Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Porównanie najlepszych edytorów tekstu — jak wypada VIM?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Porównanie najlepszych edytorów tekstu — jak wypada VIM?

Szukając edytora tekstu, dość łatwo jest zgubić się w gąszczu wyborów, gdy szukasz igły, która najlepiej pasuje do Ciebie. Poważnie, niegdyś dość prosty rynek, w ostatnich latach został nasycony zarówno naśladowcami, jak i innowatorami. Szczerze mówiąc, wszystko, co musisz zrobić, to spojrzeć na Wikipedię na listę edytorów tekstu dostępnych obecnie na rynku, a wkrótce zrozumiesz, dlaczego zadanie znalezienia odpowiedniego może być nieco zniechęcające. Ale to nie musi być takie trudne.

Są redaktorzy, którzy są świetni w niektórych rzeczach, a nie tak dobrzy w innych. Większość ma swoje zalety, a nowe edytory tekstu są często opracowywane przez programistów, którzy chcieli ulepszyć to, co było wcześniej. Ale ostatecznie chcesz tego, który robi wszystko, czego potrzebujesz, w jednym narzędziu. Punkt kompleksowej obsługi edytorów tekstu. Cóż, przyjrzeliśmy się szerokiemu wyborowi tego, co jest dostępne na rynku. Z tej selekcji wypróbowaliśmy i przetestowaliśmy te, które naszym zdaniem były warte lepszego przyjrzenia się. Z naszej listy wybraliśmy kilku najlepszych wszechstronnych graczy, którym przyjrzymy się bardziej szczegółowo, a stamtąd możesz podjąć decyzję.

Co robi edytor tekstu?

Ok, zanim zaczniemy przyglądać się niektórym produktom, które tam są, odpowiedzmy najpierw na kilka podstawowych pytań dla tych, którzy są nowicjuszami w edytowaniu tekstu. Edytor tekstu w najbardziej podstawowych kategoriach to program, który usuwa całe formatowanie, umożliwiając pracę na zwykłym pliku tekstowym. Programy, takie jak edytory tekstu, dodają formatowanie do dokumentów, więc edycja tekstu w nich nie jest idealna, gdy chcesz napisać kod lub procesy i przenieść to w czystym i naturalnym stanie do sieci. Zasadniczo edytor tekstu pozwala pisać kod i tekst rozebrany do podstawowej formy.

Dlaczego warto korzystać z edytora tekstu?

Jedno słowo od razu przychodzi na myśl, gdy myślisz, dlaczego chcesz używać edytora tekstu, a tym słowem jest wydajność. Dobry edytor tekstu sprawia, że ​​praca jest niezwykle wydajna pod względem czasu i wysiłku, szczególnie podczas pisania kodu lub tworzenia strony internetowej. Wiele edytorów tekstu oferuje mnóstwo narzędzi i wtyczek. Weźmy na przykład Notepad ++, jest więcej wtyczek, niż możesz potrząsnąć kijem, dla wszystkich rodzajów funkcji, których możesz potrzebować lub nie. Od wtyczek ułatwiających przeglądanie danych XML i manipulowanie nimi po makra z możliwością nagrywania, które pomagają w programowaniu.

Wiele edytorów ma dynamiczny interfejs, który ułatwia zarządzanie wieloma dokumentami w tym samym czasie, a najlepsze z nich będą przechowywać Twoją pracę w pamięci podręcznej, więc irytujące momenty, gdy klikniesz zamknij zamiast zapisać, nie stanowią większego problemu.

Edytory tekstu, które stworzyły długą listę

Zanim spojrzymy na krótką listę, oto wzmianka o innych dobrych pretendentach, którzy się nie zakwalifikowali:

edytuj

Pierwszy wydany: 2000

Jest dostarczany ze środowiskiem graficznym GNOME jako domyślnym edytorem tekstu.

Mały, ale potężny edytor tekstu ogólnego przeznaczenia Napisany w języku C z prostym GUI. Lekki, ale przyjazny dla użytkownika.

GNU Nano

Pierwszy wydany: 2000

Szeroko stosowany w systemach typu Unix.

Emuluje edytor tekstu Pico, wyposażony w dodatkowe funkcje.

