Poznaj Boston Dynamics, firmę technologiczną, która przełamała schematy

Od 1992 roku firma zajmuje się najnowocześniejszymi badaniami i rozwojem technologii. We wczesnych chwilach narodził się z pomysłowości Marca Raiberta, byłego profesora w Massachusetts Institute of Technology.

Z biegiem lat zyskał widoczność i stał się punktem odniesienia w świecie robotyki. Jednak pod względem personalnym pozostaje stosunkowo małą firmą, zatrudniającą tylko 200 pracowników.

Dzięki temu można było trochę podejść do firmy, koncentrując się bardziej na jej jakości niż na ilości. W świecie tak konkurencyjnym, jak dziś, można by pomyśleć, że firma zatrudniająca zaledwie 200 pracowników nie może wiele zmienić.

Jednak od samego początku Boston Dynamics wykazał się zdolnością wykraczania daleko poza to, czego ludzie regularnie by się spodziewali. Jego pierwsze prace zostały przekazane przez American Systems Corporation jako niezależna firma, która była częścią kontraktu Division Training Systems Division of Naval Air Warfare Center (NAWCTSD).

Jego zadaniem było stworzenie filmów szkoleniowych 3D z postacią DI Guy dla żołnierzy. Dzięki tej pracy firma zaczęła być zauważalna. Ale to zdecydowanie nie jest jedna z najbardziej znanych aplikacji.

Ewolucja Boston Dynamics

Poznaj Boston Dynamics, firmę technologiczną, która przełamała schematy 1

Do 2013 roku Boston Dynamics zarządzał niezależnie w tworzeniu różnych elementów robotyki. Ale jego innowacje przyciągnęły uwagę jednego z najbardziej znanych gigantów technologicznych na świecie, Google.

W tym czasie firma została przejęta przez jeden z działów rozwoju firmy, Google X – później znany jako X Development po tym, jak Alphabet stał się spółką macierzystą firmy.

Od tego czasu miał wsparcie tego projektu, aby kontynuować badania i stworzyć jeszcze więcej prototypów. Pozostało to przez około trzy lata, aż w 2016 r. Alphabet ogłosiło, że zamierza sprzedać firmę.

W tym czasie najbardziej zainteresowane transakcją były firmy Amazon i Toyota. Ostatecznie jednak zwycięzcą konkursu o kadencję firmy została japońska firma Softbank. Umowa została zamknięta w 2017 roku i od tego czasu zarządza nią Boston Dynamics.

Rodzina robotów Boston Dynamics

Poznaj Boston Dynamics, firmę technologiczną, która przełamała schematy 2

Podczas całej tej podróży, którą firma przeżyła, nigdy nie przestała dążyć do rozwoju nowych technologii i innowacji w budowie i projektowaniu robotów. Nic więc dziwnego, że dziś ma szeroki repertuar prototypów do pokazania światu.

Niektóre były bardziej popularne niż inne. Ale wszystkie stały się punktem zwrotnym w historii firmy i jej możliwości.

Pierwsze próby

Poznaj Boston Dynamics, firmę technologiczną, która przełamała schematy 3Wildcat (2013)

Zanim firma rozpoczęła współpracę z Google X, podjęła już pierwsze kroki w rozwoju robotów. Dwa najbardziej znane z tego momentu to te, które stały się znane jako Big Dog i Wildcat.

Pierwszym z nich był czterokrotnie zdolny do użycia na polach bitew do transportu dużych ładunków w trudnym terenie. Z drugiej strony Wildcat lub Cheetah wyróżniały się zdolnością osiągania prędkości do 32 km na godzinę.

Poznaj Boston Dynamics, firmę technologiczną, która przełamała schematy 4RHex (2007)

Następnie pojawiły się inne propozycje, takie jak SandFlea, LS3 i Rhex. Ten ostatni ujrzał światło w 2007 roku i był to sześcionożny robot, który był w stanie poruszać się w trudnym terenie.

Następnie w 2012 r. Przybyły pierwsze dwa wymienione. Sandflea był małym prototypem z ważącymi się kołami 5 km i był w stanie wykonać skoki do 10 metrów w powietrzu. Z drugiej strony LS3 była zmilitaryzowaną wersją BigDoga, która zwiększyła jego nośność.

Miejsce

Po przejęciu Boston Dynamics przez Google pojawiła się propozycja Spot. To przyszło z dwiema prezentacjami, Spot Classic i Spot Mini. Z biegiem lat największą popularnością cieszył się Mini. Tak więc obecnie jest to tak zwane Spot.

Poznaj Boston Dynamics, firmę technologiczną, która przełamała schematy 7

Ten czterokrotnie, pomimo niewielkich rozmiarów, ma duże obciążenia. Ponadto jest w stanie z łatwością pokonywać trudny teren. Jego niewielki rozmiar pozwala nawet na mobilizację w zamkniętych przestrzeniach bez żadnego problemu. Obecnie ten robot jest teraz dostępny do publicznej sprzedaży.

Atlas

Kiedy mówimy o innowacjach, nie można zaprzeczyć, że Atlas jest jedną z najlepszych jego próbek. Ten robot urodził się pod okiem Google, ale został udoskonalony, gdy przeszedł pod dowództwo Softbank.

Ten robot parkour został stworzony jako prototyp, który mógłby zacząć świadczyć usługi w misjach poszukiwawczych i ratowniczych. W tej chwili mamy tylko filmy, które firma zrobiła, ponieważ nie są jeszcze w sprzedaży. Jednak już widzimy, że jest to jedna z robotycznych kreacji, która może lepiej naśladować styl ludzkiego ruchu.

Handle and Pick

Aby zamknąć listę uznanych robotów stworzonych przez Boston Dynamics, mamy tę parę kreacji do celów czysto użytkowych. Chociaż jego struktury nie od razu przywodzą na myśl elementy natury (takie jak pies lub człowiek), jasne jest, że jego systemy operacyjne również zostały wysoko przemyślane.

Z jednej strony uchwyt stanowi idealne wsparcie podczas przenoszenia ciężkich ładunków lub transportu dużych partii przedmiotów. Z drugiej strony mamy Pick, którego główną funkcją jest klasyfikowanie i oddzielanie obiektów. W obu przypadkach użycie AI staje się protagonistą, ponieważ pozwala obu zespołom na przeprowadzenie procesów poznawczych niezbędnych do wykonania tych zadań.

Co teraz nadejdzie?

Poznaj Boston Dynamics, firmę technologiczną, która przełamała schematy 8

Boston Dynamics nie ma szybkiego wzrostu w świecie technologii. Ale udało mu się zostawić ślad. W dzisiejszych czasach myślenie o firmie jest prawie niemożliwe, bez imponujących prototypowych filmów z robotów z filmów science fiction.

Poznaj Boston Dynamics, firmę technologiczną, która przełamała schematy 9

Na razie wydaje się, że Softbank jest skłonny kontynuować inwestycje w tę i inne firmy zajmujące się rozwojem technologii. Z tego powodu bardzo prawdopodobne, że wkrótce zobaczymy nowe aktualizacje stworzonych już dzieł, z pewnością Atlas nauczy się nowych sztuczek i dostrzeże nowe sztuczki. A teraz, co będzie kolejną niespodzianką w zróżnicowanym repertuarze Boston Dynamics? Tylko oni to wiedzą.