Autor: Andréa Migliori.
To bardzo ciekawe, dla kogoś, kto zna się na sztucznej inteligencji od dawna lub zawsze śledzi jej postępy, jak przebiega debata publiczna na ten temat. Istnieje wiele oczekiwań, ale także wiele obaw, mimo że sztuczna inteligencja jest już częścią naszego życia na wiele sposobów.
Zrozumiałe jest, dlaczego temat ten jest teraz tak popularny, wraz z masowym wykorzystaniem narzędzi takich jak ChatGPT, MidJourney i inne. Właśnie z tego powodu toczy się jednocześnie wiele rozmów na temat tego, czego możemy się spodziewać w przyszłym roku – a biorąc pod uwagę tempo postępu technologicznego, kilka przewidywań może się spełnić.
Najważniejsze trendy w zakresie sztucznej inteligencji na rok 2024
Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych wydarzeń, które mogą sprawić, że w 2024 r. sztuczna inteligencja będzie jeszcze szerzej stosowana. Zobacz:
1. Zoptymalizowana komunikacja
Komunikacja to jeden z obszarów, na który w ostatnim czasie sztuczna inteligencja najbardziej wpłynęła i teraz przyszedł czas na nawiązanie tej relacji. W miarę jak konwersacyjne AI będą zdobywać coraz więcej informacji na temat ludzkich języków, tym lepsze będą ich narzędzia interakcji.
Możemy poczekać większa przejrzystość komunikatów i więcej możliwości zaoszczędzenia czasu agentom o bardziej złożonych wymaganiachpozostawiając najprostsze zadania robotom. Kilka segmentów może na tym zyskać. Na przykład w opiece zdrowotnej możliwa byłaby ewolucja usług, które zwykle zajmują dużo czasu, automatyzacja gromadzenia danych, zleceń lekarskich i skierowań.
W Workhub, gdzie jestem dyrektorem generalnym, już na początku 2024 roku planujemy udostępnić klientom HR usługę obsługi klienta AI. Wiele problemów można rozwiązać automatycznie, dając profesjonalistom czas na skupienie się na innych problemach zespołu. Wyobraźcie sobie firmy zatrudniające tysiące pracowników, w jaki sposób sztuczna inteligencja przyspieszyłaby komunikację w branży?
2. Udoskonalanie produktów i usług
Sztuczną inteligencję wykorzystuje się nie tylko do tworzenia nowych produktów i usług, ale także do ulepszania już istniejących. Technologia może pomóc niezliczonym firmom sprzedawać wydajniejsze, sprawniejsze i tańsze rozwiązania, krótko mówiąc: bardziej konkurencyjne.
Same sieci społecznościowe są przykładem tego, co może się wydarzyć. Obecnie algorytmy powodują bańki w Internecie, co już zaczęło się powoli zmieniać, zwłaszcza od czasu sukcesu TikToka, który opiera się na polecaniu nowych treści, a nie tylko tych samych 30, 40 kontach, które obserwujesz i na których wchodzisz w interakcje. Nadal jednak musimy się jeszcze bardziej udoskonalać i uważam, że sztuczna inteligencja nam w tym pomoże.
3. Skoncentruj się na bezpieczeństwie
Więcej technologii oznacza większe bezpieczeństwo danych i wykorzystanie narzędzi. Ponieważ zmiany zachodzą szybko, w kilku obszarach nadal brakuje przepisów w tym zakresie, ale nie ogranicza się to do rządów: przedsiębiorstwa i ogólnie rzecz biorąc ludzie również muszą się zaktualizować.
Dużą uwagę poświęca się niebezpieczeństwom, takim jak wycieki danych lub odsyłacze, co jest świetne, ale sztuczna inteligencja wnosi więcej elementów na stół. Co zrobić, aby ludzie poczuli się oszukani, gdy nie wiedzą, czy dana interakcja lub treść jest tworzona przy użyciu sztucznej inteligencji? Albo gdy sztuczna inteligencja podaje nieprawidłowe informacje, a ktoś postępuje według wskazówek, których nie powinien?
Wszystko to wymaga debaty, a rok 2024 otworzy szereg takich dyskusji, w tym dotyczących nowych mechanizmów identyfikacji sztucznej inteligencji, większej liczby debat publicznych na temat kwestii etycznych i bezpieczeństwa tych zasobów, a także wskazówek, dzięki którym ludzie będą wiedzieć, jak korzystaj z nich bezpiecznie – co prowadzi do następnego punktu.
4. Szkolenie człowieka
Zmiany społeczne nie zawsze podążają za postępem technologicznym. Większość ludzi, nawet jeśli słyszy o sztucznej inteligencji i zna na przykład ChatGPT, nadal nie rozumie dokładnie, co można zrobić, jakie są korzyści ze sztucznej inteligencji i możliwe zagrożenia.
Dlatego trendem na najbliższą przyszłość jest szkolenie ludzi, jak lepiej radzić sobie z sztuczną inteligencją. Może to pochodzić od firm, ich zespołów i klientów lub od rządów. Oznacza to także zrozumienie wpływu technologii, także w odniesieniu do jednego z najczęściej poruszanych tematów, jakim jest wymiana stanowisk i ewentualna utrata miejsc pracy.
W końcu wiele osób się boi, ale wiele osób nawet nie wie, co się dzieje. To jak myślenie o pierwszej rewolucji przemysłowej lub o pojawieniu się komputerów i nikt nie rozumiał, jak działają. W końcu wszyscy się dostosowaliśmy, utworzono nowe miejsca pracy, a społeczeństwo przetrwało.
Tym właśnie zajmuje się sztuczna inteligencja, dlatego musimy się uczyć i uczyć. To musi wykraczać poza produkty! Przyzwyczailiśmy się do poznawania technologii jedynie poprzez produkty, które ją wykorzystują, zamiast faktycznie rozumieć, jak działa sztuczna inteligencja, na jakich jej podstawach. Jest to wiedza, która wymaga pogłębienia.
5. Automatyzacja procesów
Wszystkie trendy kończą się tutaj. Automatyzacja procesów jest tym, co usprawni komunikację, produkty i usługi, to jest to, co musi być zrozumiałe dla ludzi i z pewnością będzie również częścią urządzeń zabezpieczających.
Za każdym razem, gdy działania operacyjne są automatyzowane, firmy zyskują na wydajności i oszczędnościach. Powtarzalne zadania mają tendencję do znikania z ludzkich rąk. Z kolei ludzie muszą w coraz większym stopniu zajmować role strategiczne i decyzyjne, w tym podczas obsługi sztucznej inteligencji.
Prawda jest taka, że wszystko, co da się zautomatyzować, tak się stanie. A to jest dobre dla ekosystemu każdej firmy. Na przykład w Workhub, kiedy otrzymujemy opinie od klientów, którzy są zadowoleni z produkcji treści intranetowych przy użyciu AI, nikt nie mówi, że dokonał zwolnień ze względu na to narzędzie. Wręcz przeciwnie, udało im się przesunąć te osoby lub poprawić wykorzystanie ich czasu, co generuje lepszą jakość pracy.
Automatyzacja i sama sztuczna inteligencja będą kontynuowane w 2024 r. i później, a ich głównym celem będzie: usprawniać procesy, redukować koszty i poprawiać doświadczenia. Tego można się spodziewać z większą pewnością niż jakakolwiek inna prognoza.
****
*Andréa Migliori, dyrektor generalny Workhub, firmy HRTech oferującej rozwiązania dla portali korporacyjnych, pioniera w segmencie włączania sztucznej inteligencji do swoich usług