Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Osiągnij indeksację witryny internetowej przy minimalnej frustracji

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Osiągnij indeksację witryny internetowej przy minimalnej frustracji

Czy pamiętasz, kiedy ostatni raz chciałeś znaleźć informacje w Internecie, ale po prostu nie mogłeś, niezależnie od tego, jak bardzo się starałeś? Jeśli zacząłeś korzystać z Internetu jakiś czas po debiucie Google w 1998 r., odpowiedź prawdopodobnie brzmi „nigdy”. Jeśli istnieje ona w Internecie, wyszukiwarka Google sprawia, że ​​znalezienie nawet najbardziej nieznanej witryny jest bardzo proste dzięki magii indeksowania witryn.

Wygodę tę zapewnia indeks wyszukiwania Google — obszerna baza danych stron internetowych zaprojektowana tak, aby dopasowywać zapytania użytkowników do trafnych wyników. Tłumaczenie? Jeśli chcesz, aby ludzie mogli szybko znaleźć witrynę, potrzebujesz jej zaindeksowania przez Google.

Czym właściwie jest indeksacja witryn internetowych?

Indeks wyszukiwarki Google przypomina wirtualną szafkę na dokumenty. Zamiast jednak przechowywać setki artykułów, przechowuje setki stron internetowych zebranych z najdalszych zakątków Internetu.

Algorytmy wyszukiwania Google analizują ten indeks, aby zapewnić użytkownikom trafne wyniki odpowiadające ich zapytaniom. Dlatego indeksowanie stron internetowych – zwane także indeksowaniem wyszukiwarek – jest tak ważne. Witryna musi zostać zaindeksowana, zanim będzie mogła pojawić się w wynikach wyszukiwania Google.

Aby witryna została zaindeksowana, musisz upewnić się, że Google może ją przeglądać za pomocą robotów indeksujących, zwanych łącznie Googlebotem. Kiedy Googlebot przegląda witrynę, podąża za linkami i odwiedza różne strony w podobny sposób, jak zrobiłby to człowiek.

Informacje o każdej stronie są następnie wysyłane z powrotem na serwery Google, gdzie są porządkowane w indeksie na podstawie treści, aktualności, szybkości strony, wiarygodności i wielu innych czynników. Gdy użytkownik wprowadza zapytanie, Google przeszukuje jego indeks, aby wygenerować możliwie najbardziej trafne wyniki. Im bardziej trafna jest strona dla danego zapytania, tym wyższa jest jej pozycja w wynikach wyszukiwania.

Sprawdź, czy witryna jest już zaindeksowana

Zanim zajmiesz się indeksowaniem witryn internetowych, możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia Google Narzędzie do sprawdzania adresów URL aby sprawdzić, czy witryna lub którakolwiek z jej stron została zaindeksowana. Oprócz informacji, czy witryna jest zaindeksowana, czy nie, narzędzie to wyświetli także wszelkie problemy z indeksowaniem.

Note że będziesz musiał użyć Google Search Console, aby uzyskać dostęp do narzędzia do sprawdzania adresów URL, które wymaga weryfikacji witryny.

Jeśli nie możesz (lub nie chcesz) przejść procesu weryfikacji, wystarczy wejść na Google i w pasku wyszukiwania wpisać:

witryna:przykładnazwawitryny.com

Aby sprawdzić konkretną stronę, wpisz:

witryna:nazwaprzykładowejwitryny.com/nazwaprzykładowejstrony

Jeśli nie pojawiają się żadne wyniki, oznacza to, że witryna lub strona w ogóle nie została zaindeksowana. Należy pamiętać, że w przypadku nowej witryny znalezienie, zaindeksowanie i zaindeksowanie przez Google może zająć kilka dni.

Jeśli wyników jest mniej niż jest stron witryny, Google zaindeksował strony witryny.

Jeśli dla każdej strony witryny występują wyniki, oznacza to, że Google pomyślnie przeszukało i zaindeksowało całą witrynę.

