Jedną z największych zalet WordPressa jest to, że platforma jest przyjazna dla SEO. Programiści mogą używać WordPressa do tworzenia dynamicznych witryn internetowych, które mogą wyprzedzić konkurencję, opierając się na najlepszych praktykach SEO.
Jedną z tych podstaw jest używanie linków wewnętrznych. Linki wewnętrzne są używane w całym Internecie, a wyszukiwarki, takie jak Google i Bing, oczekują, że witryny internetowe będą mieszać je w całej swojej treści.
W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego o wewnętrznych linkach WordPress, dlaczego są one ważne i jak z nich korzystać w standardowej witrynie WordPress.
Co to jest link wewnętrzny?
Link wewnętrzny to po prostu link prowadzący z jednej strony w Twojej witrynie do innej, dlatego zyskuje miano linku „wewnętrznego”. Każda witryna korzysta z linku wewnętrznego w takiej czy innej formie.
Na przykład popularna Wikipedia zawiera dziesiątki, a nawet setki niebieskich linków wewnętrznych przy każdym wpisie encyklopedii. Celem każdego łącza wewnętrznego jest odniesienie do odpowiednich informacji na stronie internetowej, aby czytelnicy mogli szybko znaleźć to, czego szukają.
Łącząc się ze stroną kontaktową ze strony docelowej witryny, możesz ułatwić widzom szybki kontakt z Tobą, zamiast korzystać z paska nawigacyjnego.
Jak się przekonasz, budowanie linków nie jest tylko opcjonalne. Wyszukiwarki wymagają, aby witryny internetowe prawidłowo korzystały z wewnętrznych linków WordPress, w przeciwnym razie ryzykują pogorszeniem swojej widoczności w Internecie.
Dlaczego linki wewnętrzne są ważne?
Linki wewnętrzne są ważne nie tylko ze względu na czytelność. Są one również niezbędne do promowania Twojej witryny w popularnych wyszukiwarkach.
Aby zrozumieć dlaczego, wyjaśnijmy najpierw, w jaki sposób wyszukiwarki przeszukują strony internetowe. Aby witryna mogła zająć wysoką pozycję w Internecie, wyszukiwarka skanuje ją za pomocą robota lub pająka.
Te roboty pobierają i przetwarzają wszystkie dane ze strony internetowej. Po zakończeniu procesu indeksowania wyszukiwarka zaindeksuje witrynę i sprawi, że będzie ona widoczna w Internecie.
Twoja widoczność zależy od tego, jak dobrze Twoja witryna jest dostosowana do standardów algorytmicznych wyszukiwarki. Gdzie więc wchodzi w grę wewnętrzne linkowanie WordPress?
Roboty wyszukiwarek mogą łatwiej indeksować witrynę, jeśli na stronie witryny lub blogu znajdują się linki wewnętrzne. Rozproszenie tych linków po całej witrynie umożliwia pełzającym pająkom szybkie przeglądanie każdej odpowiedniej strony.
Na koniec roboty indeksują każdą stronę i uszeregują ją według trafności. Podczas gdy mapa witryny dostarcza danych o infrastrukturze Twojej witryny, linki wewnętrzne informują roboty indeksujące, jak trafne są strony Twojej witryny.
Z tego powodu ważne jest, aby używać wyłącznie odpowiednich linków wewnętrznych i unikać spamowania linkami do swoich treści.
Linki wewnętrzne WordPress a linki zwrotne
Zarówno link wewnętrzny, jak i link zwrotny są ważne, jeśli chodzi o lepszą pozycję witryny internetowej w Internecie. Istnieją jednak pewne wyraźne różnice między nimi.
Wewnętrzne linki WordPress prowadzą tylko do stron w Twojej witrynie. Z drugiej strony linki zwrotne to linki z innej witryny prowadzące do Twojej witryny.
Chociaż linki wewnętrzne doskonale poprawiają czytelność i łatwość indeksowania, linki zwrotne są barometrem popularności Twoich treści.
Na przykład, jeśli napisany przez Ciebie blog ma 100 linków zwrotnych, oznacza to, że 100 różnych witryn uznało go za przydatny i przekazało Ci referencje. Wyszukiwarki postrzegają linki zwrotne jako wotum zaufania.
Właśnie dlatego copywriterzy, blogerzy i menedżerowie treści starają się tworzyć przydatne i angażujące treści, mając nadzieję, że inne witryny zauważą i udostępnią linki do ich witryn.
Co to jest tekst zakotwiczenia?
Tekst zakotwiczenia to blok tekstu używany do wyświetlania łącza wewnętrznego lub zewnętrznego. Tekst zakotwiczenia jest zwykle wyświetlany jako podkreślona kopia w innym, jaśniejszym kolorze niż reszta tekstu. Został zaprojektowany tak, aby wyróżniał się, dzięki czemu czytelnicy mogą z łatwością go kliknąć.
Decydując się na utworzenie linku wewnętrznego, musisz wybrać odpowiedni tekst, który będzie informował czytelników, dokąd zmierzają po kliknięciu. Załóżmy na przykład, że piszesz bloga o założeniu sklepu internetowego.
Interesuje Cię link do poprzedniego artykułu, który napisałeś na temat wyboru najlepszego narzędzia do tworzenia sklepów internetowych. Pisząc o budowie sklepu internetowego, możesz wyraźnie przywołać poprzedni artykuł w ten sposób:
Możesz też sprawić, że tekst zakotwiczenia będzie bardziej dyskretny:
Bez względu na wybraną metodę ważne jest, aby zoptymalizować tekst zakotwiczenia, dostosowując go do zasobu, do którego prowadzi link.
Mając to na uwadze, powinieneś unikać używania słów „kliknij tutaj” lub „czytaj więcej” jako tekstu zakotwiczenia, ponieważ roboty wyszukiwarek nie będą miały pojęcia, co powinien oznaczać tekst zakotwiczenia.
Czego unikać przy linkowaniu wewnętrznym
Linkowanie wewnętrzne może wydawać się prostą praktyką, ale jest kilka krytycznych błędów, których powinieneś unikać. Omówmy poniżej niektóre z tych błędów.
Nadzienie linkowe
Upychanie linków to praktyka SEO typu black hat, która polega na używaniu ton nieistotnych linków na stronie internetowej.
Celem jest zmanipulowanie robotów tak, aby uwierzyły, że dana witryna internetowa jest bogata w zasoby. Google i Bing zdecydowanie odradzają upychanie linków i może to nawet zaszkodzić rankingowi Twojej witryny. Aby uniknąć tej kary, pamiętaj o korzystaniu wyłącznie z odpowiednich linków, gdy jest to konieczne.
Wybór niewłaściwych stron
Musisz nie tylko wybrać odpowiedni tekst zakotwiczenia, ale także wybrać odpowiednie strony, do których będziesz mógł prowadzić linki, aby zapewnić pomyślne wewnętrzne linkowanie WordPress.
Na przykład, jeśli dodajesz wewnętrzny link do strony docelowej oprogramowania płacowego, nie ma sensu umieszczać linku prowadzącego do innej strony usługi.
Może to odwrócić uwagę czytelnika od produktu na stronie docelowej i spowodować jego całkowite opuszczenie Twojej witryny.
Używanie atrybutów nofollow
Linki mają dwa atrybuty: follow i no-follow. Zasadniczo atrybut follow nakazuje robotowi podążać za łączem do innej strony. Atrybut no-follow informuje robota, że robi coś odwrotnego.
Jeśli Twoje linki wewnętrzne mają atrybut rel=nofollow, sabotujesz je. Linki zawierające ten atrybut można znaleźć, klikając stronę prawym przyciskiem myszy i wybierając „wyświetl źródło strony”.
Następnie możesz nacisnąć Ctrl + F i wpisać „rel=nofollow”, aby znaleźć i naprawić uszkodzone linki.
Jak dodać linki wewnętrzne w WordPress
Dodawanie linków w WordPressie to prosty proces. Aby rozpocząć, musisz wykonać tylko trzy kroki.
Krok 1: Zaznacz tekst zakotwiczenia
Pierwszym krokiem w dodaniu linku wewnętrznego jest wyróżnienie tekstu zakotwiczenia. Po prostu przesuń kursor myszy nad tekst zakotwiczenia i przejdź do następnego kroku.
Krok 2: Kliknij ikonę łącza
Po podświetleniu tekstu zakotwiczenia następnym krokiem jest kliknięcie ikony łącza na pasku narzędzi panelu kontrolnego. Ikona wygląda jak ogniwo łańcucha.
Krok 3: Wklej adres URL linku wewnętrznego
Po kliknięciu ikony łącza otworzy się okno z prośbą o wstawienie łącza w polu tekstowym. Stamtąd możesz przesłać adres URL i zakończyć tworzenie łącza wewnętrznego. Będziesz mieć także możliwość zażądania, aby czytelnik został przekierowany do nowej karty po kliknięciu łącza lub nie.
Jeśli chcesz znacznie ułatwić ten ręczny proces, możesz użyć wtyczki do wewnętrznego linkowania WordPress, takiej jak Link Whisper i Interlinks Manager.
Wypróbuj rozwiązania WordPress firmy Bana Hosting już dziś
Korzystanie z wewnętrznych linków WordPress to skuteczny sposób na optymalizację witryny pod kątem SEO i ułatwienie czytelnikom znalezienia odpowiednich informacji.
Niemniej jednak korzystanie z linków wewnętrznych to tylko jeden mały element układanki, jeśli chodzi o budowanie udanego sklepu internetowego. Ostatecznie wybrane przez Ciebie rozwiązanie hostingowe WordPress będzie miało największy wpływ na sukces Twojego sklepu.
Jeśli chcesz zapewnić błyskawiczne działanie sklepu internetowego i uniknąć czasochłonnej konserwacji witryny, zapoznaj się z naszymi pakietami cenowymi już dziś, aby poznać nasze usługi hostingowe WordPress.