Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Projektowanie interfejsu użytkownika: na czym polega i jak tworzyć proste, wydajne i przyjemne w użyciu interfejsy

Projekt interfejsu użytkownika (lub projektowanie interfejsu użytkownika) to proces tworzenia interfejsów (takich jak strony internetowe i aplikacje), z których można korzystać łatwo, wydajnie i przyjemnie. Aby osiągnąć ten cel projektant interfejsu użytkownika bada interakcje użytkownika z produktem, kieruje się najlepszymi praktykami i testami.


Interfejs jest istotną częścią każdego produktu. Jeśli zostanie to zrobione dobrze, użytkownicy tego nie zauważają. Jednak źle wykonane mogą uniemożliwić prawidłowe użytkowanie produktu.

Dlatego też, aby stworzyć udane interfejsy, profesjonaliści w tej dziedzinie zazwyczaj przestrzegają pewnych zasad Projekt interfejsu użytkownikazwany także projektowaniem interfejsu użytkownika.

Ale w końcu czym jest projektowanie interfejsu użytkownika? Jak zastosować tę koncepcję? I czym to się różni od projektowania UX? Jeśli masz pytania na ten temat, czytaj dalej artykuł!

Co to jest projektowanie interfejsu użytkownika?

Zanim zrozumiemy, czym jest projekt interfejsu użytkownika, warto wyjaśnić, czym jest interfejs użytkownika. Interfejs użytkownika (lub po prostu interfejs użytkownika) reprezentuje wszystko, czego ktoś używa do interakcji z produktem.

Dlatego projektowanie interfejsu użytkownika to proces budowania interfejsów dla produktów takich jak komputery, telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie użytkownikom dobrej użyteczności i wysokiej jakości doświadczenia.

Pomysł jest taki, aby ludzie mogli korzystać z interfejsu w sposób łatwy, wydajny i przyjemny. Co więcej, dobry interfejs zmniejsza wysiłek użytkowników, pomagając im osiągnąć swoje cele w zakresie korzystania z produktu bez trudności, w sposób intuicyjny.

Aby stworzyć interfejsy spełniające te wymagania wstępne, specjaliści w tej dziedzinie stosują kilka metod skoncentrowanych na użytkowniku, takich jak wywiady i bezpośrednia obserwacja. Interfejs użytkownika również musi być estetyczny, jednak projektowanie UI wykracza poza aspekt wizualny.

Jaka jest różnica między projektowaniem UX a UI?

Mówiąc o projektowaniu UI od razu pojawia się pytanie: ale co z UX? Jaka jest różnica? Zamieszanie jest zrozumiałe, w końcu akronimy są podobne. Wyjaśnijmy, czym różnią się te dwa pojęcia.

Podczas gdy projektowanie interfejsu użytkownika koncentruje się na stworzeniu przyjaznego dla użytkownika interfejsu, UX koncentruje się na sposobie, w jaki użytkownik doświadcza korzystania z produktu. Interfejs użytkownika zajmuje się elementami, z którymi użytkownik wchodzi w interakcję, natomiast UX stara się zrozumieć zachowania i emocje tych osób podczas korzystania z produktu.

Wywiady z użytkownikami mające na celu zrozumienie potrzeb, budowanie person i rozwijanie podróży użytkownika są częścią codziennego życia osób pracujących z UX.

W przypadku projektowania interfejsu użytkownika zadania obejmują opracowywanie prototypów z możliwością nawigacji do testów z użytkownikami, tworzenie projektów wizualnych na podstawie szkieletów i przepływów interakcji oraz tworzenie przewodników dla programistów.

Pomimo różnic nie powinniśmy mówić o UX UI. Obie koncepcje idą w parze, funkcjonując w sposób komplementarny.

Jakie są zasady projektowania interfejsu użytkownika?

Stworzenie dobrego interfejsu użytkownika wymaga zastosowania pewnych zasad projektowania interfejsu użytkownika. Można znaleźć ich kilka.

Klasycznym przykładem jest 8 złotych zasad projektowania interfejsu użytkownika, wymienionych przez Bena Shneidermana. Istnieją również 10 ogólnych zasad projektowania interfejsu użytkownikaopracowane przez Jakoba Nielsena, któremu nadamy priorytet w tym artykule. Dowiedz się, czym są:

1. Widoczność stanu systemu

Projekt powinien zawsze informować użytkowników o tym, co się dzieje, poprzez odpowiednią informację zwrotną, w rozsądnym terminie. Na przykład, gdy użytkownik kliknie przycisk, zmienia on kolor tła.