Znajdź i napraw problemy z indeksacją witryn internetowych

To, że Google ma stronę, nie oznacza, że ​​tak będzie. Dlaczego? Google może zaniedbać indeksowanie strony (lub nawet całej witryny), jeśli witryna lub strona:

 • zawiera zbyt dużo zduplikowanych treści;
 • zasygnalizował Google, że nie powinien być indeksowany za pośrednictwem dyrektywa noindex;
 • zasygnalizował Google, że nie powinien być indeksowany za pośrednictwem rel=sponsorowane, rel=ugc Lub rel=nofollow atrybuty;
 • nie ma mapę witryny;
 • ładuje się zbyt długo;
 • zawiera aplikacje internetowe JavaScript, do których Google nie ma łatwego dostępu;
 • ma ustawienia prywatności WordPress, które uniemożliwiają indeksowanie; Lub
 • zawiera błędy indeksowania.

Jeśli w witrynie występuje co najmniej jeden z tych problemów, nie masz pecha. Każdy z nich można rozwiązać i zaradzić, zazwyczaj w zaledwie kilku krokach.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy witryna została usunięta z indeksu z powodu nieprzestrzegania zasad wskazówki dotyczące jakości dla webmasterów lub publikowanie nielegalne treści.

W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest dostosowanie witryny do standardów Google i przesłanie pliku wniosek o ponowne rozpatrzenie.

Poproś Google o zaindeksowanie witryny

Sprawdziłeś, czy Google zaindeksował witrynę i usunąłeś wszelkie przeszkody w indeksowaniu. Teraz możesz wyślij do Google bezpośrednią prośbę o indeksowanie aby jeszcze bardziej przyspieszyć sprawę.

Aby to zrobić w przypadku poszczególnych adresów URL, wejdź do Google Search Console i użyj narzędzia do sprawdzania adresów URL. Jeśli pojawi się komunikat „Adres URL nie znajduje się w Google”, wybierz „Poproś o zaindeksowanie”.

Po przeprowadzeniu testu działania w celu wykrycia wszelkich nierozwiązanych problemów Google umieści stronę w kolejce do indeksowania.

Jeśli chcesz poprosić o zaindeksowanie kilku adresów URL jednocześnie, skuteczniejszą metodą jest przesłanie lub ponowne przesłanie mapy witryny. Jeśli nigdy wcześniej nie wysyłałeś do Google mapy witryny, musisz ją utworzyć.

Jeśli wcześniej wysłałeś do Google mapę witryny, ponowne przesłanie nowej wersji za pośrednictwem raport dotyczący map witryn sygnalizuje Google, że chcesz indeksować różne adresy URL. Upewnij się jednak, że wysyłana mapa witryny została rzeczywiście zaktualizowana. Ponowne przesłanie niezmienionej mapy witryny nie przynosi żadnych korzyści i jest po prostu stratą czasu.

Odetnij tłuszcz, dopraw mięso

Mniej bezpośrednim sposobem ułatwienia indeksowania witryn jest usunięcie wszelkich zbędnych i nieaktualnych treści, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwie najwyższej jakości treści, które mają zostać wycięte.

Aby wszystko było proste, zacznij od sparowania nieistotnych stron. Nie chcesz tracić czasu na przerabianie zawartości strony, tylko po to, by zdać sobie sprawę, że i tak wszystko zostanie usunięte.

Nieistotne strony to:

 • nieaktualne (np. strony produktów, które nie są już w sprzedaży);
 • zbędne (np. wiele stron łatwo skondensowanych w jedną);
 • nieistotne (np. strony poruszające tematy zupełnie niezwiązane z celem serwisu); Lub
 • dowolna kombinacja tych trzech.

Przycinając takie strony, będziesz mógł poprowadzić Googlebota do stron witryny o dużej wartości, zwiększając ich szanse na ranking. Strategię tę można podsumować jako maksymalizację, czyli liczbę stron Twojej witryny, które Google będzie indeksować dziennie.

Może to spowodować zbyt wiele stron o niskiej wartości mieć negatywny wpływ podczas przeszukiwania i indeksowania witryny.

Po usunięciu wszelkich nieistotnych stron i zwolnieniu części budżetu przeznaczonego na indeksowanie witryny, skup się na ulepszaniu pozostałej zawartości.

Napraw błędy ortograficzne i gramatyczne

Google może nie karać konkretnie za słabą ortografię i gramatykę, ale takie błędy powodują pogorszenie jakości obsługi użytkownika, co może prowadzić do niższych rankingów.

