Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Programlama dillerinin çeşitleri

Programlama dillerinin çeşitleri ve kullanım alanları nelerdir?

aplikacja

farklı şekillerde kategoryzuj edilebilir. Programlama dillerini kategorize etmenin yollarından biri, örneğin prosedürel programlama, işlevsel programlama, nesne yönelimli programlama ve diğerlerini içeren „programlama paradigmaları” olarak bilinir. Programlama dillerinin türlerini kategorize etmenin bir başka yolu da seviyelerine göre ayırmaktır. Yani genel olarak tüm programlama dilleri iki kategoriye ayrılabilir: yüksek seviyeli ve düşük seviyeli diller. Ancak genel bir yaklaşımla, programlama dillerinin her biri aşağıda listelenen 50 farklı türe ayrılabileceği söylenebilir:

Programlama dillerinin ana türleri

Bu bölümde, ana ve önemli programlama türlerinin jej biri veya ana programlama paradigmaları açıklanmaktadır. İlk olarak prosedürel programlama dilleri anlatılmıştır.

Prosedürel programlama dili

„Prosedürel programlama dili”, bir sonuca yol açan bir dizi ifadeyi yürütmek için kullanılır. Tipik olarak, bu tür programlama dilleri, onları işlevsel programlama dillerinden ayıran çoklu değişkenler, ağır döngüler ve diğer öğeleri kullanır. Yordamsal dil işlevleri, yazdırma bilgisi gibi işlevin dönüş değeri dışındaki değişkenleri değiştirebilir.

Fonksiyonel programlama dili

İşlevsel bir programlama dili genellikle veri depolamayı kullanır ve genellikle döngüler yerine „özyinelemeli işlevler” kullanır. Fonksiyonel programlamanın ana odak noktası, fonksiyonların dönüş değerleridir. Ayrıca fonksiyonel diller genellikle daha basittir ve bunları kullanarak programlamada soyut konulara kolayca başvurabilirsiniz. Bununla birlikte, make dilinden uzaktırlar ve programlama modelleri, insanların programı doğru bir şekilde anlamasını zorlaştırır, ancak kodn kod makine dilinde çözülür.

Nesne yönelimli programlama dili

Bu programlama dili, her şeyi dahili verilere ve bu verilerin bölümlerine harici erişime sahip bir nesne grubu olarak görür. Nesneye Yönelik Programlamanın (OOP) amacı, kod bir dizi nesneye ayırmak ve belirli bir sorunu çözmek için kullanılabilecek hizmetler sağlamaktır. „Enkapsülasyon”, nesne yönelimli programlamanın temel ilkelerinden biridir ve bir nesnenin ihtiyaç duyduğu her şeyin nesnenin içinde olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, bu dil „Kalıtım” ve „Polimorfizm” yoluyla yeniden kullanılabilirliğe dayanır.

Komut dosyası programlama dili

Bu programlama dilleri genellikle prosedüreldir ve nesne yönelimli dillerin unsurlarını içerebilir, ancak genellikle büyük sistemlerin geliştirilmesini destekleyen tam teşekküllü programlama dilleri olmadığı için kendi kategorisindedirler. Örneğin, betik programlama dilleri genellikle derleme zamanı türünü kontrol edemez.

mantıksal programlama dili

Mantıksal programlama dilleri, programcıların bildirimsel ifadeler oluşturmasına izin verir. Sonra makinenin bu önermenin sonuçları hakkında akıl yürütmesine izin verirler. Başka bir deyişle, bu dil bilgisayarlara bir şeyin nasıl yapılacağını söylemez, bunun yerine işlerin nasıl yapılabileceğine kısıtlamalar getirir.

prosedürel
Derleyici
sinırlama
işlevsel
arka uc
Sayısal analizuje
Araba
systemik
paradygmat çoklu
Toplantı
algorytmik
Gömülü obilir
mantyklı
Komut satırı arayüzü
emretmek
mantyklı
hesaplamali
Veri akışı
Veri tabanlı
gorzel
yazarlık
İş odakli
XML-a odakli
podobny git
eğitim odaklı
sözdizimi yönetimi
Bir Dizi
Nesne yönelimli programlama
jorum
Bir Eklenti
Komut dosyasına dayalı
Koparka Küçük
Donanım açıklaması
bildirim dili
Metaprogram
makro
Belge biçimlendirme
gizli
gölgeleme
Web görüntüleme dilleri
İngilizceye dayalı değil
yansıtıcı
baslangıç ​​aşaması
Okoladi
dördüncü nesil
Veri tabani
Ofsayt kuralı ile
Karar tablosu
Hukuk odakli
tekrarlanabilir
etkileşimli mod

Pobierz motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPresskurs Lyndy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie SamsungaPobieranie premium motywów WordPressdarmowy kurs Udemy do pobrania