SZYBKIE PODSUMOWANIE:
Samouczki Google Ads oferują kompleksową naukę skutecznych strategii płatności za kliknięcie. Zasoby te prowadzą początkujących na profesjonalny poziom bez konieczności uczestniczenia w kosztownych programach szkoleniowych. W tym artykule znajdziesz 22 bezpłatne samouczki wypełnione niezbędną wiedzą na temat Google Ads, które zapewniają niedrogą ścieżkę do wiedzy o reklamie cyfrowej. Zapoznaj się z tymi samouczkami, aby zwiększyć skuteczność kampanii swoich klientów.
Wraz ze wzrostem budżetów PPC będzie rosnąć także zapotrzebowanie na doświadczone usługi typu pay-per-click.
Nic więc dziwnego, że rośnie liczba stanowisk pracy w PPC i SEM, a zapotrzebowanie na wysokiej jakości analityków PPC i menedżerów Google Ads (dawniej Adwords) stale rośnie.
Chociaż marki przeznaczają dużą część swojego budżetu marketingowego na Google Ads, poznanie skutecznych strategii płatności za kliknięcie nie musi rozbijać banku. Próba nauczenia się tej nowej umiejętności może być przytłaczająca — dzięki niezliczonym kursom i przewodnikom wielu potencjalnych konsultantów PPC drapie się po głowie i zastanawia się: „Od czego zacząć?”
Wyjaśnijmy sobie jedno: nauka podstaw Google Ads nie musi Cię kosztować ani grosza. Jeśli zaczynasz, nie musisz kupować drogich programów szkoleniowych ani miesięcznych usług abonamentowych. W Internecie dostępnych jest mnóstwo bezpłatnych informacji, z których dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o platformie.
Wyszukaliśmy dziś w internecie najlepsze bezpłatne samouczki dotyczące każdego aspektu świata Google Ads.
Zacznijmy.
Nie możesz pozwolić sobie na marnowanie żadnego z budżetów Google Ads Twoich klientów, dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić każdy element reklamowej układanki.
Stworzona przez naszych wewnętrznych ekspertów lista kontrolna optymalizacji Google Ads obejmuje wszystko – od opcji kierowania (przedział wiekowy/płeć) po pory dnia i strefy czasowe używane przez użytkowników.
Ponadto dostępna jest bezpłatna wersja PDF do pobrania, którą możesz zachować jako podręczny przewodnik.
Ten 7-etapowy samouczek, napisany przez firmę Spyfu, zajmującą się oprogramowaniem do marketingu w wyszukiwarkach, to doskonały początek, jeśli dopiero zaczynasz korzystać z Google Ads. Przewodnik obejmuje wszystko, od wyboru słów kluczowych, napisania dobrego tekstu reklamy, dostosowania ustawień domyślnych, znalezienia danych reklam w Google Analytics i wiele więcej. Na końcu przewodnika znajdziesz także szablony Google Ads umożliwiające szybką konfigurację kampanii.
Blog HubSpot jest pełen przydatnych zasobów dotyczących sprzedaży i marketingu, a ten przewodnik Google Ads nie jest wyjątkiem. W tym przewodniku dowiesz się wszystkich terminów PPC, które musisz znać, konfiguracji konta reklam Google oraz przydatnych strategii ustalania stawek w celu optymalizacji kampanii.
Ten przewodnik Google Ads firmy AdEspresso, podzielony na 11 szczegółowych rozdziałów, omawia wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć reklamowanie się na platformie.
Przewodnik zawiera podstawy, takie jak prawidłowe skonfigurowanie konta Google Ads, badanie słów kluczowych i optymalizacja stawek. Tym, co odróżnia go od innych przewodników, jest to, że pomagają zrozumieć, co należy zrobić po uruchomieniu reklam w wyszukiwarce, w tym w zakresie raportowania Google Ads i obsługi konta.
Dzięki tak dużej szczegółowości w każdym rozdziale jest to źródło, do którego możesz wracać.
Wiele innych przewodników na tej liście jest niezwykle szczegółowych, ale jeśli szukasz szybkiego przeglądu, sprawdź tę infografikę z WordStream.
Oczywiście infografiki przedstawiają jedynie ogólny przegląd pierwszych kroków w Google Ads, ale dostarczają też dodatkowych zasobów na każdym etapie podróży.
Unbounce jest wiodącym autorytetem w dziedzinie optymalizacji współczynnika konwersji. Konsekwentnie piszą treści, które wyjaśniają złożone pomysły w prosty sposób, a ich Przewodnik Noob po PPC nie jest wyjątkiem. Przewodnik omawia najważniejsze kwestie, od konfiguracji kampanii po kierowanie na słowa kluczowe i ranking reklamy. Ten przewodnik jest dla Ciebie, jeśli dopiero zaczynasz i szukasz pomocy w skonfigurowaniu pierwszej małej kampanii.