Unikaj upychania słów kluczowych

Stwarza to negatywne wrażenia dla użytkowników, a Google wyraźnie zaleca takie witryny trzymaj się z daleka od nieistotnych lub nadużywanych słów kluczowych.

Utrzymuj porządek

Używaj nagłówków i podziałów wierszy, aby podzielić treść na czytelne części i zawsze wyraźnie rozróżniaj tematy.

Upewnij się, że każda strona oferuje wartość

Google nie traktuje priorytetowo stron z największą liczbą słów kluczowych i najbardziej efektowną grafiką. Wyszukuje renomowane źródła, które dostarczają użytkownikom cennych informacji.

Wykorzystaj linki wewnętrzne

Linki to podstawa indeksacji witryn. Bez linków Google nie wiedziałby, jak uzyskać dostęp do określonych stron, które strony są najważniejsze i które są najczęściej odwiedzane.

Dobrze umieszczone linki wewnętrzne dają Googlebotowi jasne ścieżki, którymi może podążać w całej witrynie, ułatwiając indeksowanie każdej strony. Problem w tym, że linki muszą być trafne i wysokiej jakości.

Na przykład, jeśli w witrynie znajduje się post na blogu wspominający usługi tworzenia treści, nie powinien on zawierać linku do strony docelowej witryny poświęconej płatnym usługom medialnym. Żadna strona na tym nie skorzysta i czytelnik też nie.

Aby dowiedzieć się, na jakie słowa kluczowe strona ma już ranking (a co za tym idzie, jakich słów kluczowych można użyć do tworzenia wysokiej jakości linków wewnętrznych), możesz skorzystać z narzędzi takich jak Wskaźnik organicznych słów kluczowych Ahrefs.

Po zidentyfikowaniu słów kluczowych, na które chcesz kierować reklamy, przejrzyj strony witryny i tam, gdzie to konieczne, dodaj linki wewnętrzne. Podczas całego procesu pamiętaj o delikatnym podejściu i dbaniu o to, aby linki były istotne.

Wyczyść linki przychodzące

Nawet linki, które nie zostały utworzone w celu manipulowania rankingami wyników wyszukiwania, można uznać za niskiej jakości. Na przykład, jeśli witryna jest połączona z wieloma różnymi witrynami o niskiej jakości, Google uzna te linki za niskiej jakości na podstawie skojarzenia.

Można uniknąć kiepskich linków przychodzących, stosując dwutorowe podejście: pielęgnuj wysokiej jakości linki z renomowanych źródeł i zmniejszaj liczbę linków niskiej jakości lub linków z nierzetelnych źródeł.

Aby zbudować najwyższej jakości linki przychodzące, możesz:

 • ponownie opublikować zawartość witryny w odpowiednich witrynach stron trzecich, co jest strategią znaną jako syndykacja treści (pamiętaj o użyciu tagu rel=canonical);
 • publikuj dobrze napisane posty gości na szanowanych witrynach stron trzecich;
 • tworzyć oryginalne treści, które można łatwo udostępniać, takie jak filmy, infografiki i obrazy; I
 • regularnie publikuj kreatywne i angażujące treści w mediach społecznościowych.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę także niepowiązane wzmianki. Jeśli dana witryna jest wspomniana w innej (godnej zaufania) witrynie, ale nie jest do niej linkowana, wzmianka ta może tak być zamieniony na wartościowy link przychodzący.

Następnie musisz zająć się wszelkimi niepożądanymi linkami przychodzącymi i spróbować wyeliminować ich jak najwięcej. Możesz skorzystać z narzędzi takich jak Narzędzie do sprawdzania linków zwrotnych Ahrefs Lub Narzędzie do sprawdzania linków zwrotnych SEMrush aby zobaczyć wszystkie linki przychodzące i zidentyfikować te, których nie potrzebujesz.

Gdy odkryjesz linki zwrotne, które nie powinny prowadzić do witryny, spróbuj skontaktować się z webmasterami witryn, z których pochodzą. Jeśli webmasterzy nie odpowiadają lub nie chcą usunąć linków, lub jeśli jest po prostu zbyt wiele linków do indywidualnego zaadresowania, możesz ręcznie wyprzeć się ich. Wyrzekając się linków zwrotnych, mówisz Google, że nie chcesz, aby dana witryna była z nimi powiązana.

