Portland planuje zakaz używania rozpoznawania twarzy

Portland staje się szóstym miastem w Stanach Zjednoczonych, które zakazuje stosowania rozpoznawania twarzy, podążając śladami San Francisco, Oakland, Kalifornii i Massachusetts.

Komisarz miasta Portland, Ann Ann Hardesty, wniosła o zakaz stosowania rozpoznawania twarzy w Portlandm, ponieważ może to prowadzić do bezpieczeństwa i naruszenia prywatności użytkowników.

Ta propozycja z Portland pojawia się po zakazach, które ostatnio miasta San Francisco, Okland i Berkeley w Kalifornii i Someville w Massachusetts, już ustanowiły technologię rozpoznawania twarzy w agencjach rządowych, a nawet w departamentach policja

Portland próbuje jednak poradzić sobie z tą sytuacją nieco dalej, włączając w to prywatne firmy. Jeśli tak, środek ten byłby najbardziej restrykcyjny, jaki został wdrożony na całym terytorium Stanów Zjednoczonych.

Hardesty twierdzi, że konieczne jest zajęcie całkowicie stanowczej pozycji, aby pokazać, że „stan zautomatyzowanego nadzoru nie jest mile widziany w mieście Portland ”.

„Technologia jest obecnie wyjątkowo stronnicza w stosunku do ludzi kolorowych i kobiet”– powiedział komisarz Hardesty podczas sesji roboczej w sprawie zakazu we wrześniu.

To oprogramowanie wzbudziło także obawy niektórych ustawodawców federalnych. Podobnie jak Sens, Brian Schatz i Roy Blunt, którzy przedstawili projekt ustawy, która ma na celu wzmocnienie ochrony konsumentów poprzez zastosowanie środka zakazującego w prywatnych firmach. Szacuje się, że rada zbiera się w celu omówienia zakazu do połowy 2020 r. Jednak, jeśli się powiedzie, może to wpłynąć na inne gałęzie przemysłu, takie jak urzędy celne i lotniska, według oficjalnych instytucji.

Obecnie technologia rozpoznawania twarzy stanowi problem w Stanach Zjednoczonych ze względu na kilka przypadków niedokładności. Kilka stanów USA zakazało jego wdrożenia, a teraz kolejne miasto dołącza do listy, która gwarantuje, że rozpoznawanie twarzy jest niebezpieczną technologią.