Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Ponad 20 przykładów społecznych dowodów słuszności (prawdziwych) taktyk zwiększania konwersji

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Ponad 20 przykładów społecznych dowodów słuszności (prawdziwych) taktyk zwiększania konwersji

Przykłady społecznego dowodu słuszności są wszędzie. Do pewnego stopnia doświadczyłeś tego we własnym życiu:

 • Pytanie o rekomendacje lokalnych restauracji („Kto robi dobre kanapki w tej okolicy?”)
 • Pytanie o wrażenia z podróży („Jak spędziłeś pobyt w hostelu w Belgii?”)
 • Sprawdzanie recenzji Yelp przed wypróbowaniem nowej firmy („Jak wygląda obsługa klienta?”)

Społeczny dowód słuszności jest bardzo skuteczny w wzbudzaniu zainteresowania i wpływaniu na decyzje.

Twoja strategia marketingowa może wykorzystać społeczny dowód słuszności, aby przyciągnąć klientów i zwiększyć liczbę konwersji. Wyjaśnimy, czym jest dowód słuszności społecznej, jak i dlaczego działa oraz jak możesz go wykorzystać w swoich kampaniach.

Przyjrzymy się również rzeczywistym przykładom tego, jak inne marki wykorzystują marketing dowodu społecznego.

Co to jest społeczny dowód słuszności?

Dr Robert Cialdini ukuł wyrażenie „dowód społeczny” w swojej książce Influence: The Psychology of Persuasion z 1984 roku.

Jest to zasada, zgodnie z którą w niepewnych sytuacjach ludzie obserwują i odzwierciedlają zachowanie otaczających ich osób.

Dostosowują się, ponieważ podświadomie wierzą, że inni wiedzą więcej o sytuacji. Dlatego muszą wiedzieć, co należy zrobić lub powiedzieć.

To dlatego dołączyłeś do tej długiej kolejki przy ciężarówce z taco. I dlaczego kupiłeś ten drążek do podciągania Amazon z 2480 recenzji i 4.6-ocena w skali gwiazdkowej. I dlaczego w końcu zacząłeś oglądać Stranger Things.

Wszyscy inni to robili.

Taktyki marketingowe oparte na dowodzie społecznym wykorzystują obecnych klientów do przyciągania nowych.

Ponad 20 przykładów (skutecznego) dowodu społecznego

Oto 22 przykłady społecznego dowodu słuszności, z których możesz skorzystać, oraz sposób, w jaki inne marki wykorzystują je obecnie w prawdziwym życiu.

1. Adnotacje celebrytów

W 2017 roku 57% osób w wieku od 16 do 64 lat zgłosiło, że odkrywa marki dzięki rekomendacjom celebrytów. W 2021 roku 59% Amerykanów w wieku powyżej 18 lat przyznało, że rekomendacje celebrytów wpłynęły na ich decyzję o zakupie.

Społeczny dowód słuszności celebrytów, zarówno organiczny, jak i płatny, drastycznie zwiększa świadomość marki, ponieważ mają miliony obserwujących.

Na przykład Nike zawarło umowę reklamową z Michaelem Jordanem w 1984 roku, dzięki której firma zarabia teraz 3 miliony dolarów ze sprzedaży każdego roku. 5 godziny!

2. Adnotacje ekspertów

Cialdini powiedział Harvard Business Review:

Rekomendacja eksperta branżowego nadaje wiarygodności Twojej marce i pomaga budować zaufanie do niej.

stronie Sensodyne i YouTube strona zawiera filmy przedstawiające prawdziwych dentystów, wyjaśniające, jak działa Sensodyne, i przedstawiające ich rekomendacje.

3. Treści generowane przez użytkowników

Treści generowane przez użytkowników (UGC) to wszelkie treści tworzone przez Twoich klientów. Obejmuje to zdjęcia, filmy, audio, recenzje, oceny, komentarze lub posty na blogu.

UGC to uczciwe, organiczne treści, które zwiększają świadomość marki poprzez @wzmianki lub hashtagi. Poproś obserwujących Cię w mediach społecznościowych o pozwolenie na wykorzystanie tych treści w Twoim marketingu.

Dobrym przykładem tej taktyki jest karuzela tweetów zadowolonych klientów na stronie głównej Zapier.

4. marketingu influencerów

Influencerzy konsekwentnie tworzą i publikują popularne treści internetowe. Regularnie angażują się również w swoich obserwatorów w mediach społecznościowych.

