Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Porównaj popularne interfejsy użytkownika Androida i iOS na smartfonach

W tym artykule porównamy trzy interfejsy użytkownika Samsunga (jeden interfejs użytkownika), Xiaomi (MIUI) i telefony iPhone (ios) i sprawdź różnice w ich wyglądzie.

W artykule porównującym Androida i iOS wyjaśniliśmy różnice pomiędzy tymi dwoma systemami operacyjnymi pod względem funkcjonalności. Powiedzieliśmy, że każdy z nich ma inne poglądy na temat docelowych użytkowników i zaspokaja ich potrzeby w unikalny sposób, a na koniec dochodzimy do wniosku, że żadne z nich nie ma absolutnej wyższości i każdy użytkownik musi wybrać jeden na podstawie swoich preferencji.

Choć zasadnicze różnice pomiędzy obydwoma systemami operacyjnymi są na tyle znaczne, że nie da się ich porównywać pod każdym względem, to jeśli chodzi o interfejs graficzny, pomiędzy systemami operacyjnymi Android i iOS widać podobieństwa.

Z drugiej strony Android nie ma jednego interfejsu graficznego, takiego jak iOS. Ponieważ różni producenci sprzedają swoje telefony oparte na tym systemie operacyjnym, zmieniają domyślny interfejs i wdrażają skórkę, dlatego Android występuje w różnych postaciach w smartfonach.

Inhaltsverzeichnis

Krytycznym punktem jest to, że Android ma duży potencjał w zakresie personalizacji i interfejsu użytkownika. W ten sposób niemal wszystkie istotne elementy interfejsu użytkownika mogą zmieniać się pod względem wyglądu i rozmieszczenia poszczególnych elementów i można powiedzieć, że nie ma tu ograniczeń.

Dlatego każdy użytkownik może dostosować od zera do stu interfejsów użytkownika według własnego gustu. Nie ma żadnego podobieństwa pomiędzy domyślnym a spersonalizowanym wyglądem urządzenia.

Jednak możliwości personalizacji w iOS nie są tak rozbudowane i różnorodne jak w Androidzie. W systemie Android, nawet jeśli sam system operacyjny nie pozwala na zmianę elementów takich jak panel szybkich ustawień, ekran blokady, widok zadań, niektóre aplikacje mogą zastąpić domyślne elementy interfejsu i całkowicie zmienić wygląd telefonu poprzez dostępy, jakie zapewnia Android.

Jednak domyślny interfejs użytkownika telefonów takich jak Samsung i Xiaomi ma unikalne funkcje i zasady projektowania, które kierują wyborami użytkowników przy zakupie telefonu, niezależnie od osobistych upodobań.

Dlatego w poniższym artykule zbadamy i porównamy główne części dwóch najpopularniejszych interfejsów użytkownika Androida oraz interfejsu użytkownika systemu operacyjnego iOS, z którym użytkownik ma najwięcej do czynienia w ciągu dnia.

Ekran blokady

Jeśli chcemy zacząć porównanie od pierwszej rzeczy, na którą napotykamy włączając ekran, musimy porównać ekran blokady. Na ekranie blokady One UI istnieje możliwość zmiany stylu zegara oraz dodania widżetów aplikacji według wyboru użytkownika, dzięki czemu nie trzeba odblokowywać ekranu, aby wyświetlić informacje o wybranych urządzeniach. Dostęp do dwóch najczęściej używanych aplikacji można także uzyskać bezpośrednio za pomocą skrótów na pasku bocznym, które umożliwiają zmianę typu aplikacji.

Funkcje personalizacji ekranu blokady jednego interfejsu użytkownika

Jednak w systemie iOS możesz zmienić tylko obraz tła ekranu blokady, uzyskać dostęp do aparatu i włączyć latarkę. Ponadto w interfejsie użytkownika MIUI nie ma widżetów ekranu blokady ani konfigurowalnych skrótów, który zasadniczo wykorzystuje zasady projektowania iOS.

