Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego

Podczas gdy wszystkie elementy komputera lubią sistema są ważne, jeśli chodzi o dysk twardy, musimy zawsze traktować go wyjątkowo. Dyski twarde są jak sejfy bankowe, miejsce, w którym przechowywana jest najcenniejsza rzecz, którą mamy w naszym sprzęcie: informacje. Dlatego chcemy trochę pogłębić, pokazując niektóre dane w tym przewodniku, które pozwolą Ci zoptymalizować i poprawić działanie twojego dysku twardego, aby zawsze mógł ciężko pracować.

Prawidłowe funkcjonowanie dysku twardego ma kluczowe znaczenie dla naszego doświadczenia na komputerze iw tym sensie przedstawimy serię działań, które możesz wykonać, aby uniknąć jego spowolnienia.

Jakie problemy może generować dysk twardy?

Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego 1

Przed wejściem do rad musimy zwymiarować problem, ponieważ jest to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia, gdy dysk zaczyna się zawodzić. Nie popadając w skrajności, najmniejsze wady tego komponentu generalnie powodują spowolnienie w sistema operativo. Przyczyny na ogół związane są z awariami napięcia lub uderzeniami, które powodują problemy mechaniczne w płytach twardego dysku.

W ten sposób zaczynamy dostrzegać spowolnienie podczas wykonywania programów, a gdy są one bardziej zaznaczone, są zauważane nawet podczas próby poruszenia myszą. Powolność zawsze wiąże się z awariami lub niewystarczającą pamięcią RAM, jednak dysk twardy może być ściśle zaangażowany. Weź pod uwagę, że sistema operativo Jest on przechowywany i wykonywany z dysku twardego, co oznacza, że ​​jeśli utwór ulegnie awarii, odczyt i zapis danych będzie wolniejszy i zostanie odzwierciedlony w wykonaniu oprogramowania.

Należy również zauważyć, że jeśli dysk twardy ma problemy mechaniczne, najlepiej go wymienić.

Jeśli jednak masz nieco stary dysk i chcesz go utrzymać w dobrym stanie i zoptymalizować jego działanie, przydatne będą poniższe dane.

Zoptymalizuj dysk z Windows

Ze starszych wersji systemów operacyjnych Windows Zintegrowali rozwiązanie mające na celu optymalizację dysków twardych, dobrze znaną defragmentację dysku. Proces ten można sobie wyobrazić jako zamawianie depozytu, dzięki czemu, jeśli mamy wszystkie elementy w zorganizowany sposób, można uzyskać do nich dostęp z większą prędkością, a nawet wiedzieć, jakiej przestrzeni nie mamy na te cele.

To samo dotyczy defragmentacji dysku na naszym dysku twardym, aby podczas przechowywania danych nie zajmował miejsca w zależności od jego typu lub zastosowania. W tym sensie defragmentacja sortuje dane na dysku, czyniąc je znacznie bardziej dostępnymi.

Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego 2

Aby przejść do tej opcji z Windows, wystarczy przejść do „Urządzenia” i kliknąć prawym przyciskiem myszy dysk, który chcesz zoptymalizować, a następnie wybrać opcję „Właściwości”.

Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego 3

Spowoduje to wyświetlenie okna z kilkoma zakładkami, w których należy kliknąć „Narzędzia”. Spowoduje to wyświetlenie kilku opcji, a jedna, która nas interesuje, to przycisk „Optymalizuj”, który wyświetli kolejne wyskakujące okno z listą podłączonych dysków.

Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego 4

Możesz wybrać ten, który chcesz i wykonać poprzednią analizę za pomocą przycisku „Analizuj”, aby obserwować poziom fragmentacji dysku lub zastosować proces raz za pomocą przycisku „Optymalizuj”.

Sprawdź pamięć podręczną zapisu

Wiele dysków twardych zawiera mały układ pamięci, który działa jako rodzaj poczekalni do zapisywania danych. W tym sensie informacje są przechowywane w danym układzie przed przechwyceniem na dysku twardym, generując dodatkowe wsparcie w procesie, co znacznie poprawia wydajność dysku.

Jednak ta opcja nie zawsze jest domyślnie włączona, a jeśli chcemy poprawić działanie dysku, najlepiej rzucić okiem.

Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego 5

Proces jest bardzo prosty i odbywa się z poziomu Menedżera urządzeń, więc aby rozpocząć, kliknij prawym przyciskiem myszy menu Start Windows 10 i wybierz opcję „Menedżer urządzeń”.

Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego 6

Spowoduje to wyświetlenie okna ze wszystkimi urządzeniami podłączonymi do urządzenia, tutaj jesteśmy zainteresowani zlokalizowaniem sekcji „Dyski twarde”, aby nasz dysk twardy został wdrożony.

Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego 7

Kliknij prawym przyciskiem myszy iw menu kontekstowym wybierz opcję „Właściwości”, pojawi się wyskakujące okno z kilkoma zakładkami, a to, które nas interesuje, nazywa się „Dyrektywami”. Tam zobaczysz opcję aktywacji pamięci podręcznej zapisu, która pomoże Ci poprawić wydajność dysku twardego, a tym samym Twoje wrażenia z korzystania z komputera.

Włącz indeksowanie plików

Chociaż proces indeksowania może trochę potrwać, jest to opcja, która zapewni znacznie szybszy dostęp do danych. Indeksowanie plików działa w taki sam sposób, jak indeks książki, dzięki czemu podczas uzyskiwania dostępu do pliku dysk twardy używa tej funkcji do szybszego określenia, w jakim sektorze jest.

Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego 2

Aby włączyć indeksowanie plików na dysku twardym, przejdź do „Komputer”, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy dysk, a następnie wybierz „Właściwości”.

Przewodnik po optymalizacji działania twojego dysku twardego 9

Kiedy wyświetla się wyskakujące okienko, na końcu ostatnia opcja odnosi się do indeksowania plików. Jeśli nie jest zaznaczone, zaznacz je, kliknij „Zastosuj”, a następnie „OK”, a proces się rozpocznie.

Prawidłowe funkcjonowanie dysku twardego zależy w dużej mierze od jego stanu fizycznego, więc jeśli dysk emituje dźwięki po włączeniu komputera, jego wydajność może być bardzo niska. W takich przypadkach najlepiej jest je wymienić, jednak podczas instalowania nowych dysków lub jeśli dysk jest w dobrym stanie, opcje te zwiększą wydajność, zapewniając znacznie płynniejsze korzystanie z sistema operativo i uzyskać dostęp do plików.