Stworzyli markę wokół swojej pasji i zbudowali solidną, wierną społeczność, która podziela tę pasję.

Ich społeczność ufa im i odnosi się do nich bardziej niż do celebrytów, którzy wydają się być daleko od przeciętnego życia. Dlatego znacznie bardziej ufają swoim rekomendacjom.

Dotrzyj do tych „mini-celebrytów”, aby stworzyć płatne partnerstwo. BetterHelp ma taki z YouTuberami Super Carlin Brothers, którzy promują tę usługę w wielu swoich filmach.

5. Recenzje i oceny klientów

Ludzie regularnie sprawdzają recenzje i oceny klientów, zanim spróbują czegoś nowego. Chcą wiedzieć, co inni sądzą o określonych produktach i usługach.

W jednej z ankiet z 2021 r. prawie 70% kupujących online sprawdziło od jednej do sześciu recenzji online przed dokonaniem zakupu.

Utwórz wpis w witrynie z recenzjami online, takiej jak Yelp lub Profil Firmy w Google. Możesz także umieścić sekcję recenzji na swojej stronie internetowej i Facebook strona. Zwracaj uwagę na wysokie oceny i kiedy otrzymasz pozytywną recenzję.

AmazonSekcja recenzji klientów to świetny model do tworzenia własnych.

6. Świadectwa

Opinia klienta różni się nieco od opinii klienta.

Klienci mogą dowolnie wystawiać pozytywne lub negatywne recenzje, ale musisz poprosić o opinię zadowolonego klienta. Jako takie, referencje wydają się być bardzo pozytywne.

Ponadto referencje mają większy wpływ na ich niż na obszerne recenzje.

Dobre referencje powinny zawierać szczegóły i zdjęcie klienta, aby dodać wiarygodności. Lub, jeszcze lepiej, możesz uzyskać wideorecenzję.

BuzzSumo poświęca sekcję swojej witryny wyraźnie na referencje.

7. Archiwa relacji w mediach

Podobnie jak ekspercki dowód społeczny, wzmianki w mediach mogą zwiększyć zaufanie do marki. Punktacja w dobrze ugruntowanej, renomowanej publikacji silnie kształtuje reputację Twojej marki.

Wspominaj i łącz do wszelkich zarobionych mediów na swoich platformach społecznościowych i innych kanałach marketingowych.

Możesz utworzyć archiwum multimediów na swojej stronie internetowej, jeśli zdobędziesz wiele wzmianek w mediach. Sprawdź FlexJobs, aby zobaczyć świetny przykład tej taktyki.

8. Liczba udostępnień społecznościowych

Liczba udostępnień w mediach społecznościowych to liczba udostępnień adresu URL w kanałach mediów społecznościowych.

To bezcenne dane analityczne, ponieważ ujawniają poziom generowanego zainteresowania. Buduje również zaufanie do marki i zwiększa świadomość marki, zachęcając odwiedzających witrynę do udostępniania treści.

Użyj narzędzia analitycznego lub licznika udostępnień społecznościowych, aby zobaczyć liczbę udostępnień społecznościowych jako całość lub dla każdej platformy.

Live Your Message używa ShareThis do umieszczania liczby udostępnień i przycisków udostępniania z boku każdego posta na blogu. Marka wyświetla również całkowitą liczbę komentarzy i udostępnień pod nagłówkiem każdego posta.

9. Certyfikaty

Certyfikaty potwierdzają Twoją wiedzę specjalistyczną w określonych obszarach. Podkreślając je w swojej strategii marketingowej, zyskujesz pozycję eksperta w branży i budujesz poczucie zaufania wśród potencjalnych klientów.

Wszyscy specjaliści podatkowi w Block Advisors by H&R Block posiadają certyfikat Small Business Certified. Tak więc plakietka certyfikacyjna pojawia się na każdym zdjęciu w całej witrynie.

Na dole strony znajduje się plakietka TRUSTe Certified Privacy. Oznacza to, że klienci mogą zaufać Block Advisors w zakresie swoich danych osobowych.

10. Rankingi

Konsumenci wyszukują i porównują najlepsze opcje przy podejmowaniu decyzji, co kupić. Stąd wszystkie posty z listami w Internecie, które klasyfikują wszystko, od miejsc wakacyjnych po napoje energetyczne.

Podkreślanie wysokich pozycji w rankingach pokazuje potencjalnym klientom, gdzie stoisz na tle konkurencji. Możesz wyświetlać te informacje we wszystkich swoich kanałach i materiałach marketingowych.

