Poznaj notatnik Zrozumienie jego funkcji, mocnych stron i słabych stron

Po włączeniu komputera lub laptopa zwykle przychodzi nam na myśl, jaki program uruchomimy i jakie pliki otworzymy za pomocą aplikacji. Jeśli jesteś projektantem graficznym, który jako pierwszy wyobrażał sobie, że może to być oprogramowanie do projektowania map bitowych i wektorów, takie jak CorelDRAW lub Photoshop, natomiast jeśli jesteś programistą, wyobrażasz sobie, że są to Dreamweaver, Visual Basic, XAMPP i tak dalej.

Jeśli jesteś architektem, który możesz sobie wyobrazić, może to być AutoCAD, AutoDesk 3dsMax lub jeśli jesteś animatorem wyobrażonym przez Adobe Flash, Adobe Premiere, Blender i tak dalej. Większość użytkowników Windows rzadko myślałem o otwarciu Notatnika.

Rzadko pamiętamy proste programy aplikacyjne, takie jak Kalkulator, Wiersz polecenia lub Notatnik. Nie dlatego, że nie są ważne, ale dlatego, że możemy ich wtedy nie potrzebować. Ale jeśli te proste programy nie zostaną znalezione w systemie Windows którego używamy, wtedy będziemy ciekawi, co jest z systemem Windows? Często zakładamy, że Windows jesteśmy zepsute, błądlub uzyskaj atak wirusa komputerowego z Internetu. I często nasze założenia są prawdziwe.

Na początku XX wieku, w erze epoki Windows XP, istnieje kilka wariantów wirusa, który wykorzystuje Notatnik jako sposób na wejście do systemu. Jeśli wirus skutecznie zainfekuje system, program Notepad.exe zostanie natychmiast usunięty z folderu C: /Windows. W niektórych innych przypadkach, gdy system plików Windows nie terzainstaluj to lub ter-aktualizacja tak jak powinno być, czasami uruchomienie Notatnika powoduje „niebieski ekran śmierci„ Notatnik to proste oprogramowanie ze wszystkimi zaletami i wadami, ponieważ jedna z ikon będzie zdrowa, czy nie system Windows którego używamy.

Definicja Notatnika włączona Windows

Definicja Notatnika włączona Windows

Notatnik to aplikacja spakowana razem z systemem operacyjnym Microsoft Windowsi jest oznaką stabilności systemu Windows. Notepad.exe znajduje się w folderze systemowym Windows main, czyli „C: /Windows/ „O nazwie pliku„ Notepad.exe ”. Możesz uzyskać do niego dostęp w następujący sposób.

    poprzez „Wszystkie programy> Akcesoria” na przycisku Start, wpisując „notatnik” w oknie dialogowym Wyszukaj lub w oknie dialogowym Uruchom, wpisując „notatnik” w oknie wiersza polecenia i ostatni sposób, aby uruchomić go bezpośrednio z folderu, w którym znajduje się Notepad.exe.

To oprogramowanie jest bardzo przydatne, gdy potrzebujemy krótkiej notatki na temat tego, co chcemy wylać z naszych umysłów. Pozwala nam także zaoszczędzić więcej papieru.

Notatnik to najprostsze oprogramowanie do edycji tekstu, które można znaleźć w wersji Windows dowolna wersja stacjonarna. Zacznij od Windows wersja 1.0 który został wydany w 1985 r. do Windows 10 (wydany w 2018 r.) W tej chwili. Notatnik został wydany po raz pierwszy w sierpniu 1983 r. Jako Notatnik wielofunkcyjny, ale został wprowadzony przez Microsoft dopiero w listopadzie 1985 r. Jako pakiet pakiet oprogramowania Windows pierwsza wersja mianowicie Windows Środowisko graficzne 1.0.

Zapoznanie się z Notatnikiem (Windows)

Notatnik jest oprogramowanie redaktor zwykły tekst który może zapisać plik tekstowy z rozszerzeniem „.txt”. W pliku tekstowym z rozszerzeniem nie można go utworzyć tag lub styl tak jak w przypadku programu Microsoft Word. To sprawia, że ​​ten program jest odpowiedni i bardzo odpowiedni do edycji prostych plików systemowych, takich jak DOS.

Uzbrojeni w znajomość składni DOS, możesz tworzyć małe programy przy użyciu tylko Notatnika. Mianowicie zapisując go jako wiersz polecenia wsadowego z rozszerzeniem „.bat”. W rzeczywistości można go również użyć do utworzenia programu Visual Basic Script z rozszerzeniem „.vbs”. Problem polega jednak na tym, że istnieje program antywirusowy, który nie pozwala systemowi na uruchomienie „.vbs”, ponieważ jest uważany za potencjalne zagrożenie złośliwe oprogramowanie.

