Tworzenie kopii zapasowych witryny internetowej jest ważne. Codzienne kopie zapasowe witryny z często aktualizowanym blogiem są jeszcze ważniejsze. Teraz, gdy tak często tworzysz kopie zapasowe, warto mieć pewność, że nie tworzysz kopii zapasowej niewłaściwych lub niepotrzebnych danych.
Dlaczego? Cóż, każda kopia zapasowa, którą wykonasz, kosztuje. Kosztuje Cię to czas i pieniądze. Jeśli Twoje kopie zapasowe nie są optymalne, czas potrzebny na utworzenie kopii zapasowej witryny znacznie się wydłuża, podobnie jak miejsce zajmowane przez kopie zapasowe na serwerze lub w chmurze (Dropbox, Amazon S3). Jak doskonale wiesz, przestrzeń kosztuje.
Zatem jakich plików nie należy tworzyć kopii zapasowych?
Pliki pamięci podręcznej
Pliki pamięci podręcznej to statyczne strony HTML będące migawkami Twojej dynamicznej witryny internetowej. To tylko tymczasowe kopie Twoich stron. Pliki te są udostępniane odwiedzającym, a nie generowaniu tej samej dynamicznej strony dla każdego odwiedzającego. Pliki pamięci podręcznej znacznie zmniejszają obciążenie bazy danych WordPress.
Jednak nie trzeba tworzyć kopii zapasowych plików pamięci podręcznej. Zjadają cenne miejsce do przechowywania. Dlatego musisz na nie uważać i wykluczać je ze swoich kopii zapasowych.
Utwórz kopię zapasową plików za pomocą innych wtyczek
Istnieje wiele bezpłatnych wtyczek do tworzenia kopii zapasowych. Instalowanie ich, a następnie zapominanie o nich jest dość powszechne. Wiele z tych wtyczek zapisuje pliki na Twoim serwerze internetowym. Nie należy tworzyć kopii zapasowych tych plików, więc uważaj na nie.
Pliki dziennika błędów
Pliki dziennika błędów mogą być dość duże i zajmować dużo miejsca. Pliki dziennika są dynamiczne, tzn. są stale aktualizowane, nie ma potrzeby tworzenia kopii zapasowej starego pliku dziennika błędów. Wyszukaj je i nie twórz kopii zapasowych tych plików.
I tu pojawia się problem: jak wyglądają te pliki? Skąd mam pewność, że wykluczam właściwy plik z kopii zapasowej? Zależy to w dużej mierze od wtyczki używanej do tworzenia kopii zapasowych i buforowania, ponieważ przechowują one dane w swoich własnych folderach. Wymaga to praktyki i doświadczenia. Jeśli nie możesz się tym przejmować, użyj wtyczki WordPress Backup, która zrobi to za Ciebie i upewnij się, że cenią Twój czas i pieniądze, wykluczając te pliki z Twoich kopii zapasowych.