Inwestycja i partnerstwo pomiędzy gigantem Microsoftem a OpenAI, firmą będącą właścicielem ChatGPT, zostaną zbadane przez organ regulacyjny. Proces zostanie poddany ocenie Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA), który nadzoruje praktyki rynkowe w Wielkiej Brytanii.
Jak wynika z oficjalnego komunikatu CMA, celem śledztwa jest ocena, czy obie firmy nawiązały w ostatnim czasie współpracę są na tyle bliskie, że można je uznać za fuzję. Jeśli to się potwierdzi, badanie musi także odpowiedzieć, jakie będzie to miało konsekwencje dla rynku sztucznej inteligencji (AI).
Wyrok CMA zostanie wydany do 3 stycznia 2024 r. Na obecnym etapie obie firmy oraz inne osoby zainteresowane udziałem w śledztwie zostały zaproszone do dostarczenia dokumentów i odpowiedzi na pytania dotyczące sojuszu.
Czy Microsoft i OpenAI połączyły się?
Według CMA istnieją wątpliwości co do antykonkurencyjnych praktyk rynkowych, ponieważ relacje między Microsoftem i OpenAI wydają się czymś więcej niż zwykłą współpracą.
Właściciel Windowsa to nie tylko jeden z największych inwestorów spółki, kontrolujący 49% rentownej części spółkiale również często korzysta z jej usług — Copilot, czyli platforma AI firmy Microsoft, wykorzystuje GPT-4 OpenAI jako swój główny aktualny model językowy.
Dodatkowo, w związku z zamieszaniem wokół zwolnienia Sama Altmana i powrotu na stanowisko dyrektora generalnego, Potwierdzono, że Microsoft jest „spostrzegawczą częścią” zarządu firmy. To właśnie ta grupa uznała Altmana za nieodpowiedniego na to stanowisko, ale skład także został zmieniony po zmianie, która niemal doprowadziła do zatrudnienia dyrektora przez sam Microsoft.
Sprawa zostanie uznana za przejęcie lub przeniesienie kontroli, jeżeli jedna ze stron posiada „istotny wpływ, faktyczną kontrolę lub więcej niż 50% praw głosu nad innym podmiotem lub zmianę charakteru kontroli jednej strony nad drugą”. “
Jeśli fuzja zostanie potwierdzona, spółki być może będą musiały odpowiedzieć przed sądem za nieprzeprowadzenie formalnego związku, oprócz argumentowania, dlaczego nie będzie to szkodliwe dla sektora sztucznej inteligencji.
CMA zwykle nie daje spokoju inspekcjom: brytyjski organ prawie spowodował, że przejęcie Activision Blizzard przez sam Microsoft nie został sfinalizowany w terminie, będąc jednym z niewielu organów regulacyjnych na świecie, który początkowo nie wyraził zgody na zakup.