SZYBKIE PODSUMOWANIE:
Inbound marketing to metodologia biznesowa, która przyciąga klientów poprzez tworzenie odpowiednich treści i dostosowanych do ich potrzeb doświadczeń. W przeciwieństwie do tradycyjnego marketingu wychodzącego, który przerywa odbiorcom treści, których nie zawsze chcą, marketing przychodzący tworzy połączenia i rozwiązuje problemy, które już mają. Ten przewodnik po marketingu przychodzącym pomoże Twojej agencji stworzyć skuteczne kampanie marketingu przychodzącego, które ulepszą witryny klientów, zapewnią skuteczne strategie marketingu treści i przyciągną klientów.
Jako agencja marketingowa zawsze szukasz innowacyjnych, zrównoważonych sposobów na zapewnienie wartości swoim klientom i zachęcenie ich do powrotu po więcej. Częścią tego równania jest posiadanie strategię marketingu przychodzącego. Jest to absolutna konieczność dla każdej firmy, która chce ugruntować solidną obecność marki, budować wiarygodność i zapewniać stałą wartość.
W rozległym morzu taktyk marketingowych łatwo jest odpłynąć lub dać się wciągnąć w próbę zrobienia zbyt wielu rzeczy na raz. I to zrozumiałe – Twoi klienci oczekują wymiernych efektów na koniec miesiąca, a Twojej agencji zależy na świadczeniu wyjątkowych usług.
Jednak nie chodzi tylko o „Sprzedaj, sprzedaj, sprzedaj!” lub przesadzasz do tego stopnia, że potencjalni klienci klikają „Przestań widzieć tę reklamę” za każdym razem, gdy pojawiają się kampanie marketingowe Twojego klienta. I oczywiście, rozumiemy – agresywna reklama pomaga zwiększyć sprzedaż i zaprezentować markę Twojego klienta klientom.
Działanie w ten sposób nie jest jedynym podejściem, jakie powinna przyjąć Twoja agencja. Właśnie tu z pomocą przychodzi strategia marketingu przychodzącego. To łagodniejsze, ale potężne podejście pozycjonuje markę Twojego klienta jako autorytet, zapewnia swobodne dostarczanie informacji osobom ich szukającym i tworzy angażujący relacje z potencjalnymi klientami.
W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć na temat:
Czym jest marketing przychodzący?
Marketing przychodzący to proces przyciągania docelowej grupy odbiorców Twojego klienta i pomagania mu w podróży klienta poprzez odpowiednie, informacyjne treści. W ten sposób skuteczna strategia marketingu przychodzącego tworzy prawdziwą wartość, buduje zaufanie i zwiększa prawdopodobieństwo konwersji na późniejszym etapie.
Co wyróżnia marketing przychodzący?
Krótko mówiąc, marketing przychodzący polega na przyciąganiu, angażowaniu i zachwycaniu potencjalnych klientów.
Zamiast na zewnątrz wywierać nacisk na uwagę klienta lub przerywać jego doświadczenie, marketing przychodzący przyjmuje ukierunkowane, oparte na wartościach podejście, które koncentruje się na osobowości kupującego i jego potrzebach dokładnie na etapach podróży kupującego.
W rzeczywistości działa to w sposób bardziej organiczny i chętniej przyciągający klientów do drzwi Twojego klienta.
Marketing przychodzący przyciąga klientów i pomaga im samodzielnie znaleźć firmę Twojego klienta poprzez:
Dlaczego marketing przychodzący jest ważny?
Jesteśmy pewni, że znajdowałeś się w sytuacji, w której wywierana była presja, aby marka Twojego klienta stała się popularna i zwiększyła sprzedaż (wystarczy pomyśleć o ostatniej kampanii reklamowej klienta wymagającej wysokiego ryzyka).
Chociaż do osiągnięcia ambitnych celów potrzeba większej liczby kampanii marketingowych nastawionych na sprzedaż, nie powinny one być jedynym czynnikiem, na którym Twój klient polega w kwestii wyników. W końcu musi istnieć łatwiejszy sposób na pozyskiwanie potencjalnych klientów bez ciągłego przebywania w trybie „sprzedaży”. To właśnie tam wkracza marketing przychodzący, aby uratować sytuację.