Centrum pomocy Google Ads to kolejne doskonałe źródło informacji dla każdego konsultanta PPC, od początkującego po eksperta. Ale nie zawsze tak było – wsparcie było przestarzałe i przez długi czas sporadycznie aktualizowane. Czasy się jednak zmieniły i Google regularnie aktualizuje samouczki w miarę rozwoju platformy.
Moją ulubioną rzeczą w przewodnikach pomocy Google Ads jest to, że wiele samouczków jest dostępnych w formacie wideo. Jeśli jesteś wzrokowcem, te filmy są doskonałym źródłem informacji i wyjaśniają szczegółowe koncepcje PPC za pomocą prostych, krótkich kreskówek. Biorąc pod uwagę, że Google jest jedną z głównych platform PPC, warto odwiedzić witrynę pomocy technicznej, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami związanymi z platformą.
Ludzie z WordStream to zaufani eksperci, jeśli chodzi o reklamy typu pay-per-click. Jednak pomimo swojej rozległej wiedzy specjalistycznej wyjaśniają koncepcje techniczne w sposób ogólnie dostępny i łatwy do przyswojenia. Tak jest w przypadku ich przewodnika: 6 kroków do zbudowania doskonałej struktury konta płatnego wyszukiwania.
Układając sekwencyjnie, każdy krok obejmuje aspekt obronny struktury kampanii. Najważniejszym z nich, jak podkreślają, jest należyta staranność na dwóch etapach, jeszcze przed rozpoczęciem kampanii: planowanie i badanie słów kluczowych. Dla wielu konsultantów PPC, w tym (a być może w szczególności) weteranów, istnieje pokusa, aby spieszyć się przez fazy planowania i badania słów kluczowych. Faktem jest, że nie skalują się one dobrze – każda kampania jest inna i będzie miała inną strukturę.
Struktura witryny internetowej, produkty i usługi oraz lokalizacja klientów odgrywają rolę w strukturze kampanii PPC i należy je wziąć pod uwagę, aby zapewnić sukces kampanii w miarę upływu czasu.
Jeśli w ciągu ostatnich 15 lat zetknąłeś się z branżą reklam typu pay-per-click, prawdopodobnie masz wrażenie, że temat wyszukiwania słów kluczowych został już wyczerpany. Prawda jest jednak taka, że sprytni reklamodawcy wiedzą, że sukces opiera się na podstawach, a dla PPC nie ma nic ważniejszego niż skuteczny dobór słów kluczowych.
W tym samouczku PPC dotyczącym badania słów kluczowych Beth Morgan, weteranka marketingu, pokazuje nam, jak naprawdę zidentyfikować typy słów kluczowych, które zmienią użytkowników wyszukiwarki Google w kupujących. Właściwe słowa kluczowe to takie, które odpowiadają zainteresowaniom i intencjom osoby wyszukującej na określonym etapie cyklu zakupowego.
Zamiast łączyć słowa kluczowe w grupy reklam na podstawie ich podobieństw gramatycznych („tradycyjny” sposób badania słów kluczowych), powinniśmy zdaniem Beth pogrupować je według prawdopodobieństwa konwersji. W ten sposób możemy przeznaczyć większy budżet dzienny na słowa kluczowe o najwyższym ROI.
Przejdę od razu do sedna: ten samouczek dotyczący badania słów kluczowych zawiera wskazówkę o bombie wartościowej, a prawie każdy konsultant PPC, którego znam, całkowicie przeocza. To całkiem proste: postaw się w sytuacji klienta.
Często staraliśmy się uwieńczyć idealną kampanię Google Ads idealnymi słowami kluczowymi (jakby taka kampania w ogóle była możliwa), nawet nie pytając klienta o jego potrzeby. “Ja ja ja!” to domyślny sposób działania naszych umysłów, dlatego ważne jest, abyśmy cofnęli się o krok i przypomnieli sobie, po co w ogóle robimy PPC: aby zapewnić drugiemu człowiekowi niesamowite wrażenia za pośrednictwem reklamowanego produktu lub usługi.
Jak widać z tej listy samouczków, opanowanie Google Ads wymaga dużo pracy. Na szczęście dostępnych jest wiele narzędzi, które ułatwiają życie. Dzięki tym 7 bezpłatnym narzędziom dla Google Ads nie musisz rozbijać banku, aby w pełni wykorzystać reklamy online.