Prawy skrót umożliwia dostęp do kamery, a lewy skrót umożliwia dostęp tylko do niektórych domyślnych usług Xiaomi, takich jak kanał wiadomości, zdalne sterowanie i inteligentne zarządzanie urządzeniami. Istnieją jednak dwie cechy wspólne pomiędzy MIUI i One UI: możliwość zmiany stylu zegara oraz możliwość wyświetlania i zmiany tapet (dynamiczne).

Strona główna

Różnice w interfejsie użytkownika Home UI, MIUI i iOS Przed iOS 14 ekran główny iPhone’ów składał się tylko z trzech głównych sekcji. Pierwsza część strony aplikacji, gdzie nie było możliwości swobodnego przesuwania ikon aplikacji i tworzenia osobnej przestrzeni poza listą aplikacji, druga część dołu strony, która nazywa się Dock i nie mogła przypinać więcej niż cztery aplikacje i część o nazwie Spotlight. Przesuń w dół, aby działać jako wyszukiwarka.

Na szczęście po wydaniu nowszych wersji Apple dodał więcej funkcji, takich jak widżety i możliwość tworzenia pustych stron oraz dostosowywania ikon aplikacji, a tym samym zamknął centralną lukę między Androidem a iOS.

MIUI i One UI pod tym względem niewiele różnią się od iPhone’a. Jednakże układ stron głównych dwóch interfejsów użytkownika systemu Android można dostosować tak, aby stanowiły oddzielną stronę aplikacji od ekranu głównego, a widżety i ikony aplikacji można swobodnie umieszczać w dowolnym miejscu w sieci. Ale nadal nie jest to możliwe na iOS.

CZYTAĆ:  Najlepsze aplikacje progresji wieku dla Androida | Aplikacje, dzięki którym będziesz wyglądać na starszego

Wybierz paletę kolorów na podstawie tapety w telefonie Samsung

Jeśli chodzi o personalizację, MIUI i One UI nadal wydają się bardziej elastyczne i kompletne niż iOS.

Samsung w 4 One UI, dodając funkcję dynamicznego motywu do personalizacji ekranu głównego, pozwala użytkownikom zmieniać motyw kolorystyczny swojego telefonu na podstawie wybranego tła. Tym samym kolory ikon będą bazować na zdefiniowanej palecie kolorów zgodnie z tapetą. Ta funkcja nie jest obecnie dostępna w MIUI, ale zgodnie z obietnicą zostanie dodana również do telefonów Xiaomi.

Najbardziej znaczący potencjał One UI i MIUI w zakresie personalizacji domu polega na wykorzystaniu sekcji o nazwie Motywy (Motywy i Motywy Galaxy), która posiada rozbudowaną i zróżnicowaną gamę różnych motywów poprzez zmianę koloru, symbolu i kształtu ikon , menu i tapety, czcionki A nawet stosuje motyw dźwiękowy do dowolnej części systemu.

Funkcje programu uruchamiającego jeden interfejs użytkownika

Obydwa interfejsy użytkownika oparte na systemie Android zostały wyposażone w stronę z kanałami informacyjnymi Google. Możliwe jest również wyszukiwanie tej samej funkcji Spotlight na iPhonie w One UI i wyszukiwanie żądanych słów kluczowych (na przykład nazwy pliku lub kontaktu) w domyślnych aplikacjach Samsung i niektórych aplikacjach Google, wybrana treść może znajdować.

Wyświetl ostatnie zadania lub harmonogramy

Różnice w najnowszych aplikacjach Najnowsze Jeden interfejs użytkownika, MIUI i iOS

Wszystkie interfejsy użytkownika są wyposażone w sekcję o nazwie Ostatnia aplikacja. Gdy otwierasz różne aplikacje, nie zamykają się one po powrocie do ekranu głównego i często musisz szybko przełączać się między obiema aplikacjami. Najnowsze aplikacje obsługują te dwa zadania i są jednym z najważniejszych elementów interfejsu użytkownika.

