Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Nie przeocz ważnej technologii RAID podczas korzystania z serwera NAS

Sieciowa pamięć masowa stała się jednym z najważniejszych narzędzi w świecie biznesu. Firmy rzeczywiście mogą prowadzić swoją działalność bez konieczności przechowywania, ale Nass pozwala firmom na łatwe organizowanie informacji i upraszcza proces udostępniania informacji poprzez zapewnienie ujednoliconego i wydajnego mechanizmu.

Kiedy zamierzasz kupić przestrzeń dyskową, powinieneś zwrócić uwagę na różne punkty, ale ważniejsza jest jedna rzecz, która będzie miała wpływ na wszystkie czynniki, na które zwrócisz uwagę przy zakupie pamięci masowej.

Istotną kwestią jest technologia RAID, którą pamięć obsługuje lub której potrzebujesz. W tym artykule pokrótce przedstawimy różne architektury Reed i wymienimy zalety i wady każdej z nich.

Dodatkowa tablica niedrogich dysków

Osoby pracujące w przestrzeni sieciowej i pamięci masowej znają technologię Reed, jednak nie wszyscy dokładnie wiedzą, który poziom tej architektury spełnia ich potrzeby biznesowe. W tym artykule zapoznasz się z różnicami i możliwościami poszczególnych ofert.

„Nadmiarowa macierz niedrogich dysków” ( NALOT), zwana Redundant Array of Inexpensive Disks, jest jedną z najpopularniejszych technik w świecie sieci i pamięci masowej. Choć ma już ponad trzydzieści lat, nadal nie ma odpowiedniego zamiennika.

Reed może poprawić wydajność operacji odczytu i zapisu, zapewniając jednocześnie mechanizm ochrony danych. Zwykle, w zależności od wybranej architektury, Read próbuje użyć pamięci buforowej zwanej pamięcią podręczną do agregowania operacji zapisu pośredniczącego.

W ten sposób przechowuje małe operacje zapisu w pamięci podręcznej i natychmiast wysyła je do pamięci. Znacząco zmniejszy to liczbę operacji zapisu w repozytorium. Wykorzystuje również technikę zapisu równoległego do manipulowania dyskami macierzy i automatycznego zwiększania wydajności.

Wszystko zależy jednak od rodzaju architektury Reed, z której zamierzasz korzystać. Niektóre modele mają określone zależności sprzętowe, a tablica musi spełniać minimalne wymagania sprzętowe. Na szczęście istnieją różne poziomy architektury Reed, z których każdy można wykorzystać w innych zastosowaniach. Oczywiście skuteczność tej technologii zależy od wymagań pracy i rodzaju prowadzonej działalności.

Jaka jest różnica pomiędzy poziomami RAID i jak wybrać właściwy?

NALOT jest dostępny na różnych poziomach, ale większość organizacji używa jednego z pięciu standardowych poziomów 0, 1, 5, 6 lub 10. Istnieją również typy mieszane, takie jak 7, 50, 60 itd., ale są one rzadko używane w pewnych sytuacjach. Większość poziomów Reeda może przechowywać dane na wielu dyskach, ale każdy robi to inaczej.

RAID0

 • Na podstawie NALOT 0, wszystkie dane są dzielone na bloki zapisywane na dyskach. Ten typ architektury i zapisu informacji nazywany jest stripingiem, opartym na równoległym papierze informacji na dysku. Jedną z zalet podobnego indeksu zapisu jest zwiększenie szybkości odczytu i zapisu danych. W powyższej architekturze żadne informacje nie są powielane; dlatego też cała całkowita pojemność napędu do uczenia jest wykorzystywana najlepiej NALOT 0 polega na tym, że nie zapewnia żadnego mechanizmu ochrony i zawsze istnieje ryzyko utraty danych. W powyższej architekturze, jeśli jakikolwiek dysk ulegnie awarii, danych na tym dysku nie będzie można odzyskać.

RAID 1

 • Wszystkie dane zapisywane są na dyskach dwukrotnie. Mówiąc dokładniej, dane są najpierw zapisywane na dysku lub dysku, a następnie te same dane są przechowywane na innym dysku lub dysku. Tę technikę zapisywania informacji nazywamy modelem „odbicia lustrzanego”.
 • NALOT 1 służy do zapobiegania ryzyku utraty danych. Jeśli jeden z dysków ulegnie awarii, dane można odzyskać, ponieważ istnieje wiarygodna kopia informacji. RAID 1 zapewnia taką samą prędkość odczytu i zapisu jak system z jednym dyskiem, ponieważ operacje odczytu i zapisu są wykonywane na jednym dysku, co zmniejsza wydajność. Kolejna wada NALOT 1 polega na tym, że wykorzystywana jest tylko połowa pojemności macierzy pamięci masowej, ponieważ połowa mocy jest zawsze wykorzystywana do przechowywania kopii zapasowych danych. RAID 1 nie oferuje żadnych korzyści w zakresie wydajności, jakie zapewnia RAID 0 i jest tak szybki, jak w przypadku korzystania z jednego systemu dysku twardego.