Oto niektóre zalety marketingu przychodzącego i jego działanie.
1. Pomaga zrozumieć bolesne punkty klientów
Skuteczny marketing przychodzący to podejście wielokanałowe, które wymaga zrozumienia klientów Twojego klienta na bardziej szczegółowym, osobistym poziomie. W końcu tworzenie wartości jest produktem ubocznym wiedzy, jakiego rodzaju informacji szukają klienci i odpowiedniego zaspokojenia ich potrzeb. I nie jest tajemnicą, że podstawą świetnych kampanii marketingowych jest odpowiednia, emocjonalna więź.
Rozumiejąc najważniejsze problemy klientów, możesz tworzyć wartościowe treści, projekty, wezwania do działania, a nawet interfejsy witryn internetowych, które będą bardzo atrakcyjne dla docelowej grupy odbiorców Twojego klienta.
2. Przyciąga pukających klientów do drzwi Twojego klienta
Ciągłe przeszukiwanie chodnika w poszukiwaniu potencjalnych klientów lub ciągłe reklamowanie tego samego przekazu może stać się wyczerpujące, nudne i uciążliwe. Nie tylko może to być twórczo wyczerpujące dla Twojej agencji, ale może również nie trafiać do odbiorców Twojego klienta po długotrwałym, powtarzającym się kontakcie.
Strategia marketingu przychodzącego swobodnie dostarcza przydatnych informacji i pozwala klientom dotrzeć do Twojego klienta. W ten sposób Twój klient będzie wchodzić w interakcję z potencjalnymi klientami, którzy od razu wykazują pewne zainteresowanie i świadomość marki.
3. Buduje zaufanie, pozytywną reputację marki i autorytet
Dzięki ciągłemu tworzeniu treści o wysokiej wartości Twój klient ma potencjał, aby stać się liderem i autorytetem marki w swojej branży. Nawet jeśli potencjalny klient nie jest całkiem gotowy na konwersję, marketing przychodzący zwiększa możliwość przypomnienia sobie marki, a nawet poleceń ustnych.
Dobra strategia inboundowa dostarcza wysokiej jakości treści na każdym etapie podróży kupującego, co skutkuje zdobyciem zaufania klientów i solidną reputacją marki.
4. Tworzy możliwości dla przyszłych wspólnych przedsięwzięć
Kiedy Twój klient robi furorę dzięki skutecznej strategii marketingu przychodzącego, nie tylko (potencjalni) klienci mogą to zauważyć. Ciągłe publikowanie treści o wysokiej wartości może przyciągnąć uwagę partnerów z branży, co również ma korzystny wpływ. W rezultacie otwiera możliwości wspólnych przedsięwzięć i zwiększa przyczepność marketingową.
Posiadanie poparcia lub strategicznego partnerstwa z inną renomowaną marką może wzmocnić autorytet marki, zwiększyć ruch w witrynie, zwiększyć liczbę obserwujących w mediach społecznościowych i wiele więcej, jeśli zostanie odpowiednio wykorzystane.
5. Opłacalne, angażujące i szerokosiężne
Solidna strategia przychodząca to prezent, który stale daje (i to przy niewielkich lub żadnych kosztach dla Twojej agencji). Chociaż jest to rozwiązanie długoterminowe, które wymaga konsekwentnych inwestycji, nie wiąże się z żadnymi kosztami (chyba że zlecasz niektóre jego części na zewnątrz). W rezultacie jest to opłacalne i angażuje odbiorców Twojego klienta na dłuższą metę.
Ponadto, gdy treści Twojego klienta o wysokiej wartości zyskają na popularności, nastąpi pozytywny efekt we wszystkich obszarach działalności (np. większa widoczność marki, zwiększone przychody, a nawet tworzenie zwolenników marki).
W rezultacie marka Twojego klienta staje się bardziej ugruntowana. A kiedy cele marketingu przychodzącego zostaną osiągnięte, jest to sytuacja korzystna dla obu stron, ponieważ wykazany zostanie również zwrot z inwestycji (ROI) Twojej agencji (woohoo!)