To menu nie zmienia się w iOS od dłuższego czasu, a jedną z jego słabości w porównaniu do interfejsów użytkownika Androida jest to, że nie ma możliwości zamknięcia wszystkich aplikacji.

Chociaż dwa interfejsy użytkownika, MIUI i One UI, były w stanie to zrobić od początku aż do teraz.

Najnowsze menu widoku iPhone’a nie oferuje prawie żadnych specjalnych funkcji poza przełączaniem między aplikacjami i ich zamykaniem. Mimo to oba interfejsy użytkownika Androida oferują korzystne funkcje, z których jedna umożliwia jednoczesne uruchamianie dwóch aplikacji poprzez podzielenie strony na dwie lub jest to możliwe. Uruchamiaj wiele programów w formie pływających okien z możliwością zmiany rozmiaru. Ponadto możesz przypiąć wybrane aplikacje, aby nie zamykały się po zamknięciu wszystkich aplikacji.

Personalizuj najnowsze aplikacje w MIUI

Telefony Xiaomi mogą dostosować to menu, a układ może zmieniać się w pionie lub w poziomie. Ta personalizacja nie jest domyślnie dostępna w telefonach Samsung. Jednak za pomocą programu z rodziny Goodluck menu to można personalizować na różne sposoby, o czym szerzej porozmawiamy w przyszłości.

Jedną z zalet One UI w interfejsie wielozadaniowym jest możliwość przeciągania i upuszczania treści pomiędzy niektórymi aplikacjami. Chociaż ta możliwość jest bardziej widoczna na tabletach i dużych ekranach; Można go jednak używać między domyślnymi aplikacjami firmy Samsung a niektórymi innymi aplikacjami obsługującymi tę funkcję.

Możliwości wielozadaniowości w jednym interfejsie użytkownika

Dzięki integracji interfejsu użytkownika One UI z usługami i aplikacjami Microsoft możliwe jest w aplikacjach Word lub Excel przenoszenie treści tekstowych lub obrazowych z telefonu lub menedżera plików galerii do tych aplikacji metodą przeciągania i upuszczania. Możesz także utworzyć dwa osobne okna z niektórych programów, takich jak przeglądarka lub menedżer plików, i w ten sposób przenosić pliki między nimi.

Panel szybkich ustawień i powiadomienia

Różnica w panelu szybkich ustawień interfejsu użytkownika, MIUI i iOS UI

Kolejną istotną częścią interfejsu użytkownika jest panel szybkich ustawień i powiadomień. Ta sekcja była poświęcona wyłącznie odbieraniu wiadomości we wczesnych wersjach wszystkich systemów operacyjnych. Mimo to późniejsze skróty do szybkich ustawień ułatwiają kilkakrotne włączanie i wyłączanie tych konfiguracji w ciągu dnia.

Te dwie sekcje są oddzielne w systemie iOS, a sposób dostępu do nich zmieniał się kilkakrotnie w różnych wersjach.

W systemie iOS 15 dostęp do elementów sterujących iPhone Center można uzyskać, przesuwając palcem w dół po ekranie po prawej stronie, a powiadomienia, przesuwając palcem w dół ekranu po lewej stronie. Ale w interfejsach MIUI i One UI otwarcie tego panelu nie zmieniło się od początku i można uzyskać do niego dostęp, przesuwając palcem od góry strony na jednej stronie. Oczywiście w wersji 12 interfejsu użytkownika Xiaomi dodano funkcję, która może zmienić te dwie części w stylu iOS i oddzielić je od siebie.