Znajomy interfejs wiersza poleceń, prosty i bezpośredni, jeśli po prostu chcesz edytować niektóre pliki tekstowe. Ograniczone w porównaniu z niektórymi innymi bardziej zaawansowanymi edytorami na rynku.

KWrite

Na podstawie KATE, która została wydana po raz pierwszy w 2000 roku

Lekki edytor tekstu z KDE.

Ma tryb wprowadzania Vi i kilka funkcji składni, podświetlania i uzupełniania wyrazów. Kolejny prosty, dobrze zbudowany edytor.

Wsporniki

Pierwszy wydany: 2014

Darmowy edytor tekstu uruchomiony przez firmę Adobe z kilkoma funkcjami, takimi jak podgląd na żywo, edycja w tekście i narzędzia wizualne, aby wymienić tylko kilka. Chociaż nadal jest to lekki edytor, ma cechy, których można oczekiwać od dobrego edytora, szczególnie dla projektantów stron internetowych.

To może być coś do obejrzenia, podczas gdy w tej chwili jest jeszcze dość młody, jeśli chodzi o edytory tekstu.

Notatnik++

Pierwszy wydany: 2003

Notepad++ jest bardzo elastyczny i prawie znalazł się na liście. Jest pełen narzędzi i wtyczek, które pomogą Ci wydajniej kodować.

Jest to bardzo dobrze znany edytor, korzystający z wielodokumentowego interfejsu z zakładkami, który pozwala pracować nad kilkoma dokumentami jednocześnie, i automatycznie buforuje, jeśli popełnisz błąd i zamkniesz przed zapisaniem. Niesamowity edytor tekstu do tego, co robi. Z doświadczenia muszę powiedzieć, że Notepad ++ świetnie nadaje się do pracy z XML, gdy używasz wtyczki XML Tools. To pozwala przeglądać i manipulować XML na wiele różnych sposobów, jest to naprawdę przydatne.

Lekki stół

Pierwszy wydany: 2012

Light Table to stylowy, a jednocześnie minimalistyczny edytor tekstu typu open source z wbudowaną przeglądarką, za pomocą której można podglądać kod. Został opracowany po udanej kampanii na Kickstarterze i obsługuje Python, Java Script i Clojure. Możliwość podglądu wpływu napisanego kodu w czasie rzeczywistym jest dość wyrafinowana dla edytora tekstu, zapewniając natychmiastową informację zwrotną, a programiści twierdzą, że może skrócić czas programowania nawet o 20%.

Rekommenderad:  Jak osadzić formularz Google w wiadomości e-mail

Light Room jest dostępny dla komputerów Mac, Linux i Windows a panel interfejsu z kartami jest w pełni konfigurowalny. Kolejne fajne narzędzie, na które warto mieć oko, gdy dojrzeje.

Niebieska ryba

Pierwszy wydany: 1997

Pierwotnie znany jako edytor Thtml, a następnie Prosite, zanim zdecydował się na Bluefish, ten edytor istnieje w jednej formie lub w jednym stylu od 20 lat. Jest to bogaty w funkcje, wieloplatformowy edytor tekstu dostępny dla Windows, Linuksa i Maca. Chociaż jest lekki w konstrukcji, sam interfejs jest dość zajęty dużą ilością konfiguracji kart i pasków narzędzi, do których przyzwyczajenie się może zająć trochę czasu. Jeśli potrafisz to opanować, Bluefish jest łatwym, potężnym narzędziem, a jeśli nie możesz, to prawdopodobnie nie jest to narzędzie dla ciebie. Jest szybki, przetłumaczony na 17 języków i może obsługiwać wiele plików jednocześnie. Istnieje mnóstwo wsparcia dla różnych języków programowania i możesz zdalnie edytować. Warto zobaczyć, jeśli nic więcej.

Krótka lista pretendentów

Przyjrzeliśmy się więc kilku najbardziej godnym uwagi edytorom tekstu, ale tutaj przyjrzymy się tym, które najbardziej się wyróżniają. Najlepsze z całej gamy pod względem funkcjonalności, funkcji, możliwości i użyteczności.

