Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Podstawy bezpieczeństwa w chmurze dla małych i średnich firm: zero zaufania, CNAAP i nie tylko

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Podstawy bezpieczeństwa w chmurze dla małych i średnich firm: zero zaufania, CNAAP i nie tylko

Jako mała firma korzystająca z technologii przetwarzania w chmurze, co zrobiłeś, aby przygotować się na ewentualne naruszenie bezpieczeństwa danych lub próbę włamania?

Technologia chmurowa uratowała życie pod względem opłacalnego skalowania, tworzenia większej ilości pamięci masowej w podróży i umożliwiania pracy zdalnej.

Aby firmy mogły z niego jak najlepiej korzystać, musi on być dobrze chroniony przed możliwymi włamaniami.

Jakie są najczęstsze słabości, które zagrażają systemom chmurowym i danym w takiej infrastrukturze, oraz jak chronić zasoby znajdujące się w infrastrukturze?

W tym miejscu omawiamy najważniejsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa w chmurze, a także sposób, w jaki chmurowa platforma ochrony aplikacji (CNAAP) może pomóc w ochronie Twojej firmy.

Wady, które narażają chmurę na ryzyko włamań

Najczęstsze luki w chmurze, które haker może wykorzystać w środowisku chmury, to:

  • Błędne konfiguracje
  • Niebezpieczny interfejs programowania aplikacji (API)
  • Skradzione lub ujawnione dane

Błędy w konfiguracji komponentów chmury (np. kontenerów) są obecnie na porządku dziennym. Firmy łączą technologię chmurową dostarczaną przez wielu dostawców i migrują swoje systemy, czyniąc je złożonymi.

Błędne konfiguracje mogą być wynikiem zespołów DevOp, które nie wiedzą, jak prawidłowo skonfigurować chmurę lub potrzebują więcej szkoleń w zakresie odpowiednich praktyk.

Jeśli te błędy nie zostaną naprawione, mogą stanowić luki, które hakerzy mogą wykorzystać w celu uzyskania nielegalnego dostępu do systemu, uruchomienia oprogramowania ransomware lub włączenia zagrożeń wewnętrznych.

Narażony interfejs API to taki, który jest publicznie dostępny bez szyfrowania, bez uwierzytelnienia i którego aktywność nie jest regularnie monitorowana.

Jeśli taki komponent zostanie wykryty przez hakera, może przyznać dostęp, nawet jeśli nie zna się dokładnego hasła i nazwy użytkownika żadnego pracownika.

Rekommenderad:  5 najlepszych dystrybucji Linuksa dla KDE Plasma 5 (2022)

W najgorszym przypadku niezabezpieczony interfejs API może doprowadzić do kradzieży i wycieku poufnych informacji.

Ochrona danych jest podstawą bezpieczeństwa w chmurze i powinna być priorytetem.

Na przykład przechowywanie w chmurze może zostać przypadkowo i automatycznie ustawione jako publiczne, gdzie każdy może uzyskać do niego dostęp.

Kod, dane lub zasobniki S3, do których można uzyskać dostęp publiczny, mogą również stanowić poważną lukę w zabezpieczeniach. Mogą nie mieć odpowiednich ustawień lub są otwarte dla każdego, kto może je zmienić i uzyskać dostęp do dodatkowych informacji.

W ten sposób właśnie zarysowaliśmy powierzchnię. Istnieje więcej czynników, które mogą zagrozić systemowi, który jest zależny od chmury.

Według listy OWASP Top 10, inne typowe słabości, o których małe firmy korzystające z chmury powinny wiedzieć, to błędy wstrzykiwania, niewłaściwe uwierzytelnianie, luki w łańcuchu dostaw oprogramowania, niezaszyfrowane tajemnice i integracja części ze znanymi wadami.

Najlepsze praktyki ochrony w chmurze

Jako mała firma, która zintegrowała chmurę ze swoją architekturą i chce chronić swoją siedzibę, zacznij od następujących praktyk bezpieczeństwa cybernetycznego:

  • Ograniczanie uprawnień użytkownika
  • Wprowadzenie zasad zerowego zaufania
  • Inwestowanie w szkolenia phishingowe dla członków zespołu

Wiedząc, kto ma stały dostęp do chmury, łatwiej jest ustalić, czy naruszony dostęp doprowadził do niepożądanych działań hakerskich.

