Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Osiągnij swoje cele SEO, śledząc te 9 kluczowych wskaźników efektywności SEO

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Osiągnij swoje cele SEO, śledząc te 9 kluczowych wskaźników efektywności SEO

Stworzenie świetnego katalogu produktów i dopasowanej do niego świetnej identyfikacji marki to tylko część procesu prowadzącego do olśniewającego sukcesu Twojej firmy.

Reszta polega na tym, aby upewnić się, że Twoja grupa docelowa wie, że istniejesz i że masz rozwiązanie, którego szuka.

Tu właśnie pojawia się optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Twoja strategia SEO jest kluczem do zapewnienie, że Twoja witryna internetowa osiągnie wysokie pozycje na stronie wyników wyszukiwania (SERP) musi się wyróżniać.

Jednak bez śledzenia odpowiednich kluczowych wskaźników efektywności (KPI) pozwalających mierzyć postępy, nawet najlepsza kampania SEO będzie niczym więcej niż strzałem w ciemno.

Oto kilka kluczowych wskaźników efektywności SEO, na które powinien zwrócić uwagę każdy administrator stron internetowych, właściciel firmy i ekspert ds. marketingu.

1. Ranking SERP

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o ostatnim wyszukiwaniu w Google.

Jak daleko w wynikach SERP byłeś? Ty chętny do kopania w poszukiwaniu sensownej odpowiedzi? Według kluczowe statystyki Googleprawdopodobnie nie było to daleko, i nie jesteś w tym sam.

  • Od 26 do 32 procent kliknięć dotyczy pierwszego wyniku.
  • Niecałe 4 procent kliknięć w SERP pochodzi z reklam płatnych.
  • Około 50 procent wyników wyszukiwania w ogóle nie przyciąga żadnych kliknięć.

To powiedziawszy, samo pojawienie się Twojej witryny w SERP nie wystarczy. Im dalej spadnie od góry wyników wyszukiwania, tym mniej kliknięć ostatecznie przyciągnie.

Wyższe pozycje oznaczają większy ruch i ostatecznie wyższe wskaźniki konwersjidlatego śledź, jak wypadają Twoje wyniki w kontekście ważnych słów kluczowych i terminów wyszukiwania.

2. Widoczność wyszukiwania

Niektóre KPI SEO nie są po prostu przydatne same w sobie. Dostarczają również doskonałych danych do pracy, gdy burzysz mózgi nad innymi aspektami swojej trwającej kampanii SEO.

Widoczność w wyszukiwarkach to jeden z takich wskaźników, który może udowodnić, że robisz postępy, zanim jeszcze osiągniesz etap, na którym będziesz przyciągać do swojej witryny dużo wartościowego ruchu.

Widoczność w wyszukiwarce odnosi się do tego, jak często Twoja witryna pojawia się w wynikach wyszukiwania dla różnych słów kluczowych, dla których jest pozycjonowany.

Za każdym razem, gdy to się dzieje, niezależnie od tego, czy pojawienie się skutkuje kliknięciem, czy nie, wyświetlenie jest rejestrowane. Wyświetlenia są łatwo śledzone za pomocą Google Search Console, więc miej oko na swoje.

3. Ruch organiczny

Ruch organiczny odnosi się do liczby odwiedzających, którzy trafili na Twoją witrynę za pośrednictwem naturalnego wyszukiwania, w przeciwieństwie do reklamy PPC lub innej płatnej taktyki.

Jest to prawdopodobnie jeden z najważniejszych wskaźników KPI SEO, na który warto zwrócić uwagę, gdyż ma bezpośredni związek z tym, jak dobrze radzą sobie Twoje ogólne działania optymalizacyjne.

Każdy z Twoich organicznych odwiedzających to ktoś o dużym potencjale konwersacyjnymponieważ każdy z nich przyszedł do Ciebie w poszukiwaniu rozwiązania lub odpowiedzi, którą jesteś w stanie udzielić.

Nie ma uniwersalnej liczby odwiedzających, jaką strona musi mieć, aby można ją było uznać za udaną pod względem SEO, dlatego ustal sobie rozsądne cele, do których będziesz dążyć.