2. Korespondencja pomiędzy systemem a światem rzeczywistym:

Używaj słów, zwrotów i pojęć, które użytkownik zna, zamiast żargonu używanego wewnętrznie w firmie. Terminy, ikony i obrazy, które wydają się jasne pracownikom, mogą nie być znane opinii publicznej. Postępuj więc zgodnie z konwencjami obowiązującymi w świecie rzeczywistym. W dokonaniu tej korekty może pomóc przeprowadzenie badań klientów.

3. Kontrola użytkownika i wolność

Często zdarza się, że użytkownicy wykonują niechciane działania w sposób niezamierzony. Pozwól im cofać lub ponawiać zadania bez konieczności wracania do początku. Daje im to poczucie kontroli i wolności, a także pozwala uniknąć frustracji.

4. Spójność i standardy

W idealnym przypadku użytkownik nie powinien zastanawiać się, czy różne słowa lub działania oznaczają to samo. Pamiętaj, że oni używają innych produktów niż Ty i to użycie określa Twoje oczekiwania. Dlatego zachowuj spójność i przestrzegaj standardów obowiązujących na swoim rynku, unikając zwiększania obciążenia poznawczego użytkowników.

5. Zapobieganie błędom

Jasny komunikat o błędzie jest ważny, ale lepszym rozwiązaniem jest przede wszystkim zapobieganie występowaniu problemu. Priorytetowo traktuj te, które wiążą się z wysokimi kosztami dla firmy, a następnie mniejsze frustracje.

6. Uznanie zamiast pamięci

Użytkownik nie powinien pamiętać, gdzie znajdują się elementy, akcje i opcje. Spraw, aby te informacje były widoczne lub łatwe do odzyskania, aby zmniejszyć wysiłek poznawczy użytkowników. Ponadto oferuj pomoc kontekstową we właściwym czasie.

7. Elastyczność i efektywność wykorzystania

Zezwalaj użytkownikom na dostosowywanie częstych działań w oparciu o sposób, w jaki korzystają z produktu. Dzięki temu projekt jest przeznaczony również dla bardziej doświadczonych użytkowników.

8. Estetyczny i minimalistyczny design

Interfejsy nie powinny zawierać danych, które są potrzebne tylko sporadycznie, aby nie przyćmić tych, które są naprawdę istotne. Skupiaj się na tym, co najważniejsze, w projekcie wizualnym i treści.

9. Pomóż użytkownikom rozpoznawać, diagnozować i naprawiać błędy

Komunikaty o błędach muszą być wyrażone w sposób zrozumiały, unikając kodów błędów, precyzyjnie wskazując problem i sugerując rozwiązanie. Jeszcze raz rada: unikać żargonu. Ważny jest także wygląd: ekran musi być łatwo rozpoznawalny przez użytkownika jako komunikat o błędzie.

10. Pomoc i dokumentacja

Ostatecznie może zaistnieć konieczność udostępnienia użytkownikom samouczków i wyjaśnień, chociaż nie jest to idealne rozwiązanie. Dlatego stwórz treść pomocy, którą można przeszukiwać, zwięzłą i praktyczną, zawierającą listę konkretnych kroków, które należy podjąć, aby wykonać daną czynność.

A teraz 7 praktycznych wskazówek dotyczących projektowania interfejsu użytkownika

Proces projektowania UI odbywa się w oparciu o to, co zdefiniowali profesjonaliści UX. Poniżej omówimy niektóre z tych kroków, warto jednak podkreślić, że proces ten nie zawsze przebiega w sposób liniowy. W trakcie przeprowadzania testów może zaistnieć konieczność powrotu np. do poprzedniego etapu.

1. Zrozum problem

Projektowanie interfejsu użytkownika rozpoczyna się od zdefiniowania problemu, który zespół chce rozwiązać. Konieczne jest zrozumienie przyczyny, celów i grupy docelowej projektu. Jakie korzyści przyniesie to użytkownikowi i firmie?

Ponadto na tym etapie konieczne jest zdefiniowanie wskaźników, które posłużą jako kryteria pozwalające zrozumieć, czy projekt zakończy się sukcesem.