Na przykład można oznaczyć, że pracownik korzysta z pewnych części systemu poza godzinami pracy lub uzyskuje dostęp do części systemu, których nie potrzebuje do pracy.

Aby pójść o krok dalej, zabezpieczenia można również ustawić w taki sposób, aby ograniczyć dostęp pracowników do systemu w zależności od roli, jaką pełnią w firmie. W ten sposób, jeśli haker uzyska ich dane uwierzytelniające, będzie miał również ograniczony dostęp do sieci.

Co więcej, stosowanie zerowego zaufania i nie zakładanie automatycznie, że osoba posiadająca referencje jest pracownikiem, może pomóc we wczesnym wykryciu intruza.

Rekommenderad:  Oto dlaczego nie możesz nagrywać rozmów innych osób

Phishing jest nadal głównym wektorem ataków cyberprzestępców, który prowadzi do naruszeń danych. Bardziej wyrafinowane kampanie zwykle omijają zabezpieczenia wykrywające inżynierię społeczną.

Dlatego nadal konieczne jest szkolenie uświadamiające wszystkich zespołów w celu zwalczania tego zagrożenia. Powinni wiedzieć jak rozpoznać i zgłosić phishing.

Platforma CNAAP dla obciążeń natywnych w chmurze

Platforma ochrony aplikacji natywnych w chmurze (CNAAP) łączy w sobie kilka narzędzi stworzonych specjalnie do ochrony chmury.

Pracując razem i jednocząc się w ramach jednej platformy pod akronimem CNAAP, mogą pomóc zespołom bezpieczeństwa w:

  • Wykryj błędy w konfiguracji
  • Dowiedz się, które części chmury wymagają ich uwagi w pierwszej kolejności
  • Osiągnij zgodność

Wykrywanie błędnie skonfigurowanych komponentów jest możliwe dzięki CNAAP — niezależnie od tego, czy mówimy o błędach w konfiguracji kontenerów, zabezpieczeniach, czy obciążeniach w chmurze. Cały czas skanuje środowisko w celu wykrycia ewentualnych błędów w konfiguracji.

Alerty ukierunkowane na ryzyko pomagają zespołom ds. bezpieczeństwa w wykrywaniu i łagodzeniu zagrożeń, zanim przekształcą się one w szkodliwe naruszenia bezpieczeństwa danych. Są one ładnie wyświetlane na pulpicie nawigacyjnym dla zespołów, które mają wgląd w całe bezpieczeństwo w chmurze na pierwszy rzut oka.

Platforma wykorzystuje uczenie maszynowe do określenia, czy potencjalne zagrożenie, które zostało wykryte, rzeczywiście stanowi krytyczne ryzyko w kontekście czyjejś infrastruktury.

Inną ważną zdolnością CNAAP jest to, że może pomóc firmom w spełnieniu wymagań. Automatyzują to i egzekwują wraz z innymi zasadami bezpieczeństwa, które są ważne dla firmy.

Zachowanie bezpieczeństwa i Cloud Nine

Ogólnie rzecz biorąc, bezpieczeństwo w chmurze dla małych firm powinno polegać na wydajności i niższych kosztach przy jednoczesnej ochronie danych przechowywanych w środowisku wirtualnym.

Jako firma dysponująca mniejszymi funduszami możesz nie mieć dużych zespołów ds. bezpieczeństwa zajmujących się ochroną i konfiguracją chmury.

Niezależnie od tego kupujesz i dodajesz komponenty chmury, gdy zajdzie taka potrzeba, ponieważ obniża to koszty, ułatwia pracę zdalną i umożliwia skalowanie w przyszłości.

Rekommenderad:  Algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystywane do opracowywania leków zwalczających bakterie lekooporne

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są najczęstsze luki w zabezpieczeniach, które mogą zagrozić firmie i zamienić ten kluczowy składnik aktywów w pasywa.

Co więcej, ważne jest, aby wybrać narzędzia, które pomogą Ci w zarządzaniu nową, coraz bardziej złożoną infrastrukturą i ochronie Twoich najcenniejszych zasobów — takich jak dane.