Następnie co miesiąc przejrzyj swoje liczby za pomocą narzędzia takiego jak Analiza Google aby sprawdzić, jak sobie radzisz.

Zwróć uwagę na powiązania między natężeniem ruchu a sezonowością, bieżącymi wydarzeniami i innymi ważnymi czynnikami.

4. Czas ładowania strony

Średni czas ładowania strony docelowej w Twojej witrynie ma ogromny wpływ na SEO, dlatego jest to jeden z ważniejszych wskaźników KPI, które warto znać.

Według badań przeciętny użytkownik sieci oczekuje, że strona internetowa załaduje się w ciągu 2–3 sekund, a 25 procent użytkowników sieci całkowicie opuści witrynę, jeżeli czas ładowania przekroczy 4 sekundy.

Ponadto, prawie połowa wszystkich użytkowników sieci nie odwiedzi ponownie strony internetowej nawet po jednym nieudanym doświadczeniuwięc pierwsze wrażenie zdecydowanie ma znaczenie.

Należy jednak pamiętać, że celem Google jest dostarczanie użytkownikom najlepszych możliwych rozwiązań, dlatego witryna internetowa zajmująca wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania musi być czymś więcej niż tylko źródłem informacji.

Musi również oferować użytkownikom doświadczenie zgodne z wysokimi standardami Google. Długie czasy ładowania stron i wysokie współczynniki odrzuceń mówią Google, że witryna nie spełnia norm, więc nie pozwól, aby Twoja strona poszła w zapomnienie.

5. Średni czas trwania sesji

Średni czas trwania sesji to mediana czasu, jaki odwiedzający spędzają na Twojej stronie po jej odwiedzeniu.

Podobnie jak w przypadku ruchu organicznego, liczby, do których dążysz, zależą całkowicie od Twoich obecnych celów i mapy witryny. Jest to jednak świetny wskaźnik KPI do oceny ogólnej skuteczności Twojej treści.

Dłuższe sesje sugerują wyjątkową, szczegółową treść który jest zaprojektowany w sposób intuicyjny i prowadzi użytkowników z jednej istotnej strony do drugiej.

Możesz wydłużyć średni czas spędzany przez użytkownika na Twojej stronie, zapewniając mu optymalne doświadczenie użytkownika na kilku poziomach.

Udekoruj swoją treść pisemną, dodając obrazy, filmy i inne elementy wizualne, gdy ma to sens. Sformatuj ją za pomocą nagłówków i list, aby była łatwa do przeczytania i przejrzenia.

Dodaj do swoich treści linki wewnętrzne i zewnętrzne, aby ułatwić użytkownikom znalezienie większej ilości informacji odpowiadających ich potrzebom.

6. Katalog linków zwrotnych

Katalog linków przychodzących jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez Google podczas ustalania pozycji Twojej domeny, dlatego nie zapomnij poświęcić mu wiele uwagi.

Linki zwrotne to silny dowód społeczny, że Twoje treści są pomocne, informacyjne i warte uwagi.

Pomyśl o każdym z nich jako o głosie zaufania od kogoś innego z Twojej niszy który wie, co jest dobre, i chce to polecić swoim fanom.

W przypadku linków zwrotnych zazwyczaj więcej znaczy lepiej, jednak ważne jest również zrozumienie, że jakość linków zwrotnych ma znaczenie.

Przydatne, wysokiej jakości linki zwrotne, które korzystnie wpływają na SEO, pochodzą z odpowiednich, szanowanych witryn cieszących się autorytetem w Twojej branży lub niszy.

Jednak toksyczne linki zwrotne mogą w rzeczywistości zaszkodzić Twoim działaniom SEO, dlatego korzystaj z narzędzia do analizy linków, aby mieć wszystko pod kontrolą.

7. Ruch markowy

Jeśli budowanie świadomości marki jest częścią obecnej kampanii marketingowej Twojej firmy, wówczas ruch generowany przez markę zdecydowanie powinien znaleźć się na liście ważnych wskaźników KPI SEO.

Ruch firmowy to ruch, który trafia na Twoją witrynę za pośrednictwem wyszukiwań słów kluczowych zawierających nazwę Twojej firmy.