Centrum powiadomień i panel sterowania w stylu iPhone'a w MIUI

W sekcji skrótów do szybkich ustawień, wśród wszystkich tych interfejsów użytkownika, znajduje się kilka podstawowych ustawień, takich jak wyłączenie lub włączenie Wi-Fi, Bluetooth, mobilnego Internetu i zmiana jasności udostępnionego ekranu. Możliwe jest jednak dodanie większej liczby skrótów, ale elementów znalezionych w Centrum sterowania iOS nie można edytować bezpośrednio z tej samej strony, ale należy je zmienić w ustawieniach i zalogować się do Centrum sterowania.

Na szczęście Android i iOS obsługują tutaj możliwość dodawania skrótów do ustawień aplikacji innych firm.

Panel szybkich ustawień w One UI

Panel powiadomień One UI i szybkie ustawienia zaprojektowano tak, aby pasowały do ​​dużego wyświetlacza obsługiwanego jedną ręką. Użytkownik wchodzi do szybkiego panelu, przeciągając stronę w dół, a jego opcje znajdują się w dolnej połowie strony, co ułatwia dostęp.

Dotykając tekstu pod każdą pozycją, możesz zobaczyć więcej opcji tego ustawienia; na przykład możesz w ten sposób zmienić podłączoną sieć Wi-Fi lub urządzenie Bluetooth i przytrzymując tę ​​sekcję, możesz bezpośrednio wejść na stronę jej ustawień. Możliwość dostępu do ustawień, zarządzania inteligentnymi gadżetami opartymi na IoT, wyszukiwania i wyłączania telefonu za pośrednictwem tego panelu również uczyniła go idealnym.

Panel powiadomień i szybkie ustawienia w One UI

Sekcja powiadomień w obu interfejsach użytkownika Androida została zaprojektowana w oparciu o priorytet bieżących działań. Na przykład powiadomienie będzie wyświetlane u góry, jeśli odtwarzany jest utwór.

Druga sekcja poświęcona jest rozmowom, w tej sekcji znajdują się zapowiedzi programów SMS i komunikatorów.

W tej sekcji możesz ustawić powiadomienia o wiadomościach jako okno czatu oraz odbierać i wysyłać wiadomości bez usuwania informacji. Rozwijając każde powiadomienie, możesz także uzyskać dostęp do unikalnych opcji, takich jak odpowiadanie, usuwanie itp. Wyciągi z innych aplikacji znajdują się na dole, a wyciszone raporty są wyświetlane w postaci zmniejszającego się paska, aby zajmowały mniej miejsca na tej stronie.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż interfejs użytkownika MIUI oparty jest na systemie Android, konstrukcja tych dwóch części opiera się głównie na stylu projektowania iOS. Zwłaszcza jeśli włączysz powiadomienia i szybkie ustawienia, sposób opóźniania wiadomości, uzyskiwania dostępu i wyświetlania list Wi-Fi i Bluetooth jest bardzo podobny do iOS.

Nawigacja

Funkcja Assistive Touch na iPhonie

Powrót do poprzedniego menu w aplikacjach w zależności od typu aplikacji. Nawigacja na iPhone’ach wyposażonych w przycisk Home może odbywać się wyłącznie poprzez naciśnięcie tego przycisku. Niektóre aplikacje mają opcję Wstecz, inne przesuwają palcem od lewej lub prawej krawędzi telefonu na boki, aby wrócić do poprzedniego menu, a w niektórych działa to w obie strony. Dostęp do ostatnio używanych aplikacji można uzyskać, naciskając dwukrotnie ten przycisk.

CZYTAĆ:  Zmień niechęć i skonfliktowanego użytkownika

Na iPhone’ach, które nie mają przycisku Początek, Apple używał gestów i przypisywał mały pasek u dołu ekranu, aby przesuwać w górę, i długie przeciągnięcia, aby powrócić do ekranu głównego i otworzyć ostatnie aplikacje. Nie ma innego sposobu nawigacji, chyba że włączysz wirtualny przycisk Home za pomocą funkcji Assistive Touch.

