Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Pięć sposobów na uporządkowanie i zwolnienie miejsca na Dysku Google

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Pięć sposobów na uporządkowanie i zwolnienie miejsca na Dysku Google

Dysk Google jest z różnych powodów jedną z najczęściej używanych platform przechowywania danych w chmurze. Jest własnością Google, więc wiąże się z pewnym zaufaniem, jest preinstalowany na każdym urządzeniu z Androidem, a każdy użytkownik posiadający konto Google ma już swoje konto powiązane z Dyskiem, więc nie jest wymagana dodatkowa rejestracja. Jednak każdemu użytkownikowi przydzielane jest tylko 15 GB wolnego miejsca na dysku G Drive, co na początku może wydawać się wystarczające, ale zapełnia się szybciej, niż mogłoby się wydawać.

Co gorsza, gdy miejsce na Dysku Google się zapełni, przestaniesz nawet otrzymywać e-maile na swój identyfikator Gmaila, ponieważ to również zajmuje miejsce na Dysku. Jeśli masz podobną sytuację, oto kilka sposobów na uporządkowanie miejsca na Dysku Google i zwolnienie miejsca na e-maile i pliki na Dysku G. Teraz oczywiście możesz po prostu wykupić subskrypcję Google One i zwiększyć ilość miejsca, jeśli zamierzasz przechowywać dużo więcej plików na Dysku. Jeśli jednak nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy i nie korzystasz zbyt często z Dysku, jest to najlepszy wybór.

Jak uporządkować i zwolnić miejsce na Dysku Google

1. Zlokalizuj i usuń duże pliki

Pierwsza kwestia może wydawać się bardzo oczywista, ale wiele osób nie jest tego świadomych. Usunięcie dużych plików niewątpliwie zwolni dużo miejsca, ale ustalenie, które pliki są duże, może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli masz dużo plików przechowywanych na Dysku. Cóż, jest dość prosty sposób, aby się tego dowiedzieć.

Otwórz Dysk Google na swoim komputerze i w sekcji „Pamięć” w lewym okienku znajdziesz pasek postępu, poniżej którego będzie widoczne zużycie miejsca. Kliknij na niego, a wszystkie Twoje pliki zostaną wyświetlone w formie listy posortowanej w kolejności malejącej na podstawie rozmiaru pliku. Kilka pierwszych plików zajmowałoby najwięcej miejsca, a rozmiary wypełnienia są wyświetlane w prawej kolumnie. Jeśli te pliki są ważne, możesz tymczasowo pobrać je na laptopa i usunąć z Dysku, aby zwolnić miejsce. Jeśli pliki są przestarzałe i nie są już potrzebne, możesz je po prostu bezpośrednio usunąć.

2. Wyczyść kosz

Teraz następuje myląca część. Nawet po usunięciu kilku plików, które Twoim zdaniem wystarczyłyby na nowe pliki lub e-maile, nadal widzisz, że miejsce zajmowane na Twoim Dysku nie uległo zmianie i nadal pokazuje, że nie masz wolnego miejsca. To dlatego, że nie posprzątałeś śmieci. Dysk Google, podobnie jak Twój komputer, ma Kosz, w którym tymczasowo przechowuje usunięte pliki, abyś mógł je przywrócić, jeśli niektóre pliki zostały przez pomyłkę usunięte.

Kosz wykorzystuje także miejsce na Dysku, więc gdy je wyczyścisz, w końcu zobaczysz, że masz wolne miejsce na Dysku Google. Przejdź do „Kosza” w lewym okienku i kliknij małą strzałkę rozwijaną obok tytułu „Kosz” u góry i wybierz „Opróżnij kosz”.

3. Usuń stare kopie zapasowe Androida

Jeśli korzystasz z wielu telefonów lub często je zmieniasz, istnieje prawdopodobieństwo, że telefon automatycznie utworzy wiele kopii zapasowych danych telefonu, dzięki czemu będzie można je przywrócić po wyczyszczeniu telefonu lub podczas konfigurowania nowego telefonu. Dzieje się to automatycznie w tle, jeśli jesteś zalogowany na koncie Google i masz połączenie z Wi-Fi, więc prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, że Twój telefon utworzył kopię zapasową Twoich danych i zapisał je na Dysku Google.

Opcja znalezienia tych kopii zapasowych jest również schowana w rogu, dzięki czemu wiele osób mogła pozostać niezauważona. Oto, jak możesz je znaleźć i usunąć. Przejdź do tej samej sekcji, o której mówiliśmy wcześniej, czyli klikając wskaźniki zużycia miejsca w sekcji „Pamięć” w lewym okienku. Spowoduje to otwarcie strony z listą wszystkich plików. W prawym górnym rogu tej strony zobaczysz opcję „Kopie zapasowe”, jak pokazano na obrazku poniżej. Kliknięcie go przeniesie Cię do listy kopii zapasowych ze wszystkich smartphones które posiadasz.

Stąd możesz indywidualnie usunąć wszystkie kopie zapasowe, których nie potrzebujesz, aby zwolnić trochę miejsca na Dysku Google. Dodatkowo, aby zatrzymać tworzenie kopii zapasowych danych ze wszystkich swoich urządzeń, możesz uruchomić aplikację Dysk na wszystkich swoich telefonach i przejść do Ustawienia> Kopia zapasowa i resetowanie, a następnie wyłączyć opcję „Utwórz kopię zapasową na Dysku Google”. Pamiętaj też, że kopia zapasowa WhatsApp nie wlicza się do miejsca na Dysku Google, więc nie musisz jej usuwać. Następnie sprawdź swój Kosz, aby upewnić się, że całkowicie pozbyłeś się usuniętych plików.

