Nigeryjscy przedsiębiorcy i elektryczność: wyzwanie i problem

Przerwy w dostawie prądu to największy problem, przed którym stoją przedsiębiorcy w Nigerii, która jest już pierwszą gospodarką Afryki.

Założenie firmy jest zawsze trudne. Wszyscy, którzy próbowali – odnieśli sukces lub nie – zdają sobie sprawę, że musisz ciężko pracować. To tylko jako podstawa. Następnie potrzeba wielu innych składników, takich jak talent, właściwy kierunek, podejmowanie właściwych decyzji, zdobywanie niezbędnych zasobów. Musisz się z tym pogodzić oraz zbiór czynników ograniczających, które przecinają ścieżkę w najbardziej nieoczekiwany sposób. Wszystko to jest skomplikowane dla przedsiębiorców w Nigerii.

W zależności od sytuacji każdej grupy przedsiębiorczej wszystkie te warunki są dodawane do innych barier. Na obszarach wiejskich nie można przyjmować za pewnik dostępu do Internetu bez dalszych ceregieli. Zwłaszcza w razie potrzeby szybkie połączenie. Nie są też urządzeniami transportowymi, ani do transportu towarów na poziomie logistycznym, ani do przemieszczania ludzi do innych punktów.

Chociaż zwykle nie jest przeszkodą, przynajmniej w Hiszpanii i Europie, jest energia elektryczna. A raczej jego brak. Przerwy w zasilaniu były od dawna odległe, zakotwiczone w przeszłości. Ale nie dzieje się tak samo na całej planecie, chociaż często o tym zapominamy. W Nigerii, która jest już pierwszą gospodarką Afryki, przerwy w dostawie prądu są największym problemem z którymi spotykają się rodzimi przedsiębiorcy.

W ankiecie przeprowadzonej przez Centre for Global Development zapytano nigeryjskie startupy. 57% z nich, zatrudniających mniej niż dziesięciu pracowników, stwierdziło, że problemy z elektrycznością stanowiły „dużą” przeszkodę lub „bardzo poważne” dla ich firmy. Bariera ta przekraczała korupcję, podatki lub biurokrację.

Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele firm, szczególnie tych należących do sektora technologii, które potrzebują niezawodnego dostępu do energii elektrycznej. Aby to zdobyć niektóre startupy sięgają po generatory diesla. To znacznie podnosi rachunek , aż do ośmiokrotnie droższego.

Nigeria Przedsiębiorcy

Tętniący życiem ekosystem Nigerii

14% PKB Nigerii już pochodzi z błyszczącego sektora technologii który jest dziś największy na kontynencie afrykańskim. Oczywiście jest to jedna z możliwości kraju w zakresie tworzenia wykwalifikowanej pracy i rozwijania talentów.

Ale Nigeria nie jest częścią zera. Kraj od dawna ma sistema elektronicznego dowodu tożsamości i zintegrowanych płatności. Gniazdują w nim niektóre z najważniejszych firm w Afryce , podobnie jak Jumia, platforma e-commerce założona przez dwóch byłych konsultantów McKinsey, którzy przyszli nosić przydomek „Amazon Afrykański ”. Niedawno była to aplikacja Nigerii, Tuteria, która zdobyła Afrykańską nagrodę za innowacje w inżynierii.

Obrazy: Mikhothotos, stamciorowski