Post Planner nie tylko wyprzedza konkurencję. Zrób to za pomocą wykresu i wykrzykując firmę, która przeprowadziła badania, dodając dodatkowej wiarygodności.

11. Powiadomienia na bieżąco

Powiadomienia bezpośrednie to małe wyskakujące okienka u dołu ekranu, gdy odwiedzasz niektóre witryny, które powiadamiają Cię o aktywności innych użytkowników w witrynie.

Powiadamiają Cię, gdy inny użytkownik dodał element do swojego koszyka, dokonał zakupu lub zarejestrował się na coś. Mogą przedstawiać działania wielu osób lub jednej konkretnej osoby.

Powiadomienia mogą zwrócić uwagę na produkt, ostrzec o wyprzedaży lub zachęcić do zakupu. TrustPulse wykorzystuje ten dowód społecznościowy użytkownika, aby informować odwiedzających witrynę o nowych rejestracjach.

12. Mądrość tłumów

„Mądrość tłumów” to fraza wymyślona przez Jamesa Surowieckiego w jego książce z 2005 roku. Jego idea polega na tym, że duża grupa ludzi jest lepsza od ekspertów w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji.

W marketingu odnosi się do wpływu społecznego, jaki duża grupa ludzi może mieć na osobę obserwującą tę grupę.

Marki wykorzystują ten pomysł, publikując dużą liczbę obserwujących, klientów lub subskrybentów. Na przykład Linktree zaprasza odwiedzających witrynę do przyłączenia się do ponad 25 milionów użytkowników w swoim wezwaniu do działania.

13. Aktualizacje konwersji na żywo

Aktualizacje konwersji na żywo wyświetlają wzrosty lub spadki konwersji w czasie rzeczywistym. Pokazują zmiany w ruchu na stronie, liczbie czytelników, wyświetleniach wideo, polubieniach, niechęciach, udostępnieniach lub subskrybentach.

Te dane ujawniają zarówno najbardziej, jak i najmniej popularne treści. Wskazuje również popularne i niepopularne dni i pory dnia dla ruchu na stronie.

W zależności od wtyczki witryny możesz wyświetlać aktualizacje konwersji na żywo jako stale zmieniającą się liczbę, ruchomy licznik lub wykres na żywo.

Forbes stosuje tę taktykę społecznego dowodu słuszności na swojej stronie głównej, aby wyświetlać liczby czytelników i stale aktualizowaną listę popularnych artykułów.

14. Logo klienta

Logo marki jest łatwo rozpoznawalne i przyciąga uwagę. Wyświetlanie logo Twoich klientów ujawnia specyficzną branżę i wielkość Twoich klientów.

Rozpoznawalne symbole sprzyjają również większemu poczuciu zaufania.

Skontaktuj się z klientami w celu uzyskania zgody przed opublikowaniem ich logo w witrynie. W przeciwnym razie wykorzystanie ich do celów marketingowych może stanowić naruszenie znaku towarowego.

Sprawdź kolaż logo klientów Quuu Promote na stronie głównej, który w kreatywny sposób wyświetla je dwukrotnie.

15. Studia przypadków

Studium przypadku to szczegółowy opis tego, jak marka rozwiązała dylemat swojego klienta.

Przedstawia klienta, wyjaśnia jego poprzedni problem, ujawnia, w jaki sposób klient odkrył markę i związał się z nią, szczegółowo opisuje, w jaki sposób problem został rozwiązany i podkreśla, jakie korzyści klient odniósł.

Aby namalować pełny obraz, musisz zebrać szczegółowe dane o swoim kliencie i przeprowadzić z nim wywiad. Będziesz także potrzebować analizy osi czasu, aby pokazać przyczynę i skutek.

Zendesk poświęca sekcję swojej strony internetowej zbiorowi studiów przypadku. Możesz je filtrować według Branży, Wyzwania biznesowego i Regionu.

16. Strona „O nas”.

Twoja strona „O nas” daje odwiedzającym witrynę migawkę tego, kim jesteś jako marka. Ta strona może sprzyjać zaufaniu, niezawodności i relatywności, w zależności od tego, co zamieścisz.

Możesz nawet dołączyć wewnętrzne do innych części swojej witryny lub link do witryn pomocniczych.

Strona Bark „O nas” jest krótka i zgryźliwa, ale ma osobowość. Lektura tej strony pozwala doskonale zrozumieć, o co chodzi w tej marce. Wpada nawet w kilka społecznych dowodów słuszności.

