Nowy Mac? 15 porad i wskazówek dla początkujących użytkowników systemu macOS

Wskazówki i porady dotyczące komputerów Mac dla początkujących

Kiedy dostajesz swojego pierwszego Maca, poświęcasz mu trochę czasu, żeby się do niego przyzwyczaić. Dowiadujesz się, gdzie znajdują się elementy, konfigurujesz aplikacje, takie jak Wiadomości i Poczta, i wyświetlasz fajne tapety na ekranie.

Po pewnym czasie możesz być gotowy do zapoznania się ze skrótami do korzystania z komputera Mac, które pomogą Ci robić rzeczy szybciej lub łatwiej. Mamy więc dla Ciebie dużą listę porad i wskazówek dla początkujących użytkowników systemu MacOS.

Wskazówki i porady dotyczące komputerów Mac dla początkujących

 1. Zdobywaj słowa podczas pisania
 2. Spotlight Wyszukaj szybkie obliczenia
 3. Siła zamknąć okno
 4. Szybkie usuwanie plików
 5. Zrzut ekranu z całego ekranu
 6. Otwórz aplikacje podczas uruchamiania
 7. Akcenty na listach
 8. Dostęp do emotikony
 9. Pokaz i ukryj pasek menu
 10. Zmieniaj głośność w mniejszych krokach
 11. Usuń dalej
 12. Merge Finder windows
 13. Pliki zmiany nazwy partii
 14. Użyj widoku podzielonego
 15. Przenieś Dock na inny ekran

1. Uzyskaj słowa podczas wpisywania

Niezależnie od tego, czy piszesz wiadomość e-mail, czy piszesz notatkę, możesz nie mieć pewności, jak przeliterować słowo. Zamiast używać słownika, wystarczy użyć skrótu klawiaturowego F5. Spowoduje to wyświetlenie słów zaczynających się od liter, które wpisałeś do tej pory. Następnie możesz po prostu wybrać żądane słowo i kontynuować pisanie.

Skrót do listy słów F5 na Macu

2. Spotlight Wyszukaj szybkie obliczenia

Nie musisz otwierać kalkulatora, aby wykonywać obliczenia. W przypadku prostych równań możesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić za pomocą wyszukiwania Spotlight. Wystarczy otworzyć Wyszukiwanie i wprowadzić żądane obliczenia.

Reflektor kalkulacja Szukaj na Mac

3. Siła zamknąć okno

Jeśli jesteś przyzwyczajony do używania Control + Alt + Delete na Windows aby wymusić zamknięcie aplikacji, musisz przyzwyczaić się do innego skrótu w systemie macOS. Trafienie Dowództwo + Opcja + Ucieczka aby otworzyć okno wymuszonego wyjścia.

Wymuś zamknięcie okna aplikacji na komputerze Mac

4. Szybkie usuwanie plików

Kolejnym fajnym skrótem, którego można użyć na komputerze Mac, jest usuwanie plików. Zamiast przeciągać je do Kosza lub korzystać z menu skrótów klikniętego prawym przyciskiem myszy, wystarczy wybrać element i nacisnąć Dowództwo + Kasować.

5. Zrzut ekranu całego ekranu

Mac ma fajne narzędzie do przechwytywania ekranu, do którego można uzyskać dostęp za pomocą Command + Shift + 5. Ale do szybkiego zrzutu ekranu całego ekranu wystarczy użyć Dowództwo + Przesunięcie + 3.

6. Otwarte aplikacje na starcie

Jeśli zaczniesz każdego dnia od otwarcia tych samych aplikacji na komputerze Mac, możesz to znacznie ułatwić. Skonfiguruj komputer Mac, aby te same aplikacje otwierały się automatycznie po uruchomieniu komputera.

otwarty Preferencje systemu > Użytkownicy i grupy. Wybierz swoją nazwę użytkownika i kliknij Przedmioty logowania na górze. Następnie możesz zaznaczyć pola dla tych aplikacji na liście lub dodać więcej za pomocą znak plus przycisk.

Zaloguj Elementy ustawień na Mac

7. Akcenty na listach

Jeśli potrzebujesz użyć litery z akcentem, nie musisz szukać znaku specjalnego. Po prostu naciśnij i przytrzymaj klawisz na klawiaturze. Zostanie wyświetlony wybór liter akcentowanych na podstawie tego klawisza, umożliwiający wybranie tego, który chcesz.

Akcenty literowe w notatkach na komputerze Mac

8. Dostęp do emotikony

Masz naprawdę fajną kolekcję emotikonów i znaków specjalnych na komputerze Mac. I bez skakania przez obręcze, możesz je otworzyć za pomocą skrótu klawiaturowego. naciśnij Kontrola + Dowództwo + Przestrzeń i okno się otworzy.

Okno emotikony na Mac

Chociaż pasek menu jest przydatny do nawigacji, może się zdarzyć, że stanie Ci na drodze. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby ukryć go, gdy go nie potrzebujesz.

otwarty Preferencje systemu > Generał. W kierunku szczytu zaznacz pole wyboru dla Automatycznie ukryj i pokaż pasek menu. Powinieneś natychmiast zobaczyć zniknięcie paska menu. Aby wyświetlić go ponownie, po prostu przesuń kursor na górę ekranu.

Pokaż ukryj ustawienie paska menu Mac

10. Zmieniaj głośność w mniejszych krokach

Możesz łatwo zwiększyć lub zmniejszyć głośność na komputerze Mac za pomocą Fn za pomocą przycisków głośności. Ale jeśli chcesz zmienić głośność w mniejszych krokach, przytrzymaj Przesunięcie + Opcja za pomocą Fn i przycisków głośności. Zobaczysz, że wskaźniki głośności zmieniają się w mniejszych ilościach.

Zmień małe przyrosty głośności Mac

11. Usuń dalej

Jeśli zmieniasz z Windows komputer, to przyzwyczaiłeś się do tego, że masz na klawiaturze klawisze Delete i Backspace. Usuń usuwa litery do przodu, a klawisz Backspace usuwa litery do tyłu.

Ale na Macu masz tylko Delete, który działa jak Backspace, usuwając litery do tyłu. Więc jeśli chcesz usunąć litery do przodu, użyj skrótu klawiaturowego Fn + Kasować.

12. Merge Finder windows

Podczas gdy możesz używać kart w Finderze, aby wyświetlić wiele windows, możesz otwierać nowe bez zastanawiania się nad użyciem kart. Ale możesz łatwo usunąć bałagan, łącząc swoją otwartą wyszukiwarkę windows.

Gdy wszystkie są otwarte i aktywne, kliknij Okno > Scal wszystko Windows z paska menu. Zobaczysz wtedy całą otwartą wyszukiwarkę windows połączone w jedno za pomocą zakładek dla każdego.

Merge Finder windows Prochowiec

13. Zmień nazwę plików wsadowych

Można łatwo zmieniać nazwy plików jeden po drugim, ale jeśli chcesz zmienić nazwę grupy plików do czegoś podobnego, jest to szybki sposób to zrobić. Wybierz pliki, których nazwę chcesz zmienić, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Zmień nazwę X Pozycje. Pojawi się wyskakujące okno, w którym możesz zamienić tekst w bieżących nazwach plików na dowolne.

Partii zmieniać nazwy plików Mac

14. Zastosowanie Podziel widok

Utwórz więcej przestrzeni roboczej na komputerze Mac, korzystając z funkcji Podziel widok. Umożliwia to umieszczenie dwóch aplikacji obok siebie w widoku pełnoekranowym.

Umieść kursor na zielonym przycisku w lewym górnym rogu okna pierwszej aplikacji. Następnie możesz umieścić to okno po lewej lub prawej stronie ekranu. Gdy to zrobisz, zobaczysz, które windows są dostępne do użycia po drugiej stronie ekranu. Po prostu kliknij ten, który chcesz, a przejdziesz do widoku podzielonego.

Wprowadź Podziel widok na Mac

15. Przenieś stację dokującą na inny ekran

Jeśli pracujesz z podwójnej konfiguracji monitora, można umieścić Dock na dowolny ekran chcesz. Dock zostanie automatycznie przeniesiony do aktywnego okna.

Przejdź do drugiego ekranu i kliknij, aby ustawić go jako aktywny, a następnie przesuń kursor do miejsca, w którym znajduje się Dock (dolny, lewy lub prawy). Twój dok pojawi się na drugim ekranie.

Podsumowując

Mam nadzieję, że jeden lub więcej z tych porad Mac i sztuczki dla początkujących będzie coś znaleźć użyteczne. Daj nam znać w komentarzach!

A jeśli masz własnego skróty takie jak te, które chcesz podzielić się z innymi MacOS początkujących, nie krępuj się dzielić go poniżej lub uderzył nas na Twitter!