Poniżej znajduje się kilka przykładów programów wsadowych DOS proste, zabawa, bezpieczne i nie wyrządzaj szkody innym, których możesz poćwiczyć natychmiast po przeczytaniu tego artykułu.

    efekt zielonego tekstu jak w filmie Matrix@ECHO offCOLOR 02: STARTECHO% random %% random %% random %% random %% random %% random %% random %% random %% random% ECHO START zamknij wszystkie programy na pasku zadań@ECHO onPOWERSHELL -command "(nowy obiekt -comObject Shell.Application).Windows() | foreach-object {$ _. quit ()}; Get-Process | Where-Object {$ _. MainWindowTitle -ne ""} | stop-process ” synchronizować godziny między 2 Komputer podłączony do sieci LAN@ECHO CZAS ONNET nazwa_komputera / SETMożesz zastąpić „nazwę komputera” określonym docelowym adresem IP. Po uruchomieniu programu otrzymasz potwierdzenie dotyczące aktualizacji o tej godzinie. Na przykład w ten sposób, jeśli chcesz zsynchronizować zegar na komputerze z zegarem na komputerze współpracownika, którego adres IP to 192.168.1.2, wówczas składnia jest następująca. @ ECHO onNET TIME 192.168.1.2 / SET uruchamiać jednocześnie kilka programów z opóźnieniem w sekundach@ECHO onSTART „” „katalog programów” TIMEOUT 10START ”„ ”katalog programów”W „katalogu programu” możesz wpisać adres programu .exe lub dowolnego pliku, który chcesz uruchomić, takiego jak .docx, .mp3, .mp4 i tak dalej. Przykłady programów zintegrowanych z rejestrem Windows jak to: @ECHO onSTART "" "WINWORD.exe" TIMEOUT 10START "" "notepad.exe"Przykłady programów, które są przenośne lub nie są zintegrowane z rejestrem Windows jak to: @ECHO onSTART "" "C: PORTABLE Notepad2 Notepad2.exe" TIMEOUT 10START "" "C: PORTABLE ttr TimeTracker.exe" zobacz konfigurację adresu IP na komputerze@ECHO onIPCONFIG / allPAUSE 1

Oprócz programów wsadowych DOS i VBS, możesz także używać Notatnika do pracy nad nim kodowanie użyj innej składni, takiej jak .html, .php, .js, .css, .xml, .sql, .java i wiele innych. Oczywiście musisz wyposażyć się w wiedzę na temat tych składni.

notepad-win10

Zdjęcie: Notatnik Windows 10

Zalety Notatnika jako prostego edytora tekstu

Oto zalety oryginalnego Notatnika Microsoft.

    Prosty / prosty wyświetlacz, łatwe do nauczenia się menu programowe. W przypadku dzieci, które dopiero zaczynają uczyć się obsługi komputera, zwykle rodzic lub nauczyciel najpierw wprowadzi Notatnik, zanim przejdzie do WordPad lub Microsoft Word. W programie nauczania podstawowych przedmiotów ICT Notatnik został włączony do przedmiotu zajęć 1 Szkoła podstawowa. Notatnika można używać do tworzenia niewielkich programów opartych na systemie DOS lub wierszu polecenia. Są chwile, kiedy potrzebujemy pewnych programów wsadowych dla użytkownika, ponieważ nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć procesu instrukcji, która jest tak długa i skomplikowana dla użytkownika. Na przykład w przypadku, gdy firma wymaga konfiguracji zapory dla wielu adresów IP i niektórych programów „.exe” z konfiguracjami zapory, które różnią się w poszczególnych działach. Podczas gdy w firmie są dziesiątki oddziałów, w których są dziesiątki lub setki użytkowników. Będzie to szybsze, jeśli użyjemy programu wsadowego, który jest gotowy do uruchomienia przez każdego użytkownika w firmie, zamiast konfigurować go jeden po drugim na każdym komputerze.

Brak notatnika w porównaniu do edytorów tekstu innych firm

Poniżej przedstawiono niedociągnięcia, które znajdziemy w Notatniku w porównaniu z bardziej nowoczesnymi edytorami tekstowymi innych firm.

    W przeciwieństwie do WordPada, Notatnik nie może poprawnie wyświetlać zmian końca linii napisanych w formacie UNIX (LF) lub Mac (CR). Notatnik może wyświetlać tylko koniec linii w formacie Windows (CR + LF) sam. Funkcje wyświetlania i obsługi są bardzo proste, co powoduje, że programiści preferują oprogramowanie do edycji tekstu innych firm, które jest bardziej zatłoczone, szczególnie funkcje oznaczania składni w celu ułatwienia pracy kodowanie. Wśród nazw zewnętrznych edytorów tekstu są Notepad ++, PSPad, Geany, Sublime Text, Notepad2, Notepad3 oraz te popularne wśród programistów Androida, Visual Studio Code.

Takie jest znaczenie Notatnika oraz jego funkcji, zalet i wad. Mam nadzieję, że ten artykuł jest przydatny i łatwy do zrozumienia!