Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby prawidłowo wdrożyć higienę snu i na zawsze zmienić swoje życie

TekCrispy

Nasze środowisko, a także nasz świat mentalny, mogą zmieniać lub upośledzać nasz sen i systemy okołodobowe. Sposobem na przeciwdziałanie tym skutkom jest wdrożenie dobrej higieny snu.

Jednym z działań, które można zastosować w celu poprawy higieny snu, są regularne ćwiczenia, ale nie przed snem. Ponadto, kładąc się spać, ważne jest, aby zmiękczyć światło i dźwięki, ponieważ uniemożliwiają zasypianie.

Istnieją jednak czynniki, które mogą być trudne do zignorowania, jeśli chodzi o zdrowie snu, w tym stres, wiek, podstawowe podatności biologiczne oraz konteksty społeczne i kulturowe.

Jak wiadomo, środowisko społeczno-gospodarcze może przyczyniać się do stresu oprócz ogólnych wyzwań, jakie stawia przed nami życie. Ale ostatnio inne czynniki, takie jak globalna pandemia i kryzys klimatyczny, również przyczyniają się do wzrostu problemów ze snem.

I nie można ignorować zaburzeń snu i rytmów dobowych, ponieważ są one powiązane z prawie każdą kategorią zaburzeń psychicznych, w tym depresją, lękiem, a nawet psychozą. Ponadto te zmiany mogą przewidywać pojawienie się innych zaburzeń psychicznych.

Dlatego leczenie zaburzeń snu stało się tak popularne, ponieważ wykazano, że łagodzi objawy zaburzeń psychicznych i odwrotnie.

Wśród tych metod leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna na bezsenność (CBT-I), która pomaga ludziom lepiej spać i łagodzi objawy zaburzeń psychicznych. Można również wdrożyć prawidłową higienę snu, co również ma swoje zalety.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby prawidłowo wdrożyć higienę snu i na zawsze zmienić swoje życie 1Przez Pexelsa.

Jak wdrożyć dobrą higienę snu?

Aby właściwie wdrożyć dobrą higienę snu, musisz stworzyć środowisko w sypialni i ćwiczyć zachowania, które promują lepszy sen. Poniższe wskazówki pomogą Ci to osiągnąć:

  • Codziennie otrzymuj dobrą dawkę światła słonecznego.
  • Ustaw stałą godzinę budzenia.
  • Unikaj kofeiny i alkoholu, szczególnie w godzinach wieczornych.
  • Unikaj niebieskiego światła z urządzeń elektronicznych na godzinę przed pójściem spać.
  • Ćwicz regularnie lub przynajmniej dwa razy w tygodniu.
  • Zablokuj hałasy za pomocą zatyczek do uszu.
  • Reguluj temperaturę i światło przed pójściem spać.
  • Przyciemnij światło wpadające przez okno zasłonami zaciemniającymi lub załóż maskę na oczy, aby zablokować światło.

Higiena snu może czasami nie rozwiązać problemów ze snem, jednak korzystnie wpłynęłaby na jakość snu i objawy zaburzeń psychicznych.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz mieć wystarczającą ilość snu, zmaksymalizować sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) i pozwolić umysłowi i ciału odmłodzić się.

Bibliografia:

Dlaczego nie mogę spać? Korzyści z dobrej higieny snu: https://medicalxpress.com/news/2022-09-korzyści-dobra-higiena.html

Powiązane Artykuły

Back to top button