Niezapomniany wkład pracownika 31 a Apple, twórca interfejsu użytkownika

Obecnie bardzo często zdarza się, że wszystkie nasze urządzenia elektroniczne mają interfejs graficzny. To znaczy ekran z elementami, które pomagają użytkownikowi wchodzić w interakcje ze smartwatchem, komputerem lub smartfonem za pomocą niektórych dotknięć lub kliknięć. Ale choć to niesamowite, nasze szczęście byłoby inne, gdyby nie było Jefa Raskina.

Uważany za ojca graficznego interfejsu użytkownika (JI), Jef Raskin zrewolucjonizował świat technologii, korzystania z komputerów i w pewien sposób przyczynił się do rozpoczęcia projektowania interfejsu.

Pierwsza zasada Gdy używasz produktu do pomocy w wykonaniu zadania, produkt powinien jedynie pomóc tobie i nigdy nie odwróci twojej uwagi od zadania.

Matematyk i filozof szkoleniowy

Jef Raskin ukończył matematykę i filozofię na Uniwersytecie w Nowym Jorku w 1965 roku, zyskał także uznanie w sztuce jako kompozytor, rzeźbiarz, performer, nauczyciel fotografii, by wymienić tylko kilka.

Jednak jego zainteresowanie informatyką doprowadziło go do uzyskania tytułu magistra informatyki, który również doprowadził go do nauczania jako nauczyciela w tej dziedzinie.

Raskin zawsze bronił idei, że komputery powinny być tworzone dla wszystkich, a nie tylko dla tych, którzy znali serię poleceń do obsługi czarnego ekranu.

Definicja: Gest jest czynnością, którą kończysz bez świadomej myśli po jej rozpoczęciu. Przykład: dla początkującego maszynistki pisanie litery „t” jest gestem. Dla bardziej doświadczonej maszynistki pisanie słowa „the” jest gestem.

Ponieważ wcześniej wiele osób myślało o stworzeniu urządzenia zdolnego do przetwarzania tysięcy danych (komputerów) o bardzo technicznym i idealnym podejściu dla naukowców lub inżynierów, nie wzięli pod uwagę drobnego szczegółu: interakcji ze zwykłym użytkownikiem. Właśnie wtedy wchodzi Raskin i jego wspaniały wkład w świat.

Niezapomniany wkład pracownika 31 a Apple, twórca interfejsu użytkownika 1

Spotkanie ze Stevem Jobsem, Woźniakiem i jego wkładem Apple

Chociaż trudno w to uwierzyć, praca Jefa Raskina we wczesnych latach Apple To jest naprawdę niezapomniane. Kluczowa postać w tworzeniu Apple II i wyposażenie marki.

Kiedy poznał Steve'a Jobsa i Woźniaka podczas konferencji komputerowej podczas prezentacji Apple II, Jobs zatrudnił go do udokumentowania podręcznika programowania podstawowego, ale to było w 1978 roku, kiedy oficjalnie został 31 pracownikiem firmy Apple.

Niedrogie i proste komputery dla wszystkich: przesłanka Jefa Raskina

Raskin był zwolennikiem użyteczności i doświadczenia użytkownika, zanim sformułował warunki skupione na tym obszarze. Ale zostając menedżerem publikacji Apple Zaczął uchwycić swoje pomysły: komputer z interfejsem graficznym i elementami takimi jak mysz, które pozwoliły na lepszą interakcję człowiek-komputer.

Władca 1. Należy użyć interfejsu.

Komentarz Jeśli interfejs może być regularnie obsługiwany, po pewnym czasie jego używania staje się automatyczny i może zwrócić całą uwagę na zadanie, które próbuje wykonać.

Każdy interfejs będzie miał wspólne elementy, ale podstawową zasadą jest przyzwyczajenie całego interfejsu.

The Apple II pokazał tylko wielkie litery, a skomplikowane maszyny pomogły mu dokumentować, właśnie wtedy Raskin postanowił stworzyć kartę graficzną na komputer w danym momencie. Jednak Raskin nadal nie osiągnął swojego celu, jakim było zrobienie Apple II komputer dla wszystkich, jak wspomniano w jego artykule „Komputer przez miliony”, ponieważ normalna osoba nadal była bardzo trudna w użyciu.

Pomysł kreacji może jednak zmaterializować się w rozwoju, który stał się Macintoshem, ale nie przed przejściem przez pewne różnice ze Stevem Jobsem.