4. Sprawdź ustawienia Zdjęć Google

Zdjęcia Google to niesamowita aplikacja do tworzenia kopii zapasowych wszystkich zdjęć, dzięki czemu można je przeglądać na wielu urządzeniach. Chociaż Google umożliwia bezpłatne tworzenie kopii zapasowych nieograniczonej liczby zdjęć w Zdjęciach Google za cenę niewielkiej utraty jakości, istnieje również możliwość tworzenia kopii zapasowych zdjęć w oryginalnej rozdzielczości, która nie jest nieograniczona. Ta opcja zajmuje miejsce na Dysku Google podczas przesyłania tych zdjęć (chyba że używasz jednego z urządzeń Pixel starszej generacji) i często jest największym winowajcą. Być może nieświadomie wybrałeś tę opcję tworzenia kopii zapasowych i zapomniałeś o niej, dlatego dokonajmy właściwych zmian.

otwarty Ustawienia Zdjęć Google na komputerze i jeśli opcja przechowywania jest ustawiona na „Oryginalna”, zmień ją na „Wysoka jakość”. Dzięki temu przyszłe kopie zapasowe nie zajmą miejsca na Dysku Google. Teraz, aby przekonwertować istniejące kopie zapasowe oryginalnej jakości na wysoką jakość i zwolnić miejsce na Dysku, kliknij opcję „Odzyskaj miejsce”, a zobaczysz, ile miejsca faktycznie zwolnisz w ten sposób. Naciśnij przycisk kompresji i właśnie zwolniłeś wiele gigabajtów pamięci! Następnie sprawdź swój Kosz, aby upewnić się, że całkowicie pozbyłeś się usuniętych plików.

5. Usuń stare/spamowe wiadomości e-mail

Może się to wydawać najtrudniejszym zadaniem, jeśli nigdy wcześniej nie czyściłeś skrzynki odbiorczej. Jeśli używasz swojego identyfikatora Gmail od dłuższego czasu, istnieje prawdopodobieństwo, że przez lata nagromadziły się stare i bezużyteczne e-maile, które w rzeczywistości zajmują o wiele więcej miejsca, niż mogłoby się wydawać. Jak widać na naszym zrzucie ekranu, Gmail zajmuje aż 6 GB miejsca z 15 GB przydzielonych Tobie, co wynika z około 80 000 e-maili w naszej skrzynce odbiorczej. Jeśli subskrybujesz wiele list mailingowych i otrzymujesz mnóstwo spamu w postaci promocji i aktualizacji w mediach społecznościowych, prawdopodobnie dobrze trafiłeś.

Możesz zacząć od usunięcia wszystkich wiadomości spamowych, ponieważ masz pewność, że nie ma w nich nic ważnego. Jeśli korzystasz z funkcji skrzynki odbiorczej Gmaila podzielonej na kategorie, Twoje e-maile zostaną podzielone na główne i społecznościowe. Promocje, aktualizacje i fora. Nie chcesz zbytnio ingerować w sekcję „Główne”, ponieważ są to Twoje ważne e-maile. Sekcje „Społeczności” i „Promocje” najprawdopodobniej zajmują większość miejsca na dysku, więc możesz je całkowicie wyczyścić, ponieważ większość z nich i tak to po prostu spam.

Nawet sekcja „Aktualizacje” nie jest zbyt istotna i zwykle zawiera e-maile z Twojego banku, portali e-commerce itp., dlatego dobrą praktyką jest czyszczenie jej od czasu do czasu w trakcie czytania wiadomości e-mail. e-maile dotyczące aktualizacji wysyłek lub miesięcznych wyciągów. Wiadomości w kategorii „Fora” mogą być ważne, jeśli należysz do niektórych Grup dyskusyjnych Google lub ważnych list mailingowych związanych ze szkołą/pracą, więc zachowaj ostrożność podczas usuwania tych e-maili. Kiedy już usuniesz wszystkie niepotrzebne e-maile, przejdź do „Kosza” w okienku po lewej stronie i wyczyść je, aby trwale usunąć te e-maile.

Bonusowa sztuczka: zaloguj się przy użyciu adresu e-mail „.edu”.

Jeśli pomimo stosowania tych trików nie jesteś w stanie zwolnić dużej ilości miejsca na dysku, a chcesz przechowywać duże pliki, możesz zalogować się na Dysk Google za pomocą adresu e-mail z domeną „.edu”, a Ty otrzyma nieograniczone miejsce na Dysku Google. Aby posiadać taki adres e-mail, trzeba być oczywiście studentem, a jeśli szkoła/uczelnia Ci go przydzieliła, wykorzystaj go w pełni, przechowując na Dysku Google dowolną liczbę plików.

Oto pięć sposobów, które osobiście stosowaliśmy do uporządkowania miejsca na Dysku Google do czasu, gdy kupiliśmy subskrypcję Google One, ponieważ 15 GB nie było już wystarczające. Jeśli nie jesteś w dużym stopniu zależny od miejsca w chmurze i nie udostępniasz wielu plików na Dysku Google, nadal możesz zarządzać przydzielonymi 15 GB, o ile będziesz zwalniać miejsce w miarę zapełniania się miejsca.

Table of Contents