Metodologia marketingu przychodzącego
Aby stworzyć skuteczną strategię, powinieneś zastosować poniższą metodologię marketingu przychodzącego.
Na każdym etapie spotykamy potencjalnych klientów tam, gdzie się znajdują, i dostarczamy informacji (lub podpowiedzi), które są najbardziej przydatne w danym momencie.
Różne etapy marketingu przychodzącego
Oto, co wiesz o każdym etapie metodologii marketingu przychodzącego.
Pociągać
Na tym etapie potencjalni klienci mogą wiedzieć o marce Twojego klienta lub nie. Aby przyciągnąć ich uwagę, zacznij tworzyć wartościowe treści, które przemawiają bezpośrednio do tej grupy docelowej i zachęcają ją do nauki lub większego zaangażowania.
Szczególnie ważne jest tutaj budowanie zaufania i budowanie autorytetu marki, ponieważ od tego zależy, czy potencjalny klient dokona późniejszej konwersji. Podczas fazy „Przyciągania” pamiętaj o wykorzystaniu informacyjnych materiałów marketingowych, takich jak:
-
Długie blogi, które poruszają konkretne problemy użytkowników
-
Filmy, które uczą i bawią
-
Informacyjne posty w mediach społecznościowych
-
Trafne słowa kluczowe we wszystkich odpowiednich miejscach (np. nagłówki, tytuły filmów, podpisy w mediach społecznościowych, w treści bloga)
Wskazówka agencji: pamiętaj o regularnym śledzeniu wskaźników KPI marketingu treści, aby zrozumieć, co najbardziej przemawia do odbiorców Twojego klienta.
Konwertować
Gdy już przyciągniesz uwagę strony internetowej Twojego klienta i osób odwiedzających media społecznościowe, kolejnym etapem jest przekształcenie ich w potencjalnych klientów. I jest to intuicyjny krok – w końcu nie chcesz wkładać całego wysiłku w przyciągnięcie ich uwagi bez powodu.
Na tym etapie maksymalnie ułatwij potencjalnemu klientowi przesłanie danych kontaktowych, poproszenie o więcej szczegółów lub kontakt z klientem (np. za pośrednictwem platformy komunikacyjnej w mediach społecznościowych).
Aby przenieść potencjalnych klientów dalej w dół lejka sprzedaży i uzyskać bardzo pożądane informacje kontaktowe, pamiętaj o uwzględnieniu następujących informacji:
-
Wezwania do działania (np. przycisk „Zadzwoń teraz”)
-
Formularze kontaktowe (np. formularze generowania leadów w mediach społecznościowych, formularze na stronie internetowej „Skontaktuj się z nami”)
-
Strony docelowe
-
Zasoby o wysokiej wartości do pobrania (np. e-booki, szablony, listy kontrolne) w zamian za dane kontaktowe
Wskazówka agencji: Miej dobrze widoczny profil NAP (imię i nazwisko, adres i numer telefonu) oraz adres e-mail na każdej stronie witryny swojego klienta. W ten sposób potencjalni klienci będą mogli łatwo skontaktować się z Tobą w dowolnym momencie wizyty w witrynie.
Zamknąć
Włożyłeś wysiłek w marketing przychodzący, aby uzyskać informacje kontaktowe – co teraz? Nadszedł czas, aby zamienić tych potencjalnych klientów w klientów. Na etapie „Zamknij” metodologii marketingu przychodzącego skup się na zaangażowaniu leadów i doprowadzeniu ich jak najbliżej konwersji.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia, pamiętaj o uwzględnieniu:
-
Strategia marketingu e-mailowego zachęcająca do konwersji (np. kampanie kroplowe przypominające potencjalnym klientom o niedokończonej akcji, np. sfinalizowaniu zakupu online)
-
Solidna platforma CRM, która usprawnia pielęgnowanie potencjalnych klientów i działania następcze
-
Ocena leadów w celu oceny i ukierunkowania najpoważniejszych potencjalnych klientów w przygotowaniu
Identyfikując najpoważniejsze leady, monitorując wskaźniki konwersji i usprawniając cały proces, będziesz na dobrej drodze do sukcesu w marketingu przychodzącym.
Wskazówka agencji: Tam, gdzie to możliwe, zautomatyzuj procesy marketingowe, ponieważ pomoże to Twojej agencji zaoszczędzić cenny czas, efektywniej skalować działania i uzyskać wystarczającą liczbę punktów kontaktu z najważniejszymi potencjalnymi klientami Twojego klienta.
Rozkosz
Nawet po przekształceniu tych potencjalnych klientów w klientów strategia marketingu przychodzącego Twojego klienta nie powinna się na tym kończyć.
Na etapie „Zachwytu” istnieje możliwość nawiązania kontaktu z byłymi klientami, zapewnienia ich ciągłej satysfakcji (jeśli możliwe są wielokrotne konwersje) i stworzenia lojalistów marki, którzy chętnie będą wspierać firmę Twojego klienta. Zmaksymalizuj potencjał tego etapu poprzez:
-
Przesyłanie ankiet satysfakcji klientów
-
Oferowanie ekskluzywnych ofert, rabatów lub pierwszych preferencji dla byłych klientów
-
Posiadanie obszernego banku odpowiednich zasobów (np. stron obsługi klienta, podręczników, czatów pomocy)
-
Treści doceniające klientów na stronach i stronach internetowych Twojego klienta w mediach społecznościowych
Przyjmując strategiczne podejście na każdym etapie metodologii marketingu przychodzącego, umieścisz front marki swojego klienta wśród właściwych osób we właściwym czasie.
Marketing przychodzący a marketing wychodzący – jaka jest różnica?
Chociaż do osiągnięcia sukcesu klienta potrzebne są strategie marketingu przychodzącego i wychodzącego, obie pełnią różne funkcje i przyjmują różne podejścia.
Marketing przychodzący: podejście typu „pull”.
Weźmy przykład. Załóżmy, że masz klienta detalicznego specjalizującego się w produkcji ortopedycznych butów do biegania.
Ich markę często można odkryć dzięki serii filmów na YouTube przedstawiających zalety i funkcje ich wyjątkowej oferty produktów. Organiczny zasięg ich treści wideo w połączeniu z silną obecnością marki w mediach społecznościowych, solidną strategią dotyczącą treści obejmującą posty na blogu i przewodniki w formie e-booków na temat wyboru odpowiedniego rodzaju buta, kilka zabawnych i powiązanych memów oraz w pełni zoptymalizowaną stronę internetową, sprawiają, że Stworzyliśmy dla potencjalnych klientów bezproblemowy sposób na dowiedzenie się więcej lub dokonanie zakupu.
W rzeczywistości Twój klient często otrzymuje entuzjastyczne recenzje za podkreślenie bolesnych punktów i typowych wyzwań związanych z butami o ogólnym kształcie. Nie tylko pozycjonuje to ich markę jako realne rozwiązanie, ale także współgra z doświadczeniami docelowych odbiorców.
Na tym polega siła marketingu przychodzącego. Przyjmuje podejście skoncentrowane na kliencie i zapewnia wartość poprzez:
-
Dłuższe posty na blogu
-
Filmy informacyjne (np. edukacyjna seria YouTube dotycząca konkretnego problemu)
-
Czaty na żywo lub chatboty do obsługi klienta
-
Poradniki do pobrania (np. e-booki o określonej tematyce)
-
Media społecznościowe (np. grafika informacyjna, filmy, transmisje na żywo i powtórki)
-
Marketing e-mailowy (np. kampanie kroplowe na każdym etapie podróży klienta)
-
Podcast serii
Skuteczna strategia marketingu przychodzącego powinna również:
-
Pokaż chęć klienta do podzielenia się cennymi spostrzeżeniami
-
Przyjmij podejście empatyczne, słuchające i dzielące się informacjami
-
Zapewnij realne, odpowiednie rozwiązania typowych problemów
-
Umieść łatwo dostępne wezwania do działania w mediach społecznościowych i na stronie internetowej swojego klienta
Marketing przychodzący oddaje władzę w ręce potencjalnego klienta i pozwala mu decydować o tym, jak ewoluuje relacja z marką.
Marketing wychodzący: podejście „push”.
Ten sam klient może również stosować bardziej agresywne podejście marketingowe w połączeniu ze swoją strategią marketingu przychodzącego. Aby zwiększyć liczbę zakupów online i dotrzymać limitów sprzedaży, mogą zdecydować się na marketing offline (np. billboard umieszczony w pobliżu ich sklepu stacjonarnego).
Duża część ich wiadomości wychodzących zawiera komunikat: „Kup swoje ortopedyczne buty do biegania już dziś!”. w połączeniu z przekonującymi zdjęciami byłych klientów. Ogólnie rzecz biorąc, marketing wychodzący:
-
Zwiększa świadomość i widoczność marki
-
Stosuje podejście oparte głównie na sprzedaży (w nadziei uzyskania konwersji)
-
Polega na bezpośrednim dotarciu do potencjalnych klientów
-
Adresowany jest do szerokiej, niesegmentowanej grupy odbiorców
Aby osiągnąć te cele marketingu wychodzącego, niektóre typowe metody obejmują:
-
Wydarzenia organizowane osobiście (np. seminaria, targi)
-
Bardziej tradycyjne formy reklamy (np. billboardy, banery, reklamy telewizyjne, reklamy radiowe)
-
Zimne dzwonienie
-
Sponsorowanie wydarzeń
-
Cyfrowa reklama displayowa
Podsumowując, strategie marketingu przychodzącego i wychodzącego mają różne funkcje. Ale ostatecznie powinni współpracować, aby zapewnić sukces Twojemu klientowi. Oto krótkie podsumowanie umożliwiające rozróżnienie między nimi.
Czym różni się marketing przychodzący od marketingu treści?
Te dwa terminy są często używane zamiennie, ale są całkiem różne. Zastanawiasz się, jaka jest różnica? Oto zestawienie:
-
Jakiś strategię marketingu przychodzącego to podejście wielokanałowe, które koncentruje się na dostarczaniu treści o wysokiej wartości poprzez optymalizację wyszukiwarek, media społecznościowe, reklamy PPC i oczywiście doskonały marketing treści (taki jak na przykład odpowiednie blogi, filmy i e-booki).
-
Marketing treściZ drugiej strony jest jedną z form marketingu przychodzącego. Na poziomie szczegółowym ta część marketingu przychodzącego koncentruje się na rzeczywistej treści treści, tym, co jest istotne dla docelowej grupy odbiorców Twojego klienta i najlepszych sposobach rozpowszechniania tej treści.
Pomyśl o marketingu przychodzącym jako o ogólnym parasolu obejmującym marketing treści (oprócz innych form strategii przychodzących).
Jak stworzyć skuteczną strategię marketingu przychodzącego
Teraz, gdy już rozumiesz, jak działa marketing przychodzący, czas stworzyć niesamowitą i trwałą strategię dla swojego klienta. Oto kilka ważnych kroków, które należy wykonać.
1. Poznaj grupę docelową swojego klienta
Po pierwsze – do kogo kierujesz marketing? Zanim wciśniesz strategię marketingu przychodzącego i rozpowszechnisz treści w każdym miejscu, zdefiniuj persony kupujących i zbuduj idealny profil klienta. Nie możemy tego wystarczająco podkreślić!
Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć, kto najprawdopodobniej będzie szukać wiedzy branżowej lub oferty produktów Twojego klienta, i przygotuj treści odpowiadające tym potrzebom. Kompleksowa persona kupującego obejmuje:
-
Dane demograficzne (np. wiek, zawód, płeć, stan cywilny)
-
Zainteresowania i zachowania
-
Aktualne punkty bólowe i stan emocjonalny
-
Cele i aspiracje
Podaj jak najwięcej szczegółów i w razie potrzeby utwórz wiele profili kupujących. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do stworzenia solidnego banku treści i ciągłego dostarczania prawdziwej, istotnej wartości.
Wskazówka agencji: Jeśli Twój klient ma zespół sprzedaży, uzyskaj informacje zwrotne na temat tego, czego zazwyczaj szukają lub o co pytają klienci w terenie. Pomoże to udoskonalić osobowość kupującego Twojego klienta w oparciu o rzeczywiste i przydatne informacje.
2. Skorzystaj z Mapowania Podróży Klienta
Często pomijanym krokiem jest znaczenie mapowania podróży klienta. Zadaj klientowi następujące pytania, aby ustalić, co dzieje się na każdym etapie podróży kupującego:
Świadomość:
Namysł:
-
Jakiego rodzaju pytania zazwyczaj zadają potencjalni klienci?
-
Jakie są najpopularniejsze sposoby interakcji z Twoją marką?
-
Czym Twoja marka jest podobna i czym różni się od konkurencji?
Konwersja:
-
Jak wygląda konwersja dla poszczególnych taktyk marketingu przychodzącego?
-
Co można uznać za mikrokonwersje (tj. mniejsze wskaźniki możliwego sukcesu kampanii marketingu przychodzącego)?
-
Które źródła ruchu generują najwyższe współczynniki konwersji?
Lojalność:
-
Jakiego rodzaju dodatkowe działania podejmują zadowoleni klienci (jeśli takie istnieją, np. pozostawienie recenzji lub referencji w mediach społecznościowych)?
-
W jaki sposób Twoja marka wspiera i nagradza lojalność?
Rozumiejąc, czego doświadczają klienci w każdym punkcie kontaktu z marką Twojego klienta, będziesz w stanie lepiej tworzyć odpowiednie komunikaty i korzystać z najbardziej odpowiednich platform.
3. Przeprowadź badania rynku
Potrzeby klientów mogą zmieniać się z biegiem czasu, dlatego w przypadku jakichkolwiek zmian należy trzymać ucho przy ziemi.
W ramach strategii marketingu przychodzącego Twojego klienta zastosuj taktyki oparte na badaniach, takie jak:
-
Ankiety internetowe
-
Formularze opinii klientów i działania następcze
-
Grupa badawcza
-
Interaktywne ankiety
-
Proszenie o bezpośrednią informację zwrotną podczas kontaktu z klientami
-
Konsekwentna komunikacja z zespołem sprzedaży w zakresie opinii klientów (jeśli dotyczy)
Wskazówka agencji: Jeśli zebrałeś cenne opinie klientów, którymi warto się nimi podzielić (np. trendy konsumenckie), wykorzystaj narrację danych, aby stworzyć wciągającą narrację marki. Nie tylko pozycjonuje Twojego klienta jako lidera myśli, ale także stanowi cenną treść.
4. Wyznaczaj istotne i mierzalne cele
W zależności od zakresu strategii marketingu przychodzącego Twojego klienta, sprawy mogą szybko się skomplikować. Dowiedz się, jakie rodzaje taktyk marketingu przychodzącego chce zastosować Twój klient i na tej podstawie ustal odpowiednie cele.
Od śledzenia KPI SEO po śledzenie KPI poczty e-mail po naciśnięciu przycisku „Wyślij” w kampanii Mailchimp. Nakreśl, co chce osiągnąć Twój klient, i trzymaj się mierzalnych celów.
Jak powszechnie się powtarza, wyznaczaj cele SMART, tj. Konkretne, mierzalne, osiągalne, istotneI Aktualny.
Najlepsze praktyki marketingu przychodzącego
Tworząc strategię marketingu przychodzącego Twojego klienta, pamiętaj o ZAKRESIE, czyli:
-
Ujednolicić: Staraj się, aby estetyka, narracja, styl i treść Twojego klienta były jak najbardziej spójne. Przyjęcie ustandaryzowanego podejścia zwiększa rozpoznawalność marki i pozwala potencjalnym klientom wiedzieć, czego się spodziewać podczas interakcji z firmą Twojego klienta.
-
Kontekstualizuj: Rozumiejąc bazę klientów swojego klienta i jego bolesne punkty, będziesz miał lepszy pomysł, jak tworzyć treści dostosowane do jego potrzeb. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pamiętaj o stworzeniu persony kupującego, używaj przekazu emocjonalnego i odpowiadaj na konkretne potrzeby klientów.
-
Optymalizować: Upewnij się, że treści i kanały marketingowe Twojego klienta działają tak, jak powinny. Śledź odpowiednie wskaźniki, przeprowadzaj regularne audyty witryn i zwracaj uwagę na wszelkie ważne aktualizacje i trendy w marketingu cyfrowym.
-
Być uosobieniem: Tam, gdzie to możliwe, używaj nazw klientów (np. w kampaniach e-mailowych), segmentuj korespondencję według danych demograficznych i maksymalnie personalizuj doświadczenie. Bezpośrednia rozmowa z klientem i okazanie dogłębnego zrozumienia jego potrzeb znacznie przyczynia się do budowania autorytetu marki.
-
Wczuj się: Wzmacniaj relacje i ciągłą interakcję z bazą klientów swojego klienta poprzez autentyczność, empatię i prawdziwą troskę o jego bolesne punkty. Jak często się mówi, najlepszy marketing opiera się na emocjach.
Trzymając te wskazówki w swoim podręczniku marketingu przychodzącego, będziesz na dobrej drodze do zapewnienia ogromnej wartości odbiorcom Twojego klienta za każdym razem.
Rodzaje strategii marketingu przychodzącego, które należy zastosować
Marketing przychodzący składa się ze skomplikowanych, ruchomych części, dlatego musisz przyjąć dynamiczne podejście, aby zapewnić jego optymalne działanie. Nie do końca wiesz, od czego zacząć? Oto kilka ważnych strategii, które warto uwzględnić.
Uwzględnij różne rodzaje treści edukacyjnych o wysokiej wartości
Pomysłów do wyboru nie brakuje. Jeśli chodzi o tworzenie angażujących i przyciągających uwagę treści, rozważ skorzystanie z następujących elementów:
-
Filmy informacyjne i edukacyjne (np. samouczki, często zadawane pytania, instrukcje)
-
Zasoby do pobrania (np. e-booki, oficjalne dokumenty, szablony do wypełnienia)
-
Rolki (np. treści, które można utożsamić, takie jak „Osoba stojąca za marką” lub „Dlaczego założyłem firmę”)
-
Interaktywne ankiety zwiększające zaangażowanie
-
Długie posty na blogu na tematy istotne dla użytkownika
-
E-booki na tematy szczegółowe i istotne dla branży
-
Infografiki przedstawiające najważniejsze ustalenia oparte na gromadzeniu istotnych danych
Wskazówka agencji: Nie bój się zmieniać przeznaczenia treści o wysokiej skuteczności. Ponieważ strategia marketingu przychodzącego jest podejściem wielokanałowym, istnieje możliwość optymalizacji treści na różne sposoby (np. poprzez prowadzenie długiego bloga o dużym ruchu i tworzenie cotygodniowej serii postów w mediach społecznościowych).
Przeprowadzaj audyty istniejących działań w zakresie marketingu przychodzącego
Jeśli Twój klient ma ugruntowaną pozycję marki, rozważ przeprowadzenie audytu SEO i audytu mediów społecznościowych. Wykonując te ćwiczenia, zrozumiesz:
-
Jaki rodzaj treści w przeszłości osiągał dobre wyniki
-
Źródła o największym natężeniu ruchu
-
Jak marka Twojego klienta wypada na tle konkurencji
Zapewni to kompleksowy przegląd tego, co się dzieje i wskaże obszary wymagające poprawy. Oceniając, co działa (a co nie), będziesz w stanie podejmować konkretne i świadome decyzje.
Wskazówka agencji: W ramach ogólnej strategii marketingowej Twojego klienta przeprowadzaj audyty w regularnych odstępach czasu (np. co miesiąc lub co tydzień, w zależności od celów klienta). W ten sposób będziesz mieć oko na zauważalny postęp lub wszelkie przeoczone problemy.
Użyj optymalizacji słów kluczowych
Sercem każdej dobrze opracowanej strategii marketingu przychodzącego jest rozważenie, czego użytkownicy szukają i dlaczego (szczególnie w przypadku działań SEO i PPC). Przyjmując to logiczne podejście, będziesz lepiej wiedział, które konkretne słowa kluczowe i frazy należy uwzględnić w działaniach marketingu przychodzącego związanego z treścią, a nawet odkryjesz powiązane terminy, które mają zastosowanie do docelowej grupy odbiorców Twojego klienta.
Wskazówka agencji: aby zmaksymalizować strategię marketingu przychodzącego Twojego klienta, pamiętaj o użyciu różnych typów słów kluczowych, w tym o podziale słów kluczowych według intencji wyszukiwania użytkownika. W ten sposób uwzględnisz wszystkie możliwe bazy i zwiększysz prawdopodobieństwo, że marka Twojego klienta zostanie odnaleziona przez odpowiednich odbiorców.
Zdobądź odpowiednie, renomowane linki zwrotne
Po stworzeniu niesamowitych treści marketingu przychodzącego ważne jest, aby w jak największym stopniu zmaksymalizować ich przyczepność. Im większy ruch, tym większe szanse na poprawę świadomości marki i konwersji. Rozważ skontaktowanie się z innymi renomowanymi witrynami internetowymi o dużym natężeniu ruchu w celu uzyskania linków zwrotnych lub nawet wpisów gościnnych. Jeden wiarygodny link zwrotny znacznie zwiększy ruch w witrynie i widoczność marki.
Wskazówka agencji: Użyj monitora linków zwrotnych, aby śledzić nowe lub uszkodzone linki zwrotne. W ten sposób będziesz mieć oko na wszelkie nowe wydarzenia i możliwości tworzenia linków zwrotnych.
Jak udowodnić ROI marketingu przychodzącego
Po przeprowadzeniu udanej kampanii marketingu przychodzącego upewnij się, że masz narzędzia, które pozwolą Ci pochwalić się wynikami swojej agencji.
Nie ma sukcesu w marketingu przychodzącym bez wskaźników KPI – dlatego należy przyjąć podejście oparte na danych i dokładnie śledzić skuteczność tych wysiłków.
Na każdym etapie podróży kupującego rozważ wykorzystanie następujących wskaźników do śledzenia wyników, wprowadzania ulepszeń (w razie potrzeby) i informowania klienta o postępie sytuacji:
-
Wyświetlenia
-
Współczynniki klikalności
-
Wzrost liczby abonentów
-
Zaręczyny
-
Pozyskane, istotne linki zwrotne
-
Cena za kliknięcie
-
Otwarte ocenianie
-
Jakość ołowiu
-
Stosunek ruchu do leadów
-
Stosunek leadów do klientów
-
Koszt pozyskania klienta (CAC)
Wskazówka agencji: Zrozum długoterminowe cele marketingu przychodzącego Twojego klienta i wykorzystaj je do rozróżnienia wskaźników KPI od wskaźników. W końcu raportowanie liczb, które nie są powiązane z celami strategicznymi, może być nieistotne lub nawet powodować niepotrzebne pytania.
Marketing przychodzący napędza rozwój marki Twojego klienta
W dzisiejszych czasach konkurencja w przyciąganiu uwagi użytkowników jest duża. Dlatego strategia marketingu przychodzącego nie podlega negocjacjom, jeśli chodzi o zwiększanie świadomości marki, budowanie zaufania i bycie o krok przed konkurencją.
Ręczne śledzenie skuteczności marketingu przychodzącego w wielu kanałach jest prawie niemożliwe, zwłaszcza jeśli zarządza się agencją skalującą i innymi klientami.
Dlatego potrzebujesz trwałego, zautomatyzowanego narzędzia do raportowania, takiego jak SimplyTrends, które zgromadzi wszystkie najważniejsze wskaźniki marketingowe. Pożegnaj pobieranie wszystkich danych przychodzących z wielu platform marketingowych i powitaj zwiększoną wydajność!
Dzięki w pełni konfigurowalnym pulpitom nawigacyjnym i raportom z białą etykietą z łatwością i dokładnością będziesz śledzić wskaźniki marketingu przychodzącego swoich klientów.
Chcesz usprawnić raportowanie klientów i poprowadzić ich w kierunku sukcesu w marketingu przychodzącym? Wypróbuj bezpłatnie SimplyTrends dla 14 dni-Nie wymagamy karty kredytowej.