Gesty nawigacyjne w jednym interfejsie użytkownika

Nawigacja i przełączanie pomiędzy menu w One UI i MIUI możliwe jest w formie gestów i przycisków. W odróżnieniu od iPhone’a, który w zależności od rodzaju aplikacji powraca do poprzedniego menu, w dwóch interfejsach użytkownika Androida możliwe jest przesunięcie palcem po lewej lub prawej krawędzi ekranu w dowolnej aplikacji.

A jeśli ten gest koliduje z ruchami samej aplikacji, możesz zmienić jej opóźnienie i czułość. Ponadto wiele osób nadal nie czuje się komfortowo z gestami, dlatego można włączyć nawigację za pomocą trzech przycisków na telefonach z Androidem.

Ustawienia

Różnice w menu ustawień w interfejsie One UI, MIUI i iOS

Ustawienia rzeczywiście zalicza się do kategorii aplikacji telefonicznych. Mimo to jedną z podstawowych części interfejsu użytkownika każdego systemu operacyjnego jest to, że projekt i grafika przycisków i opcji, prawidłowa kategoryzacja i przejrzystość opcji odgrywają ważną rolę, aby nie dezorientować użytkowników podczas uzyskiwania dostępu do ich ustawień.

Pod tym względem Samsung dołożył wszelkich starań, aby ustawienia były jak najbardziej przejrzyste i można powiedzieć, że w One UI osiągnął swój cel. Następnie w tym interfejsie użytkownika wszystkie lokalizacje są starannie podzielone na kategorie, a użytkownik może łatwo znaleźć żądane ustawienie.

W interfejsie MIUI ustawienia nie są poprawnie podzielone na kategorie, tak jak powinny, a czasami w jednym miejscu dostępnych jest wiele menu do ich konfiguracji.

Na przykład Xiaomi oddziela swoje ustawienia prywatności, dostępu, optymalizacji baterii i kilku innych interfejsów użytkownika od systemu operacyjnego Android. Ich ustawienia są konfigurowane z dwóch lub więcej obszarów.

Niestety, wiele podstawowych funkcji i ustawień Androida jest również usuwanych, ukrywanych lub zastępowanych w interfejsie MIUI w innym stylu, co może blokować ścieżkę konfiguracji niektórych istotnych komponentów.

Tryb wieloosobowy Niektóre ustawienia w interfejsie MIUI

Ustawienia trybu wieloosobowego dotyczące dostępu aplikacji w interfejsie użytkownika MIUI

Kolejną wadą interfejsu użytkownika MIUI jest domyślnie niespójność w niektórych podstawowych aplikacjach ze względu na rynek telefonów Xiaomi. W globalnych wersjach telefonów Xiaomi część aplikacji interfejsu użytkownika została zastąpiona aplikacjami Google lub innymi aplikacjami, które znacząco zakłócają komfort użytkowania. Uważamy, że jest to jedna z głównych wad tego interfejsu użytkownika, oddalająca go od prostoty i integracji.

Odbywa się to natomiast w telefonach Samsung, które umożliwiają użytkownikowi korzystanie z domyślnych aplikacji lub Google i umożliwiają usunięcie podobnej wersji.

Porównując ustawienia iOS z dwoma pozostałymi interfejsami użytkownika, style menu ustawień One UI i iOS są bardziej podobne, ponieważ różne opcje są wyróżnione jednolitymi ikonami. U góry ekranu znajduje się baner umożliwiający zarządzanie kontami Samsung i Apple ID.

Ale jeśli chodzi o ustawienia grupowania, iOS i MIUI są bardziej podobne. Ogólnie rzecz biorąc, menu ustawień telefonów Samsung jest bardziej zorganizowane niż w tych dwóch. Kolejność ta staje się bardziej widoczna, gdy ustawienia zainstalowanych i domyślnych aplikacji zostaną umieszczone w sekcji Aplikacje zamiast w menu ustawień i wyświetli się długa lista lub uzyskasz dostęp do ustawień aplikacji innych firm z ich poziomu.

