Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Program C jest potrzebny?

Program C jest potrzebny?

Programlama dilleri, akıllı telefonlardan havayolu yazılımına kadar dünyamızı değiştirdi, neredeyse jej nowoczesny cihaz bir tür kod kullanıyor. Hangi programlama dilinin daha etkili olduğu jej zaman tartışılır, ancak ana rakip C’dir.

C programlama dili, en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir ve bilgisayar bilimlerinde oldukça önemlidir. C dili, C++, Objective-C, C#, Java, JavaScriptPerl, PHP, Python gibi birçok dilin kökü ve temeli olduğu için tum dillerin anası olarak kabul edilir.

İlk olarak küçük bilgisayarlar için işletim sistemleri üzerinde çalışmak üzere geliştirilmiş ancak syn yıllarda jej alanda çok önemli hale gelmiştir. C, üst düzey, çok amaçlı, taşınabilir, kullanımı kolay bir programlama dilidir ve yaklaşık 50 yıl önce oluşturulmuş olmasına rağmen hala büyük saygı görmektedir ve çoğu zaman en popüler ve tak 10 dil arasında yer almaktadır. dunia. alır.

C

C dilinin tarihi

Dennis Ritchie tarafından 1969-1973 yılları arasında Bell Laboratuvarlarında geliştirilmiştir.

Başlangıçta, Ken Thompson adlı przez Bell Labs cały, jeni Unix tworzy system jako program dla oluşturmak istiyordu, BCPL dilini değiştirerek B dilini yarattı.

BCPL ve B dillerinde veri tutarsızlığı gibi sorunlar vardı, üstelik B programları, Assembly programlarına göre daha yavaştı. Bu, Dennis Ritchie’nin B dilini geliştirmesine ve daha sonra C dilini yaratmasına yol açtı. 1972’de C programlamanın ilk versiyonu resmi olarak yayınlandı. C giderek daha popüler hale geldi ve 1980’lerde en yaygın kullanılan programlama dili haline geldi ve diğer birçok dili etkiledi.

En son C standardı: ISO/IEC 9899:2018, Haziran 2018’de yayınlanan ve C11’in (ISO/IEC 9899:2011) yerini alan C18 olarak bilinen mevcut C dili standardıdır. C18 standardı, yeni özellikler eklemeden C11 standardının eksikliklerini inceler ve giderir.

C dili uygulamaları

C basit ama şimdiye kadar oluşturulmuş en güçlü dillerden biri ve üst düzey bir dil olarak kabul edilse de donanıma da diğer dillere göre daha yakın. Bu yüzden birçok dil derleme için C kullanır (Python gibi).

C, işletim sistemini „üst düzey” bir dilde yazmayı ve Unix işletim sistemini tamamen yeniden başlatmayı mümkün kılan ilk dildir ve aynı zamanda nesne yönelimli programlamanın geliştirilmesinde de etkili olmuştur.

Ancak C dili çok yönlü bir dildir ve çok geniş uygulamaları vardır. Kullanımlarından bazıları şunlardır:

System yazılımı ve masaüstü programlarının tasarımı ve geliştirilmesi
Veritabanlarının geliştirilmesi (MySQL, PostgreSQL, SQLite gibi ünlü veri tabanları C dilinde yazılmıştır.)
Bilgisayar ve mobile oyunlar gibi grafiklerle ilgili programların geliştirilmesi (2D i 3D grafikler sağlamak için OpenGL gibi grafik kitaplıkları da C dilinde yazılmıştır.)
Matematiksel denklem türlerinin değerlendirilmesi
Derleyiciler, işletim sistemleri ve tercümanlar tasarlama
Tam Unix çekirdek geliştirme
Ağ cihazlarının tasarımı
Uygulama tasarımı GUI. Adobe Photoshopie
Çok popüler Git sürüm kontrol sistemini oluşturma
Elektronik tablolar gibi uygulama yazılımlarının geliştirilmesi
GTK ve wxWidgets gibi araçlar tasarlamak ve…

Diğer alanlarda da kullanılır:

  • montajcılar
    Cihaz ve sürücüler
    Nesnelerin interneti
    Akıllı telefonlar
    gömülü sistemler

Sistemler için C kullanmak daha iyidir:

donanıma hızlı ve doğrudan erişime ihtiyaç duyan.
sınırlı kaynaklara (bellek gibi) sahiptir.
Verimlilik onların en önemli özelliğidir.

Nerede düşünürseniz düşünün, Unix, Linux, Windows, Photoshop, web sunucusu vb.’de C dili kullanılır.

C

C, C++, Objective-C i C# arasındaki fark

Bu dört farklı programlama dili benzer isimlere sahiptir ancak nasıl çalıştıkları ve nasıl kullanılacağı konusunda farklılıklar vardır.

C, hemen hemen tüm sistemlerde derleyicileri çalıştırmak ve bir işletim sisteminin ana işlevlerini kontrol etmek için kullanılan en eski dildir.
1979’da oluşturulan C++, C dilinden en önemli farkı olan sınıflarla nesne yönelimli programlamayı tanıttı. C dili dilbilgisi ve sözdizimini kullanır.
Objective-C 1983’te başladı ancak son yıllarda popüler Hale Geldi. Mac i iPhone uygulamalarının itici gücüdür ve C dilinin üzerine yerleştirilmiştir. Nesne yönelimlidir ve Apple donanımıyla sınırlıdır.
2001 rok Microsoft udostępnił platformę C# (C#), platformę .NET w dowolnym miejscu. Aslında, C ile pek ortak yanı yoktur ve daha çok Java platformuna rakiptir. O zamanlar Microsoft, A#, F# gibi # etiketli dilleri adlandırdı. Ayrıca içindeki kitaplıkların biçimlendirilmesi ve yönetimi C dilinden çok farklıdır. C#, utwórz kodna C kadar yakın değildir (ancak MSIL aracılığıyla makine kodnu sınırlı bir ölçüde işleyebilir).

C programlama dili işletim sisteminden bağımsız mı?

C programları yazılım platformlarından bağımsızdır, ancak yürütülebilir dosyaları işletim sistemine bağlıdır. Yani programın yürütülebilir dosyaları belirli bir işletim sisteminde oluşturulduğunda, bu dosyaları başka bir işletim sisteminde çalıştıramazsınız. Örneğin, yürütülebilir dosyalar Windows’ta oluşturulmuşsa, yalnızca Windows’ta çalışabilirler przez Linux veya başka bir işletim sisteminde çalıştırılamazlar.

Her işletim sistemine özel yürütülebilir dosyalar elde etmek için programı aynı işletim sisteminde yeniden derlemeniz gerekir.

Pobierz motywy WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPress za darmopłatny kurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie SamsungaPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumkurs Lyndy do pobrania za darmo