Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Opera VPN: proxy przeglądarki w przebraniu?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Opera VPN: proxy przeglądarki w przebraniu?

Jako przeglądarka, która istnieje od początków komercyjnego Internetu, Opera jest nadal używana przez miliony ludzi na całym świecie, zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i komputerach stacjonarnych.

Z pewnością istnieją bezpieczniejsze i bardziej prywatne alternatywy, ale jedną z rzeczy, która odróżnia Operę od konkurencji, jest wbudowana wirtualna sieć prywatna (VPN). Teoretycznie VPN nawiąże szyfrowane połączenie i ukryje informacje użytkownika, zwiększając w ten sposób jego bezpieczeństwo i prywatność. Ale czy Opera VPN to robi? Nie do końca.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Jaki jest problem z VPN Opery?

Na oficjalnej stronie Opery Opera VPN jest reklamowana jako „najlepsza darmowa sieć VPN” na rynku i opisana jako bezpłatne narzędzie, które „nie rejestruje Twojej aktywności ani nie zbiera informacji”, poprawiając zarówno bezpieczeństwo, jak i prywatność.

Wydaje się to w najlepszym razie mylące. Tak, Opera VPN sfałszuje Twój adres IP i ukryje Twoją lokalizację, ale w przeciwieństwie do prawdziwej sieci VPN, tak naprawdę nie ustanowi zaszyfrowanego połączenia między Twoim komputerem a Internetem. To właśnie z definicji ma robić VPN, więc darmowe narzędzie Opery jest bardziej serwerem proxy przeglądarki niż czymkolwiek innym.

Opera VPN używa szyfrowania AES-256. Jest to prawie niezniszczalne szyfrowanie klasy wojskowej — jest używane przez rząd Stanów Zjednoczonych do ochrony informacji niejawnych, co mówi wiele. Ale jest problem. Opera VPN wykorzystuje standardowy protokół szyfrowania Transport Layer Security (TLS), w przeciwieństwie do protokołu tunelowania VPN.

Protokół tunelowania VPN to zasadniczo zestaw reguł określających, w jaki sposób urządzenie łączy się z serwerem VPN. Nie używając bezpiecznego protokołu VPN, takiego jak OpenVPN, Wireguard lub SoftEther, Opera VPN naraża użytkowników na niepotrzebne ryzyko. Innymi słowy, to narzędzie może zapewniać trochę prywatności, ale nie zapewnia zbyt wiele bezpieczeństwa, tak jak zwykła sieć VPN.

Rekommenderad:  Czy telewizor Sling działa z Hola VPN?

Dlaczego nie powinieneś używać Opery VPN

Jeśli potrzebujesz VPN, aby coś torrentować, korzystać z aplikacji poczty e-mail lub oglądać Netflix, Opera VPN nie będzie dla ciebie przydatna. Będzie to jednak szyfrować ruch w przeglądarce. To powinno być plusem, ale starannie sformułowana polityka prywatności Opery sugeruje, że sposób, w jaki sama przeglądarka zbiera dane, anuluje wszelkie uzasadnione korzyści, jakie możesz uzyskać z korzystania z Opera VPN.

Na początek w sekcji „Anonimowe statystyki użytkowania” polityka prywatności stwierdza, że ​​„generowany jest losowy identyfikator instalacji”, gdy przeglądarka Opera jest instalowana na komputerze. Ten „identyfikator”, jak ujął to zespół prawny Opery, służy do zbierania wszelkiego rodzaju informacji o tobie, w tym identyfikatora urządzenia, systemu operacyjnego i „danych o korzystaniu z funkcji”.

Zgodnie z polityką prywatności Opera wykorzystuje te informacje do „uzasadnionych celów biznesowych”, w tym do „kampanii promocyjnych i reklamowych”. Oznacza to, że Opera, która ma własny wbudowany bloker reklam, będzie zarabiać na Twoich danych i wyświetlać spersonalizowane reklamy.

W dalszej części znajduje się stwierdzenie, że Opera korzysta z technologii i kodu innych firm, „niektóre z nich mogą wykorzystywać Twoje dane na różne sposoby”. A co to są te osoby trzecie? To zależy od urządzenia i systemu operacyjnego, ale lista obejmuje takie firmy jak Google, Facebooki PayPal.

Zdobądź prawdziwą sieć VPN

Opera VPN z pewnością może się przydać, jeśli próbujesz uzyskać dostęp do strony internetowej niedostępnej w Twoim kraju, ale zdecydowanie nie jest to prawdziwa sieć VPN. Tymczasem przeglądarka Opera gromadzi znacznie więcej danych niż przeglądarki zorientowane na prywatność, przez co nie jest tak bezpieczna.

Biorąc to wszystko pod uwagę, trudno zrozumieć, dlaczego ktoś miałby używać Opery i jej serwera proxy przeglądarki, zamiast używać bezpieczniejszej przeglądarki i rzeczywistej sieci VPN, która szyfruje cały ruch między twoim komputerem a resztą sieci World Wide Web, w przeciwieństwie do po prostu zasłanianie ruchu w przeglądarce.

Rekommenderad:  Człowiek, który uczynił Yandex gigantem: Arkadij Wołoż

Podsumowując, jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo w Internecie i zachować prywatność, unikaj Opery. Switch do bezpiecznej przeglądarki, takiej jak Brave lub Firefox, i zamiast tego zainwestuj w prawdziwą usługę VPN.