Technologia służy teraz kilku dziedzinom. Wraz z ewolucją i innowacjami ostatnich lat, dziś z „prostym” telefonem komórkowym możliwe jest wykonywanie najróżniejszych zadań.
W Portugalii istnieje aplikacja SNS 24, która umożliwia zdalne monitorowanie pacjentów.
Aplikacja Telemonit SNS 24 jest bezpłatna…
Telemonit SNS 24 to aplikacja mobilna, dzięki której użytkownicy mogą uzyskać dostęp do osobistego planu monitorowania klinicznego, zaproponowanego przez towarzyszącego im pracownika służby zdrowia.
W tej aplikacji użytkownicy mogą rejestrować parametry życiowe lub inne wykonane przez siebie pomiary biometryczne. Mogą zarejestrować się automatycznie, za pomocą sprzętu podłączonego bezprzewodowo do telefonu komórkowego lub ręcznie. Aplikacja umożliwia również rejestrację w mediach cyfrowych odpowiedzi na kwestionariusze samooceny.
Ten sistema działa już w Portugalii, a dokładniej w szpitalu Pedro Hispano w Matosinhos. Obecnie pracuje w dziedzinie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i niewydolności serca, ale jest skonfigurowany do stosowania w innych patologiach.
Z informacji wynika, że w zależności od potrzeb pacjenta dostarczany jest saturometr, tensjometr, termometr lub waga, a urządzenie do badania stężenia glukozy we krwi włośniczkowej jest nadal opracowywane. Użytkownik mierzy parametry życiowe na sprzęcie, który komunikuje się z telefonem komórkowym przez bluetooth, a na koniec dane są przesyłane do centrum szpitalnego. Dzięki swoim poświadczeniom lekarz może uzyskać dostęp do informacji na dowolnym komputerze.
Aplikacja jest bezpłatna. Użytkownik, po nawiązaniu kontaktu z pracownikiem służby zdrowia, musi jedynie bezpłatnie pobrać aplikację i korzystać z niej na swoim urządzeniu mobilnym.
António Lacerda Sales, zastępca sekretarza stanu i zdrowia, wspomniał niedawno, że jest to nadal projekt pilotażowy i że po jego powtórzeniu pacjentom zostaną zapewnione warunki w sensie „sprawiedliwości w tym telemonitorowaniu”. Odnosząc się do samego projektu, powiedział, że jest to „niezbędny mechanizm usuwania presji ze strony służb ratowniczych i instytucji zdrowotnych”.