RAID 5

 • NALOT 5 wymaga co najmniej trzech dysków, więc macierz pamięci masowej, którą rozważasz kupić, powinna mieć co najmniej trzy tace na dyski. NALOT 5 wykorzystuje mechanizm równoważenia oparty na sumie kontrolnej do kontrolowania i monitorowania zapisu danych. W powyższym narzędziu istnieje możliwość przywrócenia utraconych danych w oparciu o obliczenia matematyczne. W powyższej architekturze dane są zapisywane na wszystkich dyskach wraz z danymi sumy kontrolnej. W takim przypadku utracone dane można odzyskać za pomocą sumy kontrolnej w przypadku awarii któregoś z dysków. Jedna z zalet NALOT 5 charakteryzuje się dużą szybkością odczytu danych, ale szybkość zapisu jest niska. Ponadto zapewnia skuteczny mechanizm ochrony danych. Być bardziej dokładnym, NALOT5. Toleruje awarię jednego napędu. Wśród wad tej architektury należy zauważyć, że naprawa zepsutego marzenia jest skomplikowana i czasochłonna. Ponadto dane zostaną utracone w przypadku awarii więcej niż jednego dysku. Powyższe podejście sprawia, że ​​a NALOT System oparty na wersji 5 jest narażony na ryzyko utraty danych, gdy zdrowy dysk ma zastąpić uszkodzony.

RAID6

 • NALOT Architektura 6 jest podobna do architektury RAID 5, z tą różnicą, że dane salda są zapisywane na dwóch dyskach, a nie na jednym. Jednak istotną zaletą powyższej architektury jest to, że może tolerować niepowodzenie dwóch celów. Mówiąc dokładniej, w przypadku awarii dwóch dysków macierz nadal nadaje się do użytku. Aby zaimplementować powyższą architekturę, potrzebne są co najmniej cztery dyski. Dlatego kupując odmianę, należy wziąć pod uwagę przykłady o stosunkowo wysokich cenach.
 • Filozofia projektowania i rozwoju firmy RAID6 polega na tym, że jeśli jeden dysk ulegnie awarii, jest mało prawdopodobne, że inny dysk ulegnie awarii po naprawie lub wymianie uszkodzonego dysku. Jeśli w określonych warunkach dwa dyski jednocześnie ulegną awarii, dane nie zostaną utracone. NALOT 6 jest tak samo szybki w czytaniu danych jak NALOT 5, ale jeśli chodzi o ochronę danych, to przewyższa NALOT 5. RAID 6 ma jednak jedną wadę; Operacja zapisu jest wolniejsza w RAID 6 niż w RAID 5.

RAID 10

NALOT 10 to połączenie RAID 1 i RAID 0. W powyższej architekturze, aby zabezpieczyć dane przed ryzykiem utraty, dane są zapisywane na wielu dyskach oraz w trybie lustrzanym. Najważniejszą zaletą powyższej architektury jest to, że znacznie wzrasta prędkość zapisywania informacji. NALOT 10 umożliwia szybsze odzyskanie danych z dysku niż NALOT 5 lub NALOT 6 architektur. Jednak wadą powyższej architektury jest to, że np NALOT 1, zależy to od replikacji danych. Wymaga więcej miejsca do przechowywania niż NALOT 5 lub NALOT 6.

Jakiego rodzaju macierzy RAID powinniśmy używać w połączeniu z macierzą pamięci masowej?

Jak widać, każdy z wymienionych poziomów ma swoje wady i zalety oraz różni się od siebie szczegółami technicznymi. Jeśli nie jesteś pewien, która klasa jest odpowiednia dla projektu sieciowego, który planujesz wdrożyć, sugerujemy zwrócenie uwagi na następujące ważne zalecenia:

 • NALOT 0: Jeśli chcesz zwiększyć wydajność danych, które nie są krytyczne, jest to najlepsza opcja. Pomogłoby jednak, gdybyś nigdy nie używał go do wrażliwych danych, ponieważ ryzykujesz trwałą utratę danych.
 • NALOT 1: Zapewnia najłatwiejszy sposób ochrony danych i wymaga najkrótszego czasu odzyskiwania w przypadku awarii macierzy. Jeśli nie przeszkadzają Ci koszty zakupu dysków twardych, NALOT 1 jest dobrą opcją, ponieważ zawsze zapewnia niezawodną kopię danych. Załóżmy, że codziennych czynności w Twojej firmie jest wiele i w ciągu jednego dnia generowana jest duża ilość informacji, albo szybkość pisania raportu jest istotną kwestią. W takim wypadku lepiej zastosować architekturę Reed 5 lub 6. Poziomy te są szczególnie odpowiednie dla serwerów internetowych i projektów, które generują i wykorzystują duże ilości danych.
 • NALOT 10: zapewnia akceptowalną wydajność dla większości projektów sieciowych i jest często używany, gdy wydajność jest ważniejsza niż optymalne wykorzystanie pojemności pamięci.

Na koniec należy pamiętać, że Reed ma na celu zapobieganie utracie danych, ale nie zastępuje regularnych kopii zapasowych danych.

Mówiąc ściślej, należy tworzyć kopie zapasowe danych w określonych i krótkich odstępach czasu. Ponieważ wszystkie dane organizacyjne są przechowywane w jednym systemie, Reed nie jest w stanie chronić informacji w następujących sytuacjach:

 • Ataki ransomware.
 • Kradzież dysków.
 • Pożar lub inna klęska żywiołowa.
 • Ekstremalne wahania mocy mogą uszkodzić wszystkie cele jednocześnie.
 • Błąd użytkownika ma miejsce, gdy użytkownik przypadkowo usuwa dane i nadpisuje je przed odzyskaniem.

Jedynym sposobem ochrony danych przed tymi zagrożeniami jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych. Kopie należy przechowywać na różnych nośnikach.

Czy potrzebujemy technologii RAID podczas korzystania z NAS?

 • NALOT to opłacalna technologia zwiększająca wydajność i zmniejszająca ryzyko utraty danych. W zależności od typu architektury Reed pozwala, aby serwer był w trybie online, a usługi biznesowe były dostępne dla użytkowników bez zakłóceń.

Pobieranie premium motywów WordPressPobierz motywy WordPress za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz zerowe motywy WordPressbezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie SamsungaPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumbezpłatny kurs online