Planer słów kluczowych Google (dawniej Narzędzie propozycji słów kluczowych Google) to bezpłatne narzędzie, które na pewno chcesz wypróbować. W tym niezwykle szczegółowym przewodniku od Backlinko Brian Dean pokazuje dokładnie, jak zacząć, a także ciekawy „hack” GKP, o którym prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś.
Unbounce stworzył ten krótki, przydatny samouczek dotyczący pisania tekstu reklamy PPC w celu poprawy współczynnika klikalności. Największą zaletą jest, co nie jest zaskakujące, pisanie jak człowiek rozmawiający z innymi ludźmi. Skoncentruj się na końcowych potrzebach, pragnieniach i wynikach klientów docelowych.
Mów ich językiem. Nie bój się podejść do tematu osobiście i wyjaśnij w tekście reklamy, co możesz zrobić dla swojego klienta.
Bez wątpienia najważniejszą częścią tekstu reklamy PPC jest nagłówek. To największa część reklamy, ta, którą widzimy jako pierwszą i która wywołuje reakcję emocjonalną. W tym samouczku dotyczącym pisania nagłówków PPC, które konwertują, ekspert PPC Andrew Lolk z White Shark Media szczegółowo zagłębia się w sztukę i naukę pisania niesamowitych tekstów reklam.
Następnie przewodnik przedstawia 8 typowych pułapek, których należy unikać przy pisaniu tekstu reklamy, który konwertuje, wraz ze wskazówkami, jak zaoszczędzić miejsce i jakich słów używać, aby budować zaufanie klientów.
Ale bez wątpienia najważniejszy wniosek z tego przewodnika jest taki, że pisanie skutecznych nagłówków to znacznie więcej niż umieszczanie w nagłówku głównego słowa kluczowego i nadzieja na najlepsze. W rzeczywistości, jak zauważa Andrew, wiele najlepszych współczesnych nagłówków całkowicie pomija to słowo kluczowe. Dlatego następnym razem, gdy będziesz pisać nagłówki reklam, przetestuj kilka słów kluczowych bez słów kluczowych.
Oli Gardner i zespół Unbounce nadal dzielą się swoją wiedzą na temat PPC dzięki temu epickiemu 50-stronicowemu ebookowi, w którym możesz zbudować najlepsze strony docelowe PPC. To podstawa Unbounce — tworzenie lepszych stron docelowych dla marketerów PPC — i zdecydowanie warto ją przeczytać.
Ebook obejmuje wszystko, od intencji użytkownika i współczynnika uwagi (ilość strony przeznaczona na konwersję odwiedzającego), po optymalizację mobilnych stron docelowych.
Przewodnik wyjaśnia na przykład różnicę między projektowaniem responsywnym a dedykowanymi mobilnymi stronami docelowymi i wyjaśnia, kiedy należy z nich korzystać. Po raz kolejny Unbounce przenosi złożone koncepcje z przestrzeni marketingowej PPC i przekształca je w jasny, zwięzły samouczek.
Ten „zabawny” przewodnik po tworzeniu i optymalizacji stron docelowych został napisany przez nikogo innego jak Oli Gardnera, założyciela Unbounce i czołowego eksperta PPC.
W tym samouczku przyjęto bardziej beztroskie podejście, obejmując wiele takich samych pomysłów, jak ebook PPC Landing Page, dodając różne zabawne przykłady i wesołe memy. Ja na przykład lubię ten styl pisania, ponieważ pomaga mi znacznie łatwiej uczyć się i przyswajać materiał.
Ten niesamowity samouczek PPC naprawdę omawia każdy szczegół tworzenia stron docelowych PPC. Nie jest zaskakujące, jak szczegółowy jest ten artykuł, biorąc pod uwagę, że autor Graham Charlton jest redaktorem naczelnym ClickZ, wieloletniego autorytetu w dziedzinie reklamy cyfrowej i przestrzeni pay-per-click.
Lista kontrolna pokrywa się z przewodnikami Unbounce w wielu obszarach, ale wyróżnia się także w innych. Mianowicie analizuje ogólny pogląd na różne typy stron docelowych i kiedy z nich korzystać. Graham dzieli się także kilkoma wskazówkami, jak przyciągnąć użytkowników, którzy nie dokonują konwersji, ale mogą później dokonać konwersji w inny sposób.
Ogólnie rzecz biorąc, ta sekwencyjna lista kontrolna jest dobrym podsumowaniem niezbędnych kroków w tworzeniu stron docelowych PPC i zdecydowanie warto ją przeczytać!
