Prywatność w iOS 14: jak nadawać aplikacjom tylko przybliżoną lokalizację

udostępnij przybliżoną lokalizację - obraz bohatera

Dzięki aktualizacjom oprogramowania iOS 14 i iPadOS 14 możesz nadawać aplikacjom przybliżoną, a nie dokładną lokalizację GPS. Dołącz do nas, aby dowiedzieć się, jak udostępniać przybliżoną lokalizację określonym aplikacjom zamiast dokładnych współrzędnych GPS iPhone’a lub iPada.

Przybliżona lokalizacja w iOS i iPadOS 14

Dane o lokalizacji należą do najbardziej osobistych informacji o Tobie, ponieważ często są używane do uzyskiwania cennych informacji o Twojej codziennej rutynie, nawykach, miejscach, które często odwiedzasz i tak dalej.

INSTRUKTAŻ: Zrozumienie usług lokalizacyjnych iOS i tego, co robią

Opierając się na zaostrzonych kontrolkach lokalizacji w iOS 13, iOS i iPadOS 14 ułatwiają udostępnianie przybliżonej lokalizacji zamiast dokładnych współrzędnych GPS urządzenia.

udostępnij przybliżoną lokalizację - mapa pokazująca przybliżoną lokalizację

Możesz podać aplikacjom swoją szeroką lokalizację w promieniu 10 mil kwadratowych (w kółku) zamiast dokładnego miejsca, w którym się znajdujesz

W systemie iOS 13 i wcześniejszych możesz przyznać aplikacji hurtowy dostęp do dokładnej lokalizacji GPS („Zawsze” lub „Tylko raz”) lub w ogóle jej nie udostępniać („Nigdy”). Po wybraniu opcji „Zawsze” aplikacja może uzyskiwać dokładne współrzędne geograficzne za pośrednictwem GPS, aż do odebrania dostępu.

INSTRUKTAŻ: Korzystanie z funkcji Lokalizacje częstych użytkowników i Miejsca docelowe map w systemie iOS

Te elementy sterujące są nadal obecne w iOS i iPadOS 14. Jednak teraz możesz ograniczyć dane o położeniu do dziesięciu mil kwadratowych, aby określone aplikacje wiedziały tylko z grubsza, gdzie jesteś.

Szybka firma wyjaśnia, jak to działa:

Aby uzyskać przybliżoną lokalizację, Apple podzielił całą planetę na regiony o powierzchni około dziesięciu mil kwadratowych. Każdy region ma własną nazwę i granice, a obszar regionu nie jest oparty na promieniu użytkownika – jest ustalony. Oznacza to, że aplikacja nie może ekstrapolować Twojej dokładnej lokalizacji na podstawie przybliżonych danych o lokalizacji, ponieważ niekoniecznie znajdujesz się w środku tej przybliżonej granicy lokalizacji.

Jest kilka przypadków, w których możesz chcieć udostępnić nieco luźniejsze dane o lokalizacji.

Kiedy udostępniać przybliżoną lokalizację

Wiedza o tym, kiedy udostępniać, a kiedy nie udostępniać dokładnej lokalizacji, zależy od aplikacji.

Niektóre aplikacje wymagają dokładnej wiedzy, gdzie się znajdujesz. Jednym z takich przykładów jest Applewłasna aplikacja Przypomnienia, która wykorzystuje geofencing do alertów opartych na lokalizacji. Aplikacja Stock Camera to kolejny przykład, ponieważ będziesz chciał dokładnie wiedzieć, gdzie zrobiłeś te zdjęcia.

Mapa pokazująca dokładną lokalizację użytkownika

Udostępnianie dokładnej lokalizacji iPhone’a lub iPada użytkownika pozostaje obecne w iOS i iPadOS 14

Jednak aplikacja pogodowa nie musi dokładnie wskazywać, gdzie jesteś (chyba że jest to hiperlokalna aplikacja pogodowa). Aplikacje z wiadomościami lokalnymi również nie muszą znać dokładnej lokalizacji. Wszystko, czego potrzebują te i podobne typy aplikacji, to ogólne pojęcie o tym, gdzie się znajdujesz.

Postępuj zgodnie z wbudowanym samouczkiem, aby uzyskać szczegółowe instrukcje pokazujące, jak nadać aplikacjom tylko przybliżoną lokalizację.

Jak udostępniać przybliżoną lokalizację aplikacjom

Wykonaj poniższe czynności, jeśli nie chcesz, aby aplikacja znała Twoją dokładną lokalizację:

  1. Otwórz Ustawienia na swoim iPhonie, iPadzie lub iPodzie touch.
  2. Dotknij opcji Prywatność na liście głównej.
  3. Wybierz Usługi lokalizacyjne u góry ekranu.
  4. Wybierz odpowiednią aplikację, na przykład Pogoda lub Instagram.
  5. Wyłącz opcję Dokładna lokalizacja, aby udostępniać przybliżoną lokalizację tylko tej aplikacji.

„Po wyłączeniu tego ustawienia aplikacje mogą określać tylko Twoją przybliżoną lokalizację”, czyta opis funkcji. Przełącznik Dokładna lokalizacja jest ustawieniem dla poszczególnych aplikacji. Możesz także otworzyć Ustawienia, przewinąć w dół i dotknąć aplikacji, a następnie wybrać pozycję Lokalizacja, aby wprowadzić żądane zmiany.

Udostępnij przybliżoną lokalizację - prośba o pozwolenie aplikacji

Przełączanie między udostępnianiem dokładnej (po lewej) i przybliżonej lokalizacji (po prawej) bezpośrednio z monitu o pozwolenie

Najłatwiejszym sposobem zmiany ustawień śledzenia lokalizacji aplikacji jest skorzystanie ze standardowego monitu o pozwolenie na lokalizację w systemie iOS. Gdy aplikacja szuka dostępu do lokalizacji, po prostu dotknij przycisku Precyzyjne w lewym górnym rogu minimapy, aby przełączać się między udostępnianiem przybliżonej i dokładnej lokalizacji.

50 głównych nowych funkcji w iOS 14

Aby uzyskać szybki przegląd 50 najważniejszych nowych funkcji iPhone’a i iPoda touch wprowadzonych w systemie iOS 14, obejrzyj nasz praktyczny film instruktażowy.

Zapisz się do iDownloadBlog na YouTube

Potrzebuję pomocy? Zapytaj iDB!

Jeśli podoba Ci się ten samouczek, przekaż go znajomym i zostaw komentarz poniżej.

Utknąć? Nie wiem, jak zrobić pewne rzeczy na swoim Apple urządzenie? Daj nam znać przez [email protected] a przyszły samouczek może dostarczyć rozwiązania.

Prześlij własne sugestie za pośrednictwem [email protected].