Noktowizor – Aby widzieć w ciemności za pomocą smartfona

Ewolucja technologii zintegrowanych z smartphones dzieje się z roku na rok. Jedną z najnowszych była integracja czujnika ToF jako pomocy dla aparatu, aby lepiej uchwycić głębię przestrzeni, poprawić jakość zdjęć, a także aplikacje rozszerzonej rzeczywistości.

Ten czujnik ToF nie jest jeszcze bardzo popularny, ale można go już znaleźć w niektórych modelach Samsung i Huawei. Dla nich jest nowa aplikacja, która pozwala „widzieć w ciemności”.

Noktowizor - Aby widzieć w ciemności za pomocą smartfona 1

Kamera ToF

Aparat ToF został wprowadzony w smartphones przez Oppo w 2018 roku to jednak Huawei ze swoim smartfonem P30 Pro spopularyzował tę technologię. Jednak został już zintegrowany z innymi modelami, w tym smartphones Samsung.

ToF – kamera czasu lotu – zasadniczo wykonuje mapowanie głębokości mierząc odległość między obiektami w oparciu o stałą prędkość światła.

Noktowizor - Aby widzieć w ciemności za pomocą smartfona 2

Dlatego jest używany w smartphones na przykład, aby utworzyć obraz z bardziej doskonałym efektem rozmycia lub dla nowych funkcji związanych z rzeczywistością rozszerzoną. W innych przykładach posłuży nawet do odblokowania poprzez rozpoznawanie twarzy, jak ma to miejsce w przypadku Samsunga Galaxy S10 5G.

Aplikacja, która pozwala widzieć w ciemności

Aplikacja jest nadal w fazie rozwoju Night Vision / ToF Viewer jest dostępny w Sklepie Play i, korzystając z kamery ToF niektórych urządzeń, pozwala zobaczyć otoczenie wokół ciebie, nawet w ciemności.

Bezpłatna i wczesna aplikacja wymaga jedynie dostępu do kamery smartfona i natychmiast rejestruje obrazy całego otoczenia z kontrastem kolorów. W ten sposób przedmioty i ludzie są doskonale identyfikowani.

Aplikacja, która pozwala widzieć w ciemności

Smartfony obsługujące aplikację

Chociaż ta aplikacja korzysta z kamery ToF, nie wszystkie smartphones które obejmują to wsparcie Night Vision / ToF Viewer. Na liście programistów opisano następujące modele:

    Huawei P30 Pro
    Honor View 20
    Samsung Galaxy S10 5G
    Samsung Galaxy S20 +
    Galaxy Uwaga 10 +

Oprócz tych modeli przetestowaliśmy aplikację na Samsungu Galaxy S20 Ultra, również z kamerą ToF, i działał idealnie. Huawei Mate 30 Pro nie obsługuje aplikacji.

Wreszcie, jeśli chodzi o rozdzielczość przechwyconych zdjęć, opisane Huawei i Honor obsługują rozdzielczość 240 x 180 pikseli, a Samsung 320 x 240 pikseli.


Zainstaluj także: