Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

OLED i nie tylko: jaka będzie technologia następnej generacji ekranów mobilnych?

Technologia wyświetlaczy mobilnych nowej generacji, niezależnie od tego, czy są to mikro-LED, mini-LED czy QD-OLED, obiecuje znacznie lepszą przyszłość wyświetlaczy smartfonów.

Technologia OLED stała się w ciągu ostatnich kilku lat najczęściej stosowaną, a nawet opłacalną technologią stosowaną w wyświetlaczach smartfonów. Technologia ta rozwinęła się tam, gdzie w prawdziwym świecie rzadko spotyka się problemy takie jak wypalanie pikseli, mimo że ekrany nie są jednolite.

Czas pokaże, czy pomimo tych postępów nadal będzie istniała konkurencyjna technologia, która będzie w stanie konkurować z OLED. Jeśli odpowiedź brzmi nie, jakich zmian i ulepszeń potrzebuje następna generacja paneli OLED, aby wykorzystać obecną technologię?

Mikro diody LED, mini diody LED lub brak

Wprowadzenie pierwszych wyświetlaczy micro-LED w 2018 roku. Od tego czasu wszyscy oczekują, że te ekrany pewnego dnia trafią również do smartfonów.

Wyświetlacze mikro-LED

Wyświetlacze Micro-LED składają się z milionów diod LED o wielkości mikrometrów i podobnie jak technologia OLED wykorzystują technologię radiacyjną. W tej technologii każdy piksel jest podświetlany indywidualnie i niepowtarzalnie. Piksele nie wymagają podświetlenia i wyświetlają czerń z imponującą jakością. W tych wyświetlaczach, gdy piksel nie jest używany, nie jest emitowane żadne światło, co daje użytkownikowi wrażenie atramentowej czerni.

W czwartym roku technologii micro-LED wciąż daleko nam do masowej produkcji wyświetlaczy wykorzystujących tę technologię.

Wyświetlacze Micro-LED oferują wiele korzyści, takich jak wyższa jasność i gęstość pikseli, mniejsze zużycie energii i mniejsze ryzyko poparzenia w porównaniu do innych kolekcji. Panele te można ze sobą łączyć i nie ma ograniczeń co do liczby połączonych paneli; Dlatego możliwe jest wytwarzanie wyświetlaczy w wymiarach stóp zamiast cali i osiąganie rozdzielczości 16K, a nawet większej.

Produkcja technologii mikro-LED obejmuje transfer i przeszczepianie milionów mikroskopijnych diod LED oraz zapewnienie, że każda z nich jest bezpieczna; Z tego powodu masowa produkcja wyświetlaczy w tej technologii nie wydaje się zbyt ekonomiczna.

CZYTAĆ:  Najlepsze wtyczki e-commerce WordPress: przekształć swoją witrynę w sklep internetowy

W dziedzinie wyświetlaczy mobilnych korzyści wynikające ze stosowania technologii mikro-LED mogą nie być warte znacznych kosztów ich produkcji; Z tego powodu Apple i inne firmy pracujące nad wyświetlaczami mikro-LED w pierwszej kolejności rozważają zastosowanie tej technologii w swojej rzeczywistości wirtualnej/rzeczywistości rozszerzonej (AR/VR) i urządzeniach do noszenia. Teraz, gdy mikro-LED wydają się wkrótce poza zasięgiem, okaże się, jak wykonalna będzie technologia mini-LED.

Mini wyświetlacze LED

Wyświetlacze wyposażone w technologię mini-LED oferują wyższy poziom kontrastu i jasności niż konwencjonalne wyświetlacze LCD i są sprzedawane po niższej cenie. Konwencjonalne diody LED wykorzystują dziesiątki lub setki diod LED do oświetlenia tła, ale w mini wyświetlaczach LED wymiary tych elementów zmniejszają się, a ich liczba wzrasta do tysięcy.

Mini wyświetlacze LED zapewniające większą kontrolę nad procesem ściemniania dzięki zastosowaniu większej liczby małych diod LED. Ta funkcja odgrywa zasadniczą rolę w całkowitym zaciemnieniu części ekranu i zapewnia głębszą czerń.

Choć niektóre doniesienia z 2018 roku sugerowały, że wyświetlacze mini-LED stosowane są w smartfonach Xiaomi i Huawei, tak się nie stało, a pokazy mini-LED nie docierały do ​​większej liczby urządzeń poza najnowszymi modelami MacBooka Pro i iPada Pro.

Produkcja paneli OLED (przynajmniej w mniejszych wyświetlaczach) wzrosła do tego stopnia, że ​​inne pokazy mini-LED ledwo mogą z nimi konkurować cenowo. Masowa produkcja mniejszych wyświetlaczy w technologii OLED uniemożliwiła pokazom mini-LED konkurowanie z OLED na rynku wyświetlaczy do smartfonów. Nawet Apple nie wydaje się zbytnio przywiązany do tej technologii i według niektórych plotek firma zamierza zastosować panele LG OLED w swoich przyszłych modelach iPadów.

Technologia QD-OLED jest potencjalnym kandydatem na ekrany mobilne nowej generacji

Nowa technologia wyświetlaczy QD-OLED jest przypisywana firmie Samsung i nowemu produktowi firmy Samsung Display, który narobił sporo hałasu na targach CES 2022. Technologia ta (skrót od Quantum Dot Organic Light-emitting Diode) to skrócona forma „opartej na kropkach kwantowych” organiczne diody elektroluminescencyjne” wprowadzone po raz pierwszy przez firmę Samsung w 2019 r. Niektóre plotki sugerują, że technologia QD-OLED wejdzie do masowej produkcji od listopada 2022 r. Technologia ta jest czasami nazywana QD-Display.

technologia qd-oled

Technologia QD-OLED to ulepszona wersja technologii OLED. Samsung Display twierdzi, że oferuje najszerszą gamę kolorów dostępną w technologiach wyświetlania i wyświetla więcej szczegółów w wielu miejscach, gdzie wcześniej jasne punkty były widoczne tylko w białym świetle.

Ponadto ciemniejsze części obrazu będą miały lepsze kolory dzięki dramatycznemu odwzorowaniu kolorów kropek kwantowych, a szczegóły czerni będą lepiej widoczne. Dzięki kropkom kwantowym w wyświetlaczach wyposażonych w tę technologię uzyskany zostanie idealny kąt widzenia.

Technologia QD-OLED zapewnia większą jasność i lepsze pokrycie kolorów niż konwencjonalne wyświetlacze OLED

Warto zaznaczyć, że korzyści, jakie technologia QD-OLED wnosi na rynek telewizorów, niekoniecznie przekładają się na rynek wyświetlaczy smartfonów. Obecnie większość telewizorów OLED jest wyposażona w panele LG W-OLED, które wykorzystują filtry światła białego i koloru do wyświetlania koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego.

CZYTAĆ:  Spotify nie działa na telewizorze LG? (Rozwiązany)

Filtrowanie podświetlenia to destrukcyjny proces, który zmniejsza jasność i intensywność kolorów. Technologia QD-OLED może znacznie zwiększyć wydajność kolorów, a w rezultacie zwiększyć jasność i lepszą reprodukcję kolorów na wyświetlaczu.

Panele Samsung AMOLED do smartfonów zazwyczaj korzystają z subpikseli PenTile RG-BG z czerwonymi, zielonymi i niebieskimi subpikselami. Technologia ta nie wymaga filtra; Dlatego monitory mobilne wyposażone w tę technologię są obecnie bardziej wydajne niż istniejące panele telewizyjne.

Chociaż technologia QD-OLED może wnieść dalsze ulepszenia w wyświetlaczach smartfonów, jest ona wciąż w powijakach i nie robi tak dużej różnicy, jak twierdziono.

Panele OLED stosowane w smartfonach też nie są idealne. Wyświetlacze PenTile mają dwa razy więcej zielonych subpikseli niż czerwone i niebieskie; W rezultacie odpowiednia ostrość (ostrość, którą dostrzegają nasze oczy) jest nieco mniejsza niż się twierdzi. Pod tym względem panele QD-OLED i ich jednolita matryca subpikselowa RGB mogą pokonać dzisiejsze wyświetlacze smartfonów.

Monitory PenTile

W 2013 roku Samsung zmienił politykę i w celu ograniczenia zużycia energii wykorzystywał matryce PenTile zamiast RGB. Zielone subpiksele zużywają niewiele energii, a nasze oczy są bardziej wrażliwe na kolor zielony niż czerwony czy niebieski. Dlatego na wyświetlaczu PenTile subpiksele nie wymagają dużego prądu, aby osiągnąć odpowiednią rozdzielczość; Z tego powodu ryzyko trwałego wypalenia lub odbarwienia pikseli jest zmniejszone. Tym samym Samsung może przez jakiś czas nadal korzystać z technologii AMOLED opartej na PenTile.

Inną kwestią jest to, że nadal nie ma wystarczających informacji na temat zużycia energii i trwałości technologii QD-OLED. Ponadto panele QD-OLED wykorzystują niebieskie emitery, które są bardziej podatne na przepalenie niż czerwony i zielony.

Ogólnie rzecz biorąc, technologia QD-OLED wydaje się być obiecującym kolejnym krokiem w przypadku wyświetlaczy smartfonów; Jednak technologia jest wciąż w powijakach i zbyt wcześnie, aby ją oceniać.

Samsung Display dopiero pokazał na dużą skalę swoje wyświetlacze QD-OLED, a wciąż nie wiemy, czy technologię tę uda się zastosować na smartfonach, tabletach, czy nawet laptopach.

Ponadto doniesienia wskazują, że produkcja pierwszej generacji paneli QD-OLED przyniosła Samsungowi stosunkowo niewielki zysk; Ponieważ tylko około 30% tych paneli jest produkowanych bezbłędnie. Odsetek ten jest znacznie niższy niż zysk wynoszący 80–90% przy produkcji paneli AMOLED i zapobiega obniżkom cen.

Załóżmy, że ci koreańscy producenci mogą specjalizować się w zwiększaniu wydajności produkcji paneli QD-OLED. Możemy mieć nadzieję, że technologia ta stanie się bardziej powszechna i zobaczymy jej zastosowanie w wyświetlaczach smartfonów.

Najbardziej optymistyczny przypadek: ciągły rozwój technologii OLED

Samsung Display co roku udoskonala swój proces produkcyjny i materiały eksploatacyjne, jednak wprowadzenie tych ulepszeń do flagowych telefonów jest zwykle czasochłonne. Na przykład Galaxy S21 Ultra był pierwszym smartfonem wyposażonym w zaktualizowaną technologię OLED firmy Samsung, nieoficjalnie nazywaną M11. Technologia ta zmniejsza zużycie energii o 25 do 30% w porównaniu do poprzedniej generacji.

CZYTAĆ:  Teraz nie musisz już być grzeczny Google Assistant

Technologia zastosowana w Galaxy S21 Ultra to tylko niewielka część zmiennej stawki aktualizacji LTPO/HOP Samsunga, wprowadzonej po raz pierwszy w Galaxy Note 20 Ultra.

Jeden interfejs użytkownika UI w Samsungu Galaxy S21 Ultra

Już same nowe osiągnięcia w technologii OLED mogą z czasem zrobić ogromną różnicę. Technologia LTPO w panelach OLED pozwala monitorom dynamicznie zmieniać częstotliwość odświeżania w zależności od różnych warunków. HOP uzupełnia technologię LTPO, umożliwiając szybsze przełączanie pomiędzy tranzystorami i znacznie zmniejszając zużycie energii.

Nowsze osiągnięcia w technologii OLED mogą znacznie poprawić zużycie energii i żywotność baterii.

Samsung w dalszym ciągu korzystał ze starszej technologii OLED, aby obniżyć koszty produkcji swoich pozostałych smartfonów Samsung na rok 2021, takich jak Galaxy S21 i S21 Plus. Koreański gigant technologiczny wykorzystał swoją nową generację technologii OLED w S22 Plus w 2022 roku i, co zaskakujące, wprowadził podstawowy model serii z tą samą technologią, co poprzednia generacja. Co zaskakujące, firma nie zastosowała technologii OLED nowszej generacji we flagowym S22 Ultra i wygląda na to, że zamierza odłożyć to w przypadku flagowca nowej generacji.

Wszyscy oczekujemy od nowej generacji paneli smartfonów poprawa produktywności na pierwszym miejscu. Zakładając, że nowe chipy nie wymagają większej mocy niż poprzednie generacje, możemy mieć nadzieję, że w nadchodzących latach w telefonach komórkowych zaobserwujemy bardziej zmienny czas pracy i trwałość baterii w związku z ulepszeniami technologii w zakresie zmiennych częstotliwości odświeżania.

Na przykład częstotliwość odświeżania S22 i S22 może zostać zmniejszona tylko do 48 Hz; Nadal jednak pozostaje dużo miejsca na dalsze obniżki.

Dziś telefony takie jak Samsung Galaxy S22 Ultra i Find X5 Pro Oppo potrafią obniżyć częstotliwość odświeżania do 10 Hz; Dlatego w nadchodzących latach technologia ta może zostać rozszerzona na telefony ze średniej półki.

Warto zaznaczyć, że technologia OLED jest obecnie jedyną technologią dostępną dla elastycznych paneli w telefonach z klapką. Aby dokonać zmian w tych telefonach, musimy poczekać do pojawienia się konkurencyjnej technologii.

Pobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmokurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie CoolpadaPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmodarmowy kurs on-line