Niezwykle łatwe sposoby wspierania współpracy w zakresie tworzenia oprogramowania


Niezwykle łatwe sposoby wspierania współpracy w zakresie tworzenia oprogramowania 1Źródło: SDTimes.com

Kluczowym czynnikiem, który często przyczynia się do sukcesu całej firmy, jest współpraca. Dzisiaj, kiedy ludzie przeprowadzają rozmowy z kandydatami do pracy, często pytają, czy mogą pracować w zespole. Ważne jest, aby wiedzieć, że osoba, którą zamierzasz zatrudnić, może z powodzeniem współpracować z innymi pracownikami, dzielić się doświadczeniem i wiedzą członkowie drużyny.

Każdy menedżer chce osiągnąć maksymalną wydajność zespołu, a jest to możliwe tylko dzięki współpracy. Oto kilka niesamowicie łatwych sposobów wspierania współpracy w zakresie tworzenia oprogramowania.

Określ jasne cele

Jedną z największych przeszkód, przed którymi stoją drużyny, jest długa lista bramek. Zwykle, gdy na liście zadań jest zbyt wiele zadań, ludzie są zdezorientowani i nie mogą nadać im priorytetów. Podczas gdy jedna część z nich może uważać, że to jedno zadanie jest teraz najważniejsze, druga może koncentrować się na dodatkowych wyzwaniach. Jak widać, współpraca nie będzie się rozwijać, jeśli w strategii jest zbyt wiele celów.

Ustalanie priorytetów na podstawie istniejących celów i koncentrowanie się tylko na najbardziej krytycznych zadaniach pomoże twórcom oprogramowania we współpracy. Kiedy ludzie widzą jasne cele, mogą tworzyć lepsze sposoby aby wspólnie je osiągnąć.

Buduj relacje z klientami

Ponieważ programiści często pracują nad określonym produktem, muszą znać swoich docelowych odbiorców. Klienci mogą być częścią Twojego zespołu. Nawet jeśli nie biorą udziału w tworzeniu oprogramowania, mają wpływ na rozwój.

Upewnij się, że Twoi pracownicy wiedzą, jak dotrzeć do klientów i wchodzić z nimi w interakcje. Stwórz sprzyjające środowisko, w którym każdy może reagować na potrzeby klientów i nawiązać z nimi długoterminowe relacje.

Prowadzić dokumentację

Praca zespołowa podejrzewa częste spotkania i dyskusje. Podczas nich możesz dzielić się swoimi pomysłami i intencjami oraz wyznaczać cele do osiągnięcia na następne spotkanie. Aby zapewnić lepszą współpracę, najlepiej prowadzić rejestr takich wydarzeń.

Prowadzenie dokumentacji pomaga Twojemu zespołowi zapamiętać problemy, które omawiałeś ostatnio. Możesz użyć zapisów na spotkaniach retrospektywnych, aby zdefiniować, co dokładnie zostało zrobione w iteracji. Refleksja nad zadaniami i wyzwaniami, z którymi się zmierzysz, przyspieszy dyskusję i pomoże zacieśnić współpracę.

Zachęcaj członków zespołu do zabrania głosu

Zarządzając pracą zespołu jako jedności, należy pamiętać, że każdy członek zespołu jest indywidualny. Chociaż wszyscy pracownicy dążą do jednego celu, mogą mieć inną wizję sposobów jego osiągnięcia. Warto więc pozwolić członkom zespołu zabrać głos i wyrazić swoją opinię.

Włącz stójki do swojej codziennej rutyny. Nie tylko spotkania stand-up pozwalają mówcy czuć się bardziej doceniani, ale także pozwalają całemu zespołowi lepiej się poznać.

Możesz ustawić temat każdego spotkania. Pewnego dnia możesz na przykład omówić wyniki, które firma spodziewa się osiągnąć, a następnego dnia porozmawiać o najnowszych trendach i aplikacjach, takich jak Snapchat tracker. Wyrażając przemyślenia na określony temat, będziesz w stanie prowadzić znaczącą rozmowę i znaleźć więcej informacji na temat swoich kolegów z drużyny.

Wyjdź poza formalne spotkania

Spotkania odbywają się zawsze w salach konferencyjnych, w których ludzie mogą dyskutować o sprawach prywatnych i upewnić się, że wszystko, co zostało powiedziane, jest poufne. Chociaż takie podejście często nie pomaga w promowaniu współpracy.

The Badania przeprowadzone przez badaczy Human Dynamics z MIT dowodzi, że nieformalna komunikacja promuje współpracę. Członkowie zespołu są bardziej proaktywni i energiczni, gdy są umieszczani w swobodnym środowisku pracy.

Chociaż nie każda organizacja może pochwalić się nieformalnym otoczeniem, możesz stworzyć taki swobodny klimat w swoim dziale. Staraj się nie rezerwować pokoju konferencyjnego na kolejny stand-up lub retrospektywę. Zamiast tego zamów pizzę i zrób burzę mózgów na otwartej przestrzeni. Nieformalna komunikacja ustępuje miejsca kreatywności. Będąc otwartym i aktywnym, członkowie Twojego zespołu będą bardziej skłonni do współpracy i dzielenia się pomysłami.