Atom

Pierwszy wydany: 2014

Deweloper: GitHub

Platformy: Linux, OSX, Windows

Atom jest stosunkowo późno, jeśli chodzi o edytory tekstu, z pierwszym wydaniem w formie beta w 2014 r., a następnie z wersji beta do wersji 1.0 w 2015 roku. To, co zrobił programista, GitHub, to słuchanie i zwracanie uwagi na to, co frustrowało użytkowników ograniczeniami w innych edytorach. Następnie stworzyli kompleksowe narzędzie, które jest solidne, bogate w funkcje i bezpłatne.

Cechy:

 • Darmowe i otwarte oprogramowanie
 • Napisane w CoffeeScript i mniej
 • Do tej pory obsługuje 29 języków programowania
 • Ogromna gama pakietów dostępnych do zainstalowania za pośrednictwem wbudowanego Menedżera pakietów
 • Edycja podzielonego panelu
 • Wysoce konfigurowalny

Łatwość użycia

Nie powiedziałbym, że Atom jest trudny w użyciu, ale musisz poświęcić trochę czasu, aby poznać edytor i zrozumieć, jakie pakiety musisz zainstalować, aby robić to, co chcesz robić. Początkowo może to być trochę onieśmielające dla nowicjusza, ale gdy już podłączysz wszystko, czego potrzebujesz, jest to dość proste w użyciu. Sama platforma jest wysoce konfigurowalna i możesz skonfigurować środowisko wygodne dla własnych upodobań. Na przykład możesz na początek włączyć podzielone panele i funkcje automatycznego uzupełniania. Podręcznik Atom Flight jest naprawdę pomocnym przewodnikiem, szczególnie dla nowych graczy i polecam się z nim dobrze zapoznać, aby lepiej zapoznać się ze środowiskiem.

Podobnie jak większość naprawdę dobrych edytorów, Atom może zrobić większość lub wszystkie rzeczy, których potrzebujesz w edytorze, oraz wiele rzeczy, których prawdopodobnie nigdy nie będziesz potrzebować. Jest bardzo wszechstronny, ale przy najlepszych intencjach na świecie nie można mieć wszystkich tych funkcji bez konieczności zainwestowania trochę czasu w sprawdzenie, jak to wszystko działa.

Zalety:

 • Ogromna gama pakietów (ponad 6000 i coraz więcej), aby umożliwić różnorodne motywy, funkcje i preferencje.
 • Funkcja przeciągnij/upuść w widoku drzewa
 • Znakomita integracja z Git
 • Atom Flight Manual to świetny dokument, szczególnie dla początkujących

Niedogodności:

 • Czasami powolny z zauważalnym opóźnieniem podczas przełączania między kartami lub otwierania plików, szczególnie gdy pliki zawierają dużo danych. Im więcej pakietów instalujesz, tym bardziej Atom wydaje się cierpieć z powodu opóźnień.
 • Sama liczba pakietów może być nieco dezorientująca, szczególnie gdy zaczynasz i próbujesz dowiedzieć się, jakich wtyczek potrzebujesz, aby skonfigurować edytor tak, jak chcesz.

Kod Visual Studio

Pierwszy wydany: 2015

Deweloper: Microsoft

Platformy: Linux, OSX, Windows

Podobnie jak Atom, Visual Studio Code jest późnym przybyszem do świata edytorów tekstu, ale w krótkim czasie ten międzyplatformowy edytor zyskał już całkiem szanowaną bazę użytkowników programistów. VSC zapewnia obsługę wielu funkcji i zadań, takich jak debugowanie, podświetlanie składni i refaktoryzacja kodu, by wymienić tylko kilka. Jest darmowy i open source i znowu, podobnie jak Atom, istnieje już szeroka i obszerna gama wtyczek dostępnych do zainstalowania za pomocą wbudowanego menedżera rozszerzeń.

Cechy:

 • Wbudowany menedżer rozszerzeń z różnorodną i rosnącą gamą rozszerzeń dostępnych do zainstalowania. Niektóre rozszerzenia są wbudowane w pakiet VSC.
 • Darmowy i otwarty edytor tekstu/kodu źródłowego
 • Wysoce konfigurowalny, a Debugger dla Chrome to fantastyczna funkcja
 • Podobnie jak Atom, VSC wykorzystuje platformę Electron, ale używa innego komponentu edytora znanego jako „monako”.

