Ok google! Jak bardzo jestem pijany? Zapomniana funkcja smartwatcha

Nawet niedrogi smartwatch może teraz zrobić prawie wszystko! Począwszy od pomiaru kroków, co było w pierwszych modelach monitorów fitness, po wykonanie EKG i określenie poziomu tlenu we krwi. Wszystko to składa się na mały gadżet, który każdy może nosić pod ręką przez cały dzień. Nawet za tę cenę nie można powiedzieć, że są bardzo drogie. Konkurencja powodowała, że ​​ceny spadały z roku na rok i będą spadać wraz z wejściem na rynek coraz większej liczby nowych graczy. Ale jest jedna funkcja, która może stać się bardzo użyteczna, ale jak dotąd jej implementacja jest w bardzo dziwnym stanie. Ciekawie byłoby spróbować, w jaki sposób zegarek może określić stopień odurzenia swojego właściciela, ale na razie pojawiają się pytania dotyczące procesu wdrażania technologii.

Ok google! Jak bardzo jestem pijany? Zapomniana funkcja smartwatcha 1

Pomiar poziomu alkoholu we krwi

Jeśli myślisz, że teraz możesz wymyślić dowolny czujnik lub metr, to spieszę się zdenerwować (lub proszę) cię. Wiele obiecujących rzeczy wynaleziono wiele lat temu, ale z tego czy innego powodu nigdy nie znalazły one zastosowania. Niektóre z nich okazały się zbyt skomplikowane, inne zbyt drogie, a jeszcze inne po prostu mało obiecujące. Chociaż niektóre technologie były po prostu nieodebrane.

Kilka lat temu naukowcy z University of Cincinnati opracowali czujnik, który może mierzyć poziom alkoholu we krwi. Działał bez konieczności pobierania próbek krwi, był kompaktowy i można go było zintegrować z zegarkiem, aby mierzyć poziom alkoholu we krwi w czasie rzeczywistym. Właśnie z powodu trudności zapomniano o tak obiecującej funkcji.

Opracowany przez Zespół Jasona Heikenfelda… Naukowcy zaprezentowali mały czujnik, który trzeba było przykleić lub mocno przykleić do skóry. Co 25 sekund mały element mierzył, ile alkoholu przepływa przez żyły. Na etapie badań stosowano różne metody pomiaru poziomu alkoholu, ale najbardziej obiecujący naukowiec wydawał się być opcją z analizą ludzkiego potu. To na nim skupił się głównie zespół Heikenfelda.

Ok google! Jak bardzo jestem pijany? Zapomniana funkcja smartwatcha 2

Jak dokonywany jest pomiar

Taka analiza ludzkiego ciała nie jest łatwa do wykonania. Przede wszystkim ze względu na ilość zebranego płynu minimalniejeśli nie powiedzieć nieznacznie… W celu lokalnego pobudzenia potu, naukowcy nałożyli karbachol na skórę badanych ochotników.

W celu zbierania i analizowania potu opracowano specjalny materiał, który został stworzony specjalnie dla tego miernika. Doskonale wchłonął płyn i umożliwił jego analizę. Ze względu na szybkie wchłanianie zanieczyszczenie badanej cieczy było minimalne. Pozwoliło to na osiągnięcie dość wysokiego poziomu dokładności.

Ok google! Jak bardzo jestem pijany? Zapomniana funkcja smartwatcha 3

Już wtedy naukowcy stwierdzili, że minie trochę czasu, zanim czujnik będzie gotowy do sprzedaży i będzie można go zainstalować w dowolnych gadżetach przeznaczonych dla konsumenta końcowego. Mógłby to być nie tylko inteligentny zegarek, w którego pasku czy w kopercie można by znaleźć miejsce na kolejny sensor. Może to również dotyczyć pojedynczych urządzeń, które można przymocować do ramienia lub w innym miejscu. Na przykład mogą być przymocowane jak plaster i skonfigurowane do wymiany danych z zegarkiem lub bezpośrednio z telefonem.

Co powinno być w smartwatchu

Taki gadżet już wtedy bardzo trafnie wpisuje się w trend urządzeń ubieralnych, które coraz bardziej zmierzają w kierunku koncepcji”lekarze na nadgarstku”. Zegarek od dawna potrafi mierzyć puls, odczytywać aktywność i podawać zalecenia w tym kierunku. Potem stało się możliwe wykonanie EKG i zmierzenie poziomu tlenu we krwi. Możliwe jest nawet śledzenie nagłych upadków osoby i wezwanie pomocy, jeśli straci przytomność.

Funkcja pomiaru poziomu cukru we krwi może wkrótce pojawić się na zegarku. Dla niektórych użytkowników będzie to kluczowe. To prawda, że ​​odpowiedzialność producentów w tym przypadku będzie bardzo wysoka. Błędy pomiaru mogą prowadzić do tego, że dana osoba nie kompensuje prawidłowo swojego poziomu. Może to mieć najpoważniejsze konsekwencje. Najprawdopodobniej właśnie to i konieczność certyfikacji urządzenia jako medycznego poważnie ogranicza możliwości producentów.

Impreza

Pomiar poziomu alkoholu we krwi nie jest badaniem medycznym i jest mało prawdopodobne, aby jego nieprawidłowe pomiary miały na cokolwiek duży wpływ. Chyba że osoba po wypiciu drinka zasiądzie za kierownicą, a zegar mówi mu, że jest całkowicie trzeźwy. Tutaj musisz się kontrolować.

Dlaczego musisz mierzyć alkohol we krwi

Najprawdopodobniej na przeszkodzie w realizacji nowej funkcji stoją jeszcze inne problemy. Na przykład niemożność korzystania z czujnika przez długi czas. Po wchłonięciu potu czujnik trzeba jakoś przepłukać. Na razie brak informacji o dalszym rozwoju zespołu Jasona Heikenfelda. Być może właśnie zmagają się z tym problemem i zastanawiają się, jak sprawić, by czujnik nadawał się do codziennego użytku.

Perspektywy zastosowania takiego czujnika mogą być bardzo różne. Jedni zrozumieją, kiedy nadejdzie czas, aby przestawili się na wodę mineralną, inni zrozumieją, że konsekwencje wczorajszej zabawy jeszcze nie wyszły im z krwi (chociaż wydaje się, że wszystko jest już normalne) i nie usiądą za kierownicą , a trzeci po prostu otrzyma narzędzie, aby zrozumieć, ile piją. Chociaż lepiej w ogóle tego nie robić… Ale każdy sam zadecyduje, czy skorzystać z funkcji czujnika, czy nie, ale jego pojawienie się może być tylko mile widziane. To prawda, że ​​tak się jeszcze nie stało.