Odblokować iPhone’a lub smartfona z Androidem? Oto nowe narzędzie do egzekwowania prawa

Cellebrite jest znanym izraelskim ekspertem od tworzenia narzędzi do odzyskiwania danych osobowych ze smartfonów, współpracującym z organami ścigania na całym świecie. Poprzez swój profil na Twitterze firma z dumą ogłosiła nowe rozwiązanie Universal Forensic Extraction Device (UFED Premium) zdolny do “odblokuj i wyodrębnij dane ze wszystkich zaawansowanych urządzeń z systemami iOS i Android„.

Producenci smartfonów starają się zwiększyć bezpieczeństwo danych użytkowników, utrudniając nieautoryzowany dostęp. Narzędzie jest przeznaczone dla organów ścigania i zapewnia dostęp do dowolnego urządzenia, w tym iPhone’y z zainstalowaną najnowszą aktualizacją iOS 12.3 oraz zaawansowane smartfony z Androidem, takie jak Samsung Galaxy S9.

Cellebrite z dumą przedstawia #UFED Premium! Wyłączne rozwiązanie dla organów ścigania do odblokowywania i wyodrębniania danych ze wszystkich urządzeń z systemem iOS i Android. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj: https://t.co/WHsaDxzoXz pic.twitter.com/BSixEkyAuL

– Cellebrite (@Cellebrite_UFED) 14 czerwca 2019 r

Jedną ze szczególnych cech nowego narzędzia jest możliwość wykorzystać luki w zabezpieczeniach, które nie są jeszcze znane producentowi bez konieczności fizycznego przyprowadzania smartfona do jednego z biur firmy, co wcześniej było niezbędne. W rzeczywistości na miejscu można było wykorzystać tylko wady, o których producenci byli już świadomi. Oczywiście usługa nie będzie dostępna dla wszystkich, ale tylko dla właściwych organów, takich jak organy policji.

Nowa UFED Premium będzie sprzedawana jako narzędzie „na miejscu”, tj. Umożliwiające policji zakup firmowego urządzenia hakerskiego i używaj go niezależnie. Jest to z pewnością wygodne dla organów ścigania, ale zwiększa także ryzyko, że Cellebrite straci kontrolę nad najnowocześniejszymi technikami odblokowywania lub że wpadną one w ręce przestępców lub represyjnych rządów.

Jednak nie ma żadnych odniesień do późniejszych wersji iOS ani do najnowszej najwyższej klasy, jaką może być najnowsza rodzina Galaxy S10. To znaczy że niektóre urządzenia mogą być nadal „niedostępne” ale to prawdopodobnie będzie tylko kwestia czasu. Jeśli chodzi o naruszanie smartfona, opinia publiczna jest zawsze podzielona na dwie części: z jednej strony są tacy, którzy opowiadają się za bezpieczeństwem, z drugiej są tacy, którzy twierdzą, że należy zawsze szanować prywatność. Problem jest kontrowersyjny i trudno jest zająć wyraźne stanowisko.