Łatwość użycia

Po zainstalowaniu VSC dostosowanie go do Twoich potrzeb zajmuje trochę czasu. Instalacja „waniliowa” zawiera kilka przydatnych wbudowanych rozszerzeń, z których jedno, Menedżer rozszerzeń, doskonale nadaje się do instalowania dowolnych innych wtyczek z szerokiego wyboru, których możesz potrzebować do własnej, dostosowanej konfiguracji. Jedną instalowalną wtyczką, która jest niezwykle cenna, jest Debugger dla Chrome. To niesamowite małe narzędzie pozwala ustawiać punkty przerwania i debugować JS, co jest fantastyczną funkcją do sprawdzania i testowania kodu. Debuger umożliwia również dołączanie uruchomionych aplikacji i deklarowanie stosów wywołań. VSC wydaje się również bardziej stabilny niż Atom pod względem szybkości. Tam, gdzie Atom wydaje się cierpieć z powodu opóźnień podczas przełączania między kartami lub otwierania nowych plików, VSC jest znacznie płynniejszy i szybszy. VSC jest bardzo podobny do tego, co było wcześniej, szczególnie do Atom, z kompetentną integracją Git i zdrowym stosem wtyczek.

Rekommenderad:  Jak połączyć się z prywatnym RDP Azure przez VPN?

VSC są często aktualizowane, Microsoft stale pracuje nad usprawnieniem i ulepszeniem funkcjonalności. Cechy takie jak Intellisense są absurdalnie przydatne i sprawiają, że VSC jest łatwiejsze i bardziej wydajne w użyciu. Wtyczki VS Code, takie jak pep8 lub pylint, choć być może nieco dziwaczne, są fantastyczne dla osób korzystających z Pythona, ponieważ sprawdzają Twój kod podczas pisania i porównują go ze standardami kodowania Pythona. Jest tu kilka naprawdę imponujących zasobów.

Zalety:

 • Częste aktualizacje i ulepszenia
 • Duże i rosnące repozytorium wtyczek i rozszerzeń
 • Niektóre fantastyczne funkcje, takie jak Intellisense i Debugger
 • Świetna integracja GIT i kontrola wersji
 • Jeden z lepszych edytorów do wyboru jako początkujący

Niedogodności:

 • Branding jest bardzo mylący i wydaje się być głównym problemem wśród programistów. Microsoft wykorzystał branding Visual Studio, który jest zupełnie innym produktem.
 • Wiadomo, że ma problemy z dużymi plikami

Wzniosły

Pierwszy wydany: 2007

Deweloper: Jon Skinner

Platformy: Linux, OSX, Windows

Nie można już nazwać Sublime nowym edytorem tekstu, wydanym po raz pierwszy w 2007 r. (wydanie stabilne w 2008 r.). Nadal może być uważany za nastolatka, ale z pewnością nie niemowlę. Wydania są nieco powolne, najnowsza stabilna wersja była w 2013 r., a najnowsza wersja beta pod koniec 2016 r. To powiedziawszy, Sublime jest świetne i dopóki nie pojawił się VS Code, był to podstawowy edytor tekstu dla wielu programistów szukających dla bogatego w funkcje edytora. Jest szybszy niż Atom i w dużym stopniu konfigurowalny.

Cechy:

 • Nie Wbudowany menedżer rozszerzeń, ale można to łatwo rozwiązać.
 • Dostępnych jest wiele pakietów i wtyczek do zainstalowania.
 • Licencje własne, a nie open source
 • Znacznie szybciej niż Atom lub obecne wersje VS Code.
 • Obsługuje większe pliki, których inne edytory nie mogą.

Łatwość użycia

W przeciwieństwie do Atom lub VS Code, Sublime nie ma wbudowanego pakietu/wtyczki, przynajmniej na razie. Z tego powodu wtyczka Package Control jest zwykle pierwszym pakietem instalowanym przez użytkowników iz pewnością, jeśli przeczytasz jakikolwiek przewodnik po Sublime, który jest zwykle zalecany.

Podobnie jak wszystkie naprawdę dobre edytory tekstu, Sublime oferuje szeroką i zróżnicowaną gamę wtyczek i motywów dostępnych w celu zwiększenia komfortu użytkowania. Niektóre z nich mają kluczowe znaczenie dla niektórych funkcji programistycznych i usprawniają wydajny strumień pracy narzędzia. Na przykład, jeśli nie zainstalujesz wtyczki Side Bar Enhancements, nie możesz zmieniać nazw, przenosić ani duplikować plików. Mamy nadzieję, że jest to typ wtyczki, która zostanie wbudowana jako standard w następnej stabilnej wersji.

Mając to na uwadze, rozpoczęcie pracy w Sublime i dostosowanie edytora do zarządzania pracą, którą chcesz wykonać, może zająć trochę czasu. Chociaż przygotowanie Sublime może zająć trochę czasu, po skonfigurowaniu i przygotowaniu do pracy jest niezwykle przydatne.

Zalety:

 • To jest szybkie. Znacznie szybciej uruchamia się niż Atom i szybciej niż VS Code.
 • Świetna dokumentacja, a po skonfigurowaniu wtyczek nie trzeba ich ponownie dotykać.
 • Możesz skonfigurować i dostosować sterowanie wieloma aspektami, aby poprawić wydajność i nawigację, np
 • Obsługuje duże pliki znacznie lepiej niż większość i zużywa mniej pamięci, znacznie mniej.
 • Świetne do zarządzania projektami

Niedogodności:

 • Uruchomienie debugera może być trudne
 • Jest zastrzeżony, a nie open source
 • Brakuje przyzwoitej wtyczki Git

Zachowałem najlepsze na koniec

Przede wszystkim trzy edytory tekstu mają silną bazę obserwujących i użytkowników, a wielu twierdzi, że każdy z nich na swój sposób jest najlepszy, ich ulubieniec do tego, czego potrzebują. Wielu zajęłoby dużo czasu, aby udoskonalić, ulepszyć i dostosować te narzędzia, a ty oczywiście rozwijasz szacunek dla czegoś, co poświęciłeś czas na włączenie do swojej codziennej pracy. Jednakże, podczas gdy wielu będzie twierdzić, że nie ma czegoś takiego jak „najlepszy” edytor tekstu, muszę powiedzieć, że istnieje taki, który ma ogromne możliwości, moc i funkcjonalność i istnieje od bardzo dawna. Tym edytorem tekstu jest VIM.

Krzepa

Pierwszy wydany: 1991

Deweloper: Bram Moolenaar

Platformy: Linux, OSX, WindowsUnix, Android, AmigaOS

Piętnaście lat temu, gdybyś zapytał kogoś, jakiego edytora tekstu powinieneś użyć, zapytałby, z jakiej platformy korzystasz, i dałby ci małą listę sześciu lub siedmiu nazwisk. Dzisiaj, gdybyś zadał to samo pytanie, na obu listach pojawiłoby się jedno nazwisko, a jest to VIM.

VIM istnieje od 1991 roku, jest jednym z najstarszych edytorów tekstu, które wciąż istnieją i nie bez powodu. Jest niezwykle wszechstronny i dostępny na wielu różnych platformach, w tym, wierzcie lub nie, na Amigę i Atari ST. Tak naprawdę, istnieje w jednej formie lub modzie od czasów 486 i dzieciństwa Windows.

Rekommenderad:  Proces rekrutacji Data Science w Honeywell

Jeśli chodzi o wszechstronność i funkcjonalność, wystarczy spojrzeć na tabele na stronie porównania edytorów tekstu w Wikipedii, aby zobaczyć, że we wszystkich zadaniach i funkcjach jest niewiele, jeśli w ogóle, tak wszechstronnych jak VIM. Nie powinno więc dziwić, że nawet społeczność Diffur niedawno wybrała Vima jako edytora tekstu numer jeden wśród swoich użytkowników.

Jest to niezwykle wszechstronny i dynamiczny edytor tekstu, który rozszerza możliwości edytora Vi Unix. Vim jest wysoce konfigurowalny i jest edytorem naprawdę stworzonym dla programistów. Jest mało prawdopodobne, aby początkujący docenił jego prawdziwy potencjał, a już na pewno nie na początku. Jednak dla tych, którzy mają doświadczenie w programowaniu, po opanowaniu jest ostatecznie królem zaznaczania tekstu, nawet lepszym niż Sublime.

