Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Porównanie generacji procesorów i różnica między generacjami procesorów Intel do komputerów i serwerów

W tym artykule chcemy porównać procesory i sprawdzić różnice pomiędzy generacjami procesorów Intel. Staramy się także porównywać generacje procesorów w jak największym stopniu, z dala od terminów technicznych i przedstawiamy kilka punktów technicznych, które mogą być przydatne przy zakupie. W przyszłości postaramy się opisać każdą generację dokładniej i w bardziej technicznych artykułach. Tutaj zajmiemy się jedynie ogólnym tematem porównania procesorów.

Porównanie generacji procesorów

Intel jest znany jako jeden z gigantów technologicznych, szczególnie w produkcji procesorów. W tym artykule dokonamy przeglądu i porównania procesorów tej firmy oraz sprawdzimy różnice pomiędzy generacjami procesorów Intel. Poniżej postaramy się dostarczyć informacje umożliwiające porównanie generacji procesorów.

Porównanie procesorów Intel i przedstawienie ich różnych generacji

W 1968 roku, dokładnie 50 lat temu (od jesieni 1998), powstała firma Intel jako firma produkująca komponenty elektroniczne. Firma po raz pierwszy wprowadziła architekturę X86 dziesięć lat później, w 1978 roku. Architektura ta stała się matką wielu kolejnych procesorów tej firmy lub innych producentów. Jednak historia rozwoju procesorów i innych części tej firmy nie zakończyła się tylko na tej architekturze. W kolejnych latach zaobserwowaliśmy kolejne kolosalne postępy w dziedzinie rozwoju procesorów.

Spojrzenie na historię Intela

W 1971 roku Intel po raz pierwszy ogłosił, że wyprodukował procesor o nazwie 4004. Procesor ten dodał wiele terminów i słów technicznych do ówczesnych słowników technicznych, które wciąż słyszymy i używamy w późniejszych latach.

Procesor 4004 miał taktowanie 470 kHz, a wymiary jego tranzystorów sięgały 10 mikronów. Te innowacje były kontynuowane w produktach Intela, a także w modelach 8008, 8080 i 8085. Każdy z tych procesorów miał przewagę nad poprzednimi generacjami pod względem mocy obliczeniowej i szybkości. Jednak prędkość wielu z tych procesorów była nadal znacznie niższa niż to, co znamy jako procesor.
Jeśli chodzi o wiele kwestii technicznych w procesorach, w przyszłości opublikujemy inne artykuły. Tutaj omawiamy jedynie różnicę między generacjami procesorów Intel.

Porównanie procesorów produkowanych przez firmę Intel

Od 2008 roku Intel wprowadził swoje innowacje jako procesory z serii Core I. Ta seria procesorów była zamiennikiem poprzedniej serii Core 2. Kilka lat po wprowadzeniu na rynek pierwszych procesorów z serii Core I, byliśmy świadkami wprowadzenia modeli Core i3, Core i5 oraz Core i7. Każdy z tych modeli miał przewagę pod względem zużycia energii i większej mocy niż poprzednie modele. Po kilku latach zaobserwowaliśmy produkcję wszelkiego rodzaju procesorów. Poniżej znajduje się lista tych procesorów.

  • Pierwsza generacja została wprowadzona w 2008 roku i wykorzystywała architekturę Nehalem. Zastosowano w nim tranzystory 45 nm.
  • Druga generacja została wprowadzona w 2011 roku i wykorzystywała architekturę Sandy Bridge. W procesorach tych zastosowano tranzystory 32 nm.
  • Trzecia generacja została zaprezentowana rok później w 2012 roku i korzystała z architektury Ivy Bridge. W procesorze tym zastosowano tranzystory 22 nm.
  • Czwarta generacja została zaprezentowana w 2013 roku. Zastosowano architekturę Haswell i zastosowano procesory 22 nm.
  • Piąta generacja, która była słynną generacją, została wprowadzona w 2014 roku. Ta generacja korzystała z architektury Broadwell. Rozmiar tranzystorów w tej architekturze osiągnął 14 nm.
  • Szósta generacja została wypuszczona na rynek w 2015 roku z wielkim hukiem. Ta generacja wykorzystuje architekturę SkyLake. Rozmiar zastosowanych tutaj tranzystorów również wynosił 14 nm.
  • Siódma generacja, która może być nieznana, weszła na rynek w 2016 roku i jest znana jako Jezioro Kabya w procesie produkcyjnym wykorzystano tranzystory 14 nm.
  • W 2017 roku na rynek weszła 8. generacja o architekturze Cannonlake. Zastosowano tu tranzystory 10 nm. Tranzystory te były znacznie mniejsze niż poprzednie generacje.
  • Dziewiąta generacja znana jest jako Lodowe Jezioro. Miało to nastąpić na początku 2018 roku jako dzieło architektury wszystkich poprzednich pokoleń; jednak na rynku widzimy niewiele procesorów.
  • Zastosowano tu tranzystory 10 nm.

Jest nadzieja, że ​​zmniejszając liczbę tranzystorów do 5 do 7 nanometrów, już wkrótce zobaczymy nowe niespodzianki w dziedzinie produkcji procesorów. Jednak sukces trzech ostatnich generacji procesorów wciąż stoi pod znakiem zapytania.

Porównanie generacji procesorów i ich diagnostyka

Aby porównać generacje procesorów ze sobą, musimy zapoznać się z wyszczególnioną na nich specyfikacją. Na procesorach zapisywane są liczby, które zinterpretujemy poniżej. Przykładowo jest on nagrywany na procesorze z modelem Core i3 2200. Pierwsza cyfra od lewej to „2”. Liczba ta wskazuje, że Twój procesor należy do drugiej generacji. Jeśli widzisz potrójną liczbę, na przykład Core i7 960, Twoja generacja procesora jest pierwszą generacją.

Porównanie generacji procesorów, różnice w generacjach procesorów Intel

Jak widzieliśmy powyżej, co roku wprowadzane są na rynek nowe generacje procesorów o nowych możliwościach. Każda z tych generacji charakteryzowała się zmianami w wymiarach tranzystorów i liczbie tranzystorów, które różniły się pod względem zastosowanej architektury. W każdym pokoleniu zaobserwowaliśmy poprawę o 10–15% w porównaniu z poprzednimi pokoleniami. Ich zużycie wykazuje zwykle 30% redukcję zużycia energii. Tendencja ta spowodowała, że ​​z roku na rok obserwujemy coraz większe przyspieszenie wydajności procesorów i mocy przetwarzania informacji.

Na rynku oferowane są procesory najnowszej generacji.

11. generacja weszła na rynek jako najnowsza generacja procesorów Intel. Jednak przy odrobinie poszukiwań możemy znaleźć także inne pokolenia. Generacja Rocket Lake jest czasami nazywana marką Comet Lake. Czasami jednak na rynku widuje się także nazwę Core i11. Niektóre telefony komórkowe i laptopy korzystają z procesorów tej generacji.

Spojrzenie na typy procesorów Intel

Firma Intel oferuje szeroką gamę procesorów do różnych serwerów, komputerów stacjonarnych i smartfonów. Każdy z tych procesorów ma istotne cechy, które odróżniają je od innych procesorów.

Aby móc korzystać z tych procesorów z większą wydajnością, zostały na nich zapisane litery i frazy, które mogą nam pomóc w wyborze odpowiedniego procesora. Poniżej znajduje się ich lista.

  • Litera U oznacza bardzo niskie zużycie procesora;
  • Termin HQ jest oznaką dobrej mocy procesora do wykonywania zadań graficznych. Termin HQ oznacza także znaczny wzrost szybkości procesorów czterordzeniowych.
  • HK oznacza dobrą moc grafiki i możliwość podkręcania (podwajanie mocy procesora w określonych warunkach).
  • Litera K wskazuje również jedyną możliwość podkręcania.
  • Litera T wskazuje, że nasz procesor jest procesorem o niskim poborze mocy.
  • Litera S w procesorze oznacza jego niskie zużycie.
  • Litera X w dowolnym modelu wskazuje, że ten procesor ma wyższą częstotliwość taktowania.
  • Litera M oznacza, że ​​procesor można stosować w telefonach komórkowych i tabletach.
  • Litera Q oznacza zastosowanie czterech rdzeni w procesorze.
  • Litera L oznacza także niskie zużycie procesorów.

