Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Przekierowania i SEO: wszystko, co musisz wiedzieć |

Co to są przekierowania?

Przekierowanie – skrót od „przekierowanie” – to działanie, podczas którego odwiedzający witrynę zostaje przekierowany na stronę alternatywną do tej, której pierwotnie żądał.

Po skonfigurowaniu przekierowania użytkownicy odwiedzający oryginalny adres URL zostaną automatycznie przekierowani na nowy adres URL, niezależnie od tego, czy zdają sobie z tego sprawę, czy nie.

Dwa najczęściej używane przekierowania to:

  • Przekierowanie 301 – stałe przekierowanie
  • Przekierowanie 302 – tymczasowe przekierowanie

Chociaż oba przekierowania mają taki sam skutek dla użytkowników, te dwa kody przekierowań mają różny wpływ na SEO.

Jeśli chodzi o przekazanie kapitału łącza (inaczej „sok z linku”), teoretycznie zarówno 301, jak i 302 powinny przejść 100% PageRank. (W przeszłości pewne straty PageRank były częste w przypadku każdego przekierowania, z wyjątkiem tego zmienił się w 2016 roku.)

Nie oznacza to jednak, że należy ich używać nierozważnie i zamiennie. Każde przekierowanie niesie ze sobą pewne ryzyko SEO, ponieważ w grę wchodzi wiele czynników.

W większości przypadków przekierowanie 301 jest najlepszą i najbezpieczniejszą metodą przekierowania z jednej strony na drugą, jeśli zmiana jest trwała.

Kiedy wyszukiwarki natkną się na przekierowanie 301, nie tylko wiedzą, jak przekazać ranking strony ze starego adresu URL do nowego adresu URL, ale także będą pracować nad usunięciem starego adresu URL ze swojego indeksu.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o Przekierowanie 302, wyszukiwarki będą wiedzieć, że jest to tylko tymczasowa zmiana i nie usuną starego adresu URL ze swojego indeksu. Należy je więc stosować tylko wtedy, gdy zmiana ma rzeczywiście charakter tymczasowy (np. konserwacja strony internetowej).

Dlaczego przekierowania są ważne?

Przekierowania mają fundamentalne znaczenie dla sposobu utrzymywania witryn internetowych i wpływają na sposób, w jaki użytkownicy znajdują treści w Internecie.

Spójrzmy na przykład.

Adres URL strony głównej witryny Ahrefs w pełnej formie to „https://Ahrefs.com/”.

Każdy, kto spróbuje uzyskać dostęp do naszej strony głównej za pośrednictwem alternatywnych adresów URL – takich jak dowolne z poniższej listy – zostanie automatycznie przekierowany na adres URL naszej strony głównej.

  • Ahrefs.com
  • www.Ahrefs.com
  • http://Ahrefs.com
  • https://www.Ahrefs.com
  • https://Ahrefs.com

Dzieje się tak, ponieważ na stronie są automatycznie konfigurowane przekierowania. Na przykład wszystko http Adresy URL przekierowują do https odpowiednik, a adresy URL www przekierowują do odpowiedników adresów URL innych niż www.

Jak pokazano na tym przykładzie, przekierowania zapewniają użytkownikom możliwość znalezienia prawidłowej wersji strony lub alternatywnych wersji stron, które mogły istnieć w przeszłości.

W bardziej skomplikowanych przypadkach adresy URL mogą zostać zaktualizowane w celu odzwierciedlenia zmiany w architekturze strony internetowej, przeniesienie adresów URL do zupełnie nowej nazwy domenyLub łączenie dwóch lub więcej stron w nową stronę.

Niezależnie od powodów konieczności wdrożenia przekierowania, należy pamiętać, że przekierowania wpływają w ten sam sposób na osoby odwiedzające witrynę – niezależnie od tego, czy są to prawdziwa osoba, czy bot.

Chociaż przekierowania są powszechnie stosowane jako najlepsze praktyki w zakresie zarządzania witryną internetową – i SEO – niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że przekierowania są używane prawidłowo.

