Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Przegrzanie laptopa: przyczyny, oznaki i sposoby naprawy

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Przegrzanie laptopa: przyczyny, oznaki i sposoby naprawy

Ciężko pracujesz na swoim laptopie, gdy nagle zaczyna się on nagrzewać, zwalniać, a może nawet zacinać. Twój laptop się przegrzewa? Wszyscy tam byliśmy.

Laptopy mogą się przegrzewać — i doznawać długotrwałych uszkodzeń — gdy uruchamiają wiele aplikacji w tym samym czasie. A ponieważ tak wielu z nas pracuje i uczy się z domu, ważniejsze niż kiedykolwiek jest upewnienie się, że Twoje urządzenie działa jak najlepiej i jest chronione przed uszkodzeniami.

W firmie AKKO nasi eksperci pomagają milionom klientów maksymalnie wykorzystać ich ulubioną technologię, od diagnozowania problemów z urządzeniem po ich jak najszybsze rozwiązywanie. Oto ich wskazówki dotyczące identyfikacji i naprawy przegrzewającego się laptopa.

Dlaczego mój laptop się przegrzewa?

W porównaniu z komputerem stacjonarnym laptopy są kompaktowe i mają niewiele miejsca na wszystkie swoje komponenty. Kiedy więc próbujesz wykonać zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej — takie jak ładowanie gry wideo lub przesyłanie strumieniowe programów telewizyjnych — temperatura urządzenia może znacznie wzrosnąć. Wewnętrzne wentylatory będą próbowały wszystko schłodzić, ale laptop nadal może się przegrzać i zacząć działać nieprawidłowo.

Oto kilka innych powodów, dla których laptop może się przegrzewać:

 • Otwory wentylacyjne są zasłonięte. Może się to zdarzyć, gdy położysz laptopa na miękkiej lub nierównej powierzchni, takiej jak łóżko, poduszka lub kolano, co zmniejsza przepływ powietrza.
 • Kurz, brud, włosy i brud mogą utrudniać działanie wentylatora laptopa, powodując problemy z chłodzeniem urządzenia.
 • Występują problemy z wewnętrznym sprzętem, na przykład starą baterią lub rozkładającą się pastą termoprzewodzącą, czyli substancją, która pomaga zapobiegać przegrzaniu komputera.

Skąd mam wiedzieć, czy mój laptop się przegrzewa?

Temperatura laptopa nie powinna przekraczać 95 stopni Fahrenheita, według Hampshire College. Więc kiedy czujesz, że robi się gorąco, działaj szybko. W przeciwnym razie komputer może nie tylko ulec trwałemu uszkodzeniu, ale także spowodować pożar lub oparzenia.

Rekommenderad:  Urządzenia IOS mogą łączyć się z Windows VPN na dwa sposoby

Inne oznaki przegrzania obejmują:

 • Twój laptop wykonuje podstawowe zadania dłużej niż zwykle.
 • Aplikacje i programy zawieszają się.
 • Akcesoria do laptopa, takie jak mysz lub klawiatura, przestają reagować.
 • Twój laptop nagle się wyłącza i nie można go włączyć przez kilka minut.
 • Pojawiają się nieoczekiwane komunikaty o błędach ostrzegające, że laptop się przegrzewa.

Dlaczego mój wentylator w laptopie jest taki głośny?

Głośny wentylator laptopa to znak, że komputer przechodzi w tryb overdrive, próbując się ochłodzić. Przyczyny mogą być różne — może to być spowodowane gromadzeniem się kurzu w wentylatorze lub zakryciem otworów wentylacyjnych, na przykład gdy laptop leży na kolanach lub na miękkiej powierzchni, takiej jak łóżko. Może to również wynikać po prostu ze sposobu korzystania z komputera. Jeśli masz oprogramowanie, które stale działa w tle lub oprogramowanie, które pobiera dużo energii z twojego systemu, takie jak gra wideo lub oprogramowanie do edycji wideo, może to również powodować głośne obracanie się wentylatorów.

Jak naprawić przegrzewający się laptop

Po ustaleniu, że laptop nie działa, istnieje kilka sposobów na przywrócenie go do działania.

 1. Wyłącz laptopa, odłącz kable i wyjmij baterię (jeśli to możliwe). Należy zrobić sobie przerwę w używaniu go do całkowitego ostygnięcia.
 2. Sprawdź otwory wentylacyjne i wentylator pod kątem zabrudzeń lub innych oznak zablokowania. Te komponenty zwykle znajdują się pod lub po bokach laptopa.
 3. Użyj sprężonego powietrza, aby wyczyścić otwory wentylacyjne laptopa. Jeśli twój wentylator nadal walczy, hałasuje lub pracuje z maksymalną prędkością, może być konieczne sprawdzenie go pod kątem innych problemów.
 4. Zmień ustawienia sterowania wentylatorem w systemie. Jeśli masz Windows modelu, możesz to zrobić w menu BIOS. Istnieją również aplikacje do zarządzania energią innych firm, które umożliwiają użytkownikom dostęp do ustawień wentylatora.
Rekommenderad:  10 najlepszych stanów do założenia małej firmy w USA

Jak zapobiegać przegrzewaniu się laptopów

Może być trudno wiedzieć, co zrobić, gdy laptop się przegrzewa, ale upewnienie się, że urządzenie jest odpowiednio wentylowane, to świetny początek, aby uniknąć konieczności naprawy laptopa. Oto jak:

 • Nie zasłaniaj otworów wentylacyjnych i usuwaj przedmioty, które znajdują się zbyt blisko laptopa.
 • Zawsze umieszczaj laptopa na stabilnej, płaskiej powierzchni, takiej jak biurko lub stół. Jeśli nie jest to możliwe, spróbuj umieścić pod nim książkę lub twardy przedmiot.
 • Natychmiast wyczyść otwory wentylacyjne, jeśli zauważysz kurz, brud lub włosy.
 • Pracuj w chłodniejszym pomieszczeniu.
 • Użyj podkładki chłodzącej, która uniesie laptopa ponad powierzchnię, na której stoi, i ma wbudowane wentylatory, aby zwiększyć przepływ powietrza.

Nic tak nie rujnuje produktywności jak awaria laptopa

Dzięki planowi ochrony AKKO Home+ możesz ograniczyć przestoje do minimum. Ten prosty plan obejmuje tysiące kwalifikujących się urządzeń w Twoim domu — od telewizorów i tabletów po inteligentne termostaty i zamki — a także zapewnia całodobową7 wsparcie na żywo od zaufanych ekspertów w przypadku pytań technicznych. Aby dowiedzieć się więcej o planach ochrony laptopów, odwiedź stronę getakko.com.