17. Komunikaty prasowe

Komunikat prasowy to informacja wysyłana do dziennikarzy o ważnych nowościach dotyczących marki.

Zawiera podsumowanie i wszystkie niezbędne dane kontaktowe dziennikarzy, aby mogli uzyskać szczegółowe informacje, które pomogą im zbudować swoją historię.

Komunikaty prasowe pomagają budować pozytywne relacje z dziennikarzami relacjonującymi Twoją markę. Ponadto wyświetlanie poprzednich komunikatów prasowych przedstawia oś czasu podróży i osiągnięć Twojej marki na przestrzeni lat.

Firma Ubisoft zajmująca się grami wideo kataloguje wszystkie komunikaty prasowe w swoim centrum prasowym. Można je filtrować według typu i daty.

18. Nagrody

Nagrody i wyróżnienia wskazują, że spełniłeś określone kryteria, osiągnąłeś kamień milowy, osiągnąłeś specjalny status lub otrzymałeś uznanie.

Podkreśl swoje osiągnięcia i podziękuj instytucji, która przyznała Ci nagrodę. Jeśli metryki, takie jak głosy, oceny lub ruch, przyniosły Ci wyróżnienie, koniecznie okaż uznanie.

Sendinblue podkreśla swoje nagrody na swojej stronie głównej.

19. Marketing afiliacyjny

Marketerzy stowarzyszeni promują produkty i usługi marki w swoich treściach internetowych w zamian za prowizję.

Rozpocznij program partnerski i skontaktuj się z wpływowymi osobami oraz obecnymi klientami, aby ocenić zainteresowanie współpracą z Tobą.

Wellness Mama publikuje na swoim blogu przepisy na jedzenie, domowe sposoby i produkty dla zdrowia i urody DIY. Jej posty zawierają linki partnerskie do marek takich jak AmazonButcherBox i Starwest Botanicals.

Note: FTC wymaga wyraźnego oświadczenia, gdy post zawiera linki partnerskie, aby uniknąć potencjalnego oszustwa. Jesteś odpowiedzialny za podjęcie rozsądnych wysiłków w celu powiadomienia i monitorowania swoich podmiotów stowarzyszonych w tym zakresie.

20. Programy poleceń

Programy rekomendacji zachęcają obecnych klientów do promowania Twojej marki wśród znajomych i rodziny.

Ludzie najbardziej ufają najbliższym, jeśli chodzi o rekomendacje produktów i usług. Programy poleceń wykorzystują ten fakt, oferując nagrody za polecenia.

Zazwyczaj zarówno nowi, jak i obecni klienci otrzymują korzyści w ramach tego układu. W jednym z takich programów Zipcar daje każdej ze stron kredyt w wysokości 25 USD, jeśli przyjaciel zarejestruje się przez polecenie.

21. Instagram Kampanie fotograficzne

Instagram kampanie fotograficzne mogą pomóc w osiągnięciu określonego celu marketingowego w określonych ramach czasowych. Możesz promować wyprzedaż lub nowe wydanie, drażnić nadchodzące duże ogłoszenie lub przyciągać nowych obserwujących w mediach społecznościowych.

Użyj serii powiązanych Reels, zdjęć lub relacji, aby rozpocząć kampanię.

W zeszłym roku The Chosen przeprowadził kampanię fotograficzną promującą nocne imprezy z oglądaniem pierwszego sezonu i nadchodzącą premierę drugiego sezonu.

22. Strony „Bestsellery”.

Stymuluj sprzedaż Bestsellerów dzięki stronie internetowej skupiającej się wyłącznie na tych artykułach. Ta sekcja wskazuje odwiedzającym witrynę, że te produkty są gorącymi towarami.

Zakwalifikuj swoje roszczenie, wyświetlając takie dowody, jak recenzje, oceny, rankingi i powiadomienia bezpośrednie.

Patagonia promuje najlepiej sprzedającą się odzież jako kategorię zakupową i wyświetla gwiazdki dla każdego produktu.

Określenie, jakie taktyki działają najlepiej dla Twojej marki

Taktyki społecznego dowodu słuszności nie są uniwersalne. Musisz określić, które najlepiej pasują do Twojej oferty.

Opinie i oceny klientów mają kluczowe znaczenie dla zwiększania konwersji luksusowych marek. Wzbudzają zaufanie klientów, którzy rozważają tak duży zakup.