Rodzaje przekierowań

Jeśli chodzi o przekierowania, należy pamiętać o dwóch ich typach – przekierowania po stronie serwera i po stronie klienta. Chociaż nie jest konieczna znajomość szczegółów technicznych tych rozwiązań, ważne jest zrozumienie różnic.

1. Przekierowania po stronie serwera

Przekierowania po stronie serwera są dokładnie takie, jakie się wydają. Przekierowaniami zarządza serwer, a gdy zostaną wywołane, przekierowują użytkowników ze starego adresu URL na nowy.

Oprócz najczęściej używanych typów, o których wspomnieliśmy powyżej – 301 I 302 przekierowania – są dodatkowe kody stanu Jak na przykład 303, 307 I 308 na które również możesz się natknąć. Chociaż mają one własne przypadki użycia, są one rzadziej używane i rozważane w wyjątkowych przypadkach użycia.

2. Przekierowania po stronie klienta

Jeżeli przekierowania po stronie serwera są realizowane przez serwer, przekierowania po stronie klienta są wskazywane przez kod źródłowy strony internetowej i dlatego są realizowane przez przeglądarkę.

Dwa przykłady przekierowań po stronie klienta to przekierowania meta-odświeżania i przekierowania JavaScript.

a) Przekierowania Meta Refresh

Przekierowanie metaodświeżające to metatag umieszczany w sekcji nagłówka dokumentu HTML adresu URL, zwykle informujący przeglądarkę o konieczności przekierowania po upływie określonego czasu. Przekierowania metaodświeżające są łatwe do wdrożenia, ale niezbyt dobre z punktu widzenia SEO.

Być może natknąłeś się już na te strony w Internecie, gdzie zazwyczaj zalecają kliknięcie łącza, jeśli nie nastąpi przekierowanie w ciągu 5-10 sekund.

b) Przekierowania JavaScript

Przekierowania JavaScript występują w witrynach zbudowanych wyłącznie za pomocą JavaScript, ale są podobne do przekierowań metaodświeżających, ponieważ przeglądarka wykorzystuje kod źródłowy do wykonania przekierowania.

Podobnie jak przekierowania metaodświeżające, przekierowania JavaScript są szkodliwe dla SEO i w niektórych przypadkach mogą być postrzegane jako maskowanie.

Jak wdrożyć przekierowania na stronie internetowej

Teraz, gdy omówiliśmy różne aspekty przekierowań w witrynie, czas dowiedzieć się, jak wdrożyć przekierowania w witrynie.

W tym celu omówimy przekierowania po stronie serwera, wyłącznie w postaci przekierowań 301 i 302.

Zazwyczaj zarządzanie przekierowaniami wymaga wiedzy na temat uzyskiwania dostępu i edytowania konfiguracji serwerów. Jednak w przypadku większości systemów zarządzania treścią stron internetowych jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Wtyczki

Większość systemów CMS pozwala na użycie wtyczek w celu zwiększenia funkcjonalności szerokiej gamy elementów.

Na przykład w WordPressie dostępne są wtyczki, które pozwolą Ci ręcznie dodawać i usuwać przekierowania, przy niewielkiej wiedzy z zakresu informatyki.

Wtyczki do WordPressa

Przekierowanie – to menedżer przekierowań dla WordPress, ułatwiający zarządzanie przekierowaniami i śledzenie błędów 404.

Interfejs jest bardzo prosty i przejrzysty:

Alternatywnie, RankingMatematyka to wszechstronne narzędzie SEO, które ma również wbudowane zarządzanie przekierowaniami.

plik .htaccess

Plik .htaccess to plik najwyższego poziomu, który zarządza konfiguracją Twojej witryny. Chociaż pliki .htaccess umożliwiają zarządzanie niemal każdym elementem witryny internetowej, może to również okazać się ryzykowne, jeśli nie wiesz, co robisz.

Jednakże mając dostęp do pliku .htaccess możliwe jest przekierowanie pojedynczych adresów URL, adresów URL w całej domenie lub zastosowanie elastycznego przekierowania w całej witrynie.

Oto świetne Reguły przekierowań Htaccess 301 przewodnik Linchpina. Jeśli nie jesteś pewien, co robisz, zawsze lepiej poprosić o pomoc profesjonalistę, ponieważ nieprawidłowe przekierowanie może wyrządzić wiele szkód.

Najlepsze praktyki zarządzania przekierowaniami

Teraz, gdy wiesz już więcej o różnych typach przekierowań, wpływie na SEO i sposobach ich wdrażania, przyjrzyjmy się kilku wskazówkom dotyczącym najlepszych praktyk związanych z przekierowaniami.

1) Usuń przekierowania 301 z mapy witryny

Po zaimplementowaniu przekierowania nie potrzebujesz już adresu URL, z którego przekierowujesz. Aby uniknąć niepotrzebnego indeksowania przez wyszukiwarki starego adresu URL, pamiętaj o usunięciu starych adresów URL z mapy witryny XML.

2) Zaktualizuj linki do prawidłowej wersji swojej witryny

W przypadku wewnętrznych linków pomiędzy stronami witryny internetowej należy zawsze używać pełnego adresu URL w odpowiedniej formie. Oznacza to włączenie http Lub httpsużywając w razie potrzeby „www” i upewniając się, że dołączono końcowy ukośnik, jeśli istnieje.

Za każdym razem, gdy nie skopiujesz docelowego adresu URL dokładnie tak, jak wygląda w przeglądarce, ryzykujesz utworzeniem niepotrzebnego łańcucha przekierowań!

Napraw łańcuchy i pętle przekierowań

W miarę jak Twoja witryna się rozwija, a strony są usuwane i przekierowywane, powinno stać się Twoim nawykiem regularne sprawdzanie całej witryny pod kątem łańcuchów i pętli przekierowań oraz odpowiednie ich naprawianie.

Zapoznaj się z następnym rozdziałem, aby poznać najczęstsze błędy w przekierowaniu i sposoby ich naprawienia.

Zaimplementuj przekierowania dla 4XX

To samo co powyżej należy zastosować do błędów 4XX. W przypadkach, gdy strony nie mogą lub nie powinny zostać zastąpione, upewnij się, że przekierowują do odpowiedniego, alternatywnego adresu URL. Jeśli nie można tego zrobić, przynajmniej upewnij się, że przekierowują na Twoją stronę główną.

Używaj przekierowań 3XX po stronie serwera zamiast odświeżania meta

Podczas wdrażania przekierowań upewnienie się, że są to przekierowania po stronie serwera, a nie przekierowania po stronie klienta, jest korzystne zarówno dla użytkowników, jak i SEO. W większości przypadków nie ma powodu, dla którego nie powinno tak być!

Typowe problemy z przekierowaniami

Proste przekierowanie kieruje użytkowników ze starego adresu URL na nowy adres URL bez żadnych dodatkowych punktów. Jednak w miarę implementowania większej liczby przekierowań w witrynie internetowej często pojawiają się błędy przekierowań.

Istnieją trzy główne problemy związane z przekierowaniami, o których należy pamiętać:

  • Łańcuchy przekierowań
  • Pętle przekierowań
  • Uszkodzone przekierowania

Łańcuchy przekierowań

Łańcuch przekierowań ma miejsce, gdy występuje więcej niż jedno przekierowanie w celu przeniesienia użytkowników z początkowego adresu URL do docelowego adresu URL.

Na przykład, jeśli przekierowanie przechodzi z adresu URL A do adresu URL B, a inne przekierowanie przechodzi z adresu URL B do adresu URL C, wówczas występują dwa przekierowania w sekwencji łańcuchowej. Aby to naprawić, należy zaktualizować przekierowanie, tak aby użytkownicy byli przekierowywani z adresu URL A na adres URL C.

Łańcuchy przekierowań zwykle powstają przypadkowo, gdy w witrynie internetowej zaimplementowano wiele przekierowań.

Oczywiście łańcuchy przekierowań mogą być znacznie dłuższe i złożone niż w pokazanym przykładzie. Ale w każdym razie każdy łańcuch przekierowań będzie miał wpływ na SEO.

Za każdym razem, gdy roboty wyszukiwarek natkną się na link, pracują nad przeszukaniem i indeksowaniem treści zawartej w adresie URL. Każdy adres URL napotkany w łańcuchu przekierowań to czas marnowany przez roboty indeksujące. Może to prowadzić do problemów z przeszukiwaniem i indeksowaniem całej witryny.

Pętla przekierowań

Przypomina to łańcuch przekierowań, w którym występuje wiele przekierowań, ale zamiast tego końcowe przekierowanie zapętla się z powrotem do początkowego adresu URL.

Pętle przekierowań mogą występować w podobny sposób, jak łańcuchy przekierowań, ponieważ w witrynie internetowej wdrażane są dodatkowe przekierowania. Jednak w tym przypadku użytkownicy i wyszukiwarki tak naprawdę nigdy nie docierają do ostatecznego celu i utknęli w pętli.

Ma to taki sam negatywny skutek jak łańcuchy przekierowań, a także jest o wiele bardziej frustrujące dla użytkowników.

Uszkodzone przekierowania

Uszkodzone przekierowania mają miejsce, gdy wewnętrzne przekierowanie każe użytkownikom przejść pod nowy adres URL, który jednak nie istnieje. Zwykle powoduje to, że użytkownicy napotykają błąd 404 lub 5XX, co ma negatywne konsekwencje zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek.

Naprawianie uszkodzonych przekierowań zwykle wymaga naprawienia uszkodzonej strony docelowej lub aktualizacji przekierowania tak, aby wskazywało stronę alternatywną.

Jak znaleźć problemy z przekierowaniem

Zanim będziesz mógł naprawić jakiekolwiek problemy z przekierowaniami, musisz je zidentyfikować.

Ręczne znajdowanie problemów z przekierowaniami w witrynie nie jest łatwe, ale można je ułatwić, korzystając z narzędzi innych firm.

Istnieje oczywiście wiele różnych narzędzi, które mogą pomóc, ale oto kilka, z którymi łatwo jest zacząć.

Narzędzia do audytu stron internetowych

Narzędzia do audytu stron internetowych (takie jak SEO-pająk przez Krzyczącą Żabę lub Żarówka witryny) mają własne roboty indeksujące witrynę, które pozwalają identyfikować i kontrolować różne aspekty witryny związane z SEO.

Pozwolą także zidentyfikować dodatkowe błędy 3XX, a także wszelkie błędy 4XX i 5XX.

Rozszerzenie Google Chrome

W obu poprzednich przykładach do identyfikacji przekierowań wykorzystywane jest zewnętrzne oprogramowanie. Czasami jednak wygodnie jest sprawdzić przekierowania w drodze.

Można w tym celu skorzystać z narzędzia takiego jak Ścieżka przekierowania Ayima – które możesz bezpłatnie dodać do swojej przeglądarki Google Chrome. Dzięki temu możesz monitorować wszelkie przekierowania w czasie rzeczywistym i identyfikować niepotrzebne łańcuchy lub pętle przekierowań, które mogą również występować, bez konieczności opuszczania przeglądarki.

Konsola wyszukiwania Google

Jeśli masz Konsola wyszukiwania Google dla Twojej witryny, jest to świetne miejsce, aby znaleźć informacje dotyczące stanu SEO Twojej witryny.

Google Search Console nie poinformuje Cię bezpośrednio o żadnych łańcuchach przekierowań ani pętlach przekierowań obecnych w witrynie, ale powiadomi Cię o wszelkich problemach za pośrednictwem karty „Zasięg” w menu głównym lub „Statystyki indeksowania” w menu Zakładka „Ustawienia”.

Umożliwia to identyfikację miejsc występowania przekierowań, a także ewentualnych błędów 404 i 5XX.