Porównanie procesorów odpowiednich generacji procesorów do komputerów osobistych.

Jak wspomniano powyżej, firma Intel produkuje wszelkiego rodzaju procesory do komputerów osobistych. Aby klienci mogli łatwo dokonać zakupów, wstawiane są do nich frazy lub litery. Większość procesorów używanych w komputerach osobistych, od litery S oznaczającej niski pobór mocy, T oznaczającej bardzo niskie zużycie energii i X oznaczającej najwyższą prędkość procesora, ma w swojej rodzinie częstotliwość taktowania (w godzinach).

Przegląd odpowiednich procesorów dla urządzeń mobilnych

Firma Intel produkuje także wszelkiego rodzaju procesory do telefonów komórkowych i tabletów. Podobnie jak w przypadku procesorów komputerów osobistych, do identyfikacji typu procesora stosowane są standardy liter i cyfr. Litera M na tych procesorach oznacza, że ​​ten procesor jest odpowiedni dla telefonów komórkowych. Litera Q wskazuje, że te procesory mają cztery rdzenie; jeśli na procesorze zarejestrowana jest litera HQ, ma on bardzo dużą moc obliczeniową. Litera L oznacza niskie zużycie procesora. Procesory te doskonale nadają się do produktów wyposażonych w baterie. Litera U oznacza także bardzo niskie zużycie energii w tych procesorach. Dzieje się tak dlatego, że prędkość impulsu w tych procesorach jest bardzo niska.

Porównanie generacji procesorów i spojrzenie na procesor Zeon

Jedną z najbardziej znanych nazw procesorów serwerowych przy porównywaniu generacji procesorów są procesory Intel Xeon. Ten procesor jest produkowany przez firmę Intel i wykorzystuje mikroprocesory 64X. Procesory te są przeznaczone do zastosowań przemysłowych, takich jak serwery lub stacje robocze. Pierwsza kategoria tych procesorów została wprowadzona na rynek w 1998 roku. Podstawa ich pracy nie różni się zbytnio od procesorów komputerów osobistych, ale zastosowano w nich bardziej zaawansowane struktury. Mogą także korzystać z pamięci ECC i obsługiwać więcej rdzeni.

Procesory Intel Xeon mogą obsługiwać większą pojemność pamięci RAM i mieć więcej wewnętrznej pamięci podręcznej niż procesory PC lub inne serie. W rezultacie w tych procesorach wzrosła dostępność, pewność działania i łatwość serwisowania, czyli skala RAS, która oznacza niezawodność, dostępność i wreszcie łatwość serwisowania. W tym procesorze możliwe jest osiągnięcie większej mocy poprzez zastosowanie struktur programowych i sprzętowych takich jak Machine Check Architecture. W procesorach Zeon istnieje możliwość rozszerzenia możliwości procesora za pomocą technologii MCE.

Niektóre procesory tej serii produktów Intela mogą wykorzystywać QPI BIOS, który można zainstalować na dwóch, czterech lub ośmiu gniazdach.

Niektóre procesory Zeon są również dostępne do modeli domowych i charakteryzują się niższą szybkością niż ich bardziej przemysłowe odpowiedniki. Procesory te mogą przetwarzać obrazy bez użycia zewnętrznej karty graficznej, zapewniając w ten sposób użytkownikom większą prędkość. Jednym z powodów jest to, że w niektórych przypadkach, takich jak przetwarzanie filmów lub obrazów w przetwarzaniu komputerowym, prędkość jest bardzo ważna w przetwarzaniu grafiki.

Procesory Xeon składają się z różnych modeli, a na rynek wypuszczono również typy takie jak Xeon Pi. Ta rodzina procesorów Intel jest najważniejszą kategorią: serie procesorów Intel Xeon D, Intel Xeon W, Intel Xeon E, Intel Xeon E7, E5 i E3. Na rynku możesz usłyszeć inne nazwy, takie jak Intel Xeon Platinum, Glod, Silver i Bronze. Ta seria procesorów to główne rodziny procesorów Zenon CPU, rodzina Bronze należy do najsłabszych, a rodzina Platinum należy do najsilniejszych procesorów.

Bezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobieranie premium motywów WordPressPobieranie premium motywów WordPressbezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie lenevoPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumpłatny kurs udemy do pobrania za darmo