Użytkownicy, którzy znajdą Cię w ten sposób, z dużym prawdopodobieństwem dokonają konwersjiponieważ już wiedzą, że chcą twój produktów w przeciwieństwie do produktów kogoś innego.

Ponownie możesz sprawdzić i monitorować ruch swojej marki za pomocą narzędzia takiego jak Konsola wyszukiwania Google.

Wystarczy, że wprowadzisz do filtra dowolne słowa kluczowe powiązane z nazwą Twojej firmy lub marki, a otrzymasz szczegółowy obraz zmian liczby powiązanych wyświetleń i kliknięć w różnych okresach.

Nie zapomnij również przeanalizować typowych błędów w pisowni słów kluczowych. W końcu nikt nie jest doskonały, zwłaszcza gdy się spieszy.

8. Współczynnik odrzuceń

Współczynnik odrzuceń informuje o liczbie odwiedzających, którzy trafili na jedną z Twoich stron internetowych, ale szybko ją opuścili, nie podejmując dalszej interakcji z Twoją witryną.

Niezwykle wysoki współczynnik odrzuceń nie tylko szkodzi Twoim wynikom finansowym. Ma on również negatywny wpływ na SEO, ponieważ Google uzna go za dowód, że Twoja witryna może nie dostarczać tego, czego szukają użytkownicy, gdy wyszukują określone słowa kluczowe.

Choć w niektórych branżach typowy współczynnik odrzuceń może wynosić nawet 70 procent, wartość 50 procent jest znacznie bliższa oczekiwanej średniej.

Przyczyny niezwykle wysokiego współczynnika odrzuceń mogą się różnić w zależności od witrynyale typowe przykłady obejmują:

  • Niska prędkość ładowania
  • Słaby projekt witryny
  • Nadmiar reklam
  • Niezbyt imponująca treść

Możesz monitorować współczynniki odrzuceń dla swojej witryny, dodając tagi śledzące do swoich stron w Google Analytics.

Jeśli współczynnik odrzuceń dla konkretnych stron wydaje się nietypowo wysoki, należy ustalić przyczynę i bezzwłocznie rozwiązać wszelkie potencjalne problemy z użytecznością.

9. Współczynnik konwersji

Jeśli prowadzisz firmę i chcesz osiągnąć zysk, sukces to coś więcej niż tylko zwiększanie ruchu w witrynie i upewnianie się, że publikowane treści odpowiadają na wszystkie pytania odwiedzających.

Musisz się również skupić na tym, czy te wysoki współczynnik CTR a cała treść, nad którą tak ciężko pracujesz, faktycznie przynosi Ci zwrot z inwestycji.

Mimo to każdy, kto prowadzi witrynę eCommerce, powinien dodać wskaźnik konwersji do listy kluczowych wskaźników efektywności SEO, które należy monitorować.

Użyj tagów śledzenia konwersji Google Analytics, aby zbierać i organizować dane na temat rzeczywistych źródeł konwersji.

Które strony internetowe najlepiej generują rzeczywiste leady, a nie tylko przyciągają wizyty? Co Twoje dane mówią Ci o tym, jak lepiej skupić swoje wysiłki w przyszłości?

Opanowanie SEO to nie jest coś, co robi się tylko raz.

Czynniki takie jak technologia, wartości społeczne, gospodarka i oczekiwania grupy docelowej nieustannie się zmieniają, dlatego świat solidnej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek również ciągle ewoluuje.

Aby wyprzedzić konkurencję i ją pokonać, należy monitorować kluczowe wskaźniki KPI SEO, aby śledzić swoje postępy.

Ale oznacza to również konieczność ciągłego śledzenia aktualnych trendów w SEO, dzięki czemu będziesz wiedzieć, w jakim kierunku powinna zmierzać Twoja strategia.

Zrób kolejny krok z naszym raportem na temat najważniejszych wydarzeń tego roku Trendy SEO wiedzieć!

Dowiesz się, jak skutecznie zwiększyć szybkość ładowania stron, przyciągnąć uwagę odbiorców dynamiczną, interaktywną treścią, opanować zasady gromadzenia danych własnych i nie tylko!