Rozwiązywanie problemów z osieroconymi stronami

Jeśli strona nie zawiera linków wewnętrznych, nazywa się ją strona osierocona (Lub strona duchów, w zależności od tego, kogo spytasz). Użytkownicy nie mają możliwości dostępu do takich stron, chyba że skorzystają z linków z witryn zewnętrznych (jeśli takie istnieją), ale wyszukiwarki mogą je znaleźć, jeśli zostały przesłane do indeksacji witryny lub uwzględnione w mapie witryny.

Chociaż Google nie „karze” witryn internetowych w sposób szczególny za posiadanie stron osieroconych, mogą one łatwo powodować problemy z SEO. Duża liczba stron osieroconych o niskiej wartości może marnować budżet indeksowania i może sygnalizować Google, że witryna celowo ukrywa strony wypełnione słowami kluczowymi lub w inny sposób zaprojektowane do manipulowania rankingami wyników wyszukiwania.

Strony osierocone to także stracona szansa na doprowadzenie Googlebota do stron, na których jesteś niedomagać indeksowane. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku stron osieroconych zawierających zduplikowaną treść. Zamiast siedzieć bezczynnie, mogliby wskazywać roboty (i dlatego przekazywanie kapitału łącza) do stron o większym znaczeniu za pomocą tagu rel=canonical.

Jak więc znaleźć osierocone strony witryny? Możesz analizować mapę witryny lub analizować pliki dziennika serwera WWW. Ale można to zrobić znacznie mniejszym nakładem pracy i w znacznie krótszym czasie.

Jednym z najprostszych sposobów jest skorzystanie z płatnej wersji Screaming Frog’s SEO-pająk Do znajdź strony osierocone.

Aby rozwiązać problem znalezionych stron osieroconych, masz kilka możliwości:

 • Jeśli chcesz, aby odwiedzający znaleźli stronę w wynikach wyszukiwania, dodaj do niej link wewnętrzny.
 • Jeśli chcesz, aby strona działała jak niekanoniczna zduplikowana strona, kierując roboty do strony kanonicznej, dodaj tag rel=canonical.
 • Jeśli nie jest to duplikat strony ani strona, którą mają odwiedzający znaleźć, zarchiwizuj ją.
 • Jeśli istnieje uzasadniony powód odłączenia strony (np. strona docelowa dotycząca konkretnej kampanii e-mailowej), po prostu pozostaw ją bez zmian — jest mało prawdopodobne, aby liczba osieroconych stron miała znaczący wpływ na budżet indeksowania.

Publikuj więcej postów na blogu

Oprócz przyciągania nowych użytkowników i w porównaniu do ich odpowiedników nieblogujących, firmy, które mają blog:

 • mnóstwo 434 procent więcej zaindeksowanych stron;
 • 97 procent więcej linków przychodzących; I
 • 55 procent więcej odwiedzających witrynę.

W przypadku zaindeksowanych stron ten 434-procentowy wzrost przekłada się łącznie na prawie 8000 zaindeksowanych stron dla firm, które blogują, w porównaniu do około 1500 dla tych, którzy tego nie robią.

Dzieje się tak głównie dlatego, że Googlebot indeksuje nowe strony internetowe szybciej niż stare lub statyczne. Lekcja jest jasna: dzięki stałemu napływowi nowych postów na blogach witryny mogą zostać zaindeksowane przez Google o wiele więcej stron niż miałoby to miejsce w innym przypadku.

Daj się zaindeksować, zauważ, zdobądź odwiedzających

W przypadku każdej witryny, którą chcesz, aby odwiedzający mogli znaleźć, kluczem jest indeksowanie witryny. Gdy witryna o dużej wartości zostanie w pełni przeszukana i zindeksowana, szanse na jej znalezienie w wynikach wyszukiwania Google dramatycznie rosną.

Dzięki kompleksowemu zestawowi prostych taktyk indeksowanie w wyszukiwarkach przestaje być tajemnicą i staje się osiągalnym celem, nad którym możesz zacząć pracować już dziś.

Kredyty obrazowe
HubSpot / wrzesień 2017