Możliwości i udogodnienia

Producenci smartfonów dodają także unikalne funkcje do interfejsu użytkownika swoich smartfonów, a niektóre z nich mogą być bardzo przydatne. Wiele z tych funkcji można uruchomić w różnych interfejsach użytkownika po zainstalowaniu aplikacji. Jednak ogólnie rzecz biorąc, najlepsze wrażenia z korzystania z części lub funkcji mają miejsce, gdy interfejs użytkownika udostępnia ją domyślnie.

IOS jest pod tym względem nieco słabszy od telefonów z Androidem, a powodem są zasady Apple. Oczywiście nie oznacza to, że iPhone nie oferuje nadzwyczajnych funkcji, ale wiele z nich ma raczej na celu poprawę komfortu użytkowania telefonu i ułatwień dostępu.

iPhone to jeden z nielicznych przykładów telefonów, których funkcje dostępności i gesty zapewniają funkcjonalne i cenne możliwości osobom niepełnosprawnym lub z wadami słuchu i słuchu oraz zwykłym ludziom.

Obydwa interfejsy użytkownika, Android i iOS, są bardzo podobne pod względem niektórych istotnych funkcji.

Na przykład w zakresie prywatności Android wprowadził wiele ulepszeń. Gdy aplikacja uzyskuje dostęp do kamery, jest powiadamiana o jej lokalizacji i mikrofonie, a zapisy dostępu są również wyświetlane użytkownikowi na kompleksowym panelu kontrolnym. Informacje na temat statystyk użytkowania telefonu i aplikacji oraz możliwości, które pomogą Ci lepiej się skoncentrować i ograniczyć rozpraszanie, są dostępne we wszystkich systemach operacyjnych.

Niektóre funkcje One UI

W tym artykule nie da się opisać wszystkich specyficznych funkcji interfejsu użytkownika. Unikalne cechy różnych interfejsów użytkownika zbadamy w osobnych fragmentach, ale w przypadku interfejsu użytkownika Samsunga i Xiaomi funkcje takie jak Dual App/Messanger czy utworzenie drugiej wersji aplikacji mogą zrobić podwójną przestrzeń. Prywatne i bezpieczne optymalizatory i programy uruchamiające dla gier zainstalowanych na wspomnianym urządzeniu.

Załóżmy, że Twój telefon Samsung lub Xiaomi ma wyświetlacz AMOLED. Będzie miał funkcję Always on Display, dzięki której będzie mógł wyświetlić zegar, najnowsze otrzymane powiadomienia lub przesłać zdjęcie lub niestandardowy projekt graficzny bez konieczności włączania wyświetlacza.

Edge Panel to kolejna funkcja One UI, która umożliwia szybki dostęp do kilku paneli, w tym skrótów do popularnych aplikacji, zadań, osób, kompasów, linijek itp. Po aktywowaniu Panelu Edge i wybraniu żądanych paneli, w panelu pojawi się konfigurowalne pokrętło. rogu ekranu, a jeśli przeciągniesz go na ekran, pojawią się panele.

W panelu aplikacji, dotykając aplikacji, będziesz mógł ją otworzyć w trybie podzielonego ekranu i w ruchomym oknie. Jeśli przeciągniesz aplikację na środek strony, aplikacja przejdzie w tryb okna, a jeśli usuniesz aplikację na górę lub na dół strony, aplikacja otworzy się w trybie podzielonej strony. Funkcja paska bocznego ułatwia użytkownikom mającym obsesję na punkcie wielozadaniowości uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie lub szybkie przełączanie się między nimi. Podobnie użytkownicy MIUI 13 mogą teraz uzyskać dostęp do swoich ulubionych aplikacji w ruchomych oknach. . Ta funkcja jest konfigurowalna i obsługuje do 10 aplikacji.