Konsultanci PPC spędzają dużą część swojej kariery na poszukiwaniu idealnych słów kluczowych, na które można kierować reklamy – takich, które prowadzą do największej liczby kliknięć i konwersji. Jednak mniej osób poświęca tyle czasu i energii na tworzenie listy wykluczających słów kluczowych, pomimo kluczowej roli, jaką odgrywają wykluczające słowa kluczowe w maksymalizacji ROI kampanii Google Ads. Faktem jest, że wykluczające słowa kluczowe są równie ważne dla powodzenia każdej kampanii marketingowej PPC, a ten samouczek dotyczący stosowania wykluczających słów kluczowych pokazuje, jak skutecznie identyfikować i skutecznie wykorzystywać wykluczające słowa kluczowe.
Autor Igor Belogolovsky zwraca uwagę, że tworzenie listy wykluczających słów kluczowych to coś więcej niż tylko pomijanie takich słów kluczowych, jak „bezpłatne”, „torrent” czy wyszukiwane hasła związane z dorosłymi. Chociaż ten aspekt jest ważny, dotyczy także identyfikacji „ślepych” słów kluczowych, które mogą zwiększać koszty konwersji, czyli słów kluczowych, których nie spodziewasz się wyświetlić w wynikach wyszukiwania niezwiązanych z Twoją marką.
Ten samouczek dotyczący wykluczających słów kluczowych jest prosty i łatwy do przeczytania dla każdego, kto chce zoptymalizować swoje listy słów kluczowych.
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o rozszerzeniach reklam, znajdziesz w tym e-booku firmy Wordstream. Poważnie, wszystko. Dlatego wybraliśmy jedyny darmowy samouczek PPC w kategorii Rozszerzenia reklam.
Ebook jest podzielony na 6 sekcji, po jednej dla każdego z typów rozszerzeń: Rozszerzenia lokalizacji, Rozszerzenia produktów, Linki do podstron, Rozszerzenia połączeń, Rozszerzenia komunikacyjne i Rozszerzenia ofert.
Google stale udostępnia nowe rozszerzenia, czyli narzędzie, którego większość marketerów PPC nie rozumie dobrze i nie wykorzystuje. Ten przewodnik wyjaśnia zamieszanie, podając przypadki użycia i przykłady wraz z ilustracjami dla każdego typu rozszerzenia. Zapisz i dodaj do zakładek ten przewodnik po rozszerzeniach reklam PPC – to źródło, do którego warto wracać.
Remarketing, zarówno w wyszukiwarce, jak i w sieci reklamowej Google, jest prawdopodobnie najpotężniejszym i najskuteczniejszym narzędziem marketingowym w dzisiejszym internecie. A jednak jest wielu marketerów PPC, którzy nie wiedzą dokładnie, czym jest remarketing i jak go właściwie używać.
Według słów Google „remarketing pozwala wyświetlać reklamy osobom, które odwiedziły już Twoją witrynę lub korzystały już z Twojej aplikacji mobilnej. Kiedy ludzie opuszczą Twoją witrynę, nic nie kupując, remarketing pomoże Ci ponownie nawiązać z nimi kontakt, wyświetlając trafne reklamy podczas przeglądania sieci, korzystaj z aplikacji mobilnych lub szukaj w Google.”
Ten szczegółowy samouczek od PPC Hero wyjaśnia w całości remarketing Google Ads, obejmując wszystko, od tworzenia list, okresów członkostwa, niestandardowych kombinacji i interakcji wszystkich trzech.
Informacji jest tu sporo, dlatego najlepiej jest poruszać się po nich we własnym tempie. Konfiguracja remarketingu może zająć trochę czasu, ale gdy już zacznie działać, stanie się potężnym narzędziem w arsenale każdego marketera PPC.
Korzystanie ze skryptów dla Google Ads jest z pewnością bardziej zaawansowane i nauka zajmie trochę czasu, ale mając czas, jaki możesz zaoszczędzić na automatyzacji zadań, zazwyczaj warto spróbować. W tym przewodniku po skryptach Google Ads autor wyjaśnia, dlaczego warto z nich korzystać i dokładnie, jak je skonfigurować w 8-etapowym procesie.
Na zakończenie tego artykułu mamy kolejny zasób z Google Ads dotyczący rozpoczynania pracy ze skryptami. Po zapoznaniu się z tym przewodnikiem wprowadzającym zapoznaj się z innymi artykułami na temat koncepcji skryptów i funkcji Google Ads, aby stać się prawdziwym ekspertem na platformie.
To tyle, jeśli chodzi o nasze 22 bezpłatne samouczki dotyczące Google Ads. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z tymi zasobami SimplyTrends:
Dzięki integracji z Google Ads SimplyTrends możesz wyróżnić sukces kampanii swoich klientów wraz z innymi wskaźnikami Google Ads, aby zapewnić klientom ogólny obraz w zrozumiały dla nich sposób.