Jeśli świadczysz usługi na najwyższym poziomie, spróbuj promować wyróżnienia, rankingi, certyfikaty i rekomendacje ekspertów. Zapewniają one potencjalnym klientom, że otrzymają wysokiej jakości usługi od doświadczonych, dobrze sprawdzonych profesjonalistów.

Programy rekomendacji i UGC generują lojalność wobec marek lokalnych i małych firm. Marki lifestylowe wykorzystują strony „O mnie” i Instagram kampanie mające na celu stworzenie atmosfery w ich plemieniu.

Tymczasem rekomendacje celebrytów przynoszą ogromne wzrosty konwersji korporacjom sprzedającym produkty codziennego użytku, takie jak produkty do pielęgnacji skóry czy fast foody.

Wreszcie, prawie produkty i usługi korzystają z dowodu społecznego opartego na wideo. 88% konsumentów kupiło produkt lub usługę po obejrzeniu filmu marki.

Szybkie wskazówki dotyczące awansowania na wyższy poziom gry w dowód słuszności społecznej

Oto kilka sposobów na poprawę skuteczności marketingu społecznego:

 1. Umieść recenzje, referencje i logo klientów zarówno na stronie głównej, jak i stronie kasy: Dołącz społeczny dowód słuszności na stronie kasy, aby wzmocnić decyzję o zakupie.
 2. Przekaż swoje media społecznościowe celebrycie, influencerowi lub ekspertowi na jeden dzień: Zbuduj pozytywne relacje ze swoim gościem, zaprezentuj swoją markę szerszemu gronu odbiorców i zapewnij nowe treści obecnym odbiorcom.
 3. Zaangażuj swoją publiczność: Odpowiadaj na jak najwięcej komentarzy, wiadomości prywatnych, wzmianek, e-maili i recenzji.
 4. Udostępnij kamienie milowe w biznesie: Stwórz poczucie wspólnoty, dzieląc się zwycięstwami i kamieniami milowymi. Publicznie podziękuj wszystkim, którzy pomogli Ci osiągnąć te kamienie milowe.
 5. Zachęcaj klientów do recenzji: Proś o recenzje w postach w mediach społecznościowych lub kupuj e-maile uzupełniające. Ułatw to, dodając pole komentarza i ocenę w postaci gwiazdek bezpośrednio w wiadomości e-mail.

OSTRZEŻENIE: Unikaj dziur w dowodach społecznych

I odwrotnie, będziesz chciał uniknąć następujących typowych pułapek społecznego dowodu słuszności:

 1. Brak opinii klientów: Brak recenzji sugeruje, że ludzie albo nie kupują, albo nie podobają im się Twoje produkty lub usługi. Dlatego zachęcaj obecnych klientów do wystawiania recenzji i rozwiązywania wszelkich zauważonych problemów.
 2. Niska liczba wyświetleń/konwersji: Nigdy nie pokazuj negatywnego dowodu społecznego; może to podważyć zaufanie i odstraszyć potencjalnych klientów. Najpierw popraw swoje liczby poprzez konkursy, promocje i kampanie hashtagowe.
 3. Niewłaściwe wykorzystanie referencji: Unikaj fałszywych reklam, uzyskując referencje od klientów. Upewnij się, że wszystkie referencje rzetelnie oceniają Twoją markę.
 4. Rekomendacje spoza Twojej niszy lub niezgodne z wartościami/wizerunkiem marki: Szukaj rekomendacji tylko od godnych zaufania influencerów, ekspertów lub celebrytów. Powinny również działać w Twojej niszy i pasować do wizerunku i wartości Twojej marki.

Wykorzystaj przykłady społecznego dowodu słuszności i zwiększ konwersję JUŻ DZIŚ

Teraz, gdy znasz już skuteczne przykłady społecznego dowodu słuszności innych marek, Twoja kolej.

Wyobraź sobie nazwę swojej marki jako temat buzzu:

 • Przy chłodnicy wody
 • Przy stole obiadowym
 • Podczas rozmów telefonicznych/tekstowych/wideo
 • W mediach społecznościowych
 • Na podcastach
 • Na forach i blogach

Ekscytujące, prawda?

Wzrost świadomości i popularności marki. Wzrost wiarygodności. Rosnące liczby konwersji.

To jest droga, na której jesteś już teraz.

Wybierz taktykę społecznego dowodu słuszności z powyższej listy i dodaj ją do swojej strategii marketingowej już dziś!