CZYTAĆ:  Nauczanie tworzenia kopii zapasowych z hosta Direct Admin

Możliwość uruchamiania aplikacji Android w systemie Windows w interfejsie użytkownika One UI

Wreszcie, dzięki współpracy Microsoftu i Samsunga, interakcja i integracja między telefonami firmy a systemem Windows jest podobna do urządzeń ekosystemu Apple. Dzięki funkcji Łącze do systemu Windows możesz przejąć pełną kontrolę nad telefonem z poziomu komputera i umieszczać zawartość między nimi. Łatwo udostępniaj. Niektóre inne funkcje, takie jak procedury DeX i Bixby, nie są dostępne we wszystkich telefonach Samsung, ale są korzystnymi funkcjami, które podwajają wydajność smartfona.

Zasady projektowania jednego interfejsu użytkownika i interfejsu iOS

Aby mieć pewność, że relacje i interakcje są proste i przyjazne dla użytkowników, firmy Samsung i Apple kierują się kilkoma zasadami podczas projektowania swoich interfejsów użytkownika. Do użytkownika końcowego należy ocena, jak skutecznie każdy z tych twórców wdraża swoje zasady. Poniżej przyjrzymy się pokrótce tym zasadom.

Obaj znaczący producenci rozważają skupiając się na programie I praca biegowa być ważne przy projektowaniu interfejsu użytkownika. Jeden interfejs użytkownika wykorzystuje proste, intuicyjne projekty, które pomagają użytkownikowi skupić się na treści oraz zidentyfikować ustawienia i funkcje potrzebne do szybkiego wykonywania zadań.

iPhone kładzie także nacisk na integralność wyglądu i działania aplikacji. W systemie iOS dowolna aplikacja może skupić uwagę użytkownika na treści dzięki subtelnej grafice, standardowym elementom sterującym i przewidywalnym zachowaniom.

Samsung w tym interfejsie użytkownika kładzie nacisk na naturalną interakcję z urządzeniem i łatwość obsługi. Jeden interfejs użytkownika z funkcjami takimi jak tryb ciemny redukujący zmęczenie oczu, klawiatura o wysokim kontraście ułatwiająca pisanie, lekka czcionka o zmiennym rozmiarze dostosowanym do potrzeb różnych osób, zwiększa czytelność i łatwość przeglądania strony i programów.

Aby użytkownicy mogli płynnie i szybko wykonywać zadania oraz efektywnie współdziałać, One UI podzielił stronę aplikacji na dwie części (obszar widoku powyżej, który zawiera ogólne informacje o aplikacji domyślnej, oraz obszar interakcji poniżej). Ułatwia dostęp do elementów takich jak przyciski, nawet na urządzeniach z dużymi ekranami.

Konstrukcja zgodna z One UI jest łatwa w użyciu na dowolnym urządzeniu o dowolnym rozmiarze ekranu.

Interakcja z firmą Samsung jest dostępna bez względu na rozmiar ekranu, a usuwanie lub dodawanie elementów, takich jak zawartość i funkcje, ma jedynie na celu zwiększenie użyteczności. Funkcja i aplikacja One UI są również dostosowywane w oparciu o funkcje użytkowników i sposób, w jaki korzystają ze swoich urządzeń. Wyraźnym przykładem osiągnięcia celu projektowego One UI jest pasek aplikacji, który przesuwa się podczas przewijania strony, tak aby potrzeby użytkowników były zawsze dostępne.

Dzięki temu paskowi narzędzi użytkownicy mogą uzyskać dostęp do opcji aplikacji jedną ręką, skupiając się na wykonywanej pracy na dowolnym rozmiarze ekranu. Z drugiej strony spójność projektu to istotna kwestia, którą widać we wszystkich wersjach iOS.

Projektanci Apple uważają, że kompatybilna aplikacja powinna implementować znane standardy i wzorce, wykorzystując elementy interfejsu, symbole, standardowe style tekstu i te same terminy, których oczekuje użytkownik.

Właściwy feedback to kolejna zasada iPhone’a. Wbudowane aplikacje iOS dostarczają znaczących informacji zwrotnych w odpowiedzi na wszelkie działania użytkownika.