Pochodzenie Macintosha i różnice: Jobs vs. Raskin

Innowacje interfejsu graficznego i myszy, które pozwoliły na prostszą interakcję z komputerem, okazały się być milionowym pomysłem Raskina, który katapultował projekt Macintosh.

Jednak jeśli chodzi o oczekiwane cele, Steve Jobs i Raskin mieli pewne różnice. Po zatwierdzeniu projektu grupa młodych inżynierów opracowała komputer Macintosh o radykalnym designie, graficznym interfejsie, w którym użytkownik mógł zobaczyć, co napisał, a jednocześnie miał narzędzia wysokiego poziomu zarówno dla programistów, jak i dla użytkownika końcowego.

27 września 1979 r., Kiedy przeprowadzono analizę kosztów sprzętu, w projekcie opracowanym przez Raskina również uczestniczył Steve Jobs, co spowodowało niedogodności wśród profesjonalistów.

Rewolucyjnym pomysłem Raskina było zbudowanie komputera opartego na graficznym interfejsie użytkownika, który kosztowałby około 500 USD lub mniej. Jednak Jobs bronił pomysłu firmy, którą miał nadzieję osiągnąć marżę zysku w wysokości 400% na swoich maszynach.

Podczas gdy Raskin bronił swojego pomysłu na demokratyzację technologii, pomysł Jobsa był o wiele bardziej finansowy, w tym czasie Raskin ironizował spór mówi:

„Zaczynanie od umiejętności nie ma sensu. Musimy zacząć od celu cenowego i zestawu umiejętności oraz monitorować obecną i najbliższą przyszłość technologii. Wszystkie te czynniki muszą być żonglowane jednocześnie. ”

I choć Macintosh wyszedł na jaw, nie był zgodny z filozofią Raskina, który postanowił opuścić projekt i założyć firmę Urządzenie informacyjne

Raskin zmaterializował swój cel stworzenia komputera: „Nie jak komputery, które są maszynami przeznaczonymi do uruchamiania różnych programów, ale urządzenia z procesorem, takie jak komputer, ale z określoną funkcją.”

Po sprzedaniu licencji firmie Canon stworzył Canon Cat, wprowadzony na rynek w 1987 roku, z imponującym interfejsem graficznym, ale firma sprzedawała się jako prosty edytor tekstu. Coś, co nie sprzyjało zespołowi, który sprzedał tylko 20 000 sztuk, więc zostało przerwane po sześciu miesiącach od premiery.

Niezapomniany wkład pracownika 31 a Apple, twórca interfejsu użytkownika 2Jef Raskin pokazujący model Canona Cat.

Jego dziedzictwo

Raskin napisał swoje innowacyjne pomysły w kilku esejach i dokumentach, takich jak ten wysłany e-mailem na adres Tom Gib z Mprove.de, gdzie opublikowano zasady projektowania Raskina i te, które widziałeś w cytatach w tym artykule.

Ale niewątpliwie jednym z jego najlepszych zapisów jest książka „The Human Interface”, wydana w 2000 roku, w której ukuł termin „ergonomia umysłu” i dzieli się swoimi pomysłami na temat interakcji człowiek-komputer.

Niezapomniany wkład pracownika 31 a Apple, twórca interfejsu użytkownika 3

Jego projekt „Ludzkie środowisko” to kompilacja 30-letniego doświadczenia Raskina w badaniu interfejsów użytkownika i doświadczenia. Projekt, który został przemianowany na Archy.

Powiększanie interfejsu użytkownika

Raskin, myśląc o demokratyzacji technologii, opracował Zoomworld, interfejs oparty na koncepcji ZUI Zooming User Interface, elementy Open Source, które pozwalają użytkownikowi przewijać sistema nieskończoność, przechodząc od góry do dołu, od lewej do prawej, aby znaleźć informacje wyświetlane przez okna.

Niewątpliwie wyjątkowy projekt, któremu Raskin poświęcił całe swoje życie i za który powinniśmy być wdzięczni, że miliony ludzi mają teraz dostęp do komputera bez zastanowienia się nad ograniczeniami wieku i wiedzy.

Raskin bronił swojej idei relacji człowiek-komputer przez Raskin Center for Human Interfaces nawet do dnia swojej śmierci 26 lutego.

Raskin zmarł 26 lutego 2005 r. Z powodu raka trzustki.