Cechy:

 • Zbudowany do użytku zarówno jako interfejs wiersza poleceń, jak i samodzielna aplikacja w GUI
 • Często nazywany edytorem tekstu programistów ze względu na jego solidną, stabilną i inteligentną pojemność.
 • Trudny dla początkujących z niewielkim doświadczeniem, ale znakomity dla osób ze średniozaawansowaną i zaawansowaną wiedzą. Całkowicie nieoceniony.
 • Możliwość przeglądania i edytowania pliku na zdalnym serwerze za pośrednictwem terminala.
 • Najbogatsza oferta pakietów i wtyczek, łącznie ponad 14 000
 • Wiele funkcji do podkreślenia, w tym automatyczne polecenia, funkcje podzielonego ekranu i ekranu sesji, rozwijanie zakładek i kolorowanie składni, by wymienić tylko kilka.

Łatwość użycia

Wszelka krytyka, jaką otrzymuje Vim, pochodzi zwykle od początkujących, którzy wyrażają, jak trudny jest w użyciu. To może być prawda na początku, dla początkującego. Ale dla programisty ten edytor to marzenie, jest tak wszechstronny i potężny. To nie jest sexy, nie wygląda nowocześnie i krzyczy 8-bitowa era, ale czy to naprawdę ważne? Jest potężny, solidny, wypróbowany i przetestowany, ogromnie przyspieszy Twoją produktywność, a jego jedynymi prawdziwymi ograniczeniami są użytkownik. Opanowanie wymaga czasu i zaangażowania. Nie ma interfejsu typu „wskaż i kliknij”, ale raczej sterowanie otwieraniem, zamykaniem, edycją, zapisywaniem odbywa się za pomocą wiersza poleceń za pomocą skrótów klawiaturowych. Jest to rodzaj narzędzia, które nic nie zrobi, jeśli nie zainwestujesz w nie czasu. Ale jeśli zainwestujesz czas i chęć do nauki, otworzy to przed tobą drzwi. To właśnie robi.

Wielu próbowało i nie udało im się opanować Vima, a dowodzą tego blizny po traumie psychicznej. Jest jak Everest, bolesny, dopóki nie dotrzesz na szczyt, ale jak zeznają jego zaawansowani użytkownicy, gdy już tam będziesz, jest wspaniały.

Zalety:

 • Najpotężniejszy edytor tekstu.
 • Ogromne repozytorium pakietów i wtyczek
 • Im więcej włożysz, tym więcej wyciągniesz
 • Dynamiczny i wszechstronny, współpracujący z wieloma platformami i systemami operacyjnymi ponad normę.
 • Po opanowaniu skrótów opanujesz narzędzie

Niedogodności:

 • Wymaga czasu i zaangażowania, ale im więcej wkładasz, tym cenniejszy staje się redaktor.
 • Ze względu na samą naturę interfejsu wiersza poleceń jest on najbardziej odpowiedni dla programistów, a jego opanowanie może zająć więcej czasu początkującym, którzy mają ograniczone możliwości pracy ze skrótami klawiaturowymi i wierszami poleceń.

Wniosek

Każdy z czterech edytorów tekstu, które znalazły się na krótkiej liście, jest fantastyczny sam w sobie. Każda z nich będzie miała użytkowników, którzy poświadczą, że są najlepsi. Chociaż istnieją edytory łatwiejsze do opanowania niż Vim, żaden nie ma takiego samego potencjału i zdolności zmiany gry, aby dać ci moc. Dlatego to musi być nasz zwycięzca. Ma na swoim koncie ponad 30 lat rozwoju, zasobów i doświadczenia. Jest to stary mistrz szkoły, który w nauce może nauczyć cię znacznie więcej niż granice edycji tekstu. Spędzanie czasu na nauce Vima i korzystaniu z edytora poprawi cię. Żaden inny nie ma potencjału, aby zaoferować ci to, co może Vim, i dlatego dla mnie jest i zawsze był królem edytorów tekstu.

Poniższe dwie zakładki zmieniają zawartość poniżej.

Nazywam się Jamie Spencer i spędziłem ostatnie 10 lat na budowaniu blogów zarabiających pieniądze. Po coraz zmęczony 9-5, dojeżdżając do pracy i nigdy nie widząc mojej rodziny, zdecydowałem, że chcę wprowadzić pewne zmiany i założyłem swojego pierwszego bloga. Od tego czasu założyłem wiele niszowych blogów, które odniosły sukces, a po sprzedaży mojego bloga survivalowego postanowiłem uczyć innych ludzi, jak robić to samo.