Po dotknięciu elementy interaktywne są na krótko podświetlane, udostępniają wskaźniki długoterminowego postępu stanu operacji, a animacja i dźwięk pomagają rozjaśnić wyniki działań. W całym projekcie iOS kontrola jest w rękach użytkowników.

Program może sugerować praktyczną ścieżkę lub ostrzegać o niebezpiecznych konsekwencjach, ale ostateczną decyzję podejmuje zwykle użytkownik. Najlepsze programy zapewniają właściwą równowagę pomiędzy utrzymaniem zaangażowania użytkowników i unikaniem niepożądanych rezultatów.

W interfejsie iPhone’a aplikacje dają użytkownikom poczucie kontroli, zapewniając przewidywalność elementów interaktywnych, potwierdzając złośliwe działania i ułatwiając anulowanie operacji, nawet gdy są wykonywane.

Powyżej przedstawiono kilka zasad, które producenci twierdzą, że przestrzegają. Z wyjątkiem kilku namacalnych przypadków, zasady projektowania tych dwóch producentów nie różnią się zbytnio, a większość z nich można zobaczyć w interfejsach użytkownika obu. Ostatecznie najważniejsze jest doświadczenie użytkownika, które pokazuje, który interfejs był bardziej wierny swoim zasadom i ogólnie odniósł większy sukces.

Wniosek

Każdy interfejs użytkownika, który porównaliśmy, ma swoje mocne i słabe strony pod względem projektu, wyglądu i funkcji. iOS kładzie niezwykły nacisk na prostotę i wysoką jakość obsługi. Zespół programistów Apple kładzie szczególny nacisk na tę kwestię. Wykorzystuje zatem najwyższe standardy UI/UX, co widać po tym, jak przedstawiona głębia, konstrukcja ikon i elementów graficznych systemu operacyjnego, a także ruchy i animacje bardzo przyciągają wzrok.

Nowsze wersje tego systemu operacyjnego skupiają się na dalszej poprawie komfortu użytkowania i nie oczekuje się zmian w jego wyglądzie.

One UI to jeden z tych interfejsów użytkownika systemu Android, w którym Samsung podąża ścieżką czystości i prostoty, ale jednocześnie pozostawia użytkownikowi swobodę personalizacji każdej części interfejsu użytkownika w możliwie pełny sposób i zapewnia zaawansowane funkcje użytkownika, aby uzyskać najwięcej z telefonu. Powinno być tak, aby jakość doświadczenia użytkownika była na najwyższym poziomie i unikano bezużytecznych i bezużytecznych opcji.

Samsung w procesie kształtowania skupił się na robieniu rzeczy jedną ręką.

MIUI to jeden z tych interfejsów użytkownika, któremu przywiązano dużą wagę do estetyki i stara się zapewnić użytkownikowi wrażenia podobne do iPhone’ów oraz różnorodne personalizacje i funkcje dla użytkowników Androida, aby użytkownik nie odczuwał żadnego braku. Być.

Interfejs użytkownika i iOS należą do najpopularniejszych. Choć interfejs MIUI ma wiele do powiedzenia na temat estetyki, a wiele telefonów Xiaomi jest interpretowanych jako iPhone’y z Androidem, interfejs ten ma pewne wady. Jednak ogólna wydajność tego interfejsu jest tak samo dobra jak One.

Decyzja należy do Ciebie na podstawie priorytetów, funkcji i dokonanych porównań. Można powiedzieć, że gust i zaufanie do marki to najważniejszy czynnik przy wyborze smartfona na podstawie różnic w wyglądzie interfejsu One UI z MIUI i iOS.

Co sądzisz o tych trzech interfejsach użytkownika? Który wybierasz?

Pobierz motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPressPobierz motywy WordPresskurs Lyndy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie mobilnePobieranie premium motywów WordPresspłatny kurs udemy do pobrania za darmo