Na podstawie tych definicji można przemyśleć strukturę zespołu potrzebną do opracowania projektu i za jakie zadania będzie odpowiedzialna dana osoba, oprócz oczywiście terminu realizacji.

2. Punkt odniesienia

Na początku procesu interesujące może być poszukiwanie odniesień, które służą jako inspiracja. Jedna wskazówka to przeprowadzenie analizy porównawczej, obserwując inne firmy w tym samym segmencie co Twoja.

Zwróć uwagę na elementy takie jak kolor, typografia, przyciski, animacje i inne elementy używane w interfejsach opracowanych przez te firmy. Strony takie jak Behance również stanowią dobrą inspirację dla projektantów.

Zobacz wskazówki dotyczące przeprowadzania testów porównawczych w filmie:

3. Zrozumienie zachowań użytkowników i ekranów projektowych

Spróbuj zrozumieć zachowania użytkowników interfejsu, który będzie tworzony. Można tego dokonać na przykład poprzez rozmowę kwalifikacyjną.

Zaprojektuj podróż użytkownika i przepływ, które pokazują proces, jaki wykonuje użytkownik, aby wykonać zadanie. Ta część zwykle zależy od projektu UX, ale ważne jest, aby projektanci interfejsów również dobrze to rozumieli. Zespoły muszą współpracować. Stamtąd interfejs użytkownika będzie mógł zaprojektować niezbędne ekrany.

4. Utwórz szkice

Następnie zespół może naszkicować ekrany, aby zorientować się, w jaki sposób interfejs spełnia potrzeby użytkownika.

Ta faza powinna obejmować dyskusję wśród pracowników, aby można było osiągnąć konsensus co do tego, co jest najlepsze dla użytkownika. Następnie wskazówką jest utworzenie wireframe’ów, czyli prototypów o niskiej wierności, które definiują strukturę każdego ekranu.

Modele szkieletowe należy omówić i, jeśli to możliwe, przetestować z użytkownikiem końcowym, aby zebrać opinie i zidentyfikować problemy z użytecznością jeszcze przed rozpoczęciem prac programistycznych.

5. Stwórz system projektowania

Następnie przyszedł czas na stworzenie systemu projektowego, czyli dokumentacji elementów, które zostaną wykorzystane w projekcie. Powinien zawierać kolory, typografię i obrazy i może być aktualizowany i zmieniany w razie potrzeby.

6. Opracuj prototypy o wysokiej wierności

Gdy już to zrobisz, czas stworzyć prototypy o wysokiej wierności, zawierające wszystkie zdefiniowane elementy. Nie są one jeszcze identyczne z produktem końcowym, ale pomysł jest taki, aby przedstawić przepływ do przetestowania i omówienia.

W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianego modelu szkieletowego, prototyp o wysokiej wierności jest interaktywny i obejmuje takie elementy, jak przewijanie strony i pola wyboru.

7. Czas dostawy

Wreszcie, gdy prototypy są już gotowe, przychodzi czas na dostarczenie projektu, czyli zaprezentowanie gotowej wersji ze zmianami. Możliwe, że pojawią się nowe informacje zwrotne, które będą wymagały od profesjonalisty powrotu do poprzednich etapów.

A Ty, czy zbudowałeś już swoją osobowość?

Jak widać projektowanie UI to proces, który uzupełnia UX. Dzięki tej wspólnej pracy możliwe jest tworzenie interfejsów, które zachwycą użytkowników.

Jednym z pierwszych kroków w tym procesie, o którym mówimy w artykule, jest dobre zrozumienie swojej grupy docelowej. Niezbędnym do tego narzędziem są persony, dzięki którym możesz poznać swoich typowych klientów i kroki, jakie podejmowali aż do sfinalizowania transakcji.

Aby dowiedzieć się, jak ustawić swoje, pobierz bezpłatnie (Bardzo) kompletny przewodnik na temat Person i podróży zakupowejktóry zawiera również szablon ułatwiający wykonanie zadania. Aby uzyskać dostęp, wystarczy wypełnić poniższy formularz!

Kompletny przewodnik na temat Person i podróży zakupowej

Zdefiniuj profile konsumenckie swojej firmy, aby dostarczać potencjalnym klientom trafne treści i przyciągnąć ich do Twojej firmy