Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Niezbędne funkcje prywatności w iOS 14, o których musisz wiedzieć

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Niezbędne funkcje prywatności w iOS 14, o których musisz wiedzieć

Na Światowej Konferencji Deweloperów (WWDC) na początku tego roku Apple zaskoczyło ludzi ogłoszeniem przeniesienia linii komputerów Mac na własny, niestandardowy układ krzemowy. Podczas konferencji, kontynuującej swój coroczny kurs, firma przedstawiła także najnowsze systemy operacyjne dla swojego istniejącego i przyszłego sprzętu, które w porównaniu z poprzednikami oferują mnóstwo funkcji i ulepszeń wydajnościowych. Jednak wśród tych aktualizacji i zmian funkcji jedynym elementem systemu, który był głównym punktem tych ogłoszeń i który najbardziej dotyczy użytkowników, jest prywatność.

Prywatność użytkownika to coś Apple od dłuższego czasu wykazuje pewne obawy. I to było wybitne dzięki jego oświadczeniom, kampaniom reklamowym i wprowadzaniu funkcji skupiających się na prywatności na przestrzeni lat. Dzięki najnowszym aktualizacjom dla komputerów Mac, iPada i iPhone’a, Apple podwoiła liczbę tych funkcji i wprowadziła zmiany w istniejących, aby zapewnić użytkownikom większą kontrolę nad ich danymi osobowymi. A to z kolei poprawia ich prywatność. Obecny system operacyjny iPhone’a, w szczególności iOS 14, otrzymuje szereg nowych funkcji i ulepszeń w stosunku do istniejących i nadchodzących iPhone’ów.

Funkcje prywatności w iOS 14

Oto krótki przegląd funkcji prywatności w iOS 14 i sposobów ich wykorzystania, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo iPhone’a.

1. Przybliżona lokalizacja

Wiele aplikacji na iPhonie wymaga dostępu do Twojej lokalizacji, aby działać prawidłowo. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje uprawnień do lokalizacji: dokładne i przybliżone. Do wersji iOS 13 wszystkie aplikacje i usługi opierały się na Twojej dokładnej lokalizacji. Jednak w przypadku iOS 14 Apple zmieniło to na dobre i dodało drugą opcję pozwolenia, przybliżoną lokalizację. Mówiąc laikiem, dokładną lokalizację można traktować jako dokładny adres — aż do ulicy, a przybliżony adres jako po prostu nazwę miasta.

Dlatego w systemie iOS 14 możesz teraz przyznawać uprawnienia do lokalizacji na podstawie oferty aplikacji/usługi i samodzielnie decydować, czy prośba o podanie dokładnej lokalizacji jest prawdziwa. Na przykład aplikacja pogodowa może współpracować z Twoją przybliżoną lokalizacją, podczas gdy aplikacja do jazdy po gradzie wymaga dostępu do Twojej dokładnej lokalizacji, aby dotrzeć do miejsca odbioru.

Aby dowiedzieć się, jakie uprawnienia przyznałeś aplikacjom na swoim iPhonie, przejdź do Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacyjne. [] Stąd wybierz aplikację i wyłącz przycisk obok Dokładna lokalizacja. W przypadku nowych aplikacji lub tych, które nie mają dostępu do usług lokalizacyjnych, opcja przybliżonej lokalizacji pojawi się w wyskakującym okienku po ich otwarciu.

2. Wskaźnik nagrywania kamery i mikrofonu

Jedną z zauważalnych zmian w iOS 14, która ostatnio przyciąga całą uwagę, jest dodanie małego (pomarańczowego lub zielonego) wskaźnika na pasku stanu. Wskaźnik nagrywania, który pojawia się tuż nad paskiem siły sygnału nośnego i zmienia kolor na pomarańczowy, gdy aplikacja korzysta z mikrofonu urządzenia, i zmienia kolor na zielony, gdy korzysta z przedniego aparatu. W ten sposób powiadamia Cię o aplikacjach, które mają dostęp do kamery i mikrofonu w Twoim urządzeniu.

Jeśli znajdziesz aplikację, która uruchamia wskaźnik nagrywania — dla dowolnego uprawnienia — ale nie obsługuje funkcji wymagających tych uprawnień, możesz przejść do Ustawienia, wybierz aplikację i odbierz jej dostęp do mikrofonu i kamery. Co więcej, jeśli zauważysz, że wskaźnik nagle się podnosi, możesz rozwinąć Centrum sterowania, aby zobaczyć, która aplikacja go uruchomiła.

3. Raport prywatności w Safari

W zestawie Safari na iOS 14 Appleinteligentną funkcję zapobiegania śledzeniu, która uniemożliwia witrynom internetowym śledzenie Cię w Internecie, a co za tym idzie, tworzenie Twojego profilu na potrzeby ukierunkowanych reklam i analiz. Aby zapewnić Ci wgląd w tę kwestię, przeglądarka udostępnia raport dotyczący prywatności, który zawiera listę wszystkich modułów śledzących, które zablokowała, tych obecnych na stronie internetowej i tych, które są najbardziej rozpowszechnione.

Możesz wyświetlić raport dotyczący prywatności, naciskając przycisk „AA‘ na pasku adresu URL i wybierając opcję Raport prywatności z dostępnych opcji. Tutaj możesz wyświetlić całkowitą liczbę modułów śledzących, które Safari zablokowało przed profilowaniem Ciebie, wraz z modułem śledzącym, z którym najczęściej się kontaktujesz, oraz listą wszystkich zablokowanych witryn i modułów śledzących.

4. Ogranicz śledzenie aplikacji

Oprócz zapobiegania śledzeniu Twojej aktywności online przez witryny internetowe, Apple wprowadza także ograniczenia śledzenia aplikacji. Wiele aplikacji na Twoim urządzeniu wymaga śledzenia Twojej aktywności w różnych aplikacjach i witrynach internetowych, aby wyświetlać ukierunkowane reklamy, poprawiać działanie aplikacji i wykonywać inne powiązane cele. Niestety do tej pory nie miałeś dużej kontroli nad tym, w jaki sposób aplikacje śledzą Twoją aktywność w Internecie lub między aplikacjami. Jednak w iOS 14 to się zmieniło i możesz teraz ograniczyć śledzenie reklam.

Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia > Prywatność > Śledzenie. I stąd przełącz przycisk obok Zezwalaj aplikacjom na żądanie śledzenia. Gdy to zrobisz, wszystkie aplikacje będą musiały poprosić Cię o pozwolenie, zanim będą mogły śledzić Cię w aplikacjach i witrynach internetowych.

5. Prywatny adres Wi-Fi

Oprócz uniemożliwiania aplikacjom i witrynom śledzenia Twojej aktywności w Internecie poprzez ich natychmiastowe blokowanie, iOS 14 oferuje także funkcję adresu prywatnego, która ogranicza reklamodawcom i operatorom sieci śledzenie Twojej aktywności online. Działa w ten sposób, że przy każdym połączeniu z siecią używany jest inny adres MAC (Media Access Control). Adres MAC to unikalny identyfikator, który zawiera klucz do szeregu szczegółowych informacji o urządzeniu i jest wymagany do identyfikacji za każdym razem, gdy urządzenie próbuje połączyć się z siecią.

Aby włączyć adres prywatny, przejdź do Ustawienia > Wi-Fii naciśnij przycisk „I‘ obok sieci. Na następnym ekranie przełącz przycisk obok Adres prywatny.

6. Ostrzeżenie o złym haśle i ostrzeżenie o naruszeniu hasła

Jeśli używasz pęku kluczy iCloud do przechowywania wszystkich swoich haseł i loginów, nowa funkcja monitorowania haseł w iOS 14 pomoże Ci zabezpieczyć Twoje konta internetowe. Podobnie do funkcji dostępnych w niektórych zewnętrznych menedżerach haseł, monitorowanie haseł monitoruje wszystkie przechowywane hasła i ostrzega, gdy hasło, którego używasz, zostanie naruszone w wyniku naruszenia. Co więcej, powiadamia Cię również, gdy ponownie użyjesz hasła w wielu witrynach internetowych.

Aby umożliwić pękowi kluczy iCloud wykrywanie naruszonych haseł, przejdź do Ustawienia > Hasła. Tutaj kliknij Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa i przełącz przycisk obok Wykryj naruszone hasła. Po zakończeniu powinna zostać wyświetlona lista alertów dotyczących ponownie użytych haseł, a także haseł, które zostały naruszone. Następnie możesz kliknąć Zmień hasło na stronie internetowej pod Zalecenie dotyczące bezpieczeństwa zmienić hasło do tej witryny.

Dla osób dbających o prywatność, zgodnie Apple„”

7. Alert dotyczący dostępu do schowka

W przeszłości wiele aplikacji uznawano za winne odczytywania zawartości schowka na iPhonie bez pozwolenia. Aby rozwiązać ten problem, Apple wprowadziło nowy alert dotyczący dostępu do schowka w systemie iOS 14, który powiadamia Cię za każdym razem, gdy aplikacja uzyskuje dostęp do schowka.

Niezależnie od tego, czy kopiujesz zawartość z aplikacji Notes, czy innej aplikacji innej firmy ze sklepu App Store, system powiadamia Cię teraz o każdym dostępie do schowka. Ciekawa funkcja ostrzegająca Cię, gdy aplikacja uzyskuje dostęp do Twojego schowka.

8. Ogranicz dostęp do Zdjęć

Podobnie jak uprawnienia do lokalizacji, które oferują teraz dodatkową opcję uprawnień, Apple wprowadziła także nową opcję uprawnień w aplikacji Zdjęcia w systemie iOS 14. Teraz, gdy aplikacja poprosi o pozwolenie na dostęp do Twoich zdjęć, możesz ograniczyć jej dostęp tylko do wybranych zdjęć – którymi możesz chcieć się podzielić – i wstrzymać resztę biblioteka zdjęć niedostępna.

Jeśli więc nowo zainstalowana aplikacja poprosi o pozwolenie na dostęp do Twojej biblioteki zdjęć, wybierz Wybierz Zdjęcia z tej opcji i wybierz zdjęcia, które chcesz udostępnić. Po zakończeniu możesz edytować wybrane zdjęcia, a nawet je usunąć, jeśli chcesz. W tym celu udaj się do Ustawienia i przejdź do aplikacji. Teraz na następnej stronie wybierz Zdjęcia i kliknij Edytuj wybrane zdjęciaaby wprowadzić zmiany w wybranych zdjęciach.

9. Ogranicz dostęp do sieci

Aby zaostrzyć kontrolę nad uprawnieniami systemowymi i zapobiec niewłaściwemu ich wykorzystaniu przez aplikacje innych firm, Apple sprawdza teraz aplikacje i usługi, które mogą uzyskać dostęp do Twojej sieci lokalnej. Teraz w systemie iOS 14, jeśli aplikacja, która nie oferuje funkcji wymagającej dostępu do urządzeń w sieci lokalnej, poprosi o dostęp do sieci, możesz odmówić jej, aby uniemożliwić aplikacji dostęp do urządzeń w sieci lokalnej. Lub, jeśli przyznałeś już dostęp do sieci niektórym aplikacjom na swoim iPhonie, możesz je odwołać w ustawieniach.

Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia i wybierz aplikację z listy. Stąd wyłącz przycisk obok Lokalna sieć.

10. Oświadczenie o ochronie prywatności w App Store

Na koniec, ale nie najmniej ważna, jest nowa funkcja ujawniania prywatności w iOS 14. Początkowo funkcja ujawniania prywatności miała zostać udostępniona wraz z wprowadzeniem iOS 14, ale musiała zostać opóźniona, aby umożliwić twórcom aplikacji dostosowanie się do zmian i wprowadzenie niezbędnych poprawek . Gdy funkcja będzie już dostępna, twórcy aplikacji będą musieli samodzielnie zgłaszać swoje praktyki w zakresie ochrony prywatności, w tym sposób gromadzenia i przetwarzania danych użytkownika, bezpośrednio w aplikacji, zanim użytkownik ją pobierze. Aby wszystko było prostsze, raport zostanie przedstawiony w formacie łatwym do odczytania i zrozumienia.

Dzięki tym wszystkim funkcjom skupiającym się na prywatności w iOS 14, Apple stara się zapewnić większą przejrzystość w sposobie, w jaki aplikacje i usługi na iPhonie żądają danych osobowych użytkowników i wykorzystują je. Co więcej, zapewnia także użytkownikowi końcowemu kontrolę nad jego danymi, oferując mu szczegółową kontrolę nad komponentami urządzenia wraz z jego danymi osobowymi. Jeśli więc korzystasz z systemu iOS 14, zdecydowanie powinieneś sprawdzić te ustawienia, aby poprawić swoją prywatność.

Table of Contents