tematyce społecznej wspierającej sektor charytatywny.