SZYBKIE PODSUMOWANIE:
Osoby sprawdzające SEO oceniają i rozwiązują potencjalne problemy związane z SEO w witrynie klienta, zapewniając optymalną wydajność i organiczny wzrost ruchu. Ten krótki przewodnik opisuje wykorzystanie sprawdzania witryn pod kątem SEO w bieżących strategiach SEO, częstotliwość, z jaką te kontrole powinny być przeprowadzane, sposób raportowania kontroli witryn oraz kluczową rolę, jaką narzędzia do sprawdzania witryny pod kątem SEO odgrywają w utrzymaniu dobrego stanu witryny.
Regularne sprawdzanie witryny SEO jest integralną częścią każdej kampanii SEO. Pozwalają śledzić postępy SEO i dają pewność, że witryna Twojego klienta radzi sobie w rankingach wyszukiwarek tak jak powinno być. W tym artykule omówimy znaczenie korzystania z narzędzi do sprawdzania witryn SEO i sposoby ich prawidłowego uruchamiania.
Po włożeniu serca i duszy w zbudowanie wspaniałej witryny internetowej, pełnej wciągającej zawartości, nie można się już powstrzymać od frustracji, gdy widzimy ją na 42. stronie wyników wyszukiwania Google (SERP). To jakby stworzyć arcydzieło i ukryć je w rzadko odwiedzanym zakątku ogromnej galerii.
Skrupulatnie dopracowujesz każdy szczegół, optymalizujesz każdy obraz, każdy fragment tekstu, spodziewając się wzrostu organicznego ruchu z wyszukiwania. Ale niestety, bezwzględna rzeczywistość wyszukiwarek zdaje się podważać Twoje wysiłki. Dane SEO witryny, które według Ciebie miały przynieść obiecujące wyniki, wydają się słabnąć.
To tak, jakby Twoja ciężka praca rozpłynęła się w eterze, pochłonięta przez cyfrową otchłań, niedoceniona przez algorytmy Google. W tym momencie narzędzie do sprawdzania SEO stanie się Twoją latarnią w ciemności, Twoim promykiem nadziei.
Dokładny audyt SEO jest tym, co stoi pomiędzy zagubieniem Twojej pracy w bezmiarze sieci a triumfalnym odkryciem Twojej witryny internetowej przez odbiorców, dla których została stworzona.
W tym artykule omówimy:
Ponadto zidentyfikujemy kilka kluczowych obszarów, które sprawiają, że sprawdzenie witryny pod kątem SEO na poziomie agencji jest inne – i zazwyczaj bardziej wszechstronne – niż tego rodzaju weryfikacja SEO przy użyciu popularnych narzędzi SEO lub bezpłatnego narzędzia do sprawdzania SEO, które klient może wykonać samodzielnie.
Omówimy również, co zrobić, gdy znajdziesz problemy ze strukturą strony i linków w witrynie Twojego klienta oraz jak utworzyć raport SEO, aby podzielić się wynikami wykrytymi przez Twoją agencję.
Dlaczego warto regularnie sprawdzać SEO?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Narzędzie do sprawdzania SEO pomaga Twojej agencji zidentyfikować i naprawić wszelkie potencjalne problemy z SEO, jakie może mieć witryna Twojego klienta, a także śledzić ulepszenia w raporcie SEO, aby podkreślić nie tylko poprawę wyniku SEO, ale także wzrost rankingów w wyszukiwarkach w miarę upływu czasu.
Przeprowadzając kontrolę SEO, upewniasz się, że witryna Twojego klienta działa najlepiej i że nie ma na niej treści ani problemów technicznych, które mogłyby zaszkodzić wzrostowi ruchu organicznego. Bardzo rzadko zdarza się, że witryna klienta pomyślnie przejdzie pierwszą kontrolę, więc Twoja agencja może również pokazać postęp na przestrzeni czasu, gdy Ty pracujesz nad naprawieniem treści i błędów technicznych w witrynie.
Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać podczas sprawdzania stanu SEO.
Pierwszy, powinieneś regularnie sprawdzać SEO witryny. Umożliwi to wczesne wykrycie potencjalnych problemów i zapobiegnie ich przekształceniu się w poważniejsze problemy w przyszłości.
Drugi, pamiętaj o uwzględnieniu wszystkich aspektów witryny w audycie SEO. Obejmuje to treść, strukturę, linki zwrotne i inne elementy witryny.
Wreszcie, zawsze informuj klienta o wynikach badania. Pokazanie im tego, co znalazłeś, uzasadnia działania podejmowane przez Twoją agencję. Nie tylko zapewniasz szybkie zyski, ale także budujesz zaufanie, upewniając się, że długoterminowy program SEO Twojego klienta jest w dobrych rękach. Jeśli podczas sprawdzania SEO zauważysz jakiekolwiek problemy z witryną swojego klienta, czas podjąć natychmiastowe działania – zwłaszcza w przypadku błędów oznaczonych jako krytyczne (ale zajmiemy się tym później).
Jeśli Twoja agencja zarządza również technicznymi aspektami SEO klienta, są to sprawy, którymi Twój zespół może zająć się pojedynczo. Po rozwiązaniu problemu należy zgłosić wyniki klientowi. Dzięki temu zobaczą, że podjąłeś działania i że ich witryna internetowa działa teraz lepiej.
Wskazówka agencji: Jeśli Twoja agencja nie zarządza witryną klienta, podaj bardzo jasne wskazówki dotyczące tego, co należy naprawić, oraz szczegółowe instrukcje, jak to naprawić. Ułatwia to nasze narzędzie do audytu witryny, które można szybko przekształcić w automatyczne raporty.
Popularne narzędzia do sprawdzania witryn SEO
Istnieje wiele popularnych narzędzi do sprawdzania witryn SEO, których można użyć do przeprowadzenia audytu. Najpopularniejsze narzędzia do sprawdzania witryn SEO dla agencji obejmują:
-
SEMrush: Jest to płatne narzędzie oferujące bezpłatną wersję próbną. Dostarcza szczegółowych informacji o ruchu w witrynie, rankingach słów kluczowych i linkach zwrotnych. Ich narzędzie do sprawdzania SEO jest bardzo wszechstronne i zawiera przydatne wskazówki dotyczące każdego problemu i sposobu jego rozwiązania.
-
Ahrefs: Ahrefs to popularne narzędzie SEO, które oferuje wszechstronną funkcję audytu witryny, która pozwala „zobaczyć pod maską” wydajność SEO Twojego klienta na stronie.
-
Moz: Moz oferuje również kompleksową funkcję audytu witryn internetowych w ramach płatnej usługi subskrypcji oraz kilka podstawowych narzędzi w ramach bezpłatnego planu.
-
Analityka Agencji: Dzięki naszemu wewnętrznemu narzędziu szybko identyfikuj i rozwiązuj problemy związane z SEO w witrynie. Popraw rankingi, widoczność w wyszukiwarkach i wygodę użytkownika.
Wskazówka dla agencji: wszystkie powyższe narzędzia płynnie integrują się z panelami SEO SimplyTrends i narzędziami do raportowania SEO, zapewniając Twojej agencji natychmiastowy dostęp do wszystkich danych potrzebnych do optymalizacji witryny Twojego klienta!
Jak wybrać odpowiednie narzędzie do sprawdzania SEO dla swojej agencji
Wybierając narzędzie do sprawdzania SEO dla swojej agencji, kieruj się nie tylko potrzebami Twojej agencji, ale także potrzebami Twoich klientów. Rozważać:
1. Rozmiar ich strony internetowej
Jeśli Twój klient ma dużą witrynę internetową, będziesz potrzebować narzędzia, które poradzi sobie z audytem dużej liczby stron.
2. Ich rynek geograficzny
Nie wszystkie narzędzia do sprawdzania witryn SEO radzą sobie z lokalnym SEO tak dobrze jak inne, więc jeśli Twoi klienci potrzebują zlokalizowanego podejścia do sprawdzania SEO, upewnij się, że narzędzie pozwala na taki poziom dostosowania.
3. Ich budżet
Jeśli przenosisz koszty narzędzia do audytu witryny na swojego klienta, a ma on ograniczony budżet, będziesz musiał znaleźć narzędzie, które będzie niedrogie. Jeśli narzędzie jest już częścią stosu technologicznego Twojej agencji, jest to korzystne dla obu stron.
4. Poziom wiedzy technicznej
Jeśli Twój klient nie jest zbyt techniczny, będziesz musiał znaleźć narzędzie, które generuje raporty, które będą dla niego łatwe do zrozumienia.
5. Ilu klientów SEO ma Twoja agencja
Im więcej pracy związanej z SEO klienta wykonasz, tym bardziej wszechstronnych narzędzi SEO będzie potrzebować Twoja agencja.
Po rozważeniu potrzeb swoich klientów i agencji powinieneś porównać funkcje i ceny różnych narzędzi SEO. Dzięki temu znajdziesz najlepsze narzędzia SEO dla swojej agencji.
Rola narzędzi SEO w agencji
Narzędzia SEO odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu pełnego potencjału witryny internetowej klienta, pełniąc rolę cyfrowej mechaniki jego obecności w Internecie. Dostarczają bezcennych informacji poprzez analizę SEO i generują kompleksowy raport SEO, który ocenia mocne i słabe strony witryny internetowej.
Skorzystaj z pełnego pakietu narzędzi SEO, które uzupełnią raportowanie klientów Twojej agencji. Wypróbuj SimplyTrends bezpłatnie przez 14 dni!
Te raporty SEO obejmują krytyczne elementy, takie jak brakujące metatagi, czas ładowania strony internetowej, znalezione błędy techniczne, uszkodzone linki, długie meta-opisy i inne. Wszystko to elementy SEO na stronie, które przyczyniają się do widoczności witryny i rankingów w wyszukiwarkach.
Dzięki integracji z kontem Google Analytics narzędzia SEO mogą dokładniej poznać skuteczność bezpłatnego wyszukiwania w witrynie, zapewniając jasny obraz tego, w jaki sposób klienci znajdują witrynę i wchodzą w interakcję z nią.
Wreszcie, SEO poza stroną znacząco wpływa na rankingi wyszukiwarek, stanowiąc świadectwo wiarygodności i autorytetu witryny z punktu widzenia wyszukiwarek. Solidny profil linków zwrotnych, składający się z wysokiej jakości linków zewnętrznych z innych szanowanych witryn, sygnalizuje wyszukiwarkom, że zawartość witryny jest wartościowa i godna zaufania.
Chociaż linki wewnętrzne wpływają na nawigację i strukturę witryny, to linki zewnętrzne, czyli „wotum zaufania” z innych witryn internetowych, naprawdę wzmacniają reputację witryny w ekosystemie cyfrowym. Im więcej rekomendacji witryna otrzymuje w postaci linków zwrotnych, tym wyższy jest wynik SEO. Skutecznie zarządzając czynnikami poza stroną, możesz znacznie poprawić swoją pozycję na arenie konkurencyjnej rankingów wyszukiwarek.
To tylko kilka powodów, dla których narzędzie do sprawdzania SEO jest szczególnie istotnym narzędziem, ponieważ przypisuje każdej witrynie ocenę SEO, służąc jako namacalny wskaźnik określający stan SEO witryny. Narzędzia te stanowią siłę napędową optymalizacji wyszukiwarek, pomagając lepiej zrozumieć, co się sprawdza, a co nie, dzięki czemu możesz podejmować świadome decyzje dotyczące poprawy wydajności witryny, zmaksymalizowania jej zasięgu i zwiększenia sprzedaży.
Jednak większość agencji zwróci uwagę na to, że każde z tych narzędzi ma swoje mocne strony i ograniczenia i że prawie nigdy nie uzyskasz takich samych wyników między każdym z narzędzi. Dlatego agencje zorientowane na SEO często mają w swoim arsenale więcej niż jedno narzędzie do sprawdzania witryn SEO.
Co obejmuje kontrola SEO na poziomie agencji
Kontrola stanu SEO na poziomie agencji różni się od ogólnej kontroli SEO lub bezpłatnego narzędzia do sprawdzania SEO witryny internetowej, ponieważ jest zazwyczaj bardziej wszechstronna.
Podstawowa kontrola SEO obejmie takie problemy, jak uszkodzone linki i obrazy lub brakujące metadane, które mogą być łatwo naprawione przez osobę nieposiadającą znacznej wiedzy na temat marketingu cyfrowego. Nawet jeśli użyje narzędzia zapewniającego głębsze analizy i spostrzeżenia dotyczące problemów związanych z SEO, Twój klient może nie rozumieć dokładnie, na czym polega ten problem lub nie mieć pojęcia, jak go rozwiązać.
Kiedy przeprowadzasz kontrolę SEO na poziomie agencji, powinieneś uwzględnić w audycie SEO wszystkie aspekty całej witryny klienta. Obejmuje to treść witryny, cienką treść, strukturę witryny, linki zwrotne, kod, przyjazność dla urządzeń mobilnych, podstawowe parametry i wiele innych.
Jeśli jeszcze bardziej zagłębisz się w statystyki oparte na specjalizacji Twojej agencji, takie jak optymalizacje niszowe, lokalne SEO lub optymalizacje oparte na platformie (np. Shopify), będzie jeszcze lepiej.
Celem kontroli stanu SEO prowadzonej przez agencję jest dotarcie głębiej, niż klient mógłby to zrobić samodzielnie, i wykorzystanie unikalnych spostrzeżeń z zakresu marketingu cyfrowego poprzez sprawdzenie, co należy naprawić, kiedy należy to naprawić i dlaczego wpływają one na rankingi w wyszukiwarkach i jak je naprawisz.
Kontrola stanu SEO w 8 krokach
Dokładny proces sprawdzania SEO będzie się różnić w zależności od narzędzia wybranego przez Twoją agencję, ale podstawowe zasady pozostają takie same. W poniższym przykładzie używamy Narzędzie do audytu SEO SimplyTrends do przeprowadzenia dokładnej analizy SEO.
Krok 1: Utwórz kampanię
Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z SimplyTrends, pierwszym krokiem jest utworzenie kampanii klienta, która odnosi się do jednej witryny lub adresu URL, dla którego sprawdzasz witrynę.
Jeśli przeprowadzasz audyt SEO dla klienta po raz pierwszy, ważne jest, aby przygotować się na liczbę błędów SEO, które wykryjesz. Większość klientów przed zatrudnieniem profesjonalnej agencji SEO nie w pełni rozumie złożoność optymalizacji wyszukiwarek, w tym metatagi, SEO poza stroną, strukturę strony i linków, ani nie ma żadnego pojęcia o optymalizacji zawartości strony internetowej pod kątem rankingów słów kluczowych. Albo, co gorsza, myślą, że tak… ale wszystko się myli.
Ten brak zrozumienia może prowadzić do niższego wyniku SEO i słabej wydajności w wyszukiwarkach. Używając narzędzia do sprawdzania SEO w celu oceny tych czynników, w rzeczywistości robisz pierwszy istotny krok w kierunku przekształcenia witryny internetowej Twojego klienta w dobrze zoptymalizowaną platformę, gotową na sukces w wyszukiwarkach.
Po zakończeniu przejdź do „Integracje” i włącz „Audytora witryny”. Na tym etapie włącz także dowolną z ponad 80 innych integracji marketingowych, takich jak Google Analytics, Google Search Console, Google Lighthouse, a także dowolne inne narzędzia do sprawdzania witryn SEO, z których chcesz zobaczyć dane o linkach zwrotnych.
Uwzględnienie danych SEO ze źródeł takich jak Google Search Console, audyty Google Lighthouse i Google Analytics znacznie wzbogaca audyt SEO. Google Search Console oferuje bezcenny wgląd w widoczność witryny na stronach wyników wyszukiwania, dostarczając danych o kliknięciach, wyświetleniach i stanie indeksowania. Dane te pomagają zidentyfikować możliwości poprawy optymalizacji pod kątem wyszukiwarek i zidentyfikować obszary słabych stron, które mogą utrudniać działanie witryny.
Podobnie Google Analytics dostarcza szczegółowych informacji o ruchu w witrynie i zachowaniach użytkowników, ujawniając, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z witryną, jaką podróż wykonują od pierwszej wizyty oraz które strony internetowe generują największe przychody.
Integracja tych danych w analizie SEO daje szerszą perspektywę, prezentując bardziej całościowy obraz wydajności witryny.
Krok 2: Wybierz ustawienia indeksowania narzędzia Site Checker
Aby rozpocząć proces sprawdzania witryny, wystarczy kliknąć „przeprowadź audyt”.
Następnie zostaniesz poproszony o wybranie odpowiednich ustawień indeksowania, w tym adresu URL i subdomen, limitu indeksowania strony oraz możliwości wykluczenia jakichkolwiek adresów URL lub ścieżek.
Jest to stosunkowo częsty krok we wszystkich modułach sprawdzających SEO, ale typowym błędem popełnianym przez wielu nowicjuszy jest nieprawidłowe ustawienie limitu indeksowania strony. Jeśli ustawisz limit indeksowania na niższy niż całkowita liczba stron w witrynie Twojego klienta, nie uzyskasz pełnego obrazu ogólnego stanu SEO witryny.
Jeśli nie masz pewności, ile stron można przeszukać, zapoznaj się z mapą witryny XML, aby uzyskać pełną listę opublikowanych stron. I zawsze popełniaj błąd po stronie zbyt wysokiego limitu pierwszego przeszukiwania, ponieważ moduł sprawdzający witrynę przeszuka tylko tyle stron, ile jest dostępnych w witrynie.
Innym obszarem, który Twoja agencja powinna rozważyć, jest to, czy chcesz, aby indeksowanie obejmowało subdomeny. Subdomeny zazwyczaj obejmują dokumentację pomocniczą lub systemy zaplecza, które nie są częścią normalnego przepływu pozyskiwania klientów, ale mogą mieć wpływ na ogólne SEO Twojego klienta.
Dobrą zasadą jest sprawdzanie treści hostowanych w subdomenie, aby określić, czy są one wykorzystywane do pozyskiwania klientów. Raporty Google Analytics mogą w tym pomóc! Jeśli tak, powinieneś to uwzględnić. Jeśli nie, możesz to wykluczyć, aby skupić wysiłki swojej agencji na najważniejszych stronach marketingowych. Zawsze możesz do tego wrócić i rozszerzyć indeksowanie, aby uwzględnić subdomeny, gdy domena główna będzie w doskonałym stanie.
Następnym krokiem jest wybranie częstotliwości uruchamiania modułu sprawdzania witryny. Spowoduje to automatyczne uruchomienie nowego indeksowania sprawdzającego w dowolnym wybranym przez Ciebie odstępie czasu. Jednorazowy audyt SEO jest szczególnie przydatny, jeśli wykorzystujesz te informacje w ramach propozycji SEO, ale nie chcesz wykorzystywać przydzielonych limitów indeksowania (na podstawie Twojego planu), aby powtórzyć to indeksowanie, jeśli klient tego nie zrobi zatrudnię Cię do usług SEO.
Częstotliwość należy ustawić na podstawie tego, ile czasu i wysiłku Twoja agencja przeznaczy na poprawę technicznego stanu SEO witryny klienta. Zajmiemy się tym bardziej szczegółowo później, ale głównym celem jest sprawdzenie wpływu wprowadzonych poprawek i sposobu, w jaki poprawiają one ogólny wynik witryny.
Jeśli jest to duży wysiłek, z dużą liczbą płatnych godzin i regularnymi zmianami w witrynie, warto ustawić to na co tydzień (lub nawet codziennie). Jeśli Twoja agencja wkłada mniejszy wysiłek w zależności od budżetu klienta, prawdopodobnie wystarczy co dwa tygodnie lub co miesiąc.
Krok 3: Rozpocznij przeszukiwanie witryny
To tutaj dzieje się magia! Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć „Rozpocznij indeksowanie”, a system automatycznie sprawdzi każdą stronę internetową (do ustawionego limitu indeksowania), aby sprawdzić typowe problemy SEO.
Kontrole te będą zazwyczaj obejmować następujące rodzaje działań:
Krok 4: Posortuj problemy SEO według ich ważności
Następnym krokiem po zakończeniu kompleksowego indeksowania audytu witryny jest posortowanie problemów na stronie według ich ważności i usunięcie w pierwszej kolejności najbardziej krytycznych błędów. Aby to zrobić, po prostu kliknij przycisk „Typ” na stronie „Test SEO”:
Problemy te są zazwyczaj podzielone na 3 kategorie w zależności od ich poziomu ważności:
Krytyczne problemy SEO
Należy je naprawić jak najszybciej, ponieważ najprawdopodobniej mają one bezpośredni wpływ na ogólny stan SEO witryny i jej ranking. Elementy krytyczne to zazwyczaj rzeczy całkowicie uszkodzone, na przykład brakujące obrazy lub strony 404. Często są też najłatwiejsze do naprawienia. Dzięki temu Twoja agencja ma szansę na szybkie zwycięstwo.
Błędy SEO i techniczne
Chociaż są one nieco mniej ważne, zbyt wiele z nich może się kumulować, obniżając przyjazność witryny dla wyszukiwarek, a tym samym jej ranking. Czasami naprawienie tych błędów – takich jak zduplikowane metaopisy lub uszkodzone linki zewnętrzne – może być czasochłonne. Ale wysiłek jest tego wart.
Ostrzeżenia
Są to elementy, które należy naprawić, jeśli/kiedy możesz, i które zazwyczaj są również obszarem, w którym może zabłysnąć Twoja agencja marketingowa, ponieważ często są trudniejsze do naprawienia. Należą do nich takie rzeczy, jak blokowanie stron przez pliki robots.txt, brakujące tagi kanoniczne lub zbyt wiele atrybutów nofollow. Wiele ostrzeżeń będzie wykraczać poza możliwości typowego klienta, zatem możliwość ich naprawienia jest dla agencji dużą zaletą.
Dobry moduł do sprawdzania witryn pod kątem SEO zapewni Twojej agencji naprawdę przejrzysty i łatwy sposób na wyróżnienie różnych typów problemów i pokazanie ogólnej oceny witryny klienta na podstawie wszystkich czynników.
Krok 5: Najpierw i najszybciej rozwiąż problemy krytyczne
Jak wspomniano powyżej, krytyczne problemy należy naprawić natychmiast po zakończeniu audytu SEO, aby zapewnić Twoim klientom natychmiastowy zysk w zakresie SEO. Na koncie testowym możemy zobaczyć błędy krytyczne, takie jak błędy 5XX, błędy 4XX i nadużywane tagi kanoniczne.
Jeśli klikniesz łącze błędu, zobaczysz dokładnie jego znaczenie i strony, których to dotyczy. Na przykład błędy 5XX to „błędy krytyczne, które uniemożliwiają każdemu, w tym wyszukiwarkom, dostęp do Twojej witryny”. Zwykle są one spowodowane błędem programistycznym lub błędną konfiguracją serwera.
Dobra wiadomość jest taka, że tymczasowe błędy, takie jak błędy 503, najczęściej znikają same podczas następnego przeszukiwania. Częste ich przeglądanie może jednak wskazywać, że Twój klient potrzebuje większej wydajności serwera, aby obsłużyć rosnącą liczbę wizyt.
Krok 6: Przejrzyj i rozwiąż błędy i ostrzeżenia
Po naprawieniu wszystkich błędów krytycznych warto także przejrzeć wszystkie błędy i ostrzeżenia i je rozwiązać. Pamiętaj, że takich błędów jest zwykle znacznie więcej, dlatego warto sporządzić plan ich usunięcia w określonym czasie.
Inną rzeczą, którą agencja często przedstawia, jest umiejętność zrównoważenia poziomu wysiłku z nagrodą za naprawienie pewnych błędów i ostrzeżeń.
Na przykład należy natychmiast naprawić zduplikowane metaopisy na stronach z treściami priorytetowymi. Jednakże ten sam problem – jeśli dotyczy paginacji archiwum blogów – może być znacznie mniej istotny, ponieważ prawdopodobnie nie będziesz próbował uszeregować czwartej strony archiwum artykułów na blogu swojego klienta pod kątem żadnego konkretnego słowa kluczowego.
Twoja ekspercka i szczegółowa analiza pomoże Twojej agencji wyróżnić się jako ekspert w SEO, więc wykorzystaj ją dobrze!
Krok 7: Sprawdź wydajność poszczególnych stron
Następna zakładka naszego audytora witryny SEO umożliwia sprawdzenie wydajności poszczególnych stron. Obejmuje to takie wskaźniki jak:
Wynik SEO na poziomie strony
Wynik witryny w postaci procentu stron jest ważnym wskaźnikiem kontroli stanu SEO, ponieważ odzwierciedla jakość każdej strony w witrynie Twojego klienta. Jest on ustalany poprzez zliczenie wszystkich problemów wykrytych na każdej stronie internetowej i przypisanie im wagi w zależności od głębokości strony i poziomu ważności problemu. Więcej informacji na temat sposobu obliczania wyniku strony znajdziesz w naszym Centrum pomocy.
Głębokość strony
Głębokość kliknięć SEO jest miarą liczby kliknięć potrzebnych odwiedzającym, aby dotrzeć do określonej strony ze strony głównej. Na przykład każdy link na stronie głównej zostanie oceniony na 1, ponieważ użytkownik musi kliknąć tylko raz, aby tam dotrzeć. Im wyższy współczynnik głębokości kliknięcia, tym niższy priorytet wyszukiwarki przypisują konkretnej stronie. Jest to szansa dla Twojej agencji na naprawienie wewnętrznej struktury linków w witrynie, aby mieć pewność, że głębokość kliknięć stron priorytetowych nigdy nie przekracza 3.
Linki wewnętrzne
Nazywane także „linkami zwrotnymi” jest to liczba zewnętrznych witryn internetowych, które zawierają linki do strony. Ta metryka jest sygnałem dla wyszukiwarek, czy Ty (lub Twój klient) uważacie, że dana strona jest wystarczająco ważna, aby umieścić na niej link. Jeśli uważasz, że ta strona nie jest ważna, dlaczego wyszukiwarki miałyby to robić?
Kod statusu
Kody te zasadniczo informują, czy strona działa poprawnie lub czy występują problemy z odpowiedzią serwera. Możesz dowiedzieć się więcej na temat wspólnych kody stanu w tym artykule autorstwa Moz. Zazwyczaj chcesz, aby na całej planszy był widoczny kod stanu „200”.
Kieruj reklamy na strony, które generują współczynniki konwersji Twojego klienta, aby poprawić jego wynik SEO. Sprawdź, jak blisko są oni pozycji na pierwszej stronie Google, ponieważ będzie to miało wpływ, gdy nadejdzie czas, gdy potencjalni klienci będą szukać w Internecie informacji o produktach lub usługach z tych branż.
Często znacznie łatwiej jest przenieść stronę z góry strony 2 na stronę 1, niż uzyskać zmianę rankingu ze strony 28 na stronę 1. Dlatego też skupienie się na stronach z niewielkimi, stopniowymi wzrostami może mieć znaczący pozytywny wpływ wpływ na biznes Twojego klienta.
Jako agencja SEO możesz jeszcze głębiej przeprowadzić tego typu analizę na poziomie strony, przeprowadzając optymalizacje na stronie ukierunkowane na określone słowa kluczowe. Na przykład narzędzie do audytu SEO na stronie SEMrush pozwoli Twojej agencji przeanalizować, jak dobrze dana strona jest zbudowana pod kątem określonych słów kluczowych.
Jest to bardzo pracochłonny proces, dlatego należy go wykonywać tylko w przypadku stron priorytetowych, które mają największy potencjał generowania przychodów dla firmy Twojego klienta.
Krok 8: Podkreśl swoje ulepszenia za pomocą porównań historycznych
Następna zakładka o nazwie „Historia” jest prawdopodobnie jednym z najzabawniejszych fragmentów danych SEO, na które może zwrócić uwagę agencja. To narzędzie do sprawdzania SEO porównuje bieżące wyniki sprawdzania witryny z poprzednimi kontrolami. Użyj wyników na poziomie strony lub witryny wraz z innymi wizualizacjami danych, aby podkreślić postęp swojego zespołu w miarę wzrostu wyniku SEO!
I gotowe: kompleksowa kontrola witryny w 8 punktach.
Choć proces audytu SEO może być wyczerpujący, większość agencji rozumie, że często potrzebne jest więcej niż jedno narzędzie do sprawdzania witryny, aby przeprowadzić sprawdzanie witryny na poziomie agencji.
Dlatego warto skorzystać z platformy AgencyAnaltyics, aby połączyć wnioski ze wszystkich najlepszych współczesnych narzędzi do audytu witryn SEO, aby mieć pewność, że Twoja agencja nie przeoczy żadnego problemu.
Niezależnie od tego, jaką kombinację narzędzi do analityki SEO preferuje Twoja agencja, skonsoliduj dane z Ahrefs, Monitora linków zwrotnych, Google Search Console, Google Analytics, Moz, SEMrush i innych, aby stworzyć najbardziej kompleksowe raporty sprawdzania witryny.
Wyniki audytu SEO powinieneś także szczegółowo zgłosić swojemu klientowi. Ten rodzaj analizy SEO pozwala im zobaczyć, co znalazłeś i co Twoja agencja planuje zrobić, aby podjąć działania w celu rozwiązania problemów.
Jak często należy przeprowadzać audyt SEO swojego klienta
W przypadku większości klientów powinieneś przeprowadzać kontrolę SEO przynajmniej raz w miesiącu. Umożliwi to wczesne wykrycie potencjalnych problemów i zapobiegnie ich przekształceniu się w większe problemy w przyszłości.
Doskonałą zasadą jest powiązanie kontroli z poziomem wysiłków SEO zapewnianych przez Twoją agencję:
Bardzo wysoki = codziennie
Jeśli Twoja agencja codziennie wprowadza znaczną liczbę zmian lub uruchamia nową witrynę internetową dla swojego klienta, powinieneś codziennie uruchamiać narzędzie do sprawdzania SEO – przynajmniej do momentu osiągnięcia pewnego poziomu stabilności.
Wysoka = co tydzień (najczęściej)
W większości przypadków wysiłki podejmowane przez agencję można rozliczać co tydzień. Świetnym sposobem na rozpoczęcie tygodnia wolnego jest dodanie nowych zidentyfikowanych problemów do elementów działań Twojej agencji. Z tego powodu oraz w celu sprawdzania witryny w czasie przestojów zazwyczaj zalecamy automatyczne uruchamianie sprawdzania witryny w weekendy (lub w inny dzień poza szczytem w przypadku Twojego klienta).
Umiarkowany = Co miesiąc
W przypadku mniejszych witryn o niższym poziomie zainteresowania SEO okres miesięczny zwykle wystarcza, aby wychwycić i skorygować wszelkie techniczne problemy związane z SEO, zanim spowodują one efekt kuli śnieżnej na rankingi Twojego klienta.
Niska = kwartalna lub na żądanie
W rzadkich przypadkach, gdy wkładasz minimalny wysiłek w SEO, aby wesprzeć klienta, lub jego cykl rozwoju w celu wdrożenia zalecanych zmian jest bardzo długi i nieprzewidywalny, często najlepiej jest rzadziej sprawdzać witrynę, ponieważ w międzyczasie niewiele się zmieni . Opcja „na żądanie” również sprawdza się w takich okolicznościach, ponieważ sprawdzanie przeprowadza się natychmiast po potwierdzeniu, że wprowadzono znaczące ulepszenia.
Etap propozycji = raz
Przeprowadź jednorazową kontrolę witryny SEO podczas wypełniania szablonu propozycji SEO nowego klienta, aby uzyskać dokładny obraz aktualnej wydajności SEO klienta, ponieważ wyniki mogą służyć jako punkt odniesienia do porównania i wykazać wartość, jaką przyniosą usługi Twojej agencji. Gdy klient zatrudni Twoją agencję do usług SEO, zawsze możesz dostosować harmonogram i przeprowadzać regularne kontrole, aby śledzić postępy i wprowadzać niezbędne optymalizacje.
Ponadto należy przeprowadzić kontrolę SEO za każdym razem, gdy na stronie internetowej wprowadzane są poważne zmiany. Dotyczy to również dodania nowej treści lub zmiany struktury witryny.
Regularnie sprawdzając stan SEO, masz pewność, że witryna Twojego klienta zawsze działa najlepiej.
Chcesz zgłębić ten temat? Czytać: Jak często Twoi klienci potrzebują audytów SEO?
Jak raportować wyniki klientom
Po zakończeniu kontroli stanu SEO Twojego klienta ważne jest, aby szczegółowo zgłosić wyniki klientowi. Dzięki temu będą mogli zobaczyć, co znalazłeś, i podjąć działania, jeśli Twoja agencja nie jest również odpowiedzialna za wdrażanie poprawek.
Kompleksowy raport powinien obejmować wszystkie aspekty strony internetowej, które skontrolowałeś, a także ustalenia i rekomendacje. Powinien być także łatwy do zrozumienia i przestrzegania przez klienta.
Utwórz listę zadań zawierającą elementy, którymi należy się zająć, aby móc śledzić postęp ich realizacji. Pamiętaj też o opatrzeniu raportu białą etykietą, tak aby zawierała branding Twojej agencji!
Raportując klientom wyniki audytów SEO w sposób szczegółowy, agencje pokazują swoje zaangażowanie w pomaganie swoim klientom w poprawie ich rankingu i przychodów organicznych.