Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

NVMe i SATA

NVMe i SATA

sata

Verima

En yüksek SATA SSD okuma hızları 600 MB/sn’dir, ancak bu idealny dla durumda genel gder sınırıdır. Mevcut SATA III może być używany jako biraz veya ölçüde 600’ün altına düşer.

NVMe SSD i zapewnia prędkość 3,500 MB/sn. SSD może być używany przez Samsung, 3,500 MB/sn, a 3,300 MB/sn przez Yazma, przez 970 Evo Plus, sunuyor. Evo Plus, Samsung 970 Pro’yu wykonuje açısından geride bıraktı, ancak Pro hala güçlü bir seçim.

Fijat

Obramowanie SATA obszycie NVMe fiyatları syn birkaç yılda düştü. Dysk SATA 512 GB Samsung 860 Pro SSD yaklaşık 100 ABD Doları, 512 GB Samsung 970 Pro NVMe M.2 to yaklaşık 170 ABD Doları tutarındadır.

Jej iki SSD’nin fiyatları da boyut ve kapasiteye bağlı olarak büyük ölçüde değişir ve genel olarak SATA hala daha uygun fiyatlıdır. Son derece yüksek performans ihtiyaçları için NVMe daha iyi bir kurumsal seçim obilir ve teknoloji endüstrisi NVMe’yi giderek daha fazla kullanıyor. SATA hiçbir şekilde eski değildir ve depolama ve oyun amaçları için kullanışlıdır; SSD’ler, HDD’lere kıyasla hala inanılmaz derecede hızlıdır. Ayrıca köklüdürler ve NVMe cihazlarını desteklemeyebilecek eski makineler SATA sürücülerini destekleyecektir.

Kurumsal SSD’ler tamamen farklı bir hikayedir; fiyatlar en hafif tabirle değişkenlik gösterir, ancak tipik olarak yüzlerce ve binlerce obilir. Bazı NVMe sürücüleri SATA’dan daha pahalı olacaktır, ancak fiyatlar genellikle burada oldukça eşit olarak karşılaştırılır.

równoległy

NVMe’nin parallelliği, birçok işlemi aynı anda birden çok iş parçacığı üzerinden yürütme yeteneğini ifade eder. NVMe’nin hızlı G/Ç özelliği, işlem hızlarını büyük ölçüde artırır. NVMe sürücüleri tipik olarak 64.000 kuyruk derinliğine sahiptir ve 64K kuyrukları da destekler. SATA, 32’lik bir kuyruk derinliği ve tek bir komut kuyruğu ile idare eder; 32 G/Ç isteği, sürücünün herhangi bir zamanda kuyrukta tutabileceği maksimum sayıdır.

NVMe SATA

Arayüz Yalnızca flash ortamlarında kullanılır Hem SSD hem de HDD’yi barındırır
Komut başına 64 bin Performans Kuyruk derinliği kapasitesi ve 64 bin kuyruk desteği 32 kuyruk bölümü kapasitesi ve tek komut kuyruğu
İş açısından kritik uygulamalar ve işlem ağırlıklı veritabanları için Durum İyi’yi kullanın Yüksek kapasite, düşük kullanılabilirlik ve sıralı okumalar için iyi
Maliyet Daha yüksek maliyet, ancak fiyat düşüyor Genellikle NVMe’den daha ucuz

NVMe czy SATA?

Jej ikisinin de kullanımları ve avantajları vardır. SATA’nın birincil avantajı daha düşük fiyatlarıdır, ancak NVMe fiyatları da düştükçe işletmeler daha hızlı SSD’nin ekstra masrafa değdiğini görebilir. O halde, bir SATA sürücüsüne yatırım yapmanın gerçek yararı, eski bilgisayarların onu destekleme olasılığının daha yüksek olmasıdır. Bazı bilgisayarlarda hala PCIe veri yolu yoktur ve bazıları henüz NVMe’yi desteklemez. Bazı veri merkezleri, SATA gibi daha eski teknolojileri kullanmanın kendileri için hala işe yaradığını görebilir.

NVMe, yüksek performanslı veri işleme ve büyük miktarda depolanmış veri için idealdir. kurumsal depolama iş yüklerinden hızlı çalışmayı sağlayan teknolojiler, günümüzün veri merkezi operatörleri arasında hayranlar bulacaktır. Daha hızlı, daha hızlı yanıt veren uygulama ve veritabanı performansı arayan kuruluşlar, NVMe özellikli sistemler için pazara göz kulak olmak isteyeceklerdir.

İleriye baktığımızda, depolama satıcılarının NVMe ve SATA arasındaki performans uçurumunu daha da genişletmek istediklerine dair başka işaretler de var. Intel iyi bir örnektir. Otwórz dysk NVMe SSD, który może służyć do przechowywania plików NVMe Optane SSD.

Technolojisine Dayanan 3D XPoint, dinamik rasgele belleğin (DRAM) wykonuje özelliklerini flash’ın güç kesildiğinde verileri tutma jeszczeeneğiyle birleştiren kalıcı bellek veya depolama sınıfı bellek (SCM ) çözümüdür. 3D XPoint, Intel i Micron tarafından lub takklaşa geliştirildi.

Kumaşlar üzerinde NVMe

Gelişmekte olan bir NVMe örneği, yalnızca bir bilgisayar yerine tüm ağları kapsar. Yapılar Üzerinden NVMe (NVMe-oF), Ethernet i Fibre Kanal umożliwia depolanan veri işlemeye izin verir. Paralel G/Ç teknolojisi, bir NVMe ağındaki giriş ve çıkış isteklerini yöneterek, tek bir bilgisayardaki NVMe depolamasına benzer şekilde, birden çok isteğin sıraya koymak yerine aynı anda işlenebilmesini sağ lar. NVMe-oF, NVMe depolamasını birden fazla uygulamaya genişletir.

SATA vs. NVMe: İşletmeniz için hangi SSD arayüzü doğru?

BT altyapınızın önemli bir parçası, kurumsal depolama alt sisteminizdir – isster tek bir sunucuda ve masaüstünde, ister 1.000’de. Sabit sürücüleri, katı hal sürücüleri (SSD’ler), tüketici sürücüleri, kurumsal depolama bileşenleri ve kapasiteleri seçerken çok sayıda seçeneğiniz vardır, bu nedenle ihtiyaçlarınıza uygun bir çözüm bulmanız Gerekir. Ancak bu depolama aygıtları ne tür veri yolları ve protokoller kullanıyor? Ve makinelerinizi ne tür cihazlarla ne zaman donatmayı hedeflemelisiniz?

Depolama arabirimleri, verilerinizin bulunduğu gerçek sürücüleri sisteminizin ana işlem veri yoluna bağlar. Arayüzleri, verinin sürücünüzden işlemcinize ve belleğinize ulaşmak için geçtiği yol olarak düşünün.

Günümüzde çoğu PC üretim sisteminde iki ana veri yolu arabirimi türü vardır: seri ileri teknoloji eki (SATA) i çevresel bileşen ara bağlantı ekspresi (PCIe). Jej birinin kendi tarihi, tasarımı ve uygun yerleşimi vardır.

Autobus arayüzleri: Kısa bir tarihçe

SATA, sabit disclerin dönen plakalara bağımlı olduğu ve bu nedenle bir kerede ne kadar veri aktarabilecekleri konusunda nispeten düşük bir fiziksel limite sahip olduğu bir zamanda tasarlanmış bir bilgisayar veri yolu arabirimidir. 2000’lerin başlarından ve öncesinden bilgisayarlara ve özellikle sunuculara bakıldığında, işlemciniz ne kadar güçlü olusa olsun, en yaygın performans darboğazı sabit sürücüydü. Protokolü SATA, bu daha yavaş ortamdaki depolama aktarımlarını hızlandırmak için tasarlanmış olabilir, ancak yine de ortam döndürmek için tasarlanmıştır. En son surümü olan SATA 3.0, 2008 yılına kadar uzanıyor – SSD’ler ana akım haline gelmeden çok önce.

Artykuły i rozszerzenia: SATA i NVMe

Doğru depolama arabirimi veri yolunu seçmek, rozmiar hem performans hem de maliyet açısından ihtiyaçlarınızı karşılayan doğru iş yükü çözümünü sağlayan fark olabilir. İşte SATA i NVMe’nin avantajları ve dezavantajları için kullanışlı bir kılavuz.

SATA’nın Avantajları

SATA’nın farklı donanım ve biçim faktörlerinde uzun bir destek geçmişi vardır, bu nedenle 2000’lerin başından bugüne kadar çeşitli cihazlarla dikkate değer bir uyumluluğa sahiptir.
Ve SATA aygıtları nispeten ucuzdur çünkü yaygın olarak bulunurlar ve dönen medyadan daha düşük performans seviyelerine sahiptirler.
SATA, daha büyük kapasiteler için düşük maliyetin ana öncelik olduğu (verileri arşivlemek, az kullanılan dosyaları depolamak ve yedekleme çözümlerini saklamak) ve aktarım hızının ikincil veya üçüncül bir so uruchom olduğu iş yükleri için tercih edilir.

SATA’nın dezavantajları

Yarının değil, dünün depolama cihazları için tasarlanmış en yavaş depolama aktarım protokolüdür.
Bazı M.2 aygıtları hala SATA bağlaçları ve komut kümeleri kullanır ve NVMe benzerlerinden çok daha yavaş çalışırlar. Format, cihaz seçimi sırasında karışıklığa neden obilir.
SATA ve ilgili aygıtları, hızlı aktarımlara ve düşük gecikme süresine bağlı olan yoğun, veri yoğun ortamlar için uygun değildir.

NVMe’nin Avantajları

Depolama ortamından ana işlemciye veri almak için daha az zaman gerekir, bu da NVMe’yi veri yoğun uygulamalar. İş yükleri için çok daha iyi bir seçim haline getirir.
NVMe protokolü çok daha düşük gecikme süresine sahiptir ve daha iyi performans gösteren sürekli aktarımlara ve daha tutarlı veri dağıtımına olanak tanır.
Birçok NVMe cihazı tarafından kullanılan M.2 formatı, hızlı performans ve fiziksel alanın (veya belki de cihaz ağırlığının) sınırlayıcı olduğu çok fazla depolama gerektiren sistemler için, küçük bir form faktöründe (örneğin bir flash sürücü gibi) büyük kapasite sağlar. faktor.

NVMe’nin Dezavantajları

NVMe, kapasite bazında dönen sürücülerden daha pahalı olan nispeten yüksek performanslı SSD’lere bağlıdır.
İstemci PC’ler için, NVMe genellikle M.2 formatındaki cihazlara bağlıdır ve bu da diğer çözümlere kıyasla sürücü seçimini sınırlar. (2,5 inçlik z faktörüne sahip U.2 sürücüleri, veri merkezi alanıyla çok ilgilidir.)

Eski sistemlerde eski NVMe için fazla destek yoktur, bu da depolama sistemi yükseltmesini. Başka türlü servis verilebilir bir makine için pek olası kılmaz.
NVMe cihazları, her gün toplam değer kazanırken, arşivlerinizde büyük miktarda veri depolamak için en uygun maliyetli seçim değildir.

Pobierz motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumdarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie redmiPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